Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 542152 razy)

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 16, 2006, 11:32:48 »
Panowie i znowu z ksiwkiem radzimy bo tak musi byc ze najpierw ten projekt bo np. gdyby ktoś do mnie przyszedł żebym mu sie pod czyms podpisał a on i ja nie bardzo byśmy wiedzieli o co chodzi tzn treść i forma to bym takiego wyśmiał i spławił
co do tego kto nam to napisze to myśle ze gdybyśmy zapytali studentów prawa to moze by się zgodzili napewno znajdzie sie tam grupka ambitnych ludzi
nie koncentrujmy się tak bardzo na tych podpisach

Myślę ze taka ustawa powinna określać jasno ze np. za szkolenia członków OSP odpowiedzialny jest zarząd powiatowy i tutaj np. za kurs prawa jazdy 50 % pokrywa zainteresowany strażak a 50% gmina i zainteresowany podpisuje oświadczenie ze w miarę możliwości bedzie dysponowany na alarm przez okres np. 5 lat.
i moze w końcu z tym wynagrodzeniem za akcjie bo w niektórych gminach jest płacone a w niektórych nie (np. w mojej)
obowiązkowe powinny być kursy 1 pomocy dla członków JOT lub jeśli taka nie była powołana dla jednostek z KSRG
określić zeby odciążyć gminy z finansowania OSP np podzielić to na starostwo jeszcze
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline MIKE

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 16, 2006, 12:16:09 »
Firetom... Ty to zawsze namieszasz :D... ale ja to lubię.
Problem z ustawą jest o tyle poważny, że nasz kochany rząd, były i obecny ma problemy z uchwaleniem ustaw o wiele ważniejszych: np. ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawa o bezpieczeństwie cywilnym, czy zarządzaniu kryzysowym.
Sprawa GOPR-u jest też o tyle prostsza, że porównując aspekty lokalne GOPR nie pracuje na Mazurach czy Kaszubach, OSP działa wszędzie. GOPR ma członków również odpowiednio mniej... a i kryterium doboru członków to sprawa nie dla przeciętniaka.
Oczywiście trzeba z tym coś zrobić. Tylko co?
Co my możemy zaproponować rządowi, aby kolejne pokolenia strażaków ochotników chciało się w to "bawić".
Propozycji jest wiele, np. zniżki na wodę czy prąd... może gaz. Zwolnienia z podatku, profity dla zatrudniających ochotników (z możłiwością "zerwania się z pracy"). Niestety ja t czarno widzę. Ktoś wcześniej napisał o parlamentarnym zespole strażaków... nawet oni nie pomyśleli że mogą mieć po swojej stronie grono ludzi wsperających inicjatywy polityczne (w większości niestety chore).
Becikowym obecny rząd kupił sobie poparcie "chodzących inkubatorów". LPR z kolei kupuje sobie przyszłych - czerwcowych wyborców z tej grupy oferując podwójne becikowe dla najuboższych (których jest niestety najwięcej).
Panie i Panowie! Nikt nie chce nas kupić! Dlaczego?
Bo niestety traktują nas i będą traktować jak coś naturalnego... jak wyrostek. Jak jest to jest , ale jak zacznie doskwierać to się go po prostu wytnie i tyle.
Niestety politycy nie pamiętają o ważnej sprawie - przy zabiegu usuwania wyrostka pacjenci też giną... nie tylko wyrostek :D

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 16, 2006, 13:00:39 »
Projekt ustawy jest bardo ważny i pilny do wykonania. Tu się zgadzam na pewno.

Ale nie widzę przeszkód by zacząć lada moment zbierać podpisy. Wątpię aby każda osoba składająca podpis przeczytała całą ustawę, liczę że będzie to zaledwie 1%. Ludziom powinny wystarczyć postulaty, z ustawy i tak nic nie zrozumieją bo nie są strażakami ani prawnikami, a jak będą wiedzieć co chcemy i że nam dana ustawa to umożliwi to powinni mieć wystarczające informacje aby złożyć ten podpis. 100 000 to jest i dużo i mało, na województwo przypadnie 7000, więc damy radę. Ale należy wiedzieć że tak szybko nie zbierzemy, ta formalność zajmie nam dużo czasu i nie czekajmy zbędnie.

I jedna prośba: nie krytykujmy polityków i rządu, bo oni mogą nasze posty czytać i wyciągać nieporządane dla nas i naszej sprawy wnioski.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 16, 2006, 13:23:26 »
Na tabeli z podpisami musi być nazwa komitetu inicjatywy ustawodawczej i tutuł projektu ustawy.  Jakby nie patrzeć to podpisy zbiera się na końcu.  Może wyznaczymy nagrodę dla tego kto znajdzie ten słynny projekt ustawy. Bo rozumiem, ze jednak gdzieś jest??

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 16, 2006, 13:43:19 »
A co stoi na przeszkodzie ażeby powołać komitet, nadać mu nazwę i zatytułować ustawę?

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 16, 2006, 14:47:26 »
Cytuj
A co stoi na przeszkodzie ażeby powołać komitet, nadać mu nazwę i zatytułować ustawę?
w zasadzie nic tylko wg mnie musi w takim komitecie znaleźć się minimum jeden prawnik bez prawników nic nie zrobimy :( bo wprawdzie komitet mozemy powołać i ustawe sami sklecić ale to była by żałosna ustawa

jeśli chodzi o poparcie polityków to nie byłbym aż takim pesymistą myśle ze tu mozna by liczyć na PSL no i na rządzącą koalicje (jeśli taka powstanie) tak czy tak myśle ze na wiejskiej poparcie znajdziemy tym większe im wiekszą burze w MEDIACH wywołamy jak w MEDIACH bedzie się o nas mówić to sadze ze da rade to dziennikarze kształtują opinie publiczną (jak przedstawią cię w świetle pokrzywdzonego 90% spoleczeństwa tak będzie cie postrzegać)
 
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 16, 2006, 15:41:13 »
A może powinniśmy skorzystać z doświadczenia śąsiadów np. z Niemiec. Tam mają tą sprawe doskonale rozwiązaną.
Na pewno znajdą się jacyś strażacy, którzy mają rodziny w Niemczech i znają zagadnienie strazaków ochotników.
Myśle, że spokojnie można by wzorować się na tamtych zapisach prawnych. Jesteśmy przecież członkiem UE.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 16, 2006, 16:02:22 »
znalazłem ustawę która mówi o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli
link:  ustawa
Art.5 p.2 nie zmusza nas do tego aby w komitecie zasiadali prawnicy. Ale za to czytając zrozumiełem Krzysztofa Siwka. Niestety będzie nam trochę trudniej. Trzeba się wziąść teraz za tekst ustawy bo bez niego nie założymy komitetu. A więc druhowie piszcie co ma w tej ustawie być, bo to jest obecnie najważniejsze.  

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 16, 2006, 16:34:57 »
No Panowie do dzieła, myślę że to jest pomysł który może zapalić światełko w ciemniejącym tunelu naszej organizacji.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 16, 2006, 16:39:46 »
Cytuj
No Panowie do dzieła, myślę że to jest pomysł który może zapalić światełko w ciemniejącym tunelu naszej organizacji.
otóz to samo chciałem napisac :P  

Offline OSPPAKO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 16, 2006, 18:31:14 »
w ostatnich dniach grudnia miałem kontrolę w OSP (dzień pracujący godz. 13.00). Przyjechał oficer z PSP włączył syrenę przybiegło 6 strażaków w tym 2 kierowców. Wykonali zadane ćwiczenie spisano protokół kontolny i na tym się skończyło.
Po kilku dniach przyszło pismo, że jesteśmy nie przygotowania do obsady 2 aut (mamy nieszczęście posiadać także mercedesa 9-osobowego) nie jestemy w stanie zapewnić gotowości bojowej itp. Pytam jak to sie ma do stanów osobowych w PSP gdzie na auta 6 osobowe siada 3 ratowników w tym kierowca i dowódca, dlaczego nie robią kontoli np "strzelam" w weekendy, wieczorami, itp, dlaczego PSP dolewa oliwy do ognia w dobie masowej emigracji młodzieży i nie tylko młodzieży, w dobie komputerów dvd, mp3 i innych rzeczy odciągających ludzi od działalności społecznej. Akurat u mnie nie jest tak źle ale znam miejscowości gdzie w OSP nie ma żadnego strażaka oprócz 60-letnich emerytów bo reszta jest na zachodzie. Są w Polsce (fakt autentyczny) 3 miejscowości obok siebie gdzie jest taka sytuacja.
Kolejnym tematem do którego chciałbym dorzucić "3 grosze" to chore ustawodawstwo i rozwiązania prawne, do tego dochodzę idiotyczne pomysły firm ubezpieczeniowych, które chcąc sobie odbić swoje dotacje do sprzętu dla OSP podniosły kilkunastokrotnie składki. Ludzie zróbmy coś bo jak tak dalej pójdzie to za 5, 10 lat będziemy płacić podatki od tego że działamy społecznie w OSP .............
 :ph34r:  :ph34r:  

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 16, 2006, 23:09:52 »
myśle że warto zrobić statystykę np; za rok 2005 którą bedzie można przedstawić zainteresowanym (tym którzy nas mają głęboko) ,


ilość akcji z udziałem OSP

ogólna liczba strazaków-ratowników biorących udział w akcjach

liczba osób uratowanych np. w wypadkach.... itd

oczywiście dane z całej polski , a może gdzieś istnieją takie statystyki , warto takie wiadomości podać opini publicznej poprzez prasę lub media.





 

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 17, 2006, 06:33:26 »
Cytuj
myśle że warto zrobić statystykę np; za rok 2005 którą bedzie można przedstawić zainteresowanym (tym którzy nas mają głęboko) ,


ilość akcji z udziałem OSP

ogólna liczba strazaków-ratowników biorących udział w akcjach

liczba osób uratowanych np. w wypadkach.... itd

oczywiście dane z całej polski , a może gdzieś istnieją takie statystyki , warto takie wiadomości podać opini publicznej poprzez prasę lub media.
to jest dobry pomysł. wkoncu moze ludzie zobacza co to znaczy OSP. takie statystyki to powinnien chyba robic zwiazek co jakis czas. mam racje?? ;)  

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 17, 2006, 07:45:37 »
W konkretnej OSP jest to powinność naczelnika. Choć u nas robię to ja i to szczegółowo. Często się przydaje. Jest czym się pochwalić np. na corocznej sesji poświęconej bezpieczeństwu.  Nie damy się też oszukać na dotacji na KSRG. Już 2 razy PSP musiała przyznać, że moja statystyka jest pełniejsza i powiększyli nam dotację.  

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 17, 2006, 19:50:38 »
Cytuj
W konkretnej OSP jest to powinność naczelnika.

 
posiadam statystyki swojej jednostki lecz chodzi mi o statystyki na poziomie całej polski.

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 17, 2006, 20:09:12 »
Cytuj
Cytuj
W konkretnej OSP jest to powinność naczelnika.

 
posiadam statystyki swojej jednostki lecz chodzi mi o statystyki na poziomie całej polski.
moze trzeba sie skontaktować z komendami wojewódzkimi PSP, tam powini miec takie dane wkoncu prowadzą dobowe info o zdarzeniach.

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #91 dnia: Styczeń 17, 2006, 23:19:38 »
dzisiaj siedziałem na szkoleniu z EFS-u (było bardzo nudne) i wymysliłem, że możemy poprosic o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich. Jesteśmy obywatelami tego kraju, a jego obowiązkiem jest nam pomoc:)
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #92 dnia: Styczeń 18, 2006, 11:01:07 »
może kotoś posiada ustawę o GOPR można by się na niej powzorować, idealnej to napewno nienapiszemy ale za to jak jakakolwiek będzie to i w dyskusję włączą się innni?

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #93 dnia: Styczeń 18, 2006, 12:26:29 »
może to jest to??

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #94 dnia: Styczeń 18, 2006, 17:49:18 »
no to jak ?  zaczynamy działać ? może ktoś zaproponuje jakiś podział obowiązków , szkoda czasu ... działajmy.


słuchajcie , parę dni temu wysłałem meila do  poważnych fundacji i stowarzyszen . na dzień dzisiejszy odezwałó sie pan ze  stowarzyszenia X prosząc o bardziej sprecyzowany opis akcji  , o jaką mam nadzieje wkrótce zaczniewy walczyć. czy któryś z druhów dysponujący  wiekszą liczbą czasu może przybliżyć zainteresowanemu cel naszej akcji ??

 jeśli jest osoba chętna to proszę o kontakt podam meila do ww osoby .

pozdrawiam

jedna rzecz cieszy że zaczynają sie nami troszkę interesować.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2006, 18:14:03 wysłana przez ogniomistrz1 »

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #95 dnia: Styczeń 18, 2006, 18:46:37 »
"ogniomistrz1" ja proponje abyś był prezesem całej inicjatywy. :P

a co niby mam dokladniej temu Panu od fundacji przyblizyc?? czym sie zajmuja te towarzyszenia i fundacje?? widze "chłopie" że działasz i chwała Ci zato!!!  

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 18, 2006, 19:07:01 »
Gratuluję ogniomistrzu. Panowie jeszcze raz apeluję piszmy co chcemy, by w tej ustawie się znalazło, bo jeszcze tego nie mamy, a osoba która odpowiedziała ogniomistrzowi tego potrzebuje. I wcale mnie to nie dziwi że tego potrzebuje.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:14:12 »
Cytuj
"ogniomistrz1" ja proponje abyś był prezesem całej inicjatywy. :P

 
nie , nie mimo szczerych chęci bardzo dziekuje , mogę pisać do różnych instytucji i stowarzyszeń o poparcie ale wszelkie tłumaczenia o co walczymy musi przedstawiać ktoś z was . dlaczego spytacje , ano dklatego że nie mam głowy do pisania takich wywodów a wiem że wśród was są osoby bardziej kompetentne potrafiące pisząc wyrazić  nasze oczekiwania .


boję sie o jedno abyśmy nie wyszli na wariatów , musimy sprawe ciągnąć do końca skoro ją zaczeliśmy bo jak wiecie zaglądają tutaj różne osoby.

trzeba gościowi przesłać o co tak naprawdę walczymy nie musimy narazie wysyłać ustawy . dodam że jest to stowarzyszenie które bardzo pomaga ochotnikom i nie tylko , nazwy nie ujawniam bo gdyby coś nie wyszło w co nie wierzę nie chće wyjść na idiotę .

wieć kto napisze ? czekam na sygnał.

gdzieś wyczytałem że nasza brać strażacka liczy ponad 200 000 osób ( o ile sie nie myle) , teraz zobaczcie  ; 250 000 razy 4 średnio tyle liczy przeciętna rodzina daje wynik = około 1 mln głosów

 

Offline antoni

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #98 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:19:37 »
Wysłalem meila z zapytaniem do ZGZOSP o projekt ustawy króry był w ubiegłej kadencji skierowany do sejmu i nic -ciszaaaa. Pytałem o to osobę która była wówczas seketarzem Komisji Organizacyjno-Prawnej oraz zaprosiłem ja do naszej dyskusji i dalej nic. Czyli że mają nas .......
Podczas ostatniej nocnej mojej zmiany w pracy miałem chwile na różne przemyślenia i nasunęła mi sie myśl, a może zwroćić sie jescze o pomoc do Pana Prezydenta RP.




Jezus powiedział: O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2006, 21:21:03 wysłana przez antoni »

Offline hunter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 172
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #99 dnia: Styczeń 18, 2006, 21:21:41 »
no to mamy coraz wiecej informacji, coraz wiecej osob, ktore moga nam pomoc. podzielmy sie praca aby nie dublowac zadan
 
... i ósmego dnia Bóg stworzył strażaka..