Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533150 razy)

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #825 dnia: Luty 21, 2014, 15:53:37 »
No tak, ale jednostka chyba przestaje istnieć, skoro wieś znika z powierzchni ziemi...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #826 dnia: Marzec 15, 2014, 14:16:51 »
Istotne zmiany dotyczące strażaków ochotników

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2182

Padły ważne deklaracje

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=1989

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #827 dnia: Kwiecień 14, 2014, 19:25:55 »
Ubezpieczenia społeczne i budżet.

http://strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2249

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #828 dnia: Kwiecień 15, 2014, 20:15:30 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #829 dnia: Maj 06, 2014, 11:44:59 »
Nowa perspektywa finansowa UE. Nowe szanse dla straży?

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2318

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #830 dnia: Maj 13, 2014, 15:46:05 »
Cytuj
Interpelacja nr 24703
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie uprawnień emerytalnych dla członków ochotniczych straży pożarnych
   Szanowny Panie Ministrze! W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 16 tys. ochotniczych straży pożarnych zrzeszających ponad 690 tys. osób. Na wsiach i w małych miasteczkach to kapitał większy niż wszystkie pozostałe organizacje pozarządowe razem wzięte.
   Kapitał tym cenniejszy, że praca straży pożarnej w lokalnym wymiarze jest nieoceniona z punktu widzenia tych, którzy niezwłocznie pomocy straży pożarnej potrzebują.
   Działalność OSP koncentruje się głównie na terenach wiejskich. Ma też zdecydowanie lokalny wymiar. Trzy czwarte ochotniczych straży pożarnych nie wykracza ze swoimi działaniami poza granicę powiatu. Obecność OSP zaznacza się też bardziej w tych regionach kraju, gdzie mniej jest innego rodzaju stowarzyszeń i fundacji.
   Członkowie OSP pracują społecznie. Ogółem aż 90% osób zaangażowanych w działalność to członkowie pracujący nieodpłatnie na rzecz swojej jednostki, 8% stanowią wolontariusze zewnętrzni, a pracownicy płatni to margines, zaledwie 2% osób zaangażowanych w działania straży. Tylko jedna dziesiąta jednostek zatrudnia regularnych pracowników.
   Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu. Pracownik biorący udział w akcji ratowniczej nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy spowodowany taką akcją.
   Panie Ministrze, społeczna praca, jaką wykonują członkowie ochotniczych straży pożarnych, jest nie do przecenienia i z racji zadań, jakie wykonują w trakcie akcji ratowniczych, zasługuje na szczególną uwagę. Zwłaszcza dla tej części z nich, którzy czynnie działają w jej szeregach i nabyli uprawnienia emerytalne. Nie mają oni bowiem pewności i niejasna formalnie jest kwestia dotycząca odpracowywania godzin nieobecności w pracy podczas udziału w akcjach ratowniczych.
   Dlatego przychylając się do zapytań zainteresowanych strażaków, którzy w swoich zakładach pracy przechodzą na emeryturę, kieruję do Pana następujące pytania:
   1. Czy strażacy OSP, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, mają obowiązek odpracować godziny nieobecności w pracy, w czasie których brali udział w akcjach ratowniczych?
   2. Czy strażacy OSP, przechodząc na emeryturę, mogą oczekiwać dodatku do świadczenia emerytalnego z tytułu udziału w akcjach ratowniczych?
   Łączę wyrazy szacunku
   Poseł Henryk Siedlaczek
   Warszawa, dnia 19 lutego 2014 r.

Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 24703
w sprawie uprawnień emerytalnych dla członków ochotniczych straży pożarnych
   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na wystąpienie Pani Marszałek z dnia 25 lutego 2014 r., znak: SPS-023-24703/14, dotyczące interpelacji posła Henryka Siedlaczka w sprawie uprawnień emerytalnych dla członków ochotniczych straży pożarnych uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.
   Zgodnie z regulacją zawartą w § 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281, z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. Takie zwolnienie przewiduje m.in. przepis § 11 ust. 1 pkt 1 powołanego wyżej rozporządzenia, zgodnie z którym pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej na czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także w wymiarze nieprzekraczającym łącznie sześciu dni w ciągu roku kalendarzowego na szkolenie pożarnicze. Jednocześnie jednak § 16 ust. 2 tego rozporządzenia przewiduje, iż w razie skorzystania przez pracownika z przedmiotowego zwolnienia pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu - w wysokości i na warunkach przewidzianych w odrębnych przepisach, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.
   W świetle powyższego warto więc wyjaśnić, iż stosownie do unormowania zawartego w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.) członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały. Ekwiwalent ten nie przysługuje natomiast członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie (ust. 3 powołanego artykułu). Jednocześnie należy dodać, iż członkowie ochotniczych straży pożarnych za czas nieobecności w pracy z powodu uczestniczenia w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym zachowują przewidziane w odrębnych przepisach uprawnienie do innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą (ust. 4 powołanego artykułu).
   Odnosząc się natomiast ściśle do kwestii obowiązku odpracowywania przez członka ochotniczej straży pożarnej godzin pracy, z których został zwolniony z uwagi na konieczność wzięcia udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym, informuję, iż nie ma przepisu prawnego, który by do tego pracownika zobowiązywał. Nieobecność w pracy z uwagi na zwolnienie od obowiązku świadczenia pracy z ww. przyczyn należy traktować jako nieobecność usprawiedliwioną. Zgodnie więc z art. 130 § 3 Kodeksu pracy wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. Zatem obniżenie wymiaru czasu pracy takiego pracownika oznacza, iż czasu tego nie należy odpracowywać.
   Przechodząc do kwestii dodatków do świadczeń emerytalnych, informuję, że jednym z generalnych założeń reformy polskiego systemu emerytalnego, przyjętych w 1998 r. i sformułowanych w przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, było przywrócenie temu systemowi charakteru ubezpieczeniowego. Oznaczało to przede wszystkim uzależnienie wysokości świadczenia od wartości składek wpłaconych do systemu przez ubezpieczonego. W ramach reformy system ubezpieczeniowy został oczyszczony z zobowiązań pozaubezpieczeniowych i socjalnych, które nie miały odzwierciedlenia w wysokości płaconej składki. W powszechnym systemie emerytalnym przyjęto założenie, iż uprawnienia emerytalne wszystkich ubezpieczonych, którzy płacili taką samą składkę, będą identyczne. Uznano, że wszelkie dodatkowe uprawnienia będą finansowane z innych źródeł niż powszechna składka na ubezpieczenie emerytalne, a także będą regulowane w odrębnym trybie. Tak że wysokość świadczeń powinna zależeć jedynie od długości okresu opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ich wysokości.
   Tym samym, doceniając pracę, jaką wykonują członkowie ochotniczej straży pożarnej, i uważając, że praca tych osób zasługuje na szczególny szacunek, informuję, że w ramach systemu ubezpieczeń społecznych nie ma możliwości wprowadzenia dodatkowych uprawnień w formie dodatku do świadczenia emerytalnego z tytułu udziału w akcjach ratowniczych. Warunki i rodzaj pracy podczas pełnienia funkcji o charakterze społecznym nie powinny mieć przełożenia na świadczenia z systemu ubezpieczeniowego, jeżeli z tego tytułu nie była opłacana składka na ubezpieczenia społeczne.
   Z poważaniem
   Podsekretarz stanu
   Marek Bucior
   Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.

Offline feuer-erynia19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #831 dnia: Maj 24, 2014, 21:33:21 »
No hej o jakiej niemieckiej ustawie mowisz?  Moge pomoc bo jestem w niemieckiej osp i Wcale nie Jest tak bajecznie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #832 dnia: Lipiec 01, 2014, 21:19:05 »
Ułatwienie przy zbieraniu pieniędzy na rzecz OSP

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2508

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #833 dnia: Lipiec 02, 2014, 14:49:48 »
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne

Cytuj
Projekt dotyczy zmiany sposobu ustalania cen i stawek opłat za paliwa gazowe lub energię elektryczną dla jednostek ochrony przeciwpożarowej. W dniu 23 czerwca 2014 r. skierowano do I czytania w komisjach: do Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych

http://www.zosprp.pl/?q=content/poselski-projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-prawo-energetyczne

http://www.zosprp.pl/files/news/713/2508.pdf

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #834 dnia: Lipiec 12, 2014, 12:20:01 »
Cytuj
Niższe stawki za prąd dla OSP - do podkomisji
Posłowie zdecydowali w czwartek, że prace nad nowelą Prawa energetycznego dot. specjalnych taryf dla OSP będą odbywać się w podkomisji.

