Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533045 razy)

Offline Lider1989

  • "Dzień wczorajszy, był łatwym dniem..."
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #900 dnia: Wrzesień 02, 2015, 20:19:14 »
Jestem tego samego zdania aby założyć osobny temat i pokazywać już zrealizowane pomysły na przyciągnięcie nowych członków i te które będziemy realizować...

Offline TePe

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #901 dnia: Wrzesień 03, 2015, 13:46:27 »
A ja mam takie pytanie odnosnie OSP. Jestem ze slaska, z Gliwic, z samego centrum. I przez to mam problem, zeby zapisac sie do jakiejkolwiek jednostki OSP. W przyszłości chce startować do PSP, ale tam praktycznie bez doświadczenia i kursów w OSP nie ma szans. Jest ktoś ze Slaska, gdzie np mozna normalnie sie zapisac?

Offline Ryszawy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Cel: SA PSP Kraków 2016
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #902 dnia: Wrzesień 03, 2015, 14:38:55 »
A ja mam takie pytanie odnosnie OSP. Jestem ze slaska, z Gliwic, z samego centrum. I przez to mam problem, zeby zapisac sie do jakiejkolwiek jednostki OSP. W przyszłości chce startować do PSP, ale tam praktycznie bez doświadczenia i kursów w OSP nie ma szans. Jest ktoś ze Slaska, gdzie np mozna normalnie sie zapisac?

Tutaj masz jedną z miejskich OSP w Gliwicach:

https://www.facebook.com/OSPGliwiceBrzezinka
http://www.osp-gliwice-brzezinka.org/

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #903 dnia: Październik 13, 2015, 14:51:10 »

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #904 dnia: Październik 13, 2015, 15:50:00 »
z wspomnianego wyżej artukułu
"... stałych członków rady doradczej zarządów na szczeblach powiatowym, wojewódzkim i krajowym ...".
A co to takiego? Szukają stanowisko czy co?

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #905 dnia: Październik 13, 2015, 15:52:06 »
cyt. " Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak rozmawiał z reprezentantami OSP powiatu sierpeckiego.
–  Chciałem poinformować druhów o działaniach Związku, które będą istotne dla strażaków, jak to, że udało nam się wyprostować ustawę o kierujących pojazdami, w związku z czym nie będzie obowiązku dodatkowego szkolenia dla kierowców OSP – powiedział prezes Pawlak, rozpoczynając spotkanie. "
Sami ten bałagan wprowadzili  :gwiazdki:
Niech nas zbawi od wat 23 proc. bo są jednostki co pozyskują pieniądze innych zródeł np . sponsorów   :tuba: a teraz przez to mniej sprzętu się kupi .
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2015, 16:03:57 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #906 dnia: Październik 14, 2015, 07:42:05 »
cyt. " Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak rozmawiał z reprezentantami OSP powiatu sierpeckiego.
–  Chciałem poinformować druhów o działaniach Związku, które będą istotne dla strażaków, jak to, że udało nam się wyprostować ustawę o kierujących pojazdami, w związku z czym nie będzie obowiązku dodatkowego szkolenia dla kierowców OSP – powiedział prezes Pawlak, rozpoczynając spotkanie. "
Sami ten bałagan wprowadzili  :gwiazdki:
Niech nas zbawi od wat 23 proc. bo są jednostki co pozyskują pieniądze innych zródeł np . sponsorów   :tuba: a teraz przez to mniej sprzętu się kupi .

Z Vatem nic nie zrobi - UE nam "proponowała " już wcześniej nie może być niższy .Są + dodatnie i są + ujemne wejścia do UE  .Z jednej mamy środki do pozyskania na rozwój - wyrównanie szans  itp z UE a z drugiej nakładają obowiązki min o Vat .

Offline Kamillos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #907 dnia: Listopad 03, 2015, 17:36:11 »
Panowie takie pytanie do was, może ktoś bardziej rozeznany się wypowie.
Ostatnio będąc na szkoleniu na JRG pewna ważna osobistość powiedziała, że szykuje się jakaś reforma (czy coś w ten deseń) ustawy, która jak wejdzie oznacza praktycznie koniec dla jednostek OSP pozasystemowych. Czy któryś z was potrafi wyjaśnić mi o co temu panu chodziło?
Już teraz jednostka pozasystemowa nie robi praktycznie nic bez dysponowania towarzystwa z systemu, bez względu na to jaki sprzęt ma i jak dobrze działa, ale to jest OK - taka sytuacja jest dobra, według mnie nikomu nie dzieje się krzywda.
W takim razie co ma się zmienić, że takie czarne przepowiednie wiszą nad naszymi głowami? Zabronią nam ratować ludzi, gasić pożarów czy w ogóle przestaną dysponować? Może, któryś z was coś wie więcej i mnie oświeci ;)

Pozdrawiam!

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #908 dnia: Listopad 03, 2015, 19:52:07 »
Panowie takie pytanie do was, może ktoś bardziej rozeznany się wypowie.
Ostatnio będąc na szkoleniu na JRG pewna ważna osobistość powiedziała, że szykuje się jakaś reforma (czy coś w ten deseń) ustawy, która jak wejdzie oznacza praktycznie koniec dla jednostek OSP pozasystemowych. Czy któryś z was potrafi wyjaśnić mi o co temu panu chodziło?
Już teraz jednostka pozasystemowa nie robi praktycznie nic bez dysponowania towarzystwa z systemu, bez względu na to jaki sprzęt ma i jak dobrze działa, ale to jest OK - taka sytuacja jest dobra, według mnie nikomu nie dzieje się krzywda.
W takim razie co ma się zmienić, że takie czarne przepowiednie wiszą nad naszymi głowami? Zabronią nam ratować ludzi, gasić pożarów czy w ogóle przestaną dysponować? Może, któryś z was coś wie więcej i mnie oświeci ;)

Pozdrawiam!

Ale na jakiej zasadzie to by się miało odbyć? Zabierali by wozy jednostkom spoza systemu, czy jak?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #909 dnia: Listopad 04, 2015, 06:51:06 »
Tak naprawdę likwidacja jednostek z poza systemu dzieje się od początku powstania KSRG i to na własne życzenie . Jest sporo OSP , które potrafią pozyskać sprzęt mimo że nie są w KSRG i są dysponowane, jak nie przez PSP to wyjeżdżają na tzw. widok . Nikt im tego nie zabroni do puki mają wyszkolonych ludzi i przynajmniej jakiś sprzęt podstawowy . Jednostki , które się nie rozwijają z różnych względów : brak wyszkolenia , sprzętu , lub braku w miarę prężnego zarządu (który potrafiłby by to zorganizować ) , nie będą dysponowane z powodów ,które właśnie wymieniłem .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #910 dnia: Listopad 04, 2015, 08:15:46 »
Panowie takie pytanie do was, może ktoś bardziej rozeznany się wypowie.
Ostatnio będąc na szkoleniu na JRG pewna ważna osobistość powiedziała, że szykuje się jakaś reforma (czy coś w ten deseń) ustawy, która jak wejdzie oznacza praktycznie koniec dla jednostek OSP pozasystemowych. Czy któryś z was potrafi wyjaśnić mi o co temu panu chodziło?
Już teraz jednostka pozasystemowa nie robi praktycznie nic bez dysponowania towarzystwa z systemu, bez względu na to jaki sprzęt ma i jak dobrze działa, ale to jest OK - taka sytuacja jest dobra, według mnie nikomu nie dzieje się krzywda.
W takim razie co ma się zmienić, że takie czarne przepowiednie wiszą nad naszymi głowami? Zabronią nam ratować ludzi, gasić pożarów czy w ogóle przestaną dysponować? Może, któryś z was coś wie więcej i mnie oświeci ;)

Pozdrawiam!
Ustawa czy reforma czy  coś w ten "deseń "może utrudnić działania bo to nie ustawa biega do remizy i jedzie do akcji.To ludzie tworzą OSP,póki co jest nas troche w kraju.Jeśli sami - zarząd ,ludzie będą się szkolić i   
. Jednostki , które się nie rozwijają z różnych względów : brak wyszkolenia , sprzętu , lub braku w miarę prężnego zarządu (który potrafiłby by to zorganizować ) , nie będą dysponowane ....
i to jest racja 

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #911 dnia: Listopad 04, 2015, 16:32:03 »
Przypadkiem nie chodziło o wprowadzenie centrów powiadamiania ratunkowego z numerem 112 wyłączając całkowicie 99X co może przyczynić się do dysponowania w dużej mierze jednostek tylko systemowych. Co zresztą uważam za poroniony pomysł... aczkolwiek do tego się chyba dąży, bo faktycznie nie ważne wyszkolenie, sprzęt którego nie mają jednostki z KSRG, a posiadają po za systemem, ważna jest "9" w prefiksie bo to daje +100 do zajebistości i przede wszystkim mocy  :straz: 

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #912 dnia: Listopad 04, 2015, 17:07:21 »
Panowie takie pytanie do was, może ktoś bardziej rozeznany się wypowie.
Ostatnio będąc na szkoleniu na JRG pewna ważna osobistość powiedziała, że szykuje się jakaś reforma (czy coś w ten deseń) ustawy, która jak wejdzie oznacza praktycznie koniec dla jednostek OSP pozasystemowych. Czy któryś z was potrafi wyjaśnić mi o co temu panu chodziło?
Już teraz jednostka pozasystemowa nie robi praktycznie nic bez dysponowania towarzystwa z systemu, bez względu na to jaki sprzęt ma i jak dobrze działa, ale to jest OK - taka sytuacja jest dobra, według mnie nikomu nie dzieje się krzywda.
W takim razie co ma się zmienić, że takie czarne przepowiednie wiszą nad naszymi głowami? Zabronią nam ratować ludzi, gasić pożarów czy w ogóle przestaną dysponować? Może, któryś z was coś wie więcej i mnie oświeci ;)

Pozdrawiam!

Jeżeli ta wielka osobistość z PSP ma bazować tylko na jednostkach OSP z ksrg, to życzę mu powodzenia przy większych akcjach.
Głównie chodzi o kasę. Jednostki z poza systemu liczą tylko na fundusze z gminy, własne lub dotacje i darowizny od przychylnych osób.
We wszystkich oststnio tworzonych ustawach i rozporządzeniach mowa jest o ksrg. (rozporządzenie o ksrg, ustawa o PRM, Program Ratownictwa i Ochrony Ludności 2014-2020).
Pula kasy na funkcjonowanie ksrg jest nie zmienna od kilku lat, a jednostek systemowych przybywa.
   

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #913 dnia: Listopad 05, 2015, 09:30:52 »
Kasa kasa Kasa i tak w nieskończoność
System KSRG dobry - jest popatrzcie na województwo pomorskie.I powiat Kartuzy .Tam komendant wszycho robi aby jednostki KSRG i te poza system były wyposażone w odpowiedni sprzęt .Ale są i tam ludzie którym się zaczyna to nie podobać.Tak jaka przyszłość uzgadniają coś proponują ale czy rzeczywiście konsultują to z dołem .....

 
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2015, 09:35:24 wysłana przez romiwe »

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #914 dnia: Listopad 05, 2015, 11:30:49 »
Ustawa czy reforma czy  coś w ten "deseń "może utrudnić działania bo to nie ustawa biega do remizy i jedzie do akcji.To ludzie tworzą OSP,póki co jest nas troche w kraju.Jeśli sami - zarząd ,ludzie będą się szkolić i   

Niestety w tym kraju to ludzie są dla władzy a nie władza dla ludzi. Jeżeli już sobie coś ubzdurali by gminy miały mieć mniej wydatków m.in. na remonty budynków, kilkudziesięcioletnich wozów, motopomp tylko po to by 3 razy do roku zrobiły zasilanie wodne dla KSRG i PSP to i tak to zrobią.

Myślę że OSP jako organizacja pozostanie, jednak mało użyteczne (czy też używane) jednostki zostaną stopniowo pozbawione mocy ratowniczo-gaśniczej i co za tym idzie znajdą się pieniądze na nowe premie ;)
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #915 dnia: Listopad 05, 2015, 16:02:15 »
Nawet jeśli ta informacja jest nieprawdziwa, to i tak jest... hmm... niewesoło poza KSRG. A w samym systemie również "d..y nie urywa" z tego co się orientuję...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #916 dnia: Listopad 06, 2015, 17:27:10 »
Tak sobie myślę panowie, że OSP pozasystemowe także czasem się przyczyniają do tego, że nie mają zatrudnienia.
Nie do końca się zgadzam, że nie ma pieniędzy. Bardzo proszę zerknąć do linka z mojego województwa: http://www.zosprp.lublin.pl/zosprp.php?show=przetargi
W ubiegłym roku kupiono masę samochodów wg specyfikacji pisanych przez OSP (albo ściąganych metodą kopiuj - wklej z jakimiś udziwnieniami tudzież podkładaną przez  urzędników jeśli jednostka była całkiem niegramotna). W większości przypadków te samochody nie nadają się zupełnie do prowadzenia jakichkolwiek akcji ratowniczo-gaśniczych i pewnie nie zostaną nigdy zadysponowane do zdarzenia. Wartość taktyczna tych pojazdów jest często żadna. Wcale się nie dziwię, że potem dyspozytorzy nie pamiętają o takich jednostkach w czasie zdarzeń. Kupa pieniędzy poszła jako kiełbasa wyborcza.

Za chwilę będzie kampania wyborcza - mogę się założyć, że w 90% zostaną wybrane te same osoby - czyli jest nam dobrze, nic nie trzeba poprawiać...
Może warto się zastanowić czy tak napradę wszystkie OSP chcą ratować czy chcą tylko się przebierać za strażaków.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #917 dnia: Listopad 07, 2015, 11:41:27 »
Sylwek, lekkie samochody są forsowane, bo są TANIE w zakupie i utrzymaniu. A poprawiają statystki średniego wieku pojazdów gaśniczych w OSP. Taki wóz to dla jednostki "zapchajdziura", bez podejścia do porządnego GBA lub GCBA.

Ale za tyle ile jest pieniędzy nie da rady kupić fabrycznie nowego GBA z CNBOP-em, bez CNBOP-u nie wolno. Na auto używane tym bardziej grosza się nie dostanie z ZOSP-u czy innych źródeł. A swoją cegiełkę dokłada jeszcze sam Józefów strasząc na swoich szkoleniach gminnych odpowiedzialnością karną za zakup / używanie pojazdów (sprzętu) bez certyfikatu (trolololo) :szalony:

Poza tym... jest taka zasada że w dofinansowaniu pierwszeństwo ma KSRG - co w wielu miejscach w kraju dla jednostek pozasystemowych należy czytać jako "tylko dla KSRG - nie pisz, bo nic nie dostaniesz".

OSP może kupić to co chce, jeśli kupi to ze środków własnych. A te trochę ciężko pozyskać na nowy wóz delikatnie mówiąc, a będzie jeszcze weselej skoro od nowego roku dostaniemy 15% VAT jako nóż w plecy... A jakoś nie słychać żeby jednocześnie budżety jednostek miały się zwiększyć o 15%.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #918 dnia: Listopad 07, 2015, 21:14:26 »
Jeśli miałbym do wyboru używane GBA z zachodu znanego producenta a nowego GLBA  z CNBOP w tej samej cenie, ani chwili bym się nie zawahał kupując GBA. Co do panów z CNBOP zapraszam , stawiam dwa wozy obok siebie i gwarantuje że ten nowy nie pochodzi dłużej na załączonej autopompie niż 30 minut  :kwit:
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2015, 21:57:00 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #919 dnia: Listopad 08, 2015, 08:10:05 »
No właśnie - ktoś sobie wymyślił, że wolno kupowaś strażakom tylko nowe auta nie wnikając w to jakie one mają możliwości taktyczne - trudno jego prawo, nie musi być strażakiem i się znać na gaszeniu.
Ale dlaczego strażacy się na to godzą i jeszcze wykładają środki jako udział własny to już nie bardzo można wytłumaczyć inaczej niż tym, że też nie bardzo mają pojęcie co jest potrzebne do gaszenia albo tym, że nie o gaszenie chodzi a o nowe 4 kółka do jeżdżenia na imprezy.

Offline strazak9321

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #920 dnia: Listopad 09, 2015, 19:17:33 »
Zawsze można wpłynąć pozytywnie na wizerunek jednostki tworząc takie filmy jak stworzyliśmy My. Zapraszam do oglądania https://www.youtube.com/watch?v=VljwkzTf3eI&feature=youtu.be

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #921 dnia: Listopad 09, 2015, 21:12:14 »
Zawsze można wpłynąć pozytywnie na wizerunek jednostki tworząc takie filmy jak stworzyliśmy My. Zapraszam do oglądania https://www.youtube.com/watch?v=VljwkzTf3eI&feature=youtu.be
Wszystko fajnie na obrazku koledzy . Ja bym nakręcił spot jak to ochotnicy muszą wyjeżdżać za chlebem za granice i jak Ci co w kraju zostali muszą sobie odpuszczać często strażakowanie kombinując trzeci etat bo ciężko do pierwszego.  :-\  Sorki za ten klimat, ale nie zapowiada się że będzie nam ochotnikom ( i funkcjonariuszom PSP ) łatwiej i przyjemniej.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2015, 06:23:11 wysłana przez wujo 2010 »
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline Kamillos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #922 dnia: Listopad 10, 2015, 10:39:21 »
Dokładnie... Już od paru lat u mnie w OSP wygląda to tak: młody robi szkolenie podstawowe i od razu albo po studiach out za granice. Co z tego, że w papierach masa ratowników, skoro do wyjazdu coraz mniej bo starsi odchodzą a reszcie smsy z remizy lecą do anglii...

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #923 dnia: Listopad 13, 2015, 15:40:02 »
Coś o PSP i KSRG , no może jest zaczyn ale co dalej z OSP spoza  KSRG  maja to głęboko .....  https://remiza.com.pl/pis-panstwowa-straz-pozarna-jest-waznym-elementem-systemu-bezpieczenstwa-zobacz-progam/
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2015, 07:37:05 wysłana przez romiwe »

Offline frac

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #924 dnia: Listopad 17, 2015, 08:01:44 »
Myślę, że OSP mają się dobrze. Nic nie zapowiada zmian w tym zakresie.