Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 279210 razy)

Offline Rafał998

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #260 dnia: Wrzesień 12, 2006, 16:09:47 »
co znaczy KTP????

Offline piotr998

• VIP
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
« Odpowiedź #261 dnia: Wrzesień 12, 2006, 18:20:01 »
Korpus Techniczny Pożarnictwa.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Fredek

• Strażak Sam
« Odpowiedź #262 dnia: Wrzesień 15, 2006, 18:44:42 »
 PIOTR998 - Nie bardzo rozumiem dlaczego w miejscu, w którym dyskutujemy o naszej przyszłości mielibyśmy nie porównywać naszych i zachodnich OSP lub jak wolisz naszych i zachodnich nieetatowych formacji ratowniczych. My tak jak i oni zajmujemy się ratownictwem, pracujemy z młodzieżą w MDP, organizujemy festyny, na których zarabiamy pieniądze na działalnośc statutową, posiadamy w swoich strukturach orkiestry, szkolimy się, ćwiczymy, spotykamy się na piwie w remizach. Różni nas przede wszystkim podejście pracodawców, ale większość  postów w tym wątku dotyczy właśnie tego problemu. Jeśli chodzi o współpracę masz rację wszystko zależy od ludzi. Usiłuję tylko dociec dlaczego po zmianie pokoleniowej nastąpiła zmiana podejścia do OSP. Twój upór w nazywaniu zachodnich OSP podręcznikowym określeniem nieetatowe, być może w sposób nieuprawniony, nasunął mi myśl, że problem tkwi w sposobie kształcenia. Jeśli uraziłem wybacz. Myślę, że zgodzisz się ze mną, że w dobrze zorganizowanym systemie organizacyjno-prawnym od ludzi niewiele powinno zależeć.
Pozdrawiam.

Offline piotr998

• VIP
« Odpowiedź #263 dnia: Wrzesień 15, 2006, 20:59:26 »
Fredek - nadal potrzymuję swoje stanowisko, aby wprost nie porównywać różnych struktur. Przejaskrawiając dla zobrazowania sytuacji można pokusić się o porównanie OSP i PSP - jedni i drudzy niosa pomoc w działaniach ratowniczo gaśniczych. Ale różnią się strukturalnie i uregulowaniami prawnymi.
Dyskutując o przyszłości naszych jednostek OSP należy m.in. wskazywać b.dobre rozwiązania u sąsiadów, ale podkreślając uwarunkowania prawne. Jeżeli u nas muszę od całonocnej akcji wcześniej zjeżdzać do bazy, bo strażacy z obsady wózka będą jechali do pracy, to o czym my mówimy. Przecież tam są zupełnie inne rozwiązania, o których my możemy pomarzyć.
Zmiana podejścia do OSP nie tyle jest związana - moim zdaniem - ze zmianą pokoleniową, ile ze zmianą podejścia do życia. Obecnie rządzi pieniądz. Działalność społeczna, która jeszcze niedawno zasługiwała na wyróżnienie, obecnie jest frajerstwem. I tu chyba tkwi problem - mogę sie mylić.
W dobrze zorganizowanym systemie organizacyjno-prawnym powinno się łatwiej poruszać, lecz wybacz od LUDZI powinno zależeć b. dużo. Celowo użyłem dyżych liter, nie wszyscy na to miano zasługują. Mogę się mylić i jeżeli kogoś uraziłem, to przepraszam.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2006, 08:25:23 wysłana przez piotr998 »
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ogniomistrz1

• KLUBOWICZ
  • Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #264 dnia: Wrzesień 16, 2006, 13:32:18 »
warto zaznaczyć że ksrg jest jedynym takim systemem w europie a i tak z kasą coraz trudniej.

Offline Fredek

• Strażak Sam
« Odpowiedź #265 dnia: Wrzesień 20, 2006, 17:42:40 »
Piotr998- piszesz,że od ludzi powinno wiele zależeć. W rozmowie z jednym z dyspozytorów próbowałem wyjaśnić problem niealarmowania OSP (poprzednie moje wypowiedzi). Wiesz, co odpowiedział, że taka jest procedura wprowadzona przez zastępcę Kom. Pow., której on jak zastrzegł nie przestrzega ponieważ za długo jest strażakiem, zna teren a poza tym jest członkiem OSP. Co ciekawe o szczegółach nie chciał mówić, bo jak twierdzi nie chce mieć kłopotów. Czy dalej twierdzisz, że nie powinny zostać opracowane jasne procedury i plany alarmowania, że nasze bezpieczeństwo powinno zależeć od tego czy na stanowisku siedzi facet z jajami czy ignorant, któremu włos z głowy nie spadnie ponieważ jeden opracował a drugi wykonał coś co nigdzie nie jest uregulowane. Poza tym jak my mamy spojrzeć ludziom w oczy skoro zbieramy datki na selektywne, abyśmy byli szybciej alarmowani a później nas się nie alarmuje. Czy sądzisz, że kolejny raz ktoś cię wspomoże? Jak ma wyglądać nasza przyszłość. Piszecie tu wszyscy o jednakowych procedurach w PSP, czy aby na pewno są one jednakowe? Śmiem w to wątpić, skoro byle zastępca, może dowolnie ustalać zasady i nikt go nie kontroluje. Czekam do następnej wpadki a sprawą zainteresuję radnych powiatu. W niemieckim centrum powiadamiania dyspozytor po otwarciu programu i wpisaniu rodzaju i adresu zdarzenia miał gotowy plan alarmowania konkretnych jednostek przypisany pod każdy adres w powiecie i rodzaj zdarzenia, nie mógł postąpić inaczej,  zapisane procedury w programie nie pozwalały, mógł nie myśleć, mógł nie znać terenu. Kolejne kliknięcie i sygnał poszedł w eter do systemów alarmowania. Po zakończeniu akcji następowało automatyczne wydrukowanie protokołu z czasami powiadomienia, dojazdu, zakończenia, bez możliwości kombinowania. No, ale Ty pewnie napiszesz, żeby nie porównywać i nie próbować przenosić dobrych i sprawdzonych rozwiązań. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2006, 08:57:58 wysłana przez Fredek »

Offline piotr998

• VIP
« Odpowiedź #266 dnia: Wrzesień 20, 2006, 21:18:45 »
Nadal twierdzę, że od ludzi powinno zależeć b. dużo. Odrębna sprawa właściwego człowieka na właściwym miejscu. Domyślam się że opisane przez Ciebie procedury zatwierdził właściwy k-nt powiatowy, on ma też przełożonego który powinien ew. ustawić go do pionu.
Program podobny do opisywanego przez Ciebie w latach 70-tych był użytkowany w Straży Warszawskiej > są to programy wspomagające, decyzja ostateczna należy do człowieka.
Porównywać można i trzeba tylko ze zdrowym rozsądkiem.

Offline wolicki1

• Strażak Sam
« Odpowiedź #267 dnia: Październik 30, 2006, 11:08:12 »
Jak mozna nie zauważać ze ludzi zaczyna brakować w straży?? chyba tylko ci co nie chcą tego widzieć albo politycy (o przepraszam ! teraz wybory beda i nie wolno mówić ze politycy o nas zapominaja bo jak ładnie krzywią swoje gęby w tv byle by zagłosować na nich a za 3-4 miesiące beda miec wszystkich w poważaniu). :angry:

Przykład 1 - z mojej okolicy < zawody strażackie> kiedyś organizowane specjalnie końcem lipca by w wakacje bylo co robić i byla jakaś odmiana monotonii teraz od 3 lat są w czerwcu i z każdym rokiem są coraz szybciej i juz nie kryje sie tego z jakiej to przyczyny ( startujący wyjeżdzają zarobić na wakacjach).
 Przykład 2 - gdyby paliło sie w godz. 7-15 do pożaru wyjedzie z 6 jednostek moze 2 moze trzy ,nawet jednostki w KSRG przedpoludniem cienko przędą ostatnio na pożarze z takowej przyjechało jak w PSP 3 osoby !!! :wacko:
 Po 3 - porównywać coś w polsce do tego w niemczech  to tak jakby przesiąść sie z poloneza do volkswagena (np. golfa IV ) ^_^
 Dla tych którym "przeszkadzają" małe jednostki mam "miłą" wiadomość juz sie to zaczeło a za kilka lat beda takowe zamykane masowo chyba ze jakaś jednostka ludzka bedzie sztucznie podtrzymywac takową.
 A dla tych którzy mówią ze młodych przenigdy nie biorą na akcje (moze nie we wszystkich jednostkach w systemie) to sie zmieni lub juz sie zmienia za chwile z powodu braku ludzi trzeba bedzie skorzystać z pomocy 16-17 latków byleby tylko chcieli zapisać sie do straży bo z tym teraz jest różnie.
 Na końcu chciałbym nadmienić ze moze nie wszędzie tak jest ale tak jest w mojej okolicy a jeżeli u was jest lepiej to tylko pogratulować ze jest na odwrót.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2006, 16:52:13 wysłana przez wolicki1 »

Offline OSP kreda

• Stary Wyga
  • **
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
« Odpowiedź #268 dnia: Październik 30, 2006, 12:11:17 »
masz racje z ludzmi jest juz coraz gozej,zeby przekonac mlodych zeby sie udzielali potrzeba cudu bo oni maja inne zajecia bo z tego zadnej kasy nie ma a jeszcze trzeba poswiecac swoj wolny czas ja nie zaluje ze jestem strazakiem i moge dla swojej jednostki poswiecic kazda wolna chwile :mellow:pozdrawiam wszystkich zapalencow:)
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #269 dnia: Grudzień 10, 2006, 16:44:11 »
to prawda ludzi jest coraz mniej. albo inaczej ludzi którzy są  wartościowi dla naszego ruchu. moja jednostka jestraczej duza S2 około 60 ludzi co z tego jeśli do akcji wyjeżdza maksymalnie 20-25 osób a naprawdę polegać mozna na 10? wina nie tylko w przepisach które nie pomagaja nam, ale również wewnatrz organizacji. zarządy w których są ludzie nic nie robiący, a nawet nie mający pojecia co sie dzieje w jednostce, czy włodarze, radni , wójtowie, dla których przynależność do OSP to tylko poparcie wyborcze. zostałem naczelnikem majac dwadziesci kilka lat i starałem się iść z biegiem czasu gonić technike wprowadzać nowości a co najważniejsze przyciągać i szkolić ludzi i młodzież. niestety prezes ma lat ponad siedemdziesiąt i nadal zyje na przełomie lat 70-80. doszło do ostrego sporu, ustąpiłem, efekt? dzisaj  po trzech latach od mojego ustąpienia jest juz czwarty naczelnik w jednostce a rano na akcje wyjechaliśmy beczką tylko we czwórke...

a teraz cos ode mnie na temat poprawy
kierowcy tak, ale i dowdca na etacie lub ekwiwalencie w zależnosci od potrzeby
co do szkoleń to moze praktyki w psp? na zasadzie wolontariatu (jak ratownicy czaem w szpitalach) zwłaszcza dla naczelników i dowódców. z tyłu na beczce albo srt w państwowej nauczą sie więcej niz na kursie
określenie maksymalnych wieków używanych samochodów, zakaz karosowania samochodów powiedzmy powyzej pieciu lat, rozliczanie naczelników za dyscypline i szkolenia w osp, karne usuwanie za jazdę do akcji w stanie wskazującym...
zabezpieczenie prawne przed wykozystywaniem OSP do własnych celów przez wójtów ale i przez funkcyjnych w samej OSP

może zwiększenie roli kobiet w JOTach też by cos dało ale to już pewnie bardzo kontrowersyjny temat

Połączono dwa posty jednego autora występujące bezpośrednio po sobie. Moderator
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2006, 08:03:39 wysłana przez Sylwek »

Offline Pedros

• VIP
« Odpowiedź #270 dnia: Grudzień 16, 2006, 11:45:29 »
UWAGA!

Pragnę poinformować szanownych druhów, że wszystkie propozycje do zmian Ustawy o Ochronie Przeciwpożarowej zostały już zgłoszone do sejmu przez komisję do spraw pożarnictwa. Przewodniczącym komisji jest człowiek z PIS więc myślę, że projekt przejdzie pomyślnie przez głosowanie. Nie mam akurat dzisiaj projektu zmian bo pożyczyłem go kumplowi ale postaram się w najbliższym czasie zamieścić dokładne brzmienie całego tekstu.

Pozdrawiam

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