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2540

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #835 dnia: Sierpień 08, 2014, 12:56:57 »

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #836 dnia: Sierpień 11, 2014, 15:30:08 »
Pewnie nie raz było to wspominane, może to będzie odgrzewany kotlet, ale napiszę kolejny raz - źle się dzieje w państwie polskim. Z dnia na dzień utwierdzam się w przekonaniu, że "lepiej to już było". Co z tego, że mamy co raz nowszy sprzęt, co raz lepszy system alarmowania i łączności, co raz lepsze umundurowanie jak jest co raz mniej ludzi, którzy mogą z tego skorzystać.
Kiedyś ludzie byli bardziej zaangażowani w życie społeczne, każdy potrafił dać coś od siebie (niekoniecznie materialnego), potrafili zorganizować się, zebrać do kupy i coś zrobić, coś zdziałać. Teraz każdy coś chce dostać w zamian, przychodzi w jakimś celu (zrobić papiery, dostać uprawnienia itp), brak bezinteresowności i charytatywności. Przyciągnąć nowych ludzi graniczy z cudem, większość woli w tym czasie siedzieć w parku czy przy piwku. W dzień roboczy zebrać ludzi na wyjazd też to nie lada wyczyn. Każdy ma w dupie narażanie się pracodawcy, bo pracodawca nie chce być stratny i w godzinach pracy kogoś zwalniać na syrenę. Tyle się mówi, żeby nie wyjeżdżać w 2 osoby na akcję, ale w małej miejscowości ludzie zjedliby żywcem, gdyby OSP nie wyjechało do zdarzenia.
Połowa JOTu siedzi za granicą, nawet gdy chce się ich przenieść do rezerwy i wrzucić kogoś nowego to brak zainteresowania, nikogo na siłę też nie będzie się sprowadzać.
Zawody pożarnicze też odchodzą do lamusa - w gminie stwierdzili, że nie ma sensu robić zawodów dla 4 jednostek, lepiej wybrać przedstawiciela gminy i niech oni się martwią jak sobie poradzą na zawodach powiatowych. Kiedyś nie było problemu - nie potrzebne było zaświadczenie lekarskie i na zawody gminne przyjeżdżało 14 jednostek. Każdy tym żył kilka miesięcy przed, ćwiczyło się kiedy tylko się dało - teraz 2 razy jest spotkanie przed zawodami żeby sprawdzić sprzęt i ustalić kto co robi.
Imprezy strażackie najlepiej, żeby trwały jak najkrócej i żeby były jak najrzadziej. Nie ma co mówić o zabawie tanecznej, o integracji. Młodzi zamiast słuchać opowieści członków honorowych, jak to się kupę lat temu gasiło pożary woli siedzieć na FB czy na wiocha.pl.
Żeby zrobić ćwiczenia, pokazy na imprezach trzeba samemu się prosić, błagać by ktoś chciał mieć strażaków w swoim planie imprezy. Gdy były imprezy okoliczne, OSP za każdym razem zabezpieczało imprezę masową, teraz władza dopatrzyła się, że jeśli dojazd do miejsca zdarzenia nie przekracza 15 minut to jednostka ochrony ppoż. nie musi być na miejscu. Owszem, może do bramy dojedzie się w kilka minut, ale przejechać przez tłumy i inne przeciwności to nikt nie patrzy na to.
To tylko kropla w morzu problemów, opisałem swoją jednostkę, bo nie wiem jak wyglądają inne jednostki "od wewnątrz". Pewnie dopóki nie zmieni się zarząd jednostki jak i samorząd lokalny to w jednostce będzie jak będzie. Do tego należy zmienić prawo, które zachęci osoby do działania w jednostkach OSP, zamiast zniechęcać. JRG do mnie przyjedzie po 15 minutach, nie raz OSP kończy wtedy działania lub udziela od kilku minut pomocy. Przepraszam za swoje smutki i żale, ale niech wszyscy widzą, że wcale tak kolorowo nie jest w jednostce gdzie teoretycznie finansowo nie jest źle, gdzie jest ponad 100 wyjazdów rocznie.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #837 dnia: Sierpień 12, 2014, 10:17:02 »
Może się przyda:

