Autor Wątek: szkolenie podstawowe zakładowej straży  (Przeczytany 4130 razy)

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
szkolenie podstawowe zakładowej straży
« dnia: Listopad 30, 2012, 18:56:03 »
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Od 19 lat pracuję w ZSP w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy z 18 miesięczną przerwą na służbęwojskową. Prez ten czas nie wysłano mnie na żadne szkolenie. Przyjęto mnie przez tradycje pożarnicze w rodzinie (ojciec znał komendanta ze szkolenia podstawowego) i członkostwa w OSP. W 2001 roku nasza jednostka zmieniła sposób pełnienia służby z 24/48na jedną zmianę 8 godzinną. Praca u nas polega na zabezpieczeniu prac związanych z remontem samolotów wojskowych (próby na uwięzi, tankowanie, loty, spawanie i inne pożarowo niebezpieczne). Mam pytanie do Kolegów czy na chwilęobecną mogą mnie zwolnić z pracy, czy zakład ma obowiązek wysłać mnie na odpowiedni kurs. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Potr

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 30, 2012, 23:03:25 »
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nie określony i na etacie kierowcy - ratownika. W wojsku wysłano mnie do Grupy i tam przeszkolili na mechanika operatora motopomp i autopomp. Podone szkolenie miałem w osp przed rozpoczęciem pracy w ZSP.  Nadmienię, że w naszej jednoste jest nas 6 wraz z inspektorem p.poż zwanego komendantem lecz nie bardzo czującym się strażakiem. Z tych 6 to ja i jescze jeden kierowca nie emeryci pozostali posiadają szkolenia podstawowe z początku lat 80 najwyżj młodszych podoficerów (razem z komendantem), który to w momencie obięcia stanowiska został wysłany na kurs inspektorów organizowany przez Wojskową Delegaturę p.poż.

Offline wm71

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 30, 2012, 23:57:37 »
W czym leży problem? Mają was zredukować ,zlikwidować?

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2012, 00:27:15 »
Wymagania rosną odpowiedzialność też, a jak się coś zdarzy to zawsze winny jest ten co pomocy udzielił. Wogule koniunktura się przez okre s mojej pracy zmieniła bo nie jest ważne co się umie i co się wie tylko papier się liczy. W ogule w ustawie o p.poż jest napisane, że aby móc pracować w szeregach straży i ochrony p.poż (tu mowa o mojej jednostce) wymagane jest chociaż kurs podstawowy. Po zatym tylko brak tego kursu zdyskwalifikował mnie w biegu do prwdziwej straży już 8 lat temu. Czyli nawt jak by chcieli nas rzwalić, to zawsze by można ciągnąć to co naprawdę się kocha. Dodam, że moja rodzina to silna grupa strażaków. Ojciec rencista w służbie (silny zawał serca), ja najstarszy z braci,rok młodszy pracuje ze mną jako kierowca ratownik po szkole zawodowej więc do PsP nie ma szans i trzeci pracuje po sąsiedzku w LSRG Port lotniczy   Bydgoszcz. On tylko jeden ma pełneszkolenie bo tam komendant wie co się wymaga.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 01, 2012, 06:26:21 »
ZSP/ZSR to inna bajka niż PSP i WSP. W tych pierwszych wszystko co jest wymagane jako absolutne minimum to kurs podstawowy OSP, jeśli mają inne wymagania to jest to "widzimisię" właściciela jednostki. PSP i WSP to inny system i program szkolenia.

To tyle odnośnie szkolenia.

Jeśli mają być redukcje to pracodawca jest zobowiązany do tego co ustalono w Kodeksie Pracy, i nic poza tym. Czyli żadnego szkolenia.

Z drugiej strony rozumiejąc Twoją sytuację mógłbym doradzić zrobienie takiego szkolenia prywatnie, tudzież przez Urząd Pracy w razie zwolnienia - ponoć można, ale nie rozpoznawałem tematu głębiej. Tylko zastanów się czy to jest sensowne - jakie masz szanse przyjęcia do PSP w Twoim wieku? Tzn. bez urazy, ale jak 18 lat masz stażu w ZSP to raczej do młodzików się już nie zaliczasz.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 01, 2012, 09:18:43 »
Co do wieku to racja, do tego jeszcze stara maksyma " z kim się zadajesz to takim się stajesz" chodzi o wypalenie prze emerytów zemną pracujących. Im się nic nie chce poza siedzeniem i plotami, żadnej dyskusji na temat , a w ogule już rozwoju w kierunku. Jak słychać w mediach zmienia się ukierunkowanie na lotnictwo z achodu (USA), a to inna baja. Staram się samorozwijać, ale sporty i wiedza z książek i artykułów internetowych to dopiero 1/3 wiedzy, tematu trzeba posmakować rękoma. Moja wiedza na temat dudowy i znajomość stref niebezpiecznych w statkach powietrznych pochodziz informacji od techników obsługującyh samoloty. Powiem że informacji jest wiele, a błędów do popełnienia jeszcze więcej. To też mam lekki strach jak coś opierdziulnie, nie chciał bym być kolejną ofiarą i głupich pytańco tu pan robił jak nie jest pan uprawniony. Zauważ, że w wojsku cokolwiek robiłeś (jak byłeś) t trzeba podpiac zawsze tzw RWD co oznaczło ratuj własną d..ę. Ps fajnie że mogę z kimśsobie pogadać na ten temat bo unas to zaraz mają mnie za wywrotowca bo chcę zakłucić ich sielankę.

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2012, 12:44:22 »
Kolego Devon na terenie naszego lotniska są trzy straże: moja ZSP, WSP w KOL z 33 bazy z Powidza, oraz LSRG Port Lotniczy Bydgoszcz. Najbardziej wyposażona w sprzęt jest LSRG, ale to oczywiste. Ludzie tam to emeryci z PSP jak również kilku cywilnych ale przeszkolonych i kontynuujących szkolenie jak w PSP. Wojsko rządzi się na swoich prawach. Nasza straż jest nawet dziwem natury bo podlegamy pod Delegaturę WOP ale to wygląda jak byśmy byli 5 kołem u wozu. Ciekawe jak to jest z podległością straży zakładowych? Kontrole przeprowadzane przez nich to obiekty no i standart rozwinięcie na 100m. Ostatnio nawet się nam udaje wymigać z setki bo zabezpieczeń mamy masę.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 01, 2012, 21:38:35 »
@kpkeeam
Kolego radziłbym Ci spróbować dostać się do LSP, ewentualnie PSP. Tam zrobią Ci adekwatne wyszkolenie i będziesz miał bardziej stabilne zatrudnienie. Wszystkie poważne zakładówki wysyłają strażaków na szkolenie podstawowe PSP, czymś to jest spowodowane... Robienie samemu tego kursu również nic Ci nie zagwarantuje, a kosztuje nie mało. Urząd pracy Ci tego nie sfinansuje jeżeli nie kieruje Cię dana komenda PSP.
U mnie w okolicy jest również WSP, która zatrudnia jeleni na etatach cywilnych. Podstawowym kryterium jest posiadanie szkolenia podstawowego PSP i 2 lata stażu w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, a to za aż 1500zł brutto wynagrodzenia miesięcznie :szalony:

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 01, 2012, 23:10:22 »
Masz rację lecz aby nawe z moim stażem starać się do LSRG to itak zawsze potrzeba szkolenia bo jak pisałem wcześniej nie licy się to co jest w bańce lecz w kwitach. Co do WSP to jest instytucja gdzie do rzadzenia jest setka tylko do roboty żołnierze się skończyli. Zatrudniają cywili bo zawsze taniej, na emeryture nie odejdzie po 15 latach i nie będzie się dowódcy przeciwstawiał bo jak cywil może wojskowego ustawiał. Do PSP starałem się dostać 8 lat temu, ale zaczeli kombinować z urzędem pracy o sfinansowanie kursu, a to znaczy, że trzeba się zwolnić i pół roku być na kuroniu, ale ze wzgledu na kredyt na dom nie mogłem tak sprawy załatwić poza tym pracowałem sam (teraz też) a była trójka dziewczyn. Zaliczyłem wszystko na 5.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 02, 2012, 12:27:45 »
Piszecie  mu  o  kursie  podstawowym PSP  na  własną  rękę  to  nie  zapominajcie  o  aspekcie  finansowym,  oraz  o  fakcie  że  te  kursy  odbywają  się  w  systemie  skoszarowanym.  Czyli  że  musi  mieć  zgodę  od  pracodawcy  na  nie  wypełnianie  umówionych  obowiązków  służbowych  przez  okres  3 miesięcy.  Czyli  samemu  tego  nie  ogarnie.
Jeśli  piszesz  że  wysłano  na  doszkolenie  tylko  komendanta  to  znaczy  że  pozostali  spełniają  ich  wymagania  bo  w  przeciwnym  razie  dawno już  byś  był  za   bramą.
Nie znajdziesz  tu  odpowiedzi  na  swoje  pytania,  bo  nikt  z  nas  nie przewidzi  toku  myślenia  twojego  pracodawcy.   :gwiazdki:
W  twoim  przypadku  nawet  sytuacja  polityczna  może  spowodować  gwałtowne  zmiany  logiki  myślenia.
"Polska  to  dziwny  kraj"  jak  mawiał  pewien  satyryk  więc  i  nieprzewidywalny. 

Jeśli  cię  pocieszę  to  moi  koledzy  od  lat  służą  z  piętnem  redukcji  i  jak  na razie  latka  lecą  (niestety  nie  mundurowe)   
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 02, 2012, 12:44:17 »
Widzisz w naszej rzyczywistości to nawet i Diabeł Boruta się by zagubił tak, że by do domu nie trafił. Widzisz mnie tak naprawdę  chodzi o to że jak jestem zatrudniony, w moim przypadku  prawie 20 lat, to po zmianie przepisów pracodawca ma obowiązek mnie wysłać na właściwe szkolenie do stanowiska czy poprostu zamienić na np emeryta z papierami.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2012, 00:41:03 »
Piszesz  o  emeryturze  po  20  latach  to  rozumię  ze  masz  podpisaną  kilka  lat  temu  deklaracje  z  PSP.  Opłacasz  nie  ZUS,  lecz  fundusz  emerytalny  MSWiA.  W  takim  razie  czym  sie martwisz  ?
Chyba  tylko  wysokością  emerytury ?    :fiuu:
No,  chyba,  że   nie  podpisałeś  tak  jak  ja  więc  może  się  okazać  że  zamiast  wysyłać  was  na  kursy  to  taniej będzie  dać  ogłoszenie  do  prasy  o  naborze  gości  z  papierami.     :kwit:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:49:39 »
Rozumiem, że Ty również nie podpsałeś akcesu. Mnie mój poprzedni komendant załatwił bo związkowa kariera była ważniejsza od pracowników. Później przyszedł rok 1999 i pozałatwiał wszystkim emerytury, a mnie akcesu nie załatwł. Nawet jak chciałem do PSP uciec to rbił problemy, bo z kąd weźmie człowieka nie pijącego i na każde wezwanie (nawyk z OSP). I tak nastał nowy wódz i jemu jest dobrze jak nie chodzi do zarządu bo mogą się pogniewać ze problemy przynosi. To jak myślicie pracodawca może zwoonić mnie jak nie mam uprawnień na wykonywanie zawodu strażaka i może zatrudnić np emeryta z papierami?

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 04, 2012, 10:24:22 »
Pracodawca zawsze może Cię zwolnić i przyjąć kogo chce. Bez względu na to czy masz uprawnienia, czy nie.

Offline kpkeeam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: szkolenie podstawowe zakładowej straży
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 04, 2012, 12:05:12 »
To jest święta racja tym bardziej że rządzą firmą emerytowani oficerowie WP. Czytając całość wywnioskować można, że przepisy swoje a życie swoje. Temat można zamknąć. Dziękuję za zabrane głosy i pozdrawiam Piotr. PS postaram się ominąć drogę służbową i uderzę do prezesa osobiście. Zobaczymy co powie.