Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 534162 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #575 dnia: Lipiec 21, 2010, 06:31:12 »
Jakoś przed wyborami też go w mundurze nie widziałem. Dlatego sądzę ze chłopak zrobił się większy. Gdyby zgubił kwitek to małe piwo. Tylko jest jeden mundur ze szlifami generalskimi w OSP.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #576 dnia: Październik 10, 2010, 12:59:30 »
Zastanawia mnie fakt ile z tych 27 mln 526 tys. idzie na utrzymywanie i funkcjonowanie biura ZG OSP RP oddziałów wojewódzkich i powiatowych...
"By inni mogli żyć.."

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #577 dnia: Listopad 23, 2010, 11:04:55 »
Szanowni druhowie ja może trochę z innej beczki. Też rozchodzi mi się o przyszłość OSP. Całkiem niedawno pomyślałem sobie, żeby stworzyć coś na wzór PSP w OSP. Gadałem z naszym kierowca i zarazem gospodarzem naszej remizy i on nawet mnie poparł. Pomysł skierowany jest generalnie do jednostek z KSRG. Polega on na tym, żeby na etacie w gminie byli zatrudnieni strażacy, którzy byli by kierowcami (3 etaty+1 rezerwa) oraz dowódcy(3 etaty). Po prostu dostawali by wynagrodzenie w wysokości około 1200 zł ale pracowali by w remizie lub na terenie miejscowości, a w razie alarmu by byli od razu w remizie i mogli by już przygotowywać auta do wyjazdu. Czas wyjazdu by się skrócił. Praca była by 3 zmianowa, a jak któryś ze strażaków by chciał wolne wchodził by inny na zastępstwo.
Nie wiem czy mnie rozumiecie bo to ciężko wytłumaczyć. Ale jak będziecie zadawać pytania to wam się postaram odpowiedzieć o co konkretnie mi chodzi.
Myślicie żeby się taki system przyjął???
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #578 dnia: Listopad 23, 2010, 11:14:48 »
Nie wiem czy wiesz ale takie rozwiazanie juz istnieja, sa normalne dyzury kierowcow w jednostkach

Offline hadamon998

  • Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #579 dnia: Listopad 23, 2010, 11:25:43 »
no własnie nie za bardzo wiedziałem.dobrze,że mi powiedziałeś to, bo teraz mam pretekst,żeby udać się do komendanta gminnego i mu to przedstawić a później do urzędu gminy. musze to przegadać z innymi członkami z mojej osp oraz z wójtem.dzieki.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #580 dnia: Listopad 23, 2010, 14:03:20 »
Problem jest zawsze ten sam @hadamon998 - pieniądze. Po drugie, jeżeli do tej pory było dobrze, po co więc zatrudniać na etat? Nie lepiej te pieniążki przeznaczyć na inwestycje sprzętowe? Przemyśl to raz jeszcze.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #581 dnia: Listopad 23, 2010, 14:25:07 »
Wszystko musi mieć swoje uzasadnienie. Jeśli chce się komuś zapłacić 1200 zł to faktycznie trzeba wydać jakieś 2000 zł. Czyli żeby zatrudnić 4 osoby trzeba wydać w ciągu roku 96 tys.

Jeżeli macie taką potrzebę i potraficie ją uzasadnić (duża liczna wyjazdów, możliwość znacznego ograniczenia strat przez szybszą interwencję, długi dojazd PSP) to można próbować. Wszystko zależy od lokalnych uwarunkowań bo czasem 1 pożar generuje znacznie większe straty.

PS: wg ustawy o ochronie p.poż. nazwa tego tworu to "zawodowa gminna straż pożarna"

MichuSAA

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #582 dnia: Listopad 29, 2010, 21:04:27 »

PS: wg ustawy o ochronie p.poż. nazwa tego tworu to "zawodowa gminna straż pożarna"

U nas w mieście takie coś funkcjonuje, ale nie słyszałem nigdy aby miało to nazwe zawodowa gminna straż pożarna. Nazywamy siebie po prostu Ochotniczą Strażą Pożarną i szczerze mówiąc nigdy z takim określeniem na jednostki OSP u których jest utworzony etat się nie spotkałem. Jednak mogę się mylić ;)
Swoją drogą jest świetne rozwiązanie utworzyć etat w OSP.
U nas działa to tak, że zwłaszcza na rankach kiedy większość ochotników jest w pracy i nie może przybiec na alarm to w remizie są 4-6 osób gotowych do wyjazdu, Na popołudniowej zmianie 1 osoba i na nocnej również 1. Na dodatek w ostatnim czasie mieliśmy chyba z 8 stażystów, których urząd nie miał już gdzie kierować na staż to kierował do nas. A że większośc z nich jest czynnymi członkami OSP to wyszło to na dobre przez co zwiększyła się mobilność jednostki. Ale staż jak to staż z czasem się konczy, tak że zostało 3 stażystów i 6 strażaków zatrudnionych na stałe.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #583 dnia: Grudzień 14, 2010, 09:25:01 »
Hojność naszych parlamentarzystów?

Komisja finansów wnosi poprawki do budżetu na 2011 rok

Cytuj
Komisja zgodziła się na zmniejszenie o ponad 10,3 mln zł wydatków Kancelarii Prezydenta, a kwotę tę przeznaczono na ochotnicze straże pożarne (ponad 300 tys. zł) i Inspekcję Transportu Drogowego (10 mln zł)
.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/komisja_finansow_wnosi_poprawki_do_budzetu_na_2011_rok_171834.html

No to nam dowalili na pół samochodu :szalony:

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #584 dnia: Grudzień 14, 2010, 10:00:01 »
Ale dostaliśmy po równo ;-) heh.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #585 dnia: Styczeń 11, 2011, 11:54:54 »
Problem wielu gmin w Polsce:

Zagrodno: Brakuje pojazdów dla strażaków z OSP

http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/353904,zagrodno-brakuje-pojazdow-dla-strazakow-z-osp,id,t.html?cookie=1

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #586 dnia: Styczeń 11, 2011, 12:40:02 »
Problem wielu gmin w Polsce:

Zagrodno: Brakuje pojazdów dla strażaków z OSP

http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/353904,zagrodno-brakuje-pojazdow-dla-strazakow-z-osp,id,t.html?cookie=1
Sorry, niby lepsze coś niż nic, ale GLM na dzisiejsze czasy trudno nazwać samochodem szczególnie przydatnym przy działaniach... Zapychanie garaży GLM-ami robionymi na bazie pojazdów przekazywanych z policji to raczej ślepy zaułek. Potrzeba prawdziwych wozów pożarniczych, średnich i ciężkich.

Pewnie że ktoś kto miał wcześniej Żuka na podziale będzie się cieszył z "pepsy", ale szczerze mówiąc taka zamiana też na dłuższą metę nikogo nie urządza, bo to również sprzęt często nawet nie tyle stary, co zacofany technologicznie, i też nie taki bezawaryjny (z powodu prostoty?) jak mogłoby się wydawać.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #587 dnia: Styczeń 11, 2011, 21:49:46 »
w Niemczech na wsiach nie licząc "gminnej" jednostki" to większość jednostek dysponuje jedynie odpowiednikiem naszych GLM lub nawet samą przyczepą, tyle że do tego też trzeba skąd tę wodę "pchać" a jak u nas jest z hydrantami to wszyscy wiemy. nie lepiej zainwestować w sieć hydrantów i potem kupować małe auta z motopompami niż wykładać grubą kasę na ciężkie wozy?
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #588 dnia: Styczeń 11, 2011, 22:32:54 »
Siedemsetter, ja bym chciał Cię zobaczyć kiedyś w sytuacji gdzie do pożaru domu przyjeżdżasz GLM-em. Ilu ludzi do niego zabierzesz? Ile i jakiego sprzętu? A tak jak teraz, to sytuacja jest taka, że ponad połowa hydrantów jest niesprawna, a reszta zamarznięta/zasypana :rolleyes: Sieci hydrantowe są słabo rozbudowane (gdzieniegdzie ich prawie wcale nie ma), a ich wydajność często pozostawia sporo do życzenia...

