Autor Wątek: Uprawnienia weterana  (Przeczytany 4260 razy)

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Uprawnienia weterana
« dnia: Grudzień 16, 2012, 18:41:05 »
Witam
Czy ktoś z kolegów korzysta z uprawnień jakie przysługują weteranom.
Na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011, Rozdział 6, Art. 35 ust.1 moim zdaniem przysługuje nam 5 dni dodatkowego urlopu i jestem ciekaw czy moja interpretacja jest słuszna.
Karty jeszcze nie mam ale jeżeli przysługuje dodatkowe 5 dni to się o nią postaram.
Jestem też ciekawa co napiszą starzy wyjadacze :)
Czekam na odpowiedzi.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2012, 19:18:53 »
USTAWA z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa:

Cytuj
Art. 35.
1. Weteranowi oraz weteranowi poszkodowanemu, pozostającemu w stosunku pracy, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.

Ustawa o PSP:

Cytuj
Art. 71a.
5. W razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułów wymienionych w ust. 2–4, dni dodatkowych urlopów wypoczynkowych przysługujących z poszczególnych tytułów sumuje się, jednak łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 13 dni w roku.

Dopóki nie znowelizują Ustawy o PSP, to możesz śmiało skorzystać z tego przywileju.  :klol:

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2012, 07:52:29 »
Dzięki za szybką odpowiedź :) Ale nie do końca rozumiem, może dlatego że jeszcze nie piłem porannej kawy :)
Teoretycznie dla mnie na podziale nie należy się bo posiadam 13 dni, ale z drugiej strony prawo do tego urlopu nabyłem na podstawie innej ustawy nie wymienionej w tej nowelizacji.
Proszę o wyjaśnienie bo coś mi się wydaje że nie mam racji.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2012, 08:06:49 wysłana przez almsherfa »

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2012, 08:17:22 »
Art. 35. 1. Weteranowi oraz weteranowi poszkodowanemu, pozostającemu w stosunku pracy, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.
2. Urlop dodatkowy, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli weteran lub weteran-poszkodowany posiada prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni w roku kalendarzowym.
3. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu, o którym mowa w ust. 1, powstaje z dniem stania się ostateczną decyzji administracyjnej o przyznaniu statusu weterana lub weterana poszkodowanego, przy czym jego realizacja może nastąpić nie wcześniej niż z dniem przedstawienia pracodawcy tej decyzji.
To wszystko wyjaśnia.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2012, 08:59:55 »
Art. 35. 1. Weteranowi oraz weteranowi poszkodowanemu, pozostającemu w stosunku pracy, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym.
2. Urlop dodatkowy, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli weteran lub weteran-poszkodowany posiada prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni w roku kalendarzowym.
3. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu, o którym mowa w ust. 1, powstaje z dniem stania się ostateczną decyzji administracyjnej o przyznaniu statusu weterana lub weterana poszkodowanego, przy czym jego realizacja może nastąpić nie wcześniej niż z dniem przedstawienia pracodawcy tej decyzji.
To wszystko wyjaśnia.

Ustawa o PSP:

Cytuj
Art. 71.
1.   Strażakowi w służbie przygotowawczej i mianowanemu na stałe przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni.

Nie przekracza 26 dni  :kwit:

Cytuj
Art. 71a.
1.   Strażakowi, o którym mowa w art. 71, przysługuje płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy, zwany dalej „dodatkowym urlopem wypoczynkowym”, w wymiarze do 13 dni rocznie, z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, albo osiągnięcia przez strażaka określonego wieku lub stażu służby.
2.   Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych wynosi:

1)   5 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje wykonawcze;
2)   9 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w codziennym rozkładzie czasu służby, będących w dyspozycji operacyjnej i pełniących funkcje dowódcze;
3)   13 dni w roku – dla strażaków pełniących służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby.
Jeżeli strażak w ciągu roku kalendarzowego pełni służbę w różnych warunkach szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości, dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu w wymiarze proporcjonalnym do długości okresów służby w tych warunkach.
3.   Dodatkowy urlop wypoczynkowy, przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia
określonego wieku, wynosi odpowiednio:
1)   5 dni w roku – po ukończeniu 40. roku życia;
2)   9 dni w roku – po ukończeniu 45. roku życia;
3)   13 dni w roku – po ukończeniu 55. roku życia.
4.   Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący strażakowi z tytułu osiągnięcia
określonego stażu służby wynosi odpowiednio:
1)   5 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 15-letniego stażu służby;
2)   9 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 20-letniego stażu służby;
3)   13 dni w roku – po osiągnięciu co najmniej 25-letniego stażu służby.

5.   W razie zbiegu uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułów wymienionych w ust. 2–4, dni dodatkowych urlopów wypoczynkowych przysługujących z poszczególnych tytułów sumuje się, jednak łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego nie może przekroczyć 13 dni w roku.

W ustawie pkt 2-4 nie obejmuje (nie przewiduje) łączenia urlopu dodatkowego w nieprzekraczalnym wymiarze 13 dni związanego z tytułu ustawy o weteranach.

Offline kg877

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2012, 09:38:20 »
Dodatkowy urlop przysługujący strażakowi jest urlopem wypoczynkowym. Dlatego moim skromnym zdaniem weteranowi, pełniącemu służbę w PSP nie będzie przysługiwał urlop o którym mowa w ustawie o weteranach.   
Poczekajmy może jeszcze ktoś wypowie się w przedmiotowej sprawie.

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2012, 14:12:35 »
Dlatego moim zdaniem jeżeli nasza ustawa w "pkt 2-4 " nie wyklucza innych praw to według mnie urlop przysługuje gdyż inna ustawa daje mi takie prawo ponieważ owe 13 dni jest urlopem dodatkowym który mogę posiadać lub nie, a art 35 ust. o weteranach nic nie mówi o jakichkolwiek ograniczeniach w przyznawaniu tego urlopu.
Np . jeżeli w cywilu mam uprawnienia elektryczne wydane zgodnie z polskim prawem to w straży mogę legalnie przykręcić lampę :) ?
Czy to raczej działa na zasadzie " Kali kraść dobrze, Kaliemu kradną to źle "
Najweselej będzie jak pójdę do kadrowej i zabiję ćwieka :) Odpowiedź znam - NIE, ale ubaw będzie przedni.
Czekam na inne interpretacje i dziękuje za rozjaśnienie sprawy :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2012, 14:22:29 »
Nie czekając złożyć raport o urlop i poczekać na reakcję KP.
Sam jestem ciekaw, podjętej decyzji przez KP.
KP podejmując decyzje odmowną będzie musiał to uzasadnić decyzją, od której będzie można się odwołać do KW.
Sprawa tego urlopu może oprzeć się nawet o sprawę w sądzie.  :fiuu:

@almsherfa napisz jak potoczyły się sprawy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2012, 14:28:09 wysłana przez grzela »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2012, 15:22:40 »
Art. 35 ustawyy o weteranach dotyczy osób pozostajaacych w stosunku pracy; jeśli kol. Jest pracownikiem, a nie funkcjonariuszem, to taki urlop mu przysługuje;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 17, 2012, 15:56:11 »
Art. 35 ustawyy o weteranach dotyczy osób pozostajaacych w stosunku pracy; jeśli kol. Jest pracownikiem, a nie funkcjonariuszem, to taki urlop mu przysługuje;

Cyt. z ustawy:

Cytuj
Art. 4.
Określenia użyte w ustawie oznaczają:

17) funkcjonariusz – funkcjonariusza i zwolnionego ze służby funkcjonariusza Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu oraz strażaka i zwolnionego
ze służby strażaka Państwowej Straży Pożarnej;

Art. 12.
Przepisy ustawy dotyczące:
2) funkcjonariuszy – stosuje się odpowiednio do pracowników Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej.

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Uprawnienia weterana
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2012, 20:15:21 »
Dziękuję za tak merytoryczną dyskusję. Poziom tego forum uważam za wysokie i cieszę się że tak szybko uzyskałem tak skrajne opinie.
Ponieważ darze szacunkiem swojego 01 więc nie zamierzam nękać go pismami i odwołaniami do KW a po prostu zapytam kadrową przy najbliższej okazji ( chciałem ale jest na urlopie ).
Czasu wolnego pracując na podziale mam dużo, ale z drugiej strony jeżeli rok czasu byłem wykorzystywany i okradany przez Nasze wojsko to dlaczego nie mam skorzystać z praw które mogą mi przysługiwać.
Pozdrowienia dla misjonarzy w PSP.
P.S.
Jeżeli uzyskam inną odpowiedź niż -NIE WIEM- to napiszę :)