Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 532951 razy)

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #425 dnia: Wrzesień 10, 2008, 21:32:39 »
Dysponowanie pieniedzmi na jednostki KSRG Komendanci za rowno wojewódzcy jak i powiatowi robią co chcą i jak chcą a moim zdaniem powinna być zrobione że jest powiedzmy x kasy dzielone przez y wszystkich wyjazdów np w powiecie przez jednostki z KSRG i wychodzi powiedzmy po x kaski za każdy wyjazd.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #426 dnia: Wrzesień 10, 2008, 21:43:34 »
No nie do końca się z tym zgodzę ponieważ pojawią się kolejne przypadki strażaków piromanów ale większym problemem przynajmniej u nas jeż to ze dyspozytor zamiast wzywac jednostki z KSRG zawiadamia inna OSP X z poza systemu... więc tracili byśmy kasę...
"By inni mogli żyć.."

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #427 dnia: Wrzesień 10, 2008, 22:32:46 »
Tez sie nie zgadzam wyjazd wyjazdowi nie rowny, a pozatym pieniedze z KSRG dzielona sa rowniez wedlug zapotrzebowania w danym rejonie na okreslony sprzet i sile bojowa.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #428 dnia: Wrzesień 10, 2008, 22:59:08 »
Bo inaczej co chwilkę będą pojawiały sie posty typu "mamy kasę z KSRG co z nią zrobić bo wszystko już mamy"
"By inni mogli żyć.."

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #429 dnia: Wrzesień 11, 2008, 06:20:03 »
tak tylko ze np nasza jednostka w tym roku dostała 1600 zł a na dzień dzisiejszy mamy ok 120 wyjazdów w tym wiele poza gmine a jednostki które maja po ok 50 akcji rocznie dostały po 10000 więc czemu nasza gmina ma " dokładać " do sprzętu czy paliwa dla innych nie może być tak  że jednostka która ma najwięcej wyjazdów dostaje najmniej kasy a wiadomo że np ubrania czy sprzęt szybciej sie zużywają itp.
Rozważania typu starżacy będą podpalać są bez sensu tomoże wcale nie dawać ekwiwalentu czy kasy z systemu a najlepiej to rozwiązać jednostki OSP bo tam są podpalacze.?

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #430 dnia: Wrzesień 11, 2008, 22:38:43 »
Kolego Mieszko nie o to mi chodziło. To tylko jeden aspekt mało ważny co zaznaczyłem ale są jednostki w KSRG nie wyposażone a mają mało wyjazdów ponieważ nie są dysponowani z różnych względów. A zgadzam się z Tobą ze dotacje są niewłaściwi dysponowane.
"By inni mogli żyć.."

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #431 dnia: Wrzesień 12, 2008, 00:18:45 »
Ja moze wypisze podpunkty z uchwaly 7/2007 ktore wedlug mnie mozna zwrocic, by  uwaga (jednakze opieram sie na doswiadczeniach z wlasnej gminy i powiatu) i w pewie sposob rozliczyc z postepow:
2.2 - co w tych sprawach zwiazek w ciagu ostatniego roku uzyskal;
2.4 - temat rzeka i pewnie nigdy nie bedzie doskonalego systemu podzialu pieniedzy;
2.7.b) - czy komendant gminny jest odpowiednia osoba do koordyowania dzialan ratowniczo-gasniczych czy to nie jest bardziej proba zdobycia wladzy przez zwiazek niz troska o dobra koordyacje dzialan;
4.2 - kazdy znasz wie jaka pasjonujaca lektura jest Strazak, zadnych wiekszych korzysci dydaktycznych on nie wnosi i wiekszosc jednostek prenumeruje go tylko z powodu dofinansowania na ten cel, moze by go troche   odswierzyc??
9 - a moze wprowadzic nowych ludzi widzacy bezposredio problemy jednostek a nie starzy dzialacze siedzacy tam od lat (nie twierdze ze cale waladze ZOSPu nic nei robia ale moze by dopuscic nowych ludzi majacych bierzaca stycznosc z dzialaniami jedostek OSP)
Do drugiego dokumentu jeszcze nie dotarlem, zaznaczam ze to sa tylko moje powierzchowne uwagi na szybko, bez jakis doglebnych analiz ale licze ze sie na forum koledzy rozprawia z tymi podpunktami:)

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #432 dnia: Wrzesień 12, 2008, 06:19:04 »
A z wprowadzeniem nowych ludzi sie zgadzam chodzby poto aby np kasa która idzie teraz na osp była strykcie na JOT-y a nie na OSP"KULTURA" czyli orkiestry itp na to powinny byc całkiem inne pieniądze

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #433 dnia: Wrzesień 12, 2008, 15:45:43 »
Dokładnie, mieszko. Chore jest to, bo strażowe orkiestry, koła gospodyń wiejskich i inne wynalazki podległe pod OSP nie powinny mieć ze strażą nic wspólnego, a w szczególności z jej budżetem.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #434 dnia: Wrzesień 12, 2008, 17:47:19 »
Policja i wojko tez ma orkiestry, kampanie reprezentacyjne itd. zreszat na ten temat dyskusje sie toczyly jedankze zgadzam sie na rozdzial funduszy na dzialalnosc typowo zwiazana z gaszeniem itp. i na dzialalnosc kulturowa i tak jest a przynajmniej u mnie.
Ale nie warto poruszac na nowo tego tematu dlatego ze argumenty za i przeciw sie nie zmieniaj, co najwyzej nowe osoby zabieraja glos w dyskusji

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #435 dnia: Wrzesień 13, 2008, 13:58:32 »
Należało by też poruszyć temat szkoleń np dla mechaników itd oraz szkolenia dla naczelników, dowódców itp ponieważ u nas (woj. podkarpackie) nie było takich kursów od kilku lat a sa bardzo potrzebne szczególnie po kategoryzacji jot.
"By inni mogli żyć.."

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #436 dnia: Wrzesień 17, 2008, 08:46:55 »
No nie do końca się z tym zgodzę ponieważ pojawią się kolejne przypadki strażaków piromanów ale większym problemem przynajmniej u nas jeż to ze dyspozytor zamiast wzywac jednostki z KSRG zawiadamia inna OSP X z poza systemu... więc tracili byśmy kasę...

Kolego gdzieś czytałem że dyspozytor musi w/g przepisów wezwać najbliższą jednostkę z KSRG a zwykłe OSP nie będące w KSRG  nawet nie ruszą dopiero jak zajdzie potrzeba. Niewiem gdzie to było ale wiem ze tak jest.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #437 dnia: Wrzesień 17, 2008, 09:48:12 »
Kolego gdzieś czytałem że dyspozytor musi w/g przepisów wezwać najbliższą jednostkę z KSRG a zwykłe OSP nie będące w KSRG  nawet nie ruszą dopiero jak zajdzie potrzeba. Niewiem gdzie to było ale wiem ze tak jest.
Na terenie własnego działania jednostka OSP z poza systemu jest dysponowana na takich samych zasadach jak jednostka OSP z KSRG. Poza teren własnego działania danej OSP dysponuje się jednostki KSRG (wyjątek potwierdza regułę).  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline justyn50

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #438 dnia: Wrzesień 25, 2008, 14:52:18 »
Dzisiaj chciałbym na progu nowego roku, ważnego z racji strażackich wyborów, zastanowić się nad przyszłością naszego Związku.
Nie ma co ukrywać, że straże działające na tych najniższych szczeblach borykają się z różnymi problemami. Finansowe, to te najbardziej znane. Ale oprócz tych pojawiają się też inne – braki kadrowe, szkoleniowe oraz coraz częściej pojawiające się problemy z gotowością bojową w godzinach przedpołudniowych, także wśród jednostek włączonych do KSRG.
Kto czytał ostatni numer „Strażaka” wie, że pomału zaczyna pojawiać sie również problem zauważany (na razie) już na szczeblach powiatowych a dotyczący „starczej demencji” naszego ruchu. Nie ma co ukrywać – starzejemy sie tak samo jak starzeje się nasze społeczeństwo. Według prognoz socjologów, będę miał problem z emeryturą (jeśli dożyję), bo nie będzie miał kto na nią pracować. Nasz ruch dotknie to znacznie szybciej.
Już dziś słyszę w kręgach strażaków zawodowych (tych myślących przyszłościowo), że jeżeli nikt nie pomyśli o jakichś profitach dla ochotników, uprawiających te niebezpieczne bądź co bądź  hobby, to nie za długo w całym pożarnictwie zrobi się niewesoło.
Nie oszukujmy się, statystyki mówią o rzeszach strażaków ale niestety tych, którzy działają jest tak naprawdę niewielu. Nie bądźmy też obłudni, mówiąc o tym, że jesteśmy ochotnikami, że to nasz sposób na życie, bo jeśli wcześniej nie zwolni Cię pracodawca za nieobecność w pracy, zrobi to Twoja własna żona, wkurzona tym, ze wiecznie nie ma Cię w domu.
Tak, to prawda, na zachodzie już dawno dostrzegli ten problem i potrafili temu zaradzić, w Polsce - jest dobrze. W końcu nowelka ustawy dała mi szansę bryknąć sie na akcję z moim synem, kiedy ten osiągnie wiek pełnoletni, o ile oczywiście będzie chciał być strażakiem, bo kto wie, czy za te kilkanaście lat nie będzie to zajęcie passe.
Specjalnie nie dopowiadam reszty i prowokuję, aby rzuciła się na mnie horda oburzonych społecznych działaczy, może z tego wyniknąć fajna dyskusja.


witam szanownych druhów
jestem strażakiem od 20 lat.Sytuacja jest coraz gorsz jeśli chodzi o mdp, brak chętnych .Ciężko młodzież odciągnąć od komputera itd.


Dop. moderatora: Scaliłem 2 posty./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2008, 15:08:57 wysłana przez Sylwek »

Offline Radzio 1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #439 dnia: Wrzesień 26, 2008, 08:59:30 »
Wszędzie jest tak samo..! nam zarząd powiatowy już w czerwcu obiecał pieniądze na zakup nowych hełmów i do dziś ich nie mamy,,,tłumaczą się że czekają na przelew.......może do końca roku się doczakamy..hee

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #440 dnia: Wrzesień 26, 2008, 12:01:16 »
Nie ma co kolego czekać na Związki, gminę, a jedynie samemu wziąć się do roboty. Trzeba dać więcej możliwości młodym, ambitnym ochotnikom - bo problemem są również Ci starsi, wypaleni strażacy, co siedzą sobie na "stołkach".

My sami, mamy panowie o niebo lepiej niż kiedyś - internet, forum, telefony. Zróbmy w końcu coś dla siebie, nie narzekajmy Tylko bierzmy się do roboty. Co na to, aby stworzyć specjalną stronę, gdzie znajdować się baza danych fundacji (opis, co i jak), zbiór wniosków? Trochę pracy od każdego, a zysk znacznie większy.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Radzio 1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #441 dnia: Wrzesień 26, 2008, 20:16:29 »
Wiem kolego jestem od trzech lat naczelnikiem i kierowcą,że nie młodziesz u nas to jednostka pewnie by się rozpadła.. do lutego tego roku jezdziliśmy STAREM 25 ..znalazłem firme która kupiła od nas tego stara i od tego dnia została naszym sponsorem! póżniej przeprowadziliśmy zbiórke po wszystkich mieszkańcach naszej wsi i nazbierało się 4000zł! pojechał z prezesem do wójta też dożucił troszke kasy i kupiliśmy ładną 200stke:) siedzieliśmy przy niej 3miesiące i teraz jest czym się pochwalić..:):) mamy trzech sponsorów i naprawde dużo nam pomagają! święta prawda dziś nie ma co liczyć na urzędy lub inne instytucje....

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #442 dnia: Wrzesień 26, 2008, 22:31:29 »
Na urzędy ( samorządy terytorialne) TRZEBA liczyć z prostego powodu - sprawy bezpieczeństwa to jest ich jedno z podstawowych zadań. Należy więc domagać się od nich pewnych działań zapewniających przynajmniej podstawowe utrzymanie. Ochrona przeciwpożarowa gminy i jej mieszkańców nie jest zadaniem OSP , ale władz gminy. OSP jedynie pomaga im to realizować , ale do tego należy im zapewnić stosowne środki. Jeśli są sponsorzy to jest super, ale oni winni sponsorować nie podstawowe wydatki , ale coś ponad to.
Oczywiście nie sugeruje tutaj siedzenia z założonymi rękami i czekanie na załatwienie wszystkich spraw przez gminę.   

Offline WitekB

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #443 dnia: Wrzesień 26, 2008, 23:09:12 »
Witam Druhów!

Niestety w w mojej jednostce jak w wielu brakuje młodej krwi (mam 22 LAta i jestem kierowcą) jest wielu członków czynnych ale da się załuważyć że coraz mniej sie te osoby udzielają, jak mowią nie mają czasu ale ja tez nie mam go za wiele ale na straż znajduje czas i myśle że jest to kwestia chęci.
Dziś do godziny 21 pracowaliśmy na dachu i niestety pracowałem ja kolego 27 lat a reszta to skarbnik 62 lata gospodarz 59 lat i członkowie po 60 lat, nikt z młodych nie miał czasu (lub ochoty) pracowac.
Boje sie najbardziej o to co będzie jak zabraknie tych starych zapalonych strażaków:/


pozdrawiam drohów :)

Offline Radzio 1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #444 dnia: Wrzesień 27, 2008, 08:31:35 »
Może trzeba ich kolego jakoś zachęcić..zrobić zebranie wytłumaczyć na czym to wszystko polega..:) u nas najstarszy jest prezes ma 59lat,a reszta druhów to wiek od 22 do 28 lat.. Trzy lata temu mieliśmy zebranie wyborcze i skład zarządu weszła praktycznie sama młodzież..! Wiadomo każdy pracuje ,ale do akcji jest zawsze pełna obsada.. Cały czas szukamy nowych sponsorów,żeby nabyć więcej sprzętu,bo limity zarządowe są dla nas już wyczerpane na ten rok..:)

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #445 dnia: Wrzesień 27, 2008, 09:02:10 »
a propos finansowania przez samorząd. można się gdzieś pożalić, że Urząd Miasta daje niewystarczające środki na ochronę przeciwpożarową? czy UM jest dla siebie "sterem i okrętem"?
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #446 dnia: Wrzesień 27, 2008, 09:35:25 »
Pożalić się to może złe słowo.  Ale można szukać sprzymierzeńców w prezentowaniu potrzeb oraz zagrożeń.  Duże możliwości w tym zakresie ma Starosta powiatowy, jako zwierzchni KSRG na obszarze powiatu, Komendant powiatowy PSP, który dysponuje siłami podmiotów ratowniczych, oraz Związek OSP RP zobowiązany statutowo do takich działań. Niestety z autopsji rzadko w/w włączają się do rozwiązywania tego typu problemów, a szkoda, bo ich „głos” potrafi otworzyć niejedną skarbonkę w Gminie.
 
Pozdrawiam MIKO

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #447 dnia: Wrzesień 27, 2008, 11:10:06 »
tyle, że u mnie problem polega na tym, że miasto jest na prawach powiatu i nie można zgłosić się "szczebel wyżej", w KM wygląda to mniej więcej tak, że robią wielką łaskę dysponując od wielkiego dzwonu jakąś OSP, a na związek, jak napisałeś MIKO, nie ma co liczyć.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #448 dnia: Wrzesień 30, 2008, 07:18:30 »

Ja jadę na takie konsultacje za 1,5 tygodnia. Dostałem materiały do przygotowania się. Materiały to uchwała nr 7/2007 XII Krajowego Zjazdu ZOSP z 30.09.2007 i załącznik do uchwały nr 17/IV/2008 Zarządu Głównego ZOSP z 15.05.2008 r. Ale jeszcze do nich nie usiadłem. Pozostawiam sobie tą lekturę na najbliższy weekend.
A moze jakieś propozycje na konsultacje?
KWAS napisz nam co takiego tam ustaliliście.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #449 dnia: Październik 05, 2008, 19:47:10 »
Sorry za dłuższą ciszę ale nawał pracy mnie powalił.
Co do konsultacji to trochę mieliśmy inne wyobrażenie na temat tego spotkania. Myślałem, że usiądziemy sobie nad konkretnymi sprawami zapisanymi w uchwale ze zjazdu wojewódzkiego. A okazało się, że przerabialiśmy teorię budowy strategii. W najbliższej przyszłości mają sie odbyć dalsze spotkania. Tyle nam powiedziano. Jednak osobiście nie uważam tego spotkania za czas stracony. Dlaczego? Takie spotkania to kontakt z ludźmi. A ludzie i ich doświadczenie to najwieksza wartość. Byli przedstawiciele z województwa opolskiego i ślaskiego. Mała bo mała ale była wymiana poglądów. Co będzie dalej zobaczymy. Ciągle jednak miałem wrażenie na tym spotkaniu, że my na dole mijamy się z tym co sobie wyobraża góra. Ale w tym kraju to chyba normalne  :mellow:.