Rozbudowa sieci hydrantowej to są grube miliony złotych, inwestycje porównywalne z kanalizowaniem i gazyfikowaniem miejscowości/gmin, a z utrzymaniem u nas w kraju to też bywa ciężko patrząc po stanie niemal wszystkiego co publiczne. No i hydratu nie użyjesz gdzie indziej.

Swego czasu jak załatwiałem auto z policji odbyłem ciekawą rozmowę z dowódcą rejonowej JRG, z której stanowisko PSP wynikało jasne - po co takie coś wam jest potrzebne? Taki wóz w dzisiejszych czasach jest tak ograniczony w użyciu taktycznym, że jak raz do roku dostaniecie dyspozycje wyjazdu nim to wszystko. I to raczej na ćwiczenia będzie.

p.s.
Ogólnie nie jestem za porównywaniem systemu niemieckiego z naszym - za bardzo to się jednak wszystko różni.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #589 dnia: Styczeń 11, 2011, 23:33:19 »
Siedemsetter, ja bym chciał Cię zobaczyć kiedyś w sytuacji gdzie do pożaru domu przyjeżdżasz GLM-em. Ilu ludzi do niego zabierzesz? Ile i jakiego sprzętu? A tak jak teraz, to sytuacja jest taka, że ponad połowa hydrantów jest niesprawna, a reszta zamarznięta/zasypana :rolleyes: Sieci hydrantowe są słabo rozbudowane (gdzieniegdzie ich prawie wcale nie ma), a ich wydajność często pozostawia sporo do życzenia...



niestety problem ten dopoki nie wzieło sie we własne rece do konca 2010 roku dotyczył i mnie dokaldnie jak pisales..zuk, pozary domu,brak hydrantow, pompa za słaba by pchac wode z dalekiej odleglosci, efekt PSP po ponad 10 minutach i 6 rodzin bez dachu..kilka takich było sytuacji..teraz wreszcie sami wyrwalismy nowa remize, uzywane dobre GBA, teraz walka o reszte sprzetu, wykorzystalismy czas wyborow..GLM dzis jest niczym..tylko srodkiem transportu a nie autem pozarniczym

Offline matti84

  • OSP Zduny
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
  • pokaż co potrafisz a potem oceniaj innych
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #590 dnia: Styczeń 12, 2011, 06:26:54 »


Pewnie że ktoś kto miał wcześniej Żuka na podziale będzie się cieszył z "pepsy", ale szczerze mówiąc taka zamiana też na dłuższą metę nikogo nie urządza, bo to również sprzęt często nawet nie tyle stary, co zacofany technologicznie, i też nie taki bezawaryjny (z powodu prostoty?) jak mogłoby się wydawać.


zgadzam się że GLM to pojazd na zawody i nic więcej. W gminie,nasza jednostka jest największa i najlepiej wyposażona ale są i takie co mają GLM-y lub ponad 30letnie stary i w większości przypadków na pożar mogą sobie popatrzeć lub podjechać GLM-em do ustawiania worków z piaskiem
Gdy obowiązek wezwie mnie Tam wszędzie, gdzie się pali, Ty mi, o Panie siłę daj, Bym życie ludzkie ocalił.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #591 dnia: Styczeń 12, 2011, 09:39:17 »
Zdecydowanie nie zgadzam się z tym, że tylko GBA to "prawdziwe samochody strażackie".
GLM sprawdza się w bardzo wielu zdarzeniach od funkcji gospodarczych przez ćwiczenia, szkolenia po akcje.
Dodatkowo ma jeszcze jedną takie ważne cechy jak małe potrzeby garażowe, prawo jazdy kat B co nie jest bez znaczenia i niska cena.

Pewnie, że nie jest kolorowo z siecią hydrantową ale tam gdzie są wodociągi to po prostu jest... a jeśli jest to powinna być sprawna. Jeśli nie jest to siadamy i piszemy pisemka. Trochę ćwiczeń, trochę pomyślunku (np przeproszenie zwijadeł węży i praca na przetłaczaniu motopompą) i naprawdę można szybko zadziałać przy domku.