Cytuj
Departament Pożytku Publicznego uprzejmie informuje, że została uchwalona nowa ustawa o zbiórkach publicznych, która wychodzi na przeciw dotychczasowym oczekiwaniom organizacji w zakresie organizacji i rozliczania zbiórek publicznych. W załączeniu przesyłamy pismo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Departamentem Analiz i Komunikacji Publicznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji  22 245 59 12

http://www.zosprp.malopolska.pl/misc/List%20do%20NGO.pdf

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000498

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000833
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2014, 10:30:04 wysłana przez grzela »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #838 dnia: Październik 09, 2014, 12:39:33 »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #839 dnia: Październik 10, 2014, 08:16:08 »
Budowa ośrodka szkoleniowego OSP

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2765


Bardzo pikinie . :kask:Pozostaje mieć nadzieje , że nowi ochotnicy będą jeszcze bardziej wyszkoleni niż my.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #840 dnia: Październik 10, 2014, 10:29:54 »
Podstawowe pytanie: kto tych ochotników będzie tam szkolił? może sam Pawlak i jego kolesie.
Jakoś nie mam wątpliwości co do prawdziwego wykorzystania ośrodka. Tym bardziej sama lokalizacja jest doskonała. Szkoda że nie w Monako, to byłoby i morze i góry. "Strażacy z Europy" nie musieliby daleko jechać. Przy żenującym krajowym poziomie szkolenia ZOSP chce szkolić strażaków z zagranicy... chyba w polskiej kulturze biesiadnej.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #841 dnia: Październik 10, 2014, 20:19:57 »
Podstawowe pytanie: kto tych ochotników będzie tam szkolił? może sam Pawlak i jego kolesie.
Jakoś nie mam wątpliwości co do prawdziwego wykorzystania ośrodka. Tym bardziej sama lokalizacja jest doskonała. Szkoda że nie w Monako, to byłoby i morze i góry. "Strażacy z Europy" nie musieliby daleko jechać. Przy żenującym krajowym poziomie szkolenia ZOSP chce szkolić strażaków z zagranicy... chyba w polskiej kulturze biesiadnej.
:rofl:  :rofl: :rofl:
śmiech śmiechem, ale to tak na prawdę płacz w oczach...
co nie zmienia faktu, że są w Polsce ludzie, którzy do tego idealnie by się nadawali, tylko pytanie kto wyciągnie do nich rękę?! :gwiazdki:
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #842 dnia: Październik 11, 2014, 21:19:47 »
Taaa piknie i tylko mieć nadzieję, że nie budują ośrodka żeby "leśne dziadki" miały gdzie wczasować...  :wall:

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #843 dnia: Październik 12, 2014, 10:25:41 »
Pewnie nie raz było to wspominane, może to będzie odgrzewany kotlet, ale napiszę kolejny raz - źle się dzieje w państwie polskim. Z dnia na dzień utwierdzam się w przekonaniu, że "lepiej to już było". Co z tego, że mamy co raz nowszy sprzęt, co raz lepszy system alarmowania i łączności, co raz lepsze umundurowanie jak jest co raz mniej ludzi, którzy mogą z tego skorzystać.
Kiedyś ludzie byli bardziej zaangażowani w życie społeczne, każdy potrafił dać coś od siebie (niekoniecznie materialnego), potrafili zorganizować się, zebrać do kupy i coś zrobić, coś zdziałać. Teraz każdy coś chce dostać w zamian, przychodzi w jakimś celu (zrobić papiery, dostać uprawnienia itp), brak bezinteresowności i charytatywności. Przyciągnąć nowych ludzi graniczy z cudem, większość woli w tym czasie siedzieć w parku czy przy piwku. W dzień roboczy zebrać ludzi na wyjazd też to nie lada wyczyn. Każdy ma w dupie narażanie się pracodawcy, bo pracodawca nie chce być stratny i w godzinach pracy kogoś zwalniać na syrenę. Tyle się mówi, żeby nie wyjeżdżać w 2 osoby na akcję, ale w małej miejscowości ludzie zjedliby żywcem, gdyby OSP nie wyjechało do zdarzenia.
Połowa JOTu siedzi za granicą, nawet gdy chce się ich przenieść do rezerwy i wrzucić kogoś nowego to brak zainteresowania, nikogo na siłę też nie będzie się sprowadzać.
Zawody pożarnicze też odchodzą do lamusa - w gminie stwierdzili, że nie ma sensu robić zawodów dla 4 jednostek, lepiej wybrać przedstawiciela gminy i niech oni się martwią jak sobie poradzą na zawodach powiatowych. Kiedyś nie było problemu - nie potrzebne było zaświadczenie lekarskie i na zawody gminne przyjeżdżało 14 jednostek. Każdy tym żył kilka miesięcy przed, ćwiczyło się kiedy tylko się dało - teraz 2 razy jest spotkanie przed zawodami żeby sprawdzić sprzęt i ustalić kto co robi.
Imprezy strażackie najlepiej, żeby trwały jak najkrócej i żeby były jak najrzadziej. Nie ma co mówić o zabawie tanecznej, o integracji. Młodzi zamiast słuchać opowieści członków honorowych, jak to się kupę lat temu gasiło pożary woli siedzieć na FB czy na wiocha.pl.
Żeby zrobić ćwiczenia, pokazy na imprezach trzeba samemu się prosić, błagać by ktoś chciał mieć strażaków w swoim planie imprezy. Gdy były imprezy okoliczne, OSP za każdym razem zabezpieczało imprezę masową, teraz władza dopatrzyła się, że jeśli dojazd do miejsca zdarzenia nie przekracza 15 minut to jednostka ochrony ppoż. nie musi być na miejscu. Owszem, może do bramy dojedzie się w kilka minut, ale przejechać przez tłumy i inne przeciwności to nikt nie patrzy na to.
To tylko kropla w morzu problemów, opisałem swoją jednostkę, bo nie wiem jak wyglądają inne jednostki "od wewnątrz". Pewnie dopóki nie zmieni się zarząd jednostki jak i samorząd lokalny to w jednostce będzie jak będzie. Do tego należy zmienić prawo, które zachęci osoby do działania w jednostkach OSP, zamiast zniechęcać. JRG do mnie przyjedzie po 15 minutach, nie raz OSP kończy wtedy działania lub udziela od kilku minut pomocy. Przepraszam za swoje smutki i żale, ale niech wszyscy widzą, że wcale tak kolorowo nie jest w jednostce gdzie teoretycznie finansowo nie jest źle, gdzie jest ponad 100 wyjazdów rocznie.

Świetnie to kolega ujął, myślę że to dość powszechna sytuacja :). Popieram ochotników w tym problemie z ustawą o ochronie ich zdrowia czy jak to tam nazwali, ale trzeba sobie zdać sprawę że o ile takie coś wejdzie w życie to może być nadużywane i OSP stanie się sposobem wyłudzania pieniędzy od państwa... U nas od kilku lat praktycznie nie szkoli się młodych, a do alarmu przeważnie przybiegają weterani na emeryturach. Temat zawodów to samo, ta jednostka nie pojedzie bo burmistrz nie da na remont motopompy, ta nie pojedzie bo żuka im nie naprawili, a inna nie bo nie ma szans ze swoim sprzętem  :wall:. Prawda jest taka że Ochotnicze mają coraz to lepiej i lepiej i coraz częściej stawiają na pełen profesjonalizm działania, a okazuje się że  nie ma chętnych do pomocy. Dawniej strażak w miejscowości był kimś wyjątkowym, dzisiaj znajomi śmieją się jak wybiegam z klasy do alarmu (od jednostki do szkoły jest 300m). Wrażenie jest takie, że wszystko idzie w zupełnie inną stronę niż powinno..

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #844 dnia: Październik 12, 2014, 10:42:32 »
Cytuj
Nowe zasady przeprowadzania zbiórek publicznych przez OSP.

http://strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2726

Temat był już poruszany:

http://www.strazak.pl/index.php/topic,1988.msg265065.html#msg265065


Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #845 dnia: Listopad 11, 2014, 07:25:33 »
INFORMACJA o stanie spraw dotyczących działań podjętych w celu zmian unormowań prawnych związanych z ochroną przeciwpożarową.

http://www.zosprp.pl/?q=content/informacja-o-stanie-spraw-dotyczacych-dzialan-podjetych-w-celu-zmian-unormowan-prawnych-zwia

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #846 dnia: Grudzień 09, 2014, 19:27:32 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #847 dnia: Grudzień 23, 2014, 21:47:44 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #848 dnia: Grudzień 29, 2014, 12:30:34 »
Informacja o nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (dot. także kierowców)

http://www.zosprp.pl/?q=content/informacja-o-nowelizacji-ustawy-o-ubezpieczeniu-spolecznym-rolnikow-dot-takze-kierowcow

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #849 dnia: Styczeń 17, 2015, 13:24:53 »