Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 533965 razy)

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #700 dnia: Kwiecień 17, 2012, 01:05:23 »
@ Radhezz...po raz kolejny podpisuję się pod tym co napisałeś..Monopol zakupowy w ZOSP i zakup lekkich zamiast możliwość karosacji to widoczne gołym okiem niedbalstwa ludzi, nie mających pojęcia lub chęci myślenia o tym, co powinno być dla OSP najlepsze...

Offline MAK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #701 dnia: Kwiecień 17, 2012, 11:42:53 »
kilka ciekawostek w temacie ZOSP
- ZOSP kupił fabrykę KZPT no i hełmy zdrożały, z pewnych źródeł wiem że przetarg miał wygarć aktualny właściciel, prywatni przetsiębiorcy zostali przegonieni , skoro fabryka jest"nasza" to dlaczego ceny polskiego produktu są porównywalne do zachodnich GALLETów, jeden ze startujących do przetargu otworzył własną fabrykę w Poznaniu i produkuje hełmy w cenie dużo niższej jak "nasze" kaliskie.
-idąc jeszcze w temacie hełmów , to sklepy skarżą się że dostają takie ceny z Kalisza żeby nie mogły być w sprzedaży sklepowej w tej samej cenie a co dopiero tańsze, a przy okazji znam troche tamat produkcji laminatów i wyprodukowanie takiego hełmu zamyka się  góra w 200 zł.(a ile kosztują?)
-next- obecnie nie produkuje sie już butów strażackich gumowych OFICER, fabrykę doprowadzono do upadłości(sądzę że nie przypadkowo), z kilku źródeł słyszałem że linia produkcyjna została przewieziona do Malezji, no więc jak ze wschodu to spodziewać by się można było teraz taniochy i co?, i to że cena jest teraz wyższa i buty te kosztują 280zł. a cena polska fabryczna była 196zł. , sklepowa 220zł., no to nam polepszyli, no i zgadnijcie kto jest przedstawicielem gumiaków z Malezji (dla mało domyśłnych patrz wyżej) , o jakości nowych gumiaków lepiej sie nie wypowiadać, sztywność mają tylko dzięki filcowym wkładkom
-no i  temat samochodów, dzwoniłem do jednego z producentów który mi zaproponował dobrą cenę (ok. 120tyś niższą od tych samochodów  ,które wygrywają przetargi w moim województwie) no i kiedy powiedziałem że będę chciał kupić  w dotacji przez związek, odpowiedz była jedna, wasze województwo obstawia ......... , więc my nawet  oferując pół ceny, u was przetargu nie wygramy. Mieli byśmy za 660 tyś samochód z napędem 4x4 masa dodatków , mocowanie aparatów ODO w kabinie, a tej samej klasy samochód odgórnie narzucony przez ZOSP kosztował by 790 tyś, za mocowania aparatów w kabinie musieli byśmy jeszcze dodatkowo dopłacić 10tyś, poza tym auto gorzej wyposażone, więc niech ktoś mi wytłumaczy o co chodzi w tych przetargach ?
-wracając jeszcze do nowych samochodów policzmy sobie na ten przykład GCBA MAN, zakup podwozia u producenta (przy dużej ilości powyżej 10 podwozi) wiąże sie z dużymi upustami , wiec nie sądze żeby takie podwozie było droższe jak 300 tyś , do tego zabudowa ,z tego co widać w ogłoszeniach koszt to jakieś 200 tyś,plus jakieś dodatki może 100tyś, to jak by nie patrzeć auto wychodzi coś koło 600 tyś to jakim cudem te samochody  kosztują 790 tyś. czy ktoś nas nie robi w bambuko ?
Niestety dużo naszych kolegów druhów wpatrzone jest na oślep w świętą krowe i do póki tak będzie, nie mamy co liczyć na lepsze czasy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2012, 16:28:20 wysłana przez MAK »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #702 dnia: Kwiecień 17, 2012, 14:17:40 »
No i jak tu się dziwić że jest źle... :rolleyes:

Nawet zakładając że nie wszystkie obliczenia są prawidłowe, a uwagi trafne, to jednak ich ilość i skala powala. Ciekawe czy pomysł obcięcia dotacji ZOSP i przekazanie bezpośrednie funduszy spotkałoby się z szerszym zainteresowaniem. :fiuu:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #703 dnia: Kwiecień 17, 2012, 14:48:24 »
MAK masz sporo racji, ale przyczepię się do aut bo z ceną u producenta do końca nie masz racji, ponieważ każda firma kontraktuje a następnie kupuje auta u producenta (np. mercedes) w EURO zakładając producent chce 90 tys. euro w kursie np. 4 zł/euro, konkurencyjna firma robi to miesiąc później i już kontraktują o kilka lub kilkanaście groszy drożej lub taniej np. 4,20 zł/euro. Spójrz niby 0,2 zł, ale przy 90 tys. jest to 18 tys. zł.
Jeśli chodzi o podział kraju na województwa i kto w nich ma wygrywać przetargi to już cicha umowa producentów... (chyba, bo tego nie wiem).

Wg. mnie przyszłość będzie wyglądała tak, że już widoczny podział na jednostki w KSRG i pozostałe będzie pogłębiał się do tego stopnia, że w wielu miejscach zmusi się gminy do utrzymywania JOT na zasadach podobnych do JRG (obsada aut)
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline MAK

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #704 dnia: Kwiecień 17, 2012, 17:08:04 »
odnosnie podwozi , to z ciekawości sprawdziłem cene nowego podwozia cieżarowego i tu np. znalazłem nowego DAFa za 265 tyś. owszem ,podwozia może i zamawiają producenci pojazdów specjalnych, ale cóż stoi na przeszkodzie żeby te podwozia własnie dostarczał związek,który robiąc jedno zamówienie na caly kraj ,miałby możliwość negocjacji ceny i ominęło by sie pośrednika i marże.
Warte uwagi jest też inne rozwiazanie,polecam OSP BOLEWICE (pow.Nowo Tomyski),sami zorganizowali sobie podwozie z beczką VOLVO i taką karosacje zrobili że maja teraz najlepszego cieżkiego w powiecie, a koszt jak dobrze pamiętam nie przekroczył 200 tyś
Można by także ratować polski przemysł. Z dzisiejszymi technologiami ,mogli byśmy mieć całkiem niezle podwozie Jelcza, a tak co? zamówień nie było fabryka padła,od jakiegoś czasu jest to prywatna spółka ,która robi symboliczną produkcje dla wojska.
A pozatym dalsza dyskusja chyba jest juz bezcelowa, wzajemnie sie nakręcamy a i tak nie mamy wpływu na układy układziki, chyba najlepiej przyjac taktykę wazeliny i czekac aż coś skapnie z pańskiego stołu.Związek jest nei do ruszenia, i jak za glosno zaczniemy sczekać to co najwyżej łańcuch nam skrócą albo jeść(dotacji) nie dadzą .

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #705 dnia: Kwiecień 30, 2012, 15:42:58 »
Cytuj
Poleciał helikopterem, "bo drogi są fatalne"
Wicepremier Waldemar Pawlak na zjazd Ochotniczych Straży Pożarnych w woj. lubuskim poleciał wynajętym śmigłowcem. Za przelot zapłaci Związek OSP - donosi poniedziałkowy "Fakt". - Trudno, żeby w Lubuskie jechał samochodem. Przecież tam drogi są fatalne - powiedziała gazecie Regina Rokita, rzeczniczka OSP.

http://www.tvn24.pl/-1,1743109,0,1,polecial-helikopterem--bo-drogi-sa-fatalne,wiadomosc.html

http://www.fakt.pl/Premier-Waldemar-Pawlak-lata-helikopterem,artykuly,155821,1.html

krzysztof1283

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #706 dnia: Maj 11, 2012, 12:28:28 »
Ten nasz W.Pawlak już od dawna nie jest strażakiem ochotnikiem.
Firmuje się tylko pod naszą pracą i do tego snobuje.
Nigdy takiego sprzętu latającego ochotnicy nie posiądą.
Nigdy ochotnicy nie będą w posiadaniu powyższego sprzętu przed PSP.
Panowie, czas na zmiany naszych rządzących z strukturach OSP.
Od X lat obiecanki dla OSP, a do dziś nic nie doszło do skutku.
Jak na razie tylko PO dotrzymuje słowa i próbuje swoje nieobietnice przedwyborcze wprowadzić w życie - wiek emerytalny.
Spotykam się z coraz to bardziej pogłębiającymi problemami w OSP, dotyczącymi braków obsad wozów w godzinach dopołudniowych. Nikt nie chce stracić pracy, dzięki której utrzymuje rodzinę.
Dla mnie to już normalność, że w przypadku alarmu np. o godz. 7 rano, wołając mojego sąsiada na alarm, słyszę tylko jedno: "Idę do pracy teraz i niestety nie pojadę. Zwolniliby mnie gdybym tak sobie chodził do pracy w kratkę."
I w tym kierunku nasi posłowie strażacy też nic nie wskurali.
Chociaż w mojej jednostce jest 30 osób aktywnych w zdarzeniach, to mimo wszystko zawsze problem jest z obsadą do godziny 15.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #707 dnia: Maj 11, 2012, 12:52:25 »
Za późno - następna okazja za pięć. Zjazdy się odbyły, wygrali ci co mieli wygrać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #708 dnia: Maj 16, 2012, 16:15:12 »
Cytuj
Interpelacja (nr 4642) do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie ochotniczych straży pożarnych
Szanowny Panie Ministrze! W ostatnim czasie zmodernizowano liczne strażnice Państwowej Straży Pożarnej. Jednak coraz większego operacyjnego znaczenia nabierają jednostki ochotniczych straży pożarnych (OSP), szczególnie te działające w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Konieczność wypełnienia przez nie tych zadań powoduje, iż muszą zakupywać one profesjonalny sprzęt służący ochronie i przeciwdziałaniu różnorakim zagrożeniom. To jest rzecz pierwszorzędna. Niestety bardzo często tak zakupionego sprzętu nie ma gdzie magazynować, zdarzają się problemy lokalowe. Jednostki OSP i samorządy, wydatkując środki na ten sprzęt, nie posiadają już środków na inwestycje w budynki remiz.
Czy istnieją możliwości wsparcia strażaków ochotników, szczególnie tych z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, środkami na poprawę ich warunków lokalowych? Trzeba też zauważyć, iż szczególnie w małych miejscowościach strażnice stanowią również ważne centra kulturalne i integracji społecznej.
Z poważaniem
Poseł Małgorzata Adamczak
Kościan, dnia 25 kwietnia 2012 r.

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #709 dnia: Maj 19, 2012, 12:22:51 »
Ten nasz W.Pawlak już od dawna nie jest strażakiem ochotnikiem.
Firmuje się tylko pod naszą pracą i do tego snobuje.
Nigdy takiego sprzętu latającego ochotnicy nie posiądą.
Nigdy ochotnicy nie będą w posiadaniu powyższego sprzętu przed PSP.
Panowie, czas na zmiany naszych rządzących z strukturach OSP.
Od X lat obiecanki dla OSP, a do dziś nic nie doszło do skutku.
Jak na razie tylko PO dotrzymuje słowa i próbuje swoje nieobietnice przedwyborcze wprowadzić w życie - wiek emerytalny.
Spotykam się z coraz to bardziej pogłębiającymi problemami w OSP, dotyczącymi braków obsad wozów w godzinach dopołudniowych. Nikt nie chce stracić pracy, dzięki której utrzymuje rodzinę.
Dla mnie to już normalność, że w przypadku alarmu np. o godz. 7 rano, wołając mojego sąsiada na alarm, słyszę tylko jedno: "Idę do pracy teraz i niestety nie pojadę. Zwolniliby mnie gdybym tak sobie chodził do pracy w kratkę."
I w tym kierunku nasi posłowie strażacy też nic nie wskurali.
Chociaż w mojej jednostce jest 30 osób aktywnych w zdarzeniach, to mimo wszystko zawsze problem jest z obsadą do godziny 15.
Wszędzie polityka. Powtórzę to co mówię cały czas: ZLIKWIDOWAĆ ZOSP i zostawić tylko struktury powiatowe bo inaczej to nigdy nie odpolitycznimy związku.
Pawlak to pacan i hipokryta. Wiele jednostek nawet z KSRG walczy o podstawowy sprzęt a wielki pan prezes sobie wymyśla jakieś wiatrakowce które dla mnie osobiście znajdą zastosowanie głównie w mediach "patrzcie co my mamy!"
A dumnie nazywany parlamentarny zespół strażaków tak na prawdę nie wskórał jeszcze nic, kompletnie nic!

Edit: Propo nowych hełmów z Poznania słyszałem, że to po prostu produkt ekipy która odeszła z KZPT.
F/StrazPszczolki

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #710 dnia: Maj 20, 2012, 22:16:19 »
Wszędzie polityka. Powtórzę to co mówię cały czas: ZLIKWIDOWAĆ ZOSP i zostawić tylko struktury powiatowe bo inaczej to nigdy nie odpolitycznimy związku.
No toś kolego walnął. Proponujesz zostawić najmniej wydolny, powiedziałbym wręcz niepotrzebny szczebel, który o niczym nie decyduje i na nic nie ma pieniędzy ani wpływu. A związku nie odpolitycznimy nigdy, bo taka jest potrzeba, tak ten świat jest skonstruowany, nam są potrzebni politycy, a my jesteśmy potrzebni im. Tak jest u nas i tak jest za granicą (zachodnią najbliższą i dalszą). Bo organizacja ratownictwa, zarządzanie kryzysowe to też elementy polityki.

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #711 dnia: Maj 21, 2012, 15:13:38 »
Wszędzie polityka. Powtórzę to co mówię cały czas: ZLIKWIDOWAĆ ZOSP i zostawić tylko struktury powiatowe bo inaczej to nigdy nie odpolitycznimy związku.
No toś kolego walnął. Proponujesz zostawić najmniej wydolny, powiedziałbym wręcz niepotrzebny szczebel, który o niczym nie decyduje i na nic nie ma pieniędzy ani wpływu. A związku nie odpolitycznimy nigdy, bo taka jest potrzeba, tak ten świat jest skonstruowany, nam są potrzebni politycy, a my jesteśmy potrzebni im. Tak jest u nas i tak jest za granicą (zachodnią najbliższą i dalszą). Bo organizacja ratownictwa, zarządzanie kryzysowe to też elementy polityki.
Na nic nie ma pieniędzy ale jakby ZP odziedziczyły fundusze ZW i ZG to miałoby sens. Moim zdaniem równiejszy byłby rozdział środków dla OSP które chcą zakupić sprzęt lub samochód. ZG i Zw to praktycznie mafia geriatryczna, przeczytaj sobie jakikolwiek numer strażaka- większość materiałów zajmują oczywiście relacje z uroczystości i innych pierdół. O OSP jako elemencie systemu ratownictwa jest mało.

Nie wiem do czego ci politycy. Któryś coś zrobił dla nas? Jedyne co udało im się zrobić to wywalczyć ekwiwalenty. Według mnie wciskanie mundurów jakimś radnym, wicestarostom i innym na szczeblu lokalnym jak i wyższym mija się z celem. Nie zawsze bo czasami to strażakom pomaga, ale generalnie polityczna klika wykorzystuje to do swoich celów. Czy nasz mundur stał się już taki bezwartościowy, że może go nosić byle kto?? Człowiek, który odwiedzi strażaków raz na rok przywdziewając wyjściowy ubiór jest już strażakiem??
F/StrazPszczolki

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #712 dnia: Maj 21, 2012, 22:40:52 »
Moi Drodzy...

Działam w wielu stowarzyszeniach nawet o szczeblu miedzynarodowym i wiem jedno.
Jesli chcesz coś zmienić zacznij od dołu... jesli uda Ci się na dole dasz rade na górze.

Członkowie OSP -> Zarząd OSP -> Zarząd gminny -> Z. powiatowy -> itd.

Ale żeby to się udało musi to robić jak najwięcej jednostek. U nas udało się zmienić prezesa, zarząd osp i może uda się wiecej zrobic ;) W gminie nie dajemy rady wywalczyć szkoleń wiec piszemy wyżej. Stawiamy na profesjonalizm żeby nikt nie mógl nam nic zarzucić.

Delagaci wysyłani przez nas muszą być osobami myślącymi a nie tylko pionkami które podnoszą rece jak wszyscy... uczmy się demokracji... i wykorzystujmy ja. Ale oni też muszą wiedzieć ze maja w nas poparcie że stoimy za nimi.

Myślę że to właściwa droga do sukcesu.
I pamietajcie nic nie da się zrobić odrazu, ale też nic się nie zmieni jesli kiedyś sie nie zacznie.
"By inni mogli żyć.."

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #713 dnia: Maj 21, 2012, 22:43:15 »
Na nic nie ma pieniędzy ale jakby ZP odziedziczyły fundusze ZW i ZG to miałoby sens. Moim zdaniem równiejszy byłby rozdział środków dla OSP które chcą zakupić sprzęt lub samochód. ZG i Zw to praktycznie mafia geriatryczna, przeczytaj sobie jakikolwiek numer strażaka- większość materiałów zajmują oczywiście relacje z uroczystości i innych pierdół. O OSP jako elemencie systemu ratownictwa jest mało.
Tak, tak oczywiście załóżmy, że "odziedziczyły", czyli w każdym powiecie księgowa, biuro, dyrektor zarządu wykonawczego. Dalej wyższe marże bo chyba wiesz, że biura i ZG utrzymują się z tego co wypracują, czyli zarobią na sprzedaży a potem już tylko jazda w dół.
Aha Strażaka ja już od dawna nie czytam, czasami tylko końcowe strony i nie mam wrażenia, że ZOSP to geriatria (chyba, że tak sobie wybraliście), choć oczekiwałbym większej aktywności organizacyjnej wśród młodych, opartej oczywiście na wiedzy a nie na pustosłowiu.

@szeregowy - z ust mi wyjąłeś -_-
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2012, 22:59:32 wysłana przez Fredek »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #714 dnia: Maj 22, 2012, 07:53:36 »
każdy czyta to co lubi - choć samo czasopismo Strażak jak dla mnie zaczyna odbiegać od tematów szkoleń , specjalistycznych rozwiązań , nowinek , relacji ze szkoleń .Kilka stron o np  Prawnik radzi , Pana Andrzeja Kosiby relacje - zawsze na czasie .  Należy zacząć od nas z OSP zacząć i słać choćby jak kolega wspomniał delegatów na zjazdy  aby otwierali usta w sprawach ważnych dla nas.

krzysztof1283

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #715 dnia: Maj 24, 2012, 20:12:47 »
A ja osobiście polecam praktyczne czasopismo 998, które przedstawia faktyczną stronę naszej działalności a nie wyłącznie artykuły z imprez, posiedzeń i nic więcej. Teoria + praktyka, relacje ze zdarzeń - warto poczytać.

Nie da się zlikwidować związkowych struktur ZG i ZW. W Polsce wszystko jest oparte na drabince, począwszy od nas ochotników po władzę. Bo po co jest zarząd w OSP, po co prezes ? Jeżeli by tak wszystko zlikwidować, to zarządy też nie są potrzebne.
Nie przesadzajmy
Wszystko da się zamknąć, tylko z jakim skutkiem.

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #716 dnia: Maj 26, 2012, 12:04:26 »
Nie da się zlikwidować związkowych struktur ZG i ZW. W Polsce wszystko jest oparte na drabince, począwszy od nas ochotników po władzę. Bo po co jest zarząd w OSP, po co prezes ? Jeżeli by tak wszystko zlikwidować, to zarządy też nie są potrzebne.
Nie przesadzajmy
Wszystko da się zamknąć, tylko z jakim skutkiem.

Ale nie chodzi o zamykanie, tylko o merytoryczną dyskusję na temat wydajności tych poszczególnych szczebli.
Od zarządu OSP az do samej góry trzeba je  usprawnić by działały jaśniej, szybciej i TANIEJ !!!
Przy tak słabym finansowaniu i wyposażeniu nie możemy sobie pozwolić na utratę choćby złotówki.

Dlatego zapraszam wszystkich do zabrania głosu ale podkreślam merytorycznie na temat zmian lub chociaż poparcia tego co mowią inni.

Kilka moich przemyśleń, tak zaczynając od własnego podwórka:

- profesjonalizacja wykonywanych przez nas zadań ( nie uzawodowienie) to co już leży w naszych kompetencjach powinniśmy robić jak najlepiej żeby nikt nie mógł zarzucić nam że OSP jest tylko od sprzątania.

- dbanie o bezpieczeństwo własne oraz osób postronnych (ciarki mnie przechodzą gdy strażak w dzinsach adidasach i swetrze z kaskiem na głowie chodzi po dachu lub dzieciaki stoją nad rozdzielaczem)

- ćwiczenia praktycznie, pozorowane w celu nauki dowodzenia, wykonywania poleceń dowodzącego i działania w zespole,

- praktyczne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy nie tylko kpp ale dla wszystkich chętnych strażaków !

- nie szkolmy tylko na papierze ale przede wszystkim praktycznie.

- jeśli szukamy sponsorów to pamiętajmy że oni też coś z tego powinni mieć przedstawmy im ofertę (reklama na remizie, banery podczas pokazów i festynów itp - mówmy o nich niech czują się docenieni)

Postawmy sobie kilka celów i zrealizujmy je. Nie dajmy się stłamsić przemowami typu "nie da się" "tak już jest, tego nie zmienisz" bo to nie prawda.

Pozdrawiam,

szeregowy
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2012, 20:15:12 wysłana przez szeregowy »
"By inni mogli żyć.."

Offline Jaro5034

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #717 dnia: Maj 27, 2012, 12:25:46 »
Struktury związku analizując dogłębnie to jest tak jak z PZPN osoby we władzach siedzą latami i są nie do ruszenia czy coś robią czy nie. Na zjazdy wybierani są delegaci którzy w znacznej części nawet nie wiedzą o czym się tam dyskutuje. Osobiście uczestniczyłem w takim zjeździe na szczeblu powiatu gdzie ustępujący prezes oznajmił że nic się zmienia wszystko jest już ustalone a młode wilki nic nie mają do powiedzenia i przy wyborach nawet nie przyjęto kontrkandydatury potencjalnego nowego prezesa i wszystko toczy się dalej tak samo gdyż został ten sam zarząd. To są funkcje dośmiertne. :wall:

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #718 dnia: Maj 27, 2012, 12:52:08 »
Struktury związku analizując dogłębnie to jest tak jak z PZPN osoby we władzach siedzą latami i są nie do ruszenia czy coś robią czy nie. Na zjazdy wybierani są delegaci którzy w znacznej części nawet nie wiedzą o czym się tam dyskutuje. Osobiście uczestniczyłem w takim zjeździe na szczeblu powiatu gdzie ustępujący prezes oznajmił że nic się zmienia wszystko jest już ustalone a młode wilki nic nie mają do powiedzenia i przy wyborach nawet nie przyjęto kontrkandydatury potencjalnego nowego prezesa i wszystko toczy się dalej tak samo gdyż został ten sam zarząd. To są funkcje dośmiertne. :wall:
Kolego nim zaczniesz wyciągać wnioski (i wybierać) poczytaj statut. Bo jak na razie Twoja wypowiedź sytuuje Cię na poziomie krytykowanych. Zapewniam cię, że jeśli się chce można przewrócić wszystkie przedwyborcze układanki do góry nogami. Mam w swojej okolicy wiele takich przykładów, inna rzecz, że nie zawsze przemyślanych i w skutkach pozytywnych.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2012, 13:11:58 wysłana przez Fredek »

Offline szeregowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 145
    • OSP Olszanica
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #719 dnia: Maj 29, 2012, 14:40:18 »
Wielu z piszących w tym temacie strasznie narzeka.

Więc dla odmiany napiszcie co udało wam się zmienić lub przynajmniej jakie zmiany chcieliście wprowadzić ale wam się nie udało i dlaczego.

Pozdrawiam,
szeregowy
"By inni mogli żyć.."

Offline zoog

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #720 dnia: Maj 31, 2012, 01:22:55 »
Może jak PZPN ale...
Nie wiem, objąłem funkcje naczelnika w OSP i na początku miałem wielkie wątpliwości dotyczące związku... nie da się ukryć, że dzięki dotacjom związkowym nasza jednostka zakupiła sporo sprzętu (samochód SLRt, aparaty ODO, agregat wysokociśnieniowy, motopompa szlamowa, kominiarki, hełmy), a teraz oczekujemy na dofinansowanie nowego GBA. Było wiele spięć i sytuacji stresowych, nie powiem, ale nie mogę narzekać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #721 dnia: Czerwiec 19, 2012, 11:42:20 »
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1988.msg207545.html#msg207545

Odpowiedź:

Cytuj
Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 11 maja 2012 r. (sygn. SPS-023-4642/12) przekazującego interpelację poseł na Sejm RP pani Małgorzaty Adamczak w sprawie ochotniczych straży pożarnych uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Zgodnie z § 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 14 września 1998 r. w sprawie zakresu, szczegółowych warunków i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 121, poz. 798) do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego może zostać włączona jednostka ochrony przeciwpożarowej, która posiada:
1) co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze,
2) wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę co najmniej dwóch samochodów pożarniczych,
3) skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania,
4) urządzenia łączności w sieci radiowej systemu na potrzeby działań ratowniczych oraz która pozostaje w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych.
Do systemu może być włączona także jednostka, która nie spełnia wyżej wymienionych warunków, jeśli jej działalność ma zastosowanie w sytuacjach przewidzianych w planie działań ratowniczych.
Mając na uwadze konieczność zapewnienia gotowości jednostek ochotniczych straży pożarnych, minister spraw wewnętrznych zlecił Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych RP realizację zadania publicznego pod nazwą:
Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych.
W ramach tego zadania ZOSP RP zobowiązał się do pomocy w wyremontowaniu 238 remiz. Na ten cel minister spraw wewnętrznych, w ramach realizacji umowy zawartej w dniu 25 kwietnia 2010 r., przekaże Zarządowi Głównemu ZOSP RP 800 000 zł dotacji. W 2012 r. na przygotowanie jednostek OSP do działań zostaną przekazane środki w wysokości 28 247 000 zł.
Ponadto aktualnie opracowywany jest projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie wysokości środków finansowych w 2012 r. i ich podziału między jednostki ochrony przeciwpożarowej działające w ramach systemu ratowniczo-gaśniczego. Projekt ten ma na celu określenie wysokości środków finansowych i ich podział między jednostki ochrony przeciwpożarowej. Ogólna kwota planowana do przekazania w 2012 r. jednostkom ochrony przeciwpożarowej działającym w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego wynosi 58 100 000 zł.
Z wyrazami szacunku

Patriota

  • Gość
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #722 dnia: Czerwiec 22, 2012, 22:55:39 »
Witam,

Mam pytanie do kolegów zarówno z OSP jak i PSP, zwłaszcza tych interesujących się szeroko rozumianym prawem.
Czy Zarząd Wojewódzki ZOSP RP miał prawo wydać takie oto oświadczenie:

"Prezydium OW ZOSP RP postanowiło udzielać dotacji oraz nadawać odznaczenia tylko tym Ochotniczym Strażom Pożarnym, które systematycznie współpracują i zaopatrują się w sprzęt i umundurowanie w Oddziale Wojewódzkim Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego."

Ja to rozumiem trochę inaczej.
Każda OSP która należy do Związku ma prawo do dotacji. To, że ktoś kupuje np. umundurowanie w innej firmie bo to oferowane przez WUS Brzeziny mu nie odpowiada nie powinno nikogo interesować.
Moim zdaniem to tworzenie monopolu.
Ale może źle myślę...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #723 dnia: Czerwiec 23, 2012, 01:46:32 »
Zarząd Wojewódzki ZOSP RP w Wielkopolsce nie jest biedny i powinien się utrzymać z samych dzierżaw . Mało tego dostaje dotacje na działalność z MSW .

Mógł by długo pisać o  tej sytuacji – od jakości obsługi w sklepie po ceny , kończąc na tym że niech sobie te medale w d……….. wsadzą .

Pomijam że zawsze można odbić piłeczkę w drugą stronę i niech nie prowokują . 

Moje zdanie jest takie Związek nie powinie prowadzić działalności gospodarczej – jak biednie to mogą się OSP zrzucić po 500 zł składki na pensje dla władzy i tak wyjdzie taniej

Pozdrawiam

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #724 dnia: Czerwiec 23, 2012, 08:16:24 »
Gospodarujemy publicznymi pieniędzmi - mamy obowiązek racjonalnie je wydawać.
Moim zdaniem nie można zmuszać stowarzyszenia do kupowania czegoś gorszego lub droższego dla idei dotowania innego stowarzyszenia.

Jak są konkurencyjni idziemy do nich, jak nie - szukamy gdzieś indziej.