Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 534256 razy)

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #550 dnia: Listopad 28, 2009, 06:01:06 »
A ja jeszcze jednego nie rozumiem dlaczego dziś w Polsce w Dużych miastach gdzie są jednostki PSP ludność może czuć się "bespieczniej" bo skoro PSP jest finąnsowana z budżetu państwa i jeszcze dodatkowo z miasta czy gminy to ma oczywiście lepszy sprzęt który gwarantuje szybsze i bardziej profesjonalne działania.
No i czemu w miasta są uprzywilejowane do tego aby wykładać na ochronę mniej skoro są tam jednostki finansowane z państwa?

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #551 dnia: Grudzień 30, 2009, 12:55:32 »
Witam. Ja troszkę zmienię temat ale nie wiem gdzie to napisać. Prośba do Moderatora - jak będzie lepszy wątek do tego to proszę o przeniesienie .

Oglądałem pewny program o pracy policji. Dostali wezwanie o dachowaniu malucha w jakiejś wsi. Po przybyciu na miejsce wykonywali swoje obowiązki. Moją uwagę przykuła inna rzecz a mianowicie te zdarzenie miało miejsce pod bramą miejscowej  OSP. Tamtejsi "strażacy" wystawili swojego żuka pod garaż, pozakładali kamizelki koszarowe (tylko!), i stali sobie pod tą bramą i się uśmiechali. Sądząc po tych dzieciakach były to osoby chyba z MDP. Nie widziałem żeby nawet próbowali udzielić pomocy chociaż w tym wypadku ucierpiało niemowlę. Jak reagować na takie sytuacje ? Co Wy o tym myślicie ? Przecież to psuję wizerunek Ochotniczych Straży Pożarnych a opinia publiczna patrzy. Pozdrawiam

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #552 dnia: Grudzień 30, 2009, 13:48:46 »
Według mnie aby do takich sytuacji nie dochodziło każdy członek OSP musi mieć świadomość co tak naprawdę znaczy służba w straży; ważne jest podejście "jakim wartością ja służę w OSP"...bo czasy nie wyszkolonych ludzi w jednostkach ochotniczych już przeszły (lub przechodzą jeszcze) do lamusa. Teraz nasze obowiązki się zwiększyły, a co z tym idzie zwiększył się zakres kompetencji, które musimy mieć.W OSP, chociaż jest to tylko ochotnicza straż, nie wystarczy być, tu trzeba działać. bo bycie członkiem jednostki OSP to według mnie stanowczo za mało...
998 C.R.E.W.

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #553 dnia: Styczeń 23, 2010, 22:10:25 »
a jednak młodzież lubi spędzać czas w OSP:
http://www.osppiece.yoyo.pl/gal/0090611_dawidm_w_remizie/index.html

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #554 dnia: Styczeń 24, 2010, 21:12:33 »
Chwalisz się? Żalisz? czy zrobiłeś sobie sesje zdjęciową???  :szalony:

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #555 dnia: Styczeń 24, 2010, 21:41:04 »
raczej się nie chwalę  :rolleyes: i raczej to nie ja na tych zdjęciach bo to nawet nie moja jednostka....

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #556 dnia: Styczeń 24, 2010, 22:43:05 »
jestem za , niech narobi szumu , zaproponowac mu pisemnie od strazakuw funkcje prezesa  i jak to ogłosi  na muwnicy ze morze miec poparcie strazakuw to zobaczycie co się będzie działo  , zaraz wszyscy usłyszą o problemach strazakuw z osp i wtedy podjąc temat

Ktos tu chyba nie zrozumial ironii i wyszedl na durnia.

Ludzie, czy z wami jest tak zle, ze chcecie zeby problemami ochotnikow zajmowali sie Lepper albo Giertych ?

Tylko zeby nie doszlo do pyskowek i wyrazania poparcia dla politykow, bo KG forum zamrozi watek i watek o przyszlosci OSP nie bedzie mial przyszlosci ;p

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #558 dnia: Marzec 19, 2010, 12:10:50 »
Cytuj
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 12 listopada 2009 r. (sygn. SPS-023-12549/09) przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Jerzego Budnika w sprawie ewentualnej modyfikacji obecnego systemu finansowania OSP uprzejmie informuję, iż obecnie obowiązujące uregulowania prawne nakładają – zarówno na gminy wiejskie, jak i na gminy miejskie – jednolite obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Różnicowanie obowiązków gmin w powyższym zakresie wydaje się natomiast niezgodne z konstytucją. O ile można zgodzić się z tezą, że na terenie gmin miejskich działają głównie jednostki Państwowej Straży Pożarnej, które finansowane są z budżetu państwa, o tyle błędna jest teza, że jednostki ochotniczych straży pożarnych, działające na terenach gmin wiejskich, są w niewielkim stopniu finansowane z budżetu państwa. Jednostki ochotniczych straży pożarnych dofinansowywane są zarówno ze środków pochodzących z budżetu państwa, jak i ze środków pochodzących z budżetu samorządów.
Pragnę jednocześnie zauważyć, iż jednostki ochotniczych straży pożarnych, funkcjonując w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późn. zm.), mogą korzystać z następujących form pomocy:
1. Środków finansowych przekazywanych Zarządowi Głównemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez ministra spraw wewnętrznych i administracji na podstawie corocznie zawieranej umowy. Środki te przeznaczone są na realizację zadań obejmujących m.in. przygotowania jednostek OSP do organizowania i prowadzenia akcji ratowniczych w czasie walki z pożarami oraz likwidacji miejscowych zagrożeń, w tym budowy i remontu remiz strażackich. W budżecie państwa na ww. cel zarezerwowano środki finansowe w następującej wysokości:
—   w 2008 r. – 33 674 tys. zł,
—   w 2009 r. – 30 314 tys. zł.
 
2.   Środków finansowych ujętych w budżecie państwa (część 42 dział 754
rozdział 75409) – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z art.
33 ustawy o ochronie przeciwpożarowej komendant główny Państwowej Straży
Pożarnej dokonuje rozdziału ww. środków pomiędzy jednostki ochotniczej
straży pożarnej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego,
z zastrzeżeniem ich wykorzystania wyłącznie do zapewnienia gotowości
bojowej. Wysokość tych środków określana jest corocznie przez ministra spraw
wewnętrznych i administracji w drodze rozporządzenia w sprawie wysokości
środków finansowych i ich podziału między jednostki ochrony
przeciwpożarowej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-
gaśniczego. Zostały one określone następująco:
—   w 2008 r. – 28 610 tys. zł,
—   w 2009 r. – 34 987 tys. zł.
3.   Środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej przeznaczonych na zakup i karosację samochodów
pożarniczych, których wysokość określana jest w formie aneksu do
porozumienia ministrów: środowiska oraz spraw wewnętrznych i administracji,
zawartego w dniu 27 grudnia 2006 r., w sprawie współdziałania w zakresie
zwalczania zagrożeń dla środowiska. W ramach ww. porozumienia jednostkom
ochotniczych straży pożarnych przyznano:
—   w 2008 r. – 1250 tys. zł,
—   w 2009 r. – 3300 tys. zł.
Poszczególne jednostki ochotniczej straży pożarnej zawierają umowy bezpośrednio z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wydatkowanie przyznanej kwoty dofinansowania.
4.   Środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń – zgodnie z art. 38
ust. 1a ustawy o ochronie przeciwpożarowej – Zarządowi Głównemu Związku
Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz komendantowi głównemu PSP.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia
2 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad rozdziału środków
finansowych przeznaczonych wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej (Dz.
 
U. Nr 53, poz. 564, z późn. zm.) podział ww. środków dokonywany jest na podstawie indywidualnych wniosków jednostek ochrony przeciwpożarowej, przekazywanych w zależności od źródła dofinansowania odpowiednio do:
a)   Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – za
pośrednictwem właściwych terytorialnie zarządów wojewódzkich
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wraz z opinią właściwego
terytorialnie zarządu powiatowego Związku Ochotniczych Straży
Pożarnych RP,
b)   komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – za
pośrednictwem właściwych terytorialnie komendantów wojewódzkich
PSP wraz z opinią właściwego terytorialnie komendanta powiatowego
PSP.
Zakłady ubezpieczeniowe na podstawie ww. przepisów przekazały środki finansowe w wysokości:
—   w 2008 r. – 4 504 493 zł,
—   w 2009 r. – (wg stanu na dzień 20 listopada 2009 r.) 1580 tys. zł.

5.   Środków rzeczowych – zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej Państwowa Straż Pożarna obowiązana jest do przekazywania nieodpłatnie technicznie sprawnego, zbędnego sprzętu i urządzeń ochotniczym strażom pożarnym. W tym celu zainteresowana jednostka OSP powinna zwrócić się z wnioskiem zaopiniowanym przez właściwy zarząd wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP, za pośrednictwem komendanta powiatowego PSP, do właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego PSP.
6.   Środków przekazywanych przez samorządy terytorialne – na podstawie przepisów art. 32 ust. 3b o ochronie przeciwpożarowej, dających możliwość ubiegania się przez OSP o finansowanie zakupu sprzętu niezbędnego dla prowadzenia działalności statutowej u odpowiedniego terytorialnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zgodnie z ww. przepisami ustawowymi jednostka samorządu terytorialnego może przekazywać ochotniczym strażom pożarnym środki pieniężne w formie dotacji.
 
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż podstawą rozpoczęcia procedur wymienionych w punktach 1–3 oraz w punkcie 5 jest złożenie przez jednostkę ochotniczej straży pożarnej indywidualnego wniosku do Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i/lub komendanta głównego PSP, za pośrednictwem wyżej przedstawionych jednostek organizacyjnych, usytuowanych na poziomie powiatu i województwa.
Z poważaniem

Odpowiedź nie zadowoliła p. Posła i złożył ponownie interpelację.

Cytuj
Interpelacja nr 12549

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie ewentualnej modyfikacji obecnego systemu finansowania OSP - ponowna

   Szanowny Panie Ministrze! Dziękuję za odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Zbigniewa Sosnowskiego na moją interpelację w sprawie ewentualnej modyfikacji obecnego systemu finansowania OSP. Nie jestem jednak z niej zadowolony, dlatego ją ponawiam.

   Pan minister Sosnowski zgodził się ze mną, że na terenie gmin miejskich działają głównie jednostki Państwowej Straży Pożarnej, które finansowane są z budżetu państwa, podczas gdy ochotnicze straże pożarne działające na terenie gmin wiejskich finansowane są głównie przez gminny samorząd. Sytuacja ta utrzymuje się od wielu lat, mimo iż samorządy gminne dopominają się o zmianę tego stanu rzeczy. Chodzi im głównie o taką modyfikację systemu finansowania OSP, by gminy wiejskie pod względem obowiązków wynikających z ustawy o ochronie przeciwpożarowej były traktowane tak samo jak gminy miejskie. Obecny system finansowania OSP tego nie gwarantuje. Gminy wiejskie na wykonanie zadań wynikających z cytowanej wyżej ustawy wydają w przeliczeniu na jednego mieszkańca zdecydowanie więcej środków niż gminy miejskie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że oprócz kosztów utrzymania i usprzętowienia jednostek OSP, biorą na siebie także budowę remiz strażackich.

   Dlatego skierowałem do Pana Ministra pytanie dotyczące ewentualnej modyfikacji tego systemu. W odpowiedzi brak jest jednak odniesienia się do tej sprawy, co by znaczyło, że Pana resort takiej potrzeby nie widzi, uznając, że obecny system jest efektywny i sprawiedliwy. Czy mam rozumieć, że takie jest stanowisko Pana Ministra w tej sprawie?

   Z poważaniem

   Poseł Jerzy Budnik

   Wejherowo, dnia 28 grudnia 2009 r.

Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra - na ponowną interpelację posła Jerzego Budnika

na interpelację nr 12549

w sprawie ewentualnej modyfikacji obecnego systemu finansowania OSP

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 8 stycznia 2010 r. (sygn. SPS-023-12549p/10) przekazującego ponowną interpelację posła na Sejm RP pana Jerzego Budnika w sprawie ewentualnej modyfikacji obecnego systemu finansowania OSP uprzejmie informuję, iż zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380) ochotnicza straż pożarna i związek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z późn. zm.).

   Zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Natomiast Państwowa Straż Pożarna, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.), jest formacją zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Wobec powyższego istnieje różnica w sposobach finansowania służby państwowej i stowarzyszenia, pomimo iż stowarzyszenia, jakimi są ochotnicze straże pożarne, wykonują wiele ważnych zadań na rzecz ochrony przeciwpożarowej i lokalnej społeczności.

   W myśl art. 32 ust. 2 i 3 ww. ustawy o ochronie przeciwpożarowej na gminie ciąży obowiązek wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej, a także bezpłatnego umundurowania członków ochotniczej straży pożarnej, ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej oraz ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich. Przedmiotowa ustawa nie wskazuje zróżnicowania obowiązków gmin wobec ochrony przeciwpożarowej ze względu na rodzaj gminy.

   Rozumiejąc wagę zadań wykonywanych przez ochotnicze straże pożarne, organy administracji publicznej szczebla rządowego oraz inne instytucje dokładają wszelkich starań, by wesprzeć zadania realizowane przez ochotnicze straże pożarne. Działalność ochotniczych straży pożarnych wspierana jest finansowo i rzeczowo przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz zakłady ubezpieczeń.

   W odniesieniu do kwestii wprowadzenia zmian w sposobach finansowania zadań ochotniczych straży pożarnych uprzejmie informuję, iż plan pracy Rady Ministrów na rok 2010 nie przewiduje zmian do ustawy o ochronie przeciwpożarowej w przedmiotowym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, iż posłowie mają prawo podjęcia inicjatywy legislacyjnej w przypadku uznania konieczności modyfikacji systemu finansowania zadań ochotniczych straży pożarnych przez gminy.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 29 stycznia 2010 r.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #559 dnia: Marzec 20, 2010, 12:41:28 »
No i tak zawsze będą się wymieniać odpowiedziami w taki sposób, że w końcu ktoś zgłupieje, o ile nie wszyscy i temat się samoistnie wykończy.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Suavekk998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 142
  • so others may live
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #560 dnia: Marzec 20, 2010, 17:02:46 »
o ile już się nie wykończył..
998 C.R.E.W.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #561 dnia: Marzec 25, 2010, 19:25:54 »
Cytuj
Podpisano umowę między MSWiA i ZOSP RP

23 marca b.r. została zawarta umowa między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W ramach tej umowy ZOSP RP przekazana zostanie dotacja w wysokości 27 mln 526 tys. zł na realizację zadań zleconych. Kwota ta przeznaczona zostanie na dopłaty do zakupu samochodów pożarniczych i karosacji, dofinansowanie zakupów umundurowania, remontów i modernizacji remiz, szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej i organizacji obozów szkoleniowych młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Umowę podpisali: podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski i główny księgowy MSWiA Waldemar Nowak, a ze strony Związku OSP RP – dyrektor Zarządu Wykonawczego Jerzy Maciak, zastępca dyrektora Zarządu Wykonawczego Wiesław Golański i główny księgowy ZOSP RP Kazimierz Pluciński.

http://www.zosprp.pl/?q=content/podpisano-umowe-miedzy-mswia-i-zosp-rp

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #562 dnia: Marzec 27, 2010, 13:24:56 »
Cytuj
jest formacją zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Wobec powyższego istnieje różnica w sposobach finansowania służby państwowej i stowarzyszenia, pomimo iż stowarzyszenia, jakimi są ochotnicze straże pożarne
A my to pewnie w karty gramy nie gasimy pożarów, Nie jeździmy do wypadków itp
A sposób finansowania jest nie sprawiedliwy i tyle.
Nie jestem znawcą ale jestem ciekaw czy zgodne jest to z konstytucją że jedni czuć mogą sie bezpieczniej bo na ochrone sa lepsze pieniądze z innego żródła a inni mniej no ipieniądze przeznaczane są inaczej bo jako mieszkaniec wsi płacimy i za PSP i OSP.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #563 dnia: Maj 15, 2010, 13:33:00 »
Może troche humorystycznie, ale jeżeli w dalszym ciągu będzie się obcinać wydadki na ochronę p-poż. to może czekać nas taka wizja gaszenie pożarów.
http://www.youtube.com/user/TVB24news#p/u/2/iqeMoLEvsm0

Offline wojtek_wwo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
    • http://strazwejherowo.pl/
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #564 dnia: Czerwiec 07, 2010, 20:00:32 »
Ja też takiej Straży nie widziałem.Dobry film
998 Straż Pożarna

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #565 dnia: Czerwiec 22, 2010, 14:53:19 »
Takie coś mi się dziś rzuciło na oczy: http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100622/NEWS01/40578792

Sprawa dotyczy Narodowych Sił Rezerwowych - cała idea bardzo fajna na wzór gwardii narodowej USA tym bardziej, że ktoś pomyślał także o pracodawcach rezerwistów - mają dostawać rekompensatę za udział człowieka na ćwiczeniach lub misjach.

Pytanie co z naszymi (OSP) pracodawcami? Może jakaś forma rekompensaty albo ulgi w podatkach byłaby dobrym pomysłem?

W gruncie rzeczy wszyscy byliby zadowoleni - państwo miałoby mobilniejszych strażaków ochotników. Pracodawcy mieliby rekompensatę lub wręcz profity w związku z naszymi ćwiczeniami lub akcjami. My stalibyśmy się mile widziani w zakładach pracy.

Co o tym myślicie mając w pamięci niedawną akcję powodziową?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #566 dnia: Czerwiec 22, 2010, 16:50:11 »
Na pierwszy rzut oka pomysł fajny. Ale w mojej ocenie tylko na pierwszy rzut.
Kiedyś gdzieś to już tu pisałem. W sytuacji dużych firm problem czy to takiego żołnierza czy też strażaka ochotnika jest mniejszy. Na 100 pracowników jak nie przyjdzie do pracy 2 - 3 to firma to wytrzyma. A płacona kasa jako forma rękompensaty może być zachętą. Gorzej w sytuacji małych firm, a już na pewno firm zatrudniających parę osób. Tu zaczyna się problem. Znam to z własnego podwórka bo swego czasu 60 % załogi to byli u mnie członkowie OSP. Trzeba wyjechać do działań czy też do powodzi i znika istotna część załogi. I co takiemu pracodawcy po rekompensacie, kiedy on nie wywiązał się z zamówienia, nie zrealizował usługi czy też produkcji. Dostanie te ileś złotych ale straci wiarygodność, rzetelność. I nie dostanie więcej zlecenia, zamówienia. Punkt widzenia strażaka ochotnika czy też tego żółnierza Narodowych Sił Rezerwowych będzie inny niż punkt widzenia pracodawcy, będzie rozbierzny. I co zrobi pracodawca? Nie czarujmy się, przy najbliższej okazji pozbędzie sie takich ludzi. Nawet jak by był całym sercem za OSP. Jego pracownicy jako strażacy OSP uratują jego sąsiada a on pójdzie przez to z torbami bo mu produkcja staneła. Uogólniam. Ale z punktu widzenia małego pracodawcy jest to problem trudny do przeskoczenia. I nie widzę jego rozwiązania.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #567 dnia: Czerwiec 23, 2010, 09:08:45 »
Oczywiście jest grupa zawodów gdzie odchodzenie od stanowisk pracy nie jest możliwe (np nie wyobrażam sobie, żeby strażak z MSK po zadysponowaniu swojej jednostki OSP przybiegł do remizy i zostawił powiat bez numeru 998) ale czy nie uważasz, że dla większości jednak byłoby to dobre lub w ogóle jakieś rozwiązanie?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #568 dnia: Czerwiec 23, 2010, 10:41:56 »
czy nie uważasz, że dla większości jednak byłoby to dobre lub w ogóle jakieś rozwiązanie?
Dla większośći? Masz na myśli strażaków czy społeczeństwo? Dla społeczeństwa tak. Dla strażaków też. A dla przedsiębiorcy? To on zostanie ze swoimi kłopotami sam. I nawet mu tego nie zrekomensuje kasa.

Offline Evik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Forum OSP Sietesz
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #569 dnia: Lipiec 05, 2010, 23:11:56 »
Witam, tak przeczytałam wypowiedzi poprzednie i zastanawiam się jak by miało wyglądać niby to rekompensowanie. :pyt:

Każda firma ma inny kierunek, działalność... inne też wynagrodzenie dla pracownika i inne straty.

Pomimo iż ja też całym sercem jestem za takimi ludźmi którzy pomagają, to niestety nie widzę wyjścia z sytuacji tak do końca...

To znaczy powiem  własnego przykładu.
Jak była akcja powódź, to pojechałam i się "troszkę" przeciągnęło... a konkretnie o 12h bo jednostka która nas miała podmienić nie dojechała (zalało ich w tak zwanym "międzyczasie"), zadzwoniłam do Szefa (a pracuję na takim stanowisku że albo ja albo któryś z kolegów ale ktoś MUSI być) i powiedział że ok, skoro nie dojadę to trudno, ale mam sobie załatwić kogoś na zamianę. w innym wypadku będę musiała wziąć na ten dzień urlop na żądanie, a wiadomo jak to potem wygląda :/

Na szczęście się udało, no i nie miałam kłopotów jako takich - dzięki Bogu...

Więc myślę że jak już się zdarzy taka sytuacja, to można w ten sposób : załatwiasz kolegę z sąsiedniej zmiany, jeśli jest takowa oczywiście, a pracodawca (ustawowo) nie wpisuje Ci nieobecności nieusprawiedliwionej czy jak to tam się nazywa.

A jeszcze tak króciutko... pierwsze posty z tego tematu (mała aktywność w OSP) załamały mnie całkowicie...

U nas "starszyzna" działa cały czas, mamy nawet kilkunastu emerytów, co to już raczej nie jadą do akcji, ale np mundury do prania biorą jak jest tak dużo i z dnia na dzień ktoś ma 2-3, nie przerobi...

Młodzieżówka działa prężnie i nie ma z nimi problemów, chyba tylko takie że jak zawyje syrena to co młodszych trzeba łomem odganiać żeby nie pchali się pod samochód bo też by chcieli jechać...

Dziewczęca drużyna istnieje dopiero 2 lata a jest nas 19 już...

Sprzątanie, koszenie trawy na terenie placu czy zwijanie węży po akcjach...
Jak jeden się dowie od razu 15 ludzi przychodzi...

... i prosze nie mówcie że się chwalę czy coś (choć jestem dumna z naszej jednostki) tylko po prostu jestem w TAAAAKIM szoku że ktoś gdzieś jest OCHOTNIKIEM a nie przyjdzie na akcję, kiedy u nas na dwa auta czasem się jedzie a reszta prywatnymi bo każdy chce pomóc.

A! i nie jesteśmy młodą jednostką bo istniejemy od 1896roku... no naprawdę szok że tak macie... :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:
Kto jest chętny do zabawy?
Kto jest zręczny, dzielny, żwawy?
Kto jest dobrym przedszkolakiem,
kiedyś może być strażakiem! :)

MichuSAA

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #570 dnia: Lipiec 07, 2010, 18:56:14 »
Evik nie musisz brać urlopu na żadanie, ani szef nie ma prawa wypisać Tobie nieobecności nieusprawiedliwionej.
Ponieważ przysługuje nam urlop okolicznościowy bezpłatny na czas akcji ratowniczej oraz na czas odpoczynku po niej.
Robisz tak: Idziesz do naczelnika po potwierdzenie, że byłaś na akcji. Piszesz wniosek o urlop, który szef musi Ci udzielić i po sprawie.
Ja tak robie i naprawde działa. Jestem wtedy czysty.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #571 dnia: Lipiec 07, 2010, 19:19:40 »
No to tylko pozazdrościć pracodawcy.

Cytuj
Robisz tak: Idziesz do naczelnika po potwierdzenie, że byłaś na akcji. Piszesz wniosek o urlop, który szef musi Ci udzielić i po sprawie.
Może i tak być powinno, ale jak jest w praktyce...
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Evik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
    • Forum OSP Sietesz
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #572 dnia: Lipiec 07, 2010, 19:52:46 »


Cytuj
Robisz tak: Idziesz do naczelnika po potwierdzenie, że byłaś na akcji. Piszesz wniosek o urlop, który szef musi Ci udzielić i po sprawie.
Może i tak być powinno, ale jak jest w praktyce...



No właśnie... w praktyce niestety nie zawsze się tak da... a jeśli Twój szef tak robi to tylko pogratulować :)

Ja napisałam jak się u mnie sprawa skończyła... wystarczyło załatwić sobie podmiankę i bez problemu poszło...

Może to niezbyt dobre rozwiązanie, ale zawsze jakieś... wolę tak niż stracić robotę która daje mi satysfakcję i spełnienie :) A z OSP też nie zrezygnuje :) więc kompromis musi być :D
Kto jest chętny do zabawy?
Kto jest zręczny, dzielny, żwawy?
Kto jest dobrym przedszkolakiem,
kiedyś może być strażakiem! :)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #573 dnia: Lipiec 20, 2010, 21:22:32 »
Oglądam relacje w mediach z wizyt naszego Prezesa. I zastanawiam się, czyżby chłopak wyrósł już z munduru strażackiego? Jeździ chłopak na uroczystości jako Prezes ZG ZOSP RP w umundurowaniu cywilnym. Toć to nie przystoi Prezesowi. Dlatego wpadłem na pomysł. Może zrobmy ściepę narodową i kupmy Prezesowi mundur nowy? Niech nas chłopak godnie reprezentuje. Nie będziemy się musieli wstydzić, a i on pewnie się raźniej poczuje wśród swoich jak będzie w mundurze. Kasę wyślijmy dla OSP z której on pochodzi, niech mu chłopaki kupią. Bo co to za przyszłość OSP kiedy druh Prezes nie ma munduru.

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #574 dnia: Lipiec 20, 2010, 22:36:36 »
Kolego Kwas to Ty nie wiesz że druh Prezes przed wyborami prezydenckimi nawet spał w swoim mundurze! coby się poczuć jak prawdziwy strażak i zrozumieć nasze potrzeby! A teraz mundur do prania oddał i kwitek zgubił :fiuu: