Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 284252 razy)

Offline Suavekk998

• Stary Wyga
  • **
  • so others may live
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #560 dnia: Marzec 20, 2010, 17:02:46 »
o ile już się nie wykończył..
998 C.R.E.W.

Offline grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Odpowiedź #561 dnia: Marzec 25, 2010, 19:25:54 »
Podpisano umowę między MSWiA i ZOSP RP

23 marca b.r. została zawarta umowa między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W ramach tej umowy ZOSP RP przekazana zostanie dotacja w wysokości 27 mln 526 tys. zł na realizację zadań zleconych. Kwota ta przeznaczona zostanie na dopłaty do zakupu samochodów pożarniczych i karosacji, dofinansowanie zakupów umundurowania, remontów i modernizacji remiz, szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej i organizacji obozów szkoleniowych młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Umowę podpisali: podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski i główny księgowy MSWiA Waldemar Nowak, a ze strony Związku OSP RP – dyrektor Zarządu Wykonawczego Jerzy Maciak, zastępca dyrektora Zarządu Wykonawczego Wiesław Golański i główny księgowy ZOSP RP Kazimierz Pluciński.

http://www.zosprp.pl/?q=content/podpisano-umowe-miedzy-mswia-i-zosp-rp

Offline mieszko

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #562 dnia: Marzec 27, 2010, 13:24:56 »
jest formacją zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Wobec powyższego istnieje różnica w sposobach finansowania służby państwowej i stowarzyszenia, pomimo iż stowarzyszenia, jakimi są ochotnicze straże pożarne
A my to pewnie w karty gramy nie gasimy pożarów, Nie jeździmy do wypadków itp
A sposób finansowania jest nie sprawiedliwy i tyle.
Nie jestem znawcą ale jestem ciekaw czy zgodne jest to z konstytucją że jedni czuć mogą sie bezpieczniej bo na ochrone sa lepsze pieniądze z innego żródła a inni mniej no ipieniądze przeznaczane są inaczej bo jako mieszkaniec wsi płacimy i za PSP i OSP.

Offline sam998

• Stary Wyga
  • **
  • emeryt
« Odpowiedź #563 dnia: Maj 15, 2010, 13:33:00 »
Może troche humorystycznie, ale jeżeli w dalszym ciągu będzie się obcinać wydadki na ochronę p-poż. to może czekać nas taka wizja gaszenie pożarów.
http://www.youtube.com/user/TVB24news#p/u/2/iqeMoLEvsm0
Historia nie uczy nas właściwie niczego innego poza tym, na czym polega złe rządzenie.

autor: Thomas Jefferson

Offline wojtek_wwo

• Początkujący
  • *
    • http://strazwejherowo.pl/
« Odpowiedź #564 dnia: Czerwiec 07, 2010, 20:00:32 »
Ja też takiej Straży nie widziałem.Dobry film
998 Straż Pożarna

Offline Sylwek

• Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #565 dnia: Czerwiec 22, 2010, 14:53:19 »
Takie coś mi się dziś rzuciło na oczy: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100622/NEWS01/40578792

Sprawa dotyczy Narodowych Sił Rezerwowych - cała idea bardzo fajna na wzór gwardii narodowej USA tym bardziej, że ktoś pomyślał także o pracodawcach rezerwistów - mają dostawać rekompensatę za udział człowieka na ćwiczeniach lub misjach.

Pytanie co z naszymi (OSP) pracodawcami? Może jakaś forma rekompensaty albo ulgi w podatkach byłaby dobrym pomysłem?

W gruncie rzeczy wszyscy byliby zadowoleni - państwo miałoby mobilniejszych strażaków ochotników. Pracodawcy mieliby rekompensatę lub wręcz profity w związku z naszymi ćwiczeniami lub akcjami. My stalibyśmy się mile widziani w zakładach pracy.

Co o tym myślicie mając w pamięci niedawną akcję powodziową?

Offline kwas

• Laureat
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #566 dnia: Czerwiec 22, 2010, 16:50:11 »
Na pierwszy rzut oka pomysł fajny. Ale w mojej ocenie tylko na pierwszy rzut.
Kiedyś gdzieś to już tu pisałem. W sytuacji dużych firm problem czy to takiego żołnierza czy też strażaka ochotnika jest mniejszy. Na 100 pracowników jak nie przyjdzie do pracy 2 - 3 to firma to wytrzyma. A płacona kasa jako forma rękompensaty może być zachętą. Gorzej w sytuacji małych firm, a już na pewno firm zatrudniających parę osób. Tu zaczyna się problem. Znam to z własnego podwórka bo swego czasu 60 % załogi to byli u mnie członkowie OSP. Trzeba wyjechać do działań czy też do powodzi i znika istotna część załogi. I co takiemu pracodawcy po rekompensacie, kiedy on nie wywiązał się z zamówienia, nie zrealizował usługi czy też produkcji. Dostanie te ileś złotych ale straci wiarygodność, rzetelność. I nie dostanie więcej zlecenia, zamówienia. Punkt widzenia strażaka ochotnika czy też tego żółnierza Narodowych Sił Rezerwowych będzie inny niż punkt widzenia pracodawcy, będzie rozbierzny. I co zrobi pracodawca? Nie czarujmy się, przy najbliższej okazji pozbędzie sie takich ludzi. Nawet jak by był całym sercem za OSP. Jego pracownicy jako strażacy OSP uratują jego sąsiada a on pójdzie przez to z torbami bo mu produkcja staneła. Uogólniam. Ale z punktu widzenia małego pracodawcy jest to problem trudny do przeskoczenia. I nie widzę jego rozwiązania.

Offline Sylwek

• Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #567 dnia: Czerwiec 23, 2010, 09:08:45 »
Oczywiście jest grupa zawodów gdzie odchodzenie od stanowisk pracy nie jest możliwe (np nie wyobrażam sobie, żeby strażak z MSK po zadysponowaniu swojej jednostki OSP przybiegł do remizy i zostawił powiat bez numeru 998) ale czy nie uważasz, że dla większości jednak byłoby to dobre lub w ogóle jakieś rozwiązanie?

Offline kwas

• Laureat
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #568 dnia: Czerwiec 23, 2010, 10:41:56 »
czy nie uważasz, że dla większości jednak byłoby to dobre lub w ogóle jakieś rozwiązanie?
Dla większośći? Masz na myśli strażaków czy społeczeństwo? Dla społeczeństwa tak. Dla strażaków też. A dla przedsiębiorcy? To on zostanie ze swoimi kłopotami sam. I nawet mu tego nie zrekomensuje kasa.

Offline Evik

• Początkujący
  • *
    • Forum OSP Sietesz
« Odpowiedź #569 dnia: Lipiec 05, 2010, 23:11:56 »
Witam, tak przeczytałam wypowiedzi poprzednie i zastanawiam się jak by miało wyglądać niby to rekompensowanie. :pyt:

Każda firma ma inny kierunek, działalność... inne też wynagrodzenie dla pracownika i inne straty.

Pomimo iż ja też całym sercem jestem za takimi ludźmi którzy pomagają, to niestety nie widzę wyjścia z sytuacji tak do końca...

To znaczy powiem  własnego przykładu.
Jak była akcja powódź, to pojechałam i się "troszkę" przeciągnęło... a konkretnie o 12h bo jednostka która nas miała podmienić nie dojechała (zalało ich w tak zwanym "międzyczasie"), zadzwoniłam do Szefa (a pracuję na takim stanowisku że albo ja albo któryś z kolegów ale ktoś MUSI być) i powiedział że ok, skoro nie dojadę to trudno, ale mam sobie załatwić kogoś na zamianę. w innym wypadku będę musiała wziąć na ten dzień urlop na żądanie, a wiadomo jak to potem wygląda :/

Na szczęście się udało, no i nie miałam kłopotów jako takich - dzięki Bogu...

Więc myślę że jak już się zdarzy taka sytuacja, to można w ten sposób : załatwiasz kolegę z sąsiedniej zmiany, jeśli jest takowa oczywiście, a pracodawca (ustawowo) nie wpisuje Ci nieobecności nieusprawiedliwionej czy jak to tam się nazywa.

A jeszcze tak króciutko... pierwsze posty z tego tematu (mała aktywność w OSP) załamały mnie całkowicie...

U nas "starszyzna" działa cały czas, mamy nawet kilkunastu emerytów, co to już raczej nie jadą do akcji, ale np mundury do prania biorą jak jest tak dużo i z dnia na dzień ktoś ma 2-3, nie przerobi...

Młodzieżówka działa prężnie i nie ma z nimi problemów, chyba tylko takie że jak zawyje syrena to co młodszych trzeba łomem odganiać żeby nie pchali się pod samochód bo też by chcieli jechać...

Dziewczęca drużyna istnieje dopiero 2 lata a jest nas 19 już...

Sprzątanie, koszenie trawy na terenie placu czy zwijanie węży po akcjach...
Jak jeden się dowie od razu 15 ludzi przychodzi...

... i prosze nie mówcie że się chwalę czy coś (choć jestem dumna z naszej jednostki) tylko po prostu jestem w TAAAAKIM szoku że ktoś gdzieś jest OCHOTNIKIEM a nie przyjdzie na akcję, kiedy u nas na dwa auta czasem się jedzie a reszta prywatnymi bo każdy chce pomóc.

A! i nie jesteśmy młodą jednostką bo istniejemy od 1896roku... no naprawdę szok że tak macie... :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:
Kto jest chętny do zabawy?
Kto jest zręczny, dzielny, żwawy?
Kto jest dobrym przedszkolakiem,
kiedyś może być strażakiem! :)

MichuSAA

• Gość
« Odpowiedź #570 dnia: Lipiec 07, 2010, 18:56:14 »
Evik nie musisz brać urlopu na żadanie, ani szef nie ma prawa wypisać Tobie nieobecności nieusprawiedliwionej.
Ponieważ przysługuje nam urlop okolicznościowy bezpłatny na czas akcji ratowniczej oraz na czas odpoczynku po niej.
Robisz tak: Idziesz do naczelnika po potwierdzenie, że byłaś na akcji. Piszesz wniosek o urlop, który szef musi Ci udzielić i po sprawie.
Ja tak robie i naprawde działa. Jestem wtedy czysty.

Offline sheldon

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #571 dnia: Lipiec 07, 2010, 19:19:40 »
No to tylko pozazdrościć pracodawcy.

Robisz tak: Idziesz do naczelnika po potwierdzenie, że byłaś na akcji. Piszesz wniosek o urlop, który szef musi Ci udzielić i po sprawie.
Może i tak być powinno, ale jak jest w praktyce...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Evik

• Początkujący
  • *
    • Forum OSP Sietesz
« Odpowiedź #572 dnia: Lipiec 07, 2010, 19:52:46 »

Może i tak być powinno, ale jak jest w praktyce...

No właśnie... w praktyce niestety nie zawsze się tak da... a jeśli Twój szef tak robi to tylko pogratulować :)

Ja napisałam jak się u mnie sprawa skończyła... wystarczyło załatwić sobie podmiankę i bez problemu poszło...

Może to niezbyt dobre rozwiązanie, ale zawsze jakieś... wolę tak niż stracić robotę która daje mi satysfakcję i spełnienie :) A z OSP też nie zrezygnuje :) więc kompromis musi być :D
Kto jest chętny do zabawy?
Kto jest zręczny, dzielny, żwawy?
Kto jest dobrym przedszkolakiem,
kiedyś może być strażakiem! :)

Offline kwas

• Laureat
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #573 dnia: Lipiec 20, 2010, 21:22:32 »
Oglądam relacje w mediach z wizyt naszego Prezesa. I zastanawiam się, czyżby chłopak wyrósł już z munduru strażackiego? Jeździ chłopak na uroczystości jako Prezes ZG ZOSP RP w umundurowaniu cywilnym. Toć to nie przystoi Prezesowi. Dlatego wpadłem na pomysł. Może zrobmy ściepę narodową i kupmy Prezesowi mundur nowy? Niech nas chłopak godnie reprezentuje. Nie będziemy się musieli wstydzić, a i on pewnie się raźniej poczuje wśród swoich jak będzie w mundurze. Kasę wyślijmy dla OSP z której on pochodzi, niech mu chłopaki kupią. Bo co to za przyszłość OSP kiedy druh Prezes nie ma munduru.

Offline Dzumsi

• Strażak Sam
« Odpowiedź #574 dnia: Lipiec 20, 2010, 22:36:36 »
Kolego Kwas to Ty nie wiesz że druh Prezes przed wyborami prezydenckimi nawet spał w swoim mundurze! coby się poczuć jak prawdziwy strażak i zrozumieć nasze potrzeby! A teraz mundur do prania oddał i kwitek zgubił :fiuu:

Offline kwas

• Laureat
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #575 dnia: Lipiec 21, 2010, 06:31:12 »
Jakoś przed wyborami też go w mundurze nie widziałem. Dlatego sądzę ze chłopak zrobił się większy. Gdyby zgubił kwitek to małe piwo. Tylko jest jeden mundur ze szlifami generalskimi w OSP.

Offline szeregowy

• Stary Wyga
  • **
    • OSP Olszanica
« Odpowiedź #576 dnia: Październik 10, 2010, 12:59:30 »
Zastanawia mnie fakt ile z tych 27 mln 526 tys. idzie na utrzymywanie i funkcjonowanie biura ZG OSP RP oddziałów wojewódzkich i powiatowych...
"By inni mogli żyć.."

Offline hadamon998

• Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
« Odpowiedź #577 dnia: Listopad 23, 2010, 11:04:55 »
Szanowni druhowie ja może trochę z innej beczki. Też rozchodzi mi się o przyszłość OSP. Całkiem niedawno pomyślałem sobie, żeby stworzyć coś na wzór PSP w OSP. Gadałem z naszym kierowca i zarazem gospodarzem naszej remizy i on nawet mnie poparł. Pomysł skierowany jest generalnie do jednostek z KSRG. Polega on na tym, żeby na etacie w gminie byli zatrudnieni strażacy, którzy byli by kierowcami (3 etaty+1 rezerwa) oraz dowódcy(3 etaty). Po prostu dostawali by wynagrodzenie w wysokości około 1200 zł ale pracowali by w remizie lub na terenie miejscowości, a w razie alarmu by byli od razu w remizie i mogli by już przygotowywać auta do wyjazdu. Czas wyjazdu by się skrócił. Praca była by 3 zmianowa, a jak któryś ze strażaków by chciał wolne wchodził by inny na zastępstwo.
Nie wiem czy mnie rozumiecie bo to ciężko wytłumaczyć. Ale jak będziecie zadawać pytania to wam się postaram odpowiedzieć o co konkretnie mi chodzi.
Myślicie żeby się taki system przyjął???
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...

Offline Marcin1986

• Strażak Sam
« Odpowiedź #578 dnia: Listopad 23, 2010, 11:14:48 »
Nie wiem czy wiesz ale takie rozwiazanie juz istnieja, sa normalne dyzury kierowcow w jednostkach

Offline hadamon998

• Strażak-ochotnik
  • Bywalec
  • *
  • od 1.2.2011 kronikarz-członek zarządu.
    • OSP Pakosław
« Odpowiedź #579 dnia: Listopad 23, 2010, 11:25:43 »
no własnie nie za bardzo wiedziałem.dobrze,że mi powiedziałeś to, bo teraz mam pretekst,żeby udać się do komendanta gminnego i mu to przedstawić a później do urzędu gminy. musze to przegadać z innymi członkami z mojej osp oraz z wójtem.dzieki.
Ochotnicza Straż Pożarna...Dla Niej rzucam wszystko i biegnę co sił w nogach by pomóc innym w potrzebie...Dla OSP warto żyć, warto śnić, warto być...W żyłach krew zmieszana z odwagą...W głowie jedna myśl-ratować i żyć...