Zobaczcie np te ćwiczenia samochodzika bez wody http://www.youtube.com/watch?v=twSjWvNiBB0

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #592 dnia: Styczeń 12, 2011, 17:09:46 »
Tak się zastanawiam skąd takie stanowisko niektórych wynika. Przypuszczam, że z częściowej niewiedzy i z kompletnej nieumiejętności wykorzystania możliwości taktycznych GLM albo GLA czy GLAM (sprowadzane z zachodu) z kabinami 9 osobowymi. Gdzie brak hydrantów to brak ale w większości są, to nie jest żaden argument a wręcz śmieszne twierdzenie, że zamiast zbudować sieć wodociągową to należy kupić GB  z czymś. No ale jeśli dla kogoś GLM kojarzy się tylko z 10 odcinkami, dwoma pradownicami i kilkoma gumowcami?

Offline Pom

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 755
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #593 dnia: Styczeń 12, 2011, 19:22:43 »
Tak Sylwek. Wszystko pięknie. Ale zauważ o ile zwiększa się czas podania pierwszego prądu wody od standardowego GBA lub GBM.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #594 dnia: Styczeń 12, 2011, 20:14:37 »
Tak się zastanawiam skąd takie stanowisko niektórych wynika. Przypuszczam, że z częściowej niewiedzy i z kompletnej nieumiejętności wykorzystania możliwości taktycznych GLM albo GLA czy GLAM (sprowadzane z zachodu) z kabinami 9 osobowymi. Gdzie brak hydrantów to brak ale w większości są, to nie jest żaden argument a wręcz śmieszne twierdzenie, że zamiast zbudować sieć wodociągową to należy kupić GB  z czymś. No ale jeśli dla kogoś GLM kojarzy się tylko z 10 odcinkami, dwoma pradownicami i kilkoma gumowcami?

nie zebym sie kłocił ale stary kiedy ostatni raz byłes starym 40 letnim GLM Zuk z motopompa  na pozarze, taki gdzie nie ma ani hydrantow ani zbiornika wody...  piszesz ze min. moje stanowisko moze wynikac z niewiedzy i nieumiejetnosci... to powiedz mi jak mialem wykorzystac w srodku lasu starego grata gdy płonał dom?? rozciagnelismy linie i patrzylismy jak sie pali...poddasze,spada dach i doł cały.... ludzie krzycza i płacza a ja stoje i nasłuchuje czy jedzie cos z woda.... realia człowieku realia.. tak było pod koniec zeszłego roku... dziekuje pozdrawiam.!

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #595 dnia: Styczeń 12, 2011, 20:57:16 »
   podsumowując auto powinny być kupowane z głową w zależności od terenu, dostępności cieków wodnych infrastruktury p.poż czy też możliwości wsparcia przez inne jednostki, a nie według tego na co nas stać, czy też co dana firma robi obecnie w promocji.
   Na inny teren pasuje miastowy, uterenowany czy terenowy. Gdzieś efektywniej wykorzystamy 244, a w innym miejscu 266;
Jeżeli mamy dobrą infrastrukturę hydrantów czy zbiorników to lepiej kupić GL i zainwestować w dobre pompy niż stare GBA, i się z nim użerać, nie mówiąc o ewentualnym odmówieniu posłuszeństwa.  Owszem min. 1GBA (w pełni niezawodne) w każdej jednostce to ideał ale kogo na to stać i czy jest to uzasadnione? Co do czasu podania wody, jeżeli mam dostęp do wody pod ręka, pomp jest ustawiona na dryg i mamy przygotowane pewne usprawnienia co do rozwinięcia linii ssawnej czy zasilającej to nie jest wielka różnica.
   Ale ile aut zostało zakupionych po rozpatrzeniu ich efektywnego zastosowania a nie pod kątem innych czynników to się mniej więcej wszyscy orientujemy.
   Osobną kwestią jest kwestia podejścia do tematu pod kątem tego jak jest wygodniej a nie efektywniej.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #596 dnia: Styczeń 12, 2011, 21:56:39 »
malpa151... ładnie to wszystko w całosc zebrałes ;) dodam tylko od siebie ze przez rok prawie wychodziłem dobre GBA niestety na 4x4 zabrakło kasy...ale ciesze sie ze i tak rozwoj był zanaczny do tego co było..takze moi drodzy strazacy...zakasac rekawy i brac sprawy we własne reca dla siebie i dla innych by zyło i pracowało sie nam lepiej i bezpieczniej a co za tym idzie efektywnie :straz:

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #597 dnia: Styczeń 13, 2011, 09:10:11 »
nie zebym sie kłocił ale stary kiedy ostatni raz byłes starym 40 letnim GLM Zuk z motopompa  na pozarze, taki gdzie nie ma ani hydrantow ani zbiornika wody...  piszesz ze min. moje stanowisko moze wynikac z niewiedzy i nieumiejetnosci... to powiedz mi jak mialem wykorzystac w srodku lasu starego grata gdy płonał dom?? rozciagnelismy linie i patrzylismy jak sie pali...poddasze,spada dach i doł cały.... ludzie krzycza i płacza a ja stoje i nasłuchuje czy jedzie cos z woda.... realia człowieku realia.. tak było pod koniec zeszłego roku... dziekuje pozdrawiam.!
Kolego twoją sytuację można skomentować niestety tylko w ten sposób "mądry Polak po szkodzie". Jeśli był taki obiekt z taka infrastrukturą p.poż. należało o tym myśleć wcześniej, zajrzyj w statut to również cel naszej działalności. Teraz nie musisz dziękować mi, podziękuj poprzednikom czy też swoim włodarzom. Nie przykładaj swojej miary do wszystkich. A co do GL w całości zgadzam się z @Sylwkiem i @małpą151

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #598 dnia: Styczeń 13, 2011, 15:45:50 »
No wiesz..paliły sie u nas domy i inne ale zawsze jakos po czasie udawało sie wodw podac, z jeziora czy rzeki, hydranty juz nas niestety niemiło zaskakiwały..zycie to było kolego zycie, dzieki staraniom juz nie ma takiej sytuacji, nie mierze wszystkich jedna miara bo za duzo juz widziałem... moja sytuacja był tylko jedny, z wyjatkow jak ciezko moze byc z GLM ... nie zycze tego nikomu a wyposazajmy sie w coraz to lepszy sprzet... tutajprzepychanki sa beznadziejne bo chyba w jednym celu robimy to co kochamy, jedni lepiej inni gorzej ale cel jest szczytny ;)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #599 dnia: Styczeń 13, 2011, 17:49:43 »
No cóż, temat GLM trochę tu wzburzył co niektórych z tendencją do przesady raz w jedną, raz w drugą stronę. Ale fajnie, że nie wszyscy dali się ponieść emocjom ;)

Teraz coś ode mnie, co chyba nie zostało nakreślone wcześniej w dyskusji...

Tak czy inaczej GLM w OSP znajdzie zastosowanie, ale siłą rzeczy wszyscy dążymy do bycia wyposażonym w wozy przynajmniej średnie. To nie jest kwestia zrozumienia możliwości taktycznych jakie dają GLM-y, czy też lenistwa ze strony osób które są za większymi pojazdami. Bo cokolwiek by nie powiedzieć możliwości działania jakie posiada GBA/M wielokrotnie przewyższają GLM (do 3,5t) choćby z racji ilości przewożonego sprzętu, a nie tylko obecności zbiornika z wodą, i to jest fakt. "Duży" też może korzystać z hydrantów przecież, ale i bez nich sobie poradzi, czego o "małym" nie można powiedzieć. Dlatego w miarę możliwości trzeba się starać o większe pojazdy na "pierwszy wyjazd".

Na tym chyba można zakończyć o autach :)

Ja tylko dodam inne pytanie odnośnie przyszłości OSP - pytanie, które już być może ktoś zadał, a nawet na pewno zadał - widziałem w zeszłorocznym "Strażaku"...

Co z OSP które są poza KSRG? Jaka czeka je przyszłość?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE