Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 532576 razy)

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 13, 2006, 11:20:05 »
Zanim będziemy zbierać podpisy to musimy mieć gotowy projekt ustawy
napisałem maila do ZG jestem ciekawy odpowiedzi a moze ktoś ma dojście do Waldka bezpośrednio Prezesik powinien coś wiedzieć :P
dobra czyli liste mamy
trzeba by teraz na czymś się wzorować (ktoś zna studentów prawa?? jakieś forum prawnicze trzeba zapytać moze ktoś sie da namówić)
na wzór może tej dot. GOPR-u i tu prośba do ochotników z gór aby się dowiedzieli co nie co jak oni to robili itd.

PS. Ktoś moze podać jakie konkretnie ustawy nas dotyczą bo sie boje ze się pogubiłem :blink: a tak jutro zapytam się w szkole co prof. o tym sądzi :)  dzięki chłopaki za odp.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2006, 11:33:23 wysłana przez najmłodszy_PREZES_osp »
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 13, 2006, 11:50:53 »
Partia Pawlaka PSL ponoć ma wejść do rządu. Ciekawe czy nam to pomoże.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2006, 11:51:15 wysłana przez SenseY »

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 13, 2006, 13:45:28 »
witam
tak sobie myślę, że z zebraniem podpisów nie było by problemów, gdyby ktoś miał przygototwany projekt listy. jeśli zamieściłby go na forum, to osoby z wielu jednostek miały by mozliwość wydrukowania jej i mogły by już zbierać podpisy. tym bardziej, że mamy teraz czas zebrań sprawozdawczych i na nich jest zawsze większość strażaków z jednostki (oraz często ich żony), więc to juz kilkanascie (kilkadziesiąt) podpisów, plus rodzina, znajomi, etc.
więc jeśli tylko coś takiego będzie gotowe, to trzeba jak najszybciej zamieścić na forum.
pozdrawiam i życzę wytrwałości w pracach

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 13, 2006, 13:47:36 »
Kolejność jest taka. Najpierw projekt ustawy, potem 15-osobowy komitet.  Podpisów trzeba 100 000. Na poczatek, żeby wszcząć procedurę - trzeba 1000 podpisów.  Finanse komitetu są jawne. Więc muszą być papiery.   Ale najważniejsze jest pytanie czy ktoś wogóle ma projekt ustawy.  Bo zaczynam mieć wątpliwości, czy on istnieje.  Sami tego nie napiszemy.
Nasze najważniejsze, jak do tej pory, ustawy to ustawa o stowarzyszeniach i ustawa o ochronie przeciwpożarowej.  Do tej drugiej są wydane przepisy wykonawcze (rozporzadzenia i zarządzenia). Jest ich dużo. Moim zdaniem, najważniejsze to przepisy o KSRG i BHP.  Wszystkie przepisy nazywam skrótowo i jest ich dużo wiecej. Chętnym służę pomocą. Po przepisach są jeszcze wytyczne Związku OSP oraz nasz statut i wewnętrzne regulaminy (np, regulamin JOT,  normy wyposażenie itp.) Gdzieś po drodze są jeszcze zarządzenia i wytyczne Komendanta Głównego PSP.  Regulują kwestie szczegółowe np. procedury ratownictwa medycznego.   To była krótka informacja dla Najmłodszego Prezesa OSP.  

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 13, 2006, 15:36:34 »
czy znajdzie sie ochotnik, który napisze listy otwarte do prasy?? niech ludzie dowiedzą sie o naszych problemach.

także mam mała prośbę do moderatorów o przypięcie tego tematu!!! pozdrawiam

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 13, 2006, 16:48:51 »
Myślę że tak jak kolega Krzysztof Siwek napisał, w pierwszej kolejności projekt ustawy, potem sami musimy się zastanowić nad tą ustawą, żebyśmy jakiejś głupoty nie przeworsowali. Z prasą należałoby poczekać, bo nie ma jeszcze zbytnio o czym w niej pisać.
Jesli chodzi o podpięcie tematu to jak najbardziej powinien on być podpięty.

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 15, 2006, 01:41:54 »
no więc panowie do dzieła, pomyślmy nad naszą przyszłością

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 15, 2006, 15:22:42 »
probowałem zdobyć projekt ustawy opiniowany przez komisje prawno-organizacyjną ZG. narazie nie udało mi się, nikt, nic nie wie...
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 15, 2006, 16:05:41 »
wcale mnie to nie dziwi ;)  bo to POLSKA. chyba szybciej sami napiszemy niż ja znajdziemy :P .

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 15, 2006, 17:59:32 »
Podpisy można zbierać poprzez Internet, zrobić specjalną WWW, gdzie będzie informacja co i jak, na drugiej podstronie każdy będzie mógł wpisać [ imię, nazwisko, jednostka, etc ] i zatwierdź ! W ten sposób będziemy mogli szybko zebrać wystarczającą dużą ilość podpisów. Co o tym myślicie? Wszystko mogę przygotować.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:05:11 »
Cytuj
Podpisy można zbierać poprzez Internet, zrobić specjalną WWW, gdzie będzie informacja co i jak, na drugiej podstronie każdy będzie mógł wpisać [ imię, nazwisko, jednostka, etc ] i zatwierdź ! W ten sposób będziemy mogli szybko zebrać wystarczającą dużą ilość podpisów. Co o tym myślicie? Wszystko mogę przygotować.
witam. zawsze to będzie jakiś krok do przodu!!! tylko co z tą całą ustawą nigdzie jej niema :(  

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:07:11 »
Napiszmy ją więc razem ... Po amatorsku, a gdy będzie głośno, ktoś nam pomoże ją zrobić profesionalnie!

Scrypt już się pisze, przygotujcie tekst, który będzie widniał na WWW, ja zamieszcze go, tą WWW na serwerze Strazacy.com
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2006, 18:09:02 wysłana przez Porta »
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:11:23 »
a ciekawe czy możemy liczyć na pomoc związku(bo jak narazie to zostawię to bez komentarza), to w końcu tez im powinno na tym zależeć, ale prz pisaniu takiej ustawy bedzie potrzebna pomoc prawna, i tu zaczynaja sie schody

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:19:02 »
Cytuj
Podpisy można zbierać poprzez Internet, zrobić specjalną WWW, gdzie będzie informacja co i jak, na drugiej podstronie każdy będzie mógł wpisać [ imię, nazwisko, jednostka, etc ] i zatwierdź ! W ten sposób będziemy mogli szybko zebrać wystarczającą dużą ilość podpisów. Co o tym myślicie? Wszystko mogę przygotować.
To chyba musi być podpis własnoręczny... wpis w bazie danych nic nie da...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:22:54 »
Nie jeden raz widziałem internetowe podpisy i dawało rade. Nas niestety dzieli odległość, a wpis w bazie danych wiele da, bo rząd, stowarzyszenie będzie wiedziało ilu ludziom na tym zależy. Trzeba próbować wszelkich dostępnych środków, oprócz tego wykonam banner, który będzie zamieszczony na większych serwisach, oczywiście nie odpłatnie. Drogi Witoldzie, może się uda ... Więc proszę, pomóż i Ty.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:23:11 »
witold ma racje  , musimy wpaść na WIEJSKĄ  z kilkoma kartonami list z podpisami , powiadomimy media .

niech ktoś zrobi listę (wzór ) i zamieści ja np. na stronie swojej  jednostki jako plik do pobrania i temat z listami załatwiony-tylko zbierać.











ZGADZA SIE !!  
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2006, 18:35:46 wysłana przez ogniomistrz1 »

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 15, 2006, 18:25:17 »
Ogniomistrz, tak jak już napisałem, będziemy korzystać z wszelkich dostępnych środków, ja wykonam stronę gdzie będzie można przeczytać o co chodzi, podpisać się internetowym podpisem. Po drugie popieram i Twój pomysł, ale liste można zrobić normalną, problem w tym, aby było wszystko wytłumaczone, punkcik po punkciku, prawda?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 15, 2006, 20:02:08 »
Cytuj
Ogniomistrz, tak jak już napisałem, będziemy korzystać z wszelkich dostępnych środków, ja wykonam stronę gdzie będzie można przeczytać o co chodzi, podpisać się internetowym podpisem. Po drugie popieram i Twój pomysł, ale liste można zrobić normalną, problem w tym, aby było wszystko wytłumaczone, punkcik po punkciku, prawda?
racja!!!

a czy możemy liczyc na pomoc zawodowców, czy onie tez sie podpisza??

Offline dyzio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 15, 2006, 21:57:12 »
Koledzy bardzo dobry temat został poruszony :D ! Podpisuje się rękami i nogami pod tym co piszecie!!! podpisy mąge zacząć zbierać nawet od jutra. W jedności siła druchowie strażacy! :P


                                                                       Pozdrawiam!!!

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 15, 2006, 22:04:14 »
Lista internetowa jest ok...do szukania poparcia. Ale żeby zgłosić projekt ustawy trzeba mieć tych 100.000 podpisów...wymóg formalny i tego nie zmienimy.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 15, 2006, 22:44:59 »
przygotowałem wzor tabeli do "zbierania podpisów" kto chce, niech podaje maila:) szkoda,ze nie mozemy wyciagnać z Zg projektu ustawy. a moze ktos ma jakies dojscia?
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 16, 2006, 09:38:43 »
no to poprosze o ten wzór osp_janiszewice@vp.pl

ale jak wcześniej pisałem i później powtórzył to ksiwek
NAJPIERW PROJEKT
co do tego z tymi podpisami internetowymi to fajna sprawa by była było by to dość rozpowrzechnione ale TRZEBA SIĘ DOWIEDZIEĆ CZY TAKIE MOGĄ BYĆ
(Porta BRAWO ZA POMYSŁ!!!)

TERAZ MOZEMY ZROBIĆ FAKTYCZNĄ PRÓBE NASZEMU ZG ciekawe czy ją przejdą bo jak narazie to kiepsko

A CO DO TEGO OTWARTEGO LISTU DO MEDIÓW to po walnym jak bede miał czas spróbuje coś sklecić i pokarze go tutaj :)

jest czas zebrań spraw-wyborczych poinformujcie o tym resztę strażaków!!!
no i madrze wybierajcie
PS u mnie już w niedzielę i będzie dobrze ;)
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 16, 2006, 10:41:19 »
Co do druku to proponuje Hunter wyślij go do admina strazak.pl i niech on ten plik umieści na stronie. Będzie łatwiej dostępny dla każdego a Ty będziesz miał spokój z rozsyłaniem go.
Podpisy można by było w sumie już zbierać, ale większy problem stanowi tekst ustawy. Sami jej nie napiszemy, jesteśmy strażakami a nie prawnikami. Do napisania takiej ustawy potrzebni są i strażacy i prawnicy. Można by było z naszej strony zacząć wypisywać postulaty, zaznaczyć co ma być w tej ustawie, jakie ma ona problemy rozwiązywać. Nie możemy o niczym zapomnieć. Później zlecić może jakimś prawnikom aby napisali ustawę (wada - prawnik nie zrobi tego za darmo), albo dogadać się ze Związkiem bądź z MSWiA. Może któryś z tych organów wesprze swoją pracą.

Chcę też zaznaczyć bo różnie można zrozumieć problem zbierania podpisów z kilku powyższych postów, że podpisy mogą składać wszystkie pełnoletnie osoby nie zależnie od tego czy należą do OSP. To znaczy że można by było na przykład w imprezy majowe (w tym dzień strażaka) ogłosić akcję np pod nazwą "wesprzyj ochotnika" i zbierać podpisy.

Podsumowując proponuję rozpocząć zbieranie podpisów nawet od teraz. I również od teraz spisywać wszystko to co chcemy aby w tej ustawie się znalazło. Potem będziemy podejmować dalsze decyzje i kroki takie jak znalezienie kogoś do sporządzenia ustawy i powołanie wąskiej grupy osób który objełoby kierownictwo nad pracami.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 16, 2006, 10:51:31 »
Jak już wcześniej pisałem ja i inni. Najpierw musi być ustawa. Potem komitet. Potem dopiero listy.  Bo Ci co się podpisują muszą coś popierać. Nie ideę tylko gotowy przepis. Potem uzyskuje się poparcie 1000 osób i rejestruje sprawę w kancelarii sejmu. Potem reszta podpisow.  Cały wysiłek musimy skupić na tekście przepisu. A sami temu nie podołamy.  Projektowany tekst musimy opublikować i poddać gorącej dyskusji. Bo inaczej wyjdzie jak z regulaminem JOT.  To trzeba zrobić porządnie. I problem jest na razie jeden - kto nam napisze projekt ustawy,  kto sprawdzi pod wzgledem prawnym itp.  Bo w ZG być może nawet nie powstał. Co do formy prawnej to jak na razie myślę, że jesteśmy skazani na to żeby byc stowarzyszeniem jakoś nie widzę innej możliwości.   Powtarzam raz jeszcze - skupmy całą dyskusję na tekście ustawy.    

Offline prezesbogdan

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 16, 2006, 11:05:36 »
Jestem po rozmowie telefonicznej z druhem I.Niedźwieckim. W czasie gdy ta ustawa była forsowana w Sejmie był wiceprezesem ZG i do dzisiaj jest przewodniczącym komisji prawno -organizacyjnej. Nie wiedział za bardzo gdzie jest tekst tej ustawy ale treść jej ograniczała przywilejie Związku a dawała więcej uprawnień OSP i działacze związkowi nie byli bardzo zainteresowani aby ta ustawa przeszła. Myślę że teraz będzie podobnie. Swoją drogą wiem że szykują się zmiany w zapisie ustawy o ochronie przeciwpożarowej i KSRG. Jeśli można by umieścić pewne zapisy dające większe umocowania prawne dla OSP to już byłby sukces. Trzeba dotrzeć do MSWiA.