Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 282994 razy)

Offline rodman06

• Gigantus
  • Początkujący
  • *
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #420 dnia: Sierpień 19, 2008, 07:19:28 »
Moja jednostka nie może narzekac na brak pracy. PSP Tychy przeniosło na nas większośc obowiązków, przez co jesteśmy zadowolenii. Ulepszamy sprzęt (ostatnio nabyliśmy hełmy Gallet oraz usprawniliśmy nasz mały samochód gaśniczy do traw Suzuki Vitare), a do tego mamy w planach lepsze zagospodarowanie jednostki, które mam nadzieję się uda.
GCBA Jelcz Wymiata

Offline szeregowy

• Stary Wyga
  • **
    • OSP Olszanica
« Odpowiedź #421 dnia: Wrzesień 10, 2008, 14:17:17 »
http://www.zosprp.pl/?q=node/973 Czy któryś z kolegów brał udział w tych konsultacjach, może wiecie jakie tematy zostały tam podjęte.
"By inni mogli żyć.."

mdp1990

• Gość
« Odpowiedź #422 dnia: Wrzesień 10, 2008, 14:36:40 »
moja jednostka tez nie może narzekac tez mamy państwówke psp tychy. coraz wiecej nas wysyłaja do wypadków do nas i do powiatu. pozdrawiam strazaków z bierunia starego. macie zdjecia z scania?? odp

Offline kwas

• Laureat
  • Weteran
  • *
« Odpowiedź #423 dnia: Wrzesień 10, 2008, 19:27:17 »
http://www.zosprp.pl/?q=node/973 Czy któryś z kolegów brał udział w tych konsultacjach, może wiecie jakie tematy zostały tam podjęte.

Ja jadę na takie konsultacje za 1,5 tygodnia. Dostałem materiały do przygotowania się. Materiały to uchwała nr 7/2007 XII Krajowego Zjazdu ZOSP z 30.09.2007 i załącznik do uchwały nr 17/IV/2008 Zarządu Głównego ZOSP z 15.05.2008 r. Ale jeszcze do nich nie usiadłem. Pozostawiam sobie tą lekturę na najbliższy weekend.
A moze jakieś propozycje na konsultacje?

Offline szeregowy

• Stary Wyga
  • **
    • OSP Olszanica
« Odpowiedź #424 dnia: Wrzesień 10, 2008, 19:46:32 »
Ja mam propozycje, a dokładnie temat rzeka czyli finanse. Uważam że dofinansowanie sprzętu przez związek powinno odbywać się w inny sposób ponieważ obecnie sprzęt dofinansowany przez związek można kupić w innych firmach taniej lub ten który jest dofinansowywanie jest gorszej jakości. Może w komisjach przetargowych oprócz ekonomistów powinni znaleźć się strażacy użytkujący ten sprzęt.

To taka moja uwaga.
Pozdrawiam.
"By inni mogli żyć.."

Offline mieszko

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #425 dnia: Wrzesień 10, 2008, 21:32:39 »
Dysponowanie pieniedzmi na jednostki KSRG Komendanci za rowno wojewódzcy jak i powiatowi robią co chcą i jak chcą a moim zdaniem powinna być zrobione że jest powiedzmy x kasy dzielone przez y wszystkich wyjazdów np w powiecie przez jednostki z KSRG i wychodzi powiedzmy po x kaski za każdy wyjazd.

Offline szeregowy

• Stary Wyga
  • **
    • OSP Olszanica
« Odpowiedź #426 dnia: Wrzesień 10, 2008, 21:43:34 »
No nie do końca się z tym zgodzę ponieważ pojawią się kolejne przypadki strażaków piromanów ale większym problemem przynajmniej u nas jeż to ze dyspozytor zamiast wzywac jednostki z KSRG zawiadamia inna OSP X z poza systemu... więc tracili byśmy kasę...
"By inni mogli żyć.."

Offline malpa151

• Strażak Sam
  • Buu...
« Odpowiedź #427 dnia: Wrzesień 10, 2008, 22:32:46 »
Tez sie nie zgadzam wyjazd wyjazdowi nie rowny, a pozatym pieniedze z KSRG dzielona sa rowniez wedlug zapotrzebowania w danym rejonie na okreslony sprzet i sile bojowa.

Offline szeregowy

• Stary Wyga
  • **
    • OSP Olszanica
« Odpowiedź #428 dnia: Wrzesień 10, 2008, 22:59:08 »
Bo inaczej co chwilkę będą pojawiały sie posty typu "mamy kasę z KSRG co z nią zrobić bo wszystko już mamy"
"By inni mogli żyć.."

Offline mieszko

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #429 dnia: Wrzesień 11, 2008, 06:20:03 »
tak tylko ze np nasza jednostka w tym roku dostała 1600 zł a na dzień dzisiejszy mamy ok 120 wyjazdów w tym wiele poza gmine a jednostki które maja po ok 50 akcji rocznie dostały po 10000 więc czemu nasza gmina ma " dokładać " do sprzętu czy paliwa dla innych nie może być tak  że jednostka która ma najwięcej wyjazdów dostaje najmniej kasy a wiadomo że np ubrania czy sprzęt szybciej sie zużywają itp.
Rozważania typu starżacy będą podpalać są bez sensu tomoże wcale nie dawać ekwiwalentu czy kasy z systemu a najlepiej to rozwiązać jednostki OSP bo tam są podpalacze.?

Offline szeregowy

• Stary Wyga
  • **
    • OSP Olszanica
« Odpowiedź #430 dnia: Wrzesień 11, 2008, 22:38:43 »
Kolego Mieszko nie o to mi chodziło. To tylko jeden aspekt mało ważny co zaznaczyłem ale są jednostki w KSRG nie wyposażone a mają mało wyjazdów ponieważ nie są dysponowani z różnych względów. A zgadzam się z Tobą ze dotacje są niewłaściwi dysponowane.
"By inni mogli żyć.."

Offline malpa151

• Strażak Sam
  • Buu...
« Odpowiedź #431 dnia: Wrzesień 12, 2008, 00:18:45 »
Ja moze wypisze podpunkty z uchwaly 7/2007 ktore wedlug mnie mozna zwrocic, by  uwaga (jednakze opieram sie na doswiadczeniach z wlasnej gminy i powiatu) i w pewie sposob rozliczyc z postepow:
2.2 - co w tych sprawach zwiazek w ciagu ostatniego roku uzyskal;
2.4 - temat rzeka i pewnie nigdy nie bedzie doskonalego systemu podzialu pieniedzy;
2.7.b) - czy komendant gminny jest odpowiednia osoba do koordyowania dzialan ratowniczo-gasniczych czy to nie jest bardziej proba zdobycia wladzy przez zwiazek niz troska o dobra koordyacje dzialan;
4.2 - kazdy znasz wie jaka pasjonujaca lektura jest Strazak, zadnych wiekszych korzysci dydaktycznych on nie wnosi i wiekszosc jednostek prenumeruje go tylko z powodu dofinansowania na ten cel, moze by go troche   odswierzyc??
9 - a moze wprowadzic nowych ludzi widzacy bezposredio problemy jednostek a nie starzy dzialacze siedzacy tam od lat (nie twierdze ze cale waladze ZOSPu nic nei robia ale moze by dopuscic nowych ludzi majacych bierzaca stycznosc z dzialaniami jedostek OSP)
Do drugiego dokumentu jeszcze nie dotarlem, zaznaczam ze to sa tylko moje powierzchowne uwagi na szybko, bez jakis doglebnych analiz ale licze ze sie na forum koledzy rozprawia z tymi podpunktami:)

Offline mieszko

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #432 dnia: Wrzesień 12, 2008, 06:19:04 »
A z wprowadzeniem nowych ludzi sie zgadzam chodzby poto aby np kasa która idzie teraz na osp była strykcie na JOT-y a nie na OSP"KULTURA" czyli orkiestry itp na to powinny byc całkiem inne pieniądze

Offline sheldon

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #433 dnia: Wrzesień 12, 2008, 15:45:43 »
Dokładnie, mieszko. Chore jest to, bo strażowe orkiestry, koła gospodyń wiejskich i inne wynalazki podległe pod OSP nie powinny mieć ze strażą nic wspólnego, a w szczególności z jej budżetem.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline malpa151

• Strażak Sam
  • Buu...
« Odpowiedź #434 dnia: Wrzesień 12, 2008, 17:47:19 »
Policja i wojko tez ma orkiestry, kampanie reprezentacyjne itd. zreszat na ten temat dyskusje sie toczyly jedankze zgadzam sie na rozdzial funduszy na dzialalnosc typowo zwiazana z gaszeniem itp. i na dzialalnosc kulturowa i tak jest a przynajmniej u mnie.
Ale nie warto poruszac na nowo tego tematu dlatego ze argumenty za i przeciw sie nie zmieniaj, co najwyzej nowe osoby zabieraja glos w dyskusji

Offline szeregowy

• Stary Wyga
  • **
    • OSP Olszanica
« Odpowiedź #435 dnia: Wrzesień 13, 2008, 13:58:32 »
Należało by też poruszyć temat szkoleń np dla mechaników itd oraz szkolenia dla naczelników, dowódców itp ponieważ u nas (woj. podkarpackie) nie było takich kursów od kilku lat a sa bardzo potrzebne szczególnie po kategoryzacji jot.
"By inni mogli żyć.."

Offline Rafał998

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
« Odpowiedź #436 dnia: Wrzesień 17, 2008, 08:46:55 »
No nie do końca się z tym zgodzę ponieważ pojawią się kolejne przypadki strażaków piromanów ale większym problemem przynajmniej u nas jeż to ze dyspozytor zamiast wzywac jednostki z KSRG zawiadamia inna OSP X z poza systemu... więc tracili byśmy kasę...

Kolego gdzieś czytałem że dyspozytor musi w/g przepisów wezwać najbliższą jednostkę z KSRG a zwykłe OSP nie będące w KSRG  nawet nie ruszą dopiero jak zajdzie potrzeba. Niewiem gdzie to było ale wiem ze tak jest.

Offline piotr998

• VIP
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
« Odpowiedź #437 dnia: Wrzesień 17, 2008, 09:48:12 »
Kolego gdzieś czytałem że dyspozytor musi w/g przepisów wezwać najbliższą jednostkę z KSRG a zwykłe OSP nie będące w KSRG  nawet nie ruszą dopiero jak zajdzie potrzeba. Niewiem gdzie to było ale wiem ze tak jest.
Na terenie własnego działania jednostka OSP z poza systemu jest dysponowana na takich samych zasadach jak jednostka OSP z KSRG. Poza teren własnego działania danej OSP dysponuje się jednostki KSRG (wyjątek potwierdza regułę).  -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline justyn50

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #438 dnia: Wrzesień 25, 2008, 14:52:18 »
Dzisiaj chciałbym na progu nowego roku, ważnego z racji strażackich wyborów, zastanowić się nad przyszłością naszego Związku.
Nie ma co ukrywać, że straże działające na tych najniższych szczeblach borykają się z różnymi problemami. Finansowe, to te najbardziej znane. Ale oprócz tych pojawiają się też inne – braki kadrowe, szkoleniowe oraz coraz częściej pojawiające się problemy z gotowością bojową w godzinach przedpołudniowych, także wśród jednostek włączonych do KSRG.
Kto czytał ostatni numer „Strażaka” wie, że pomału zaczyna pojawiać sie również problem zauważany (na razie) już na szczeblach powiatowych a dotyczący „starczej demencji” naszego ruchu. Nie ma co ukrywać – starzejemy sie tak samo jak starzeje się nasze społeczeństwo. Według prognoz socjologów, będę miał problem z emeryturą (jeśli dożyję), bo nie będzie miał kto na nią pracować. Nasz ruch dotknie to znacznie szybciej.
Już dziś słyszę w kręgach strażaków zawodowych (tych myślących przyszłościowo), że jeżeli nikt nie pomyśli o jakichś profitach dla ochotników, uprawiających te niebezpieczne bądź co bądź  hobby, to nie za długo w całym pożarnictwie zrobi się niewesoło.
Nie oszukujmy się, statystyki mówią o rzeszach strażaków ale niestety tych, którzy działają jest tak naprawdę niewielu. Nie bądźmy też obłudni, mówiąc o tym, że jesteśmy ochotnikami, że to nasz sposób na życie, bo jeśli wcześniej nie zwolni Cię pracodawca za nieobecność w pracy, zrobi to Twoja własna żona, wkurzona tym, ze wiecznie nie ma Cię w domu.
Tak, to prawda, na zachodzie już dawno dostrzegli ten problem i potrafili temu zaradzić, w Polsce - jest dobrze. W końcu nowelka ustawy dała mi szansę bryknąć sie na akcję z moim synem, kiedy ten osiągnie wiek pełnoletni, o ile oczywiście będzie chciał być strażakiem, bo kto wie, czy za te kilkanaście lat nie będzie to zajęcie passe.
Specjalnie nie dopowiadam reszty i prowokuję, aby rzuciła się na mnie horda oburzonych społecznych działaczy, może z tego wyniknąć fajna dyskusja.

witam szanownych druhów
jestem strażakiem od 20 lat.Sytuacja jest coraz gorsz jeśli chodzi o mdp, brak chętnych .Ciężko młodzież odciągnąć od komputera itd.

Dop. moderatora: Scaliłem 2 posty./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2008, 15:08:57 wysłana przez Sylwek »

Offline Radzio 1

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #439 dnia: Wrzesień 26, 2008, 08:59:30 »
Wszędzie jest tak samo..! nam zarząd powiatowy już w czerwcu obiecał pieniądze na zakup nowych hełmów i do dziś ich nie mamy,,,tłumaczą się że czekają na przelew.......może do końca roku się doczakamy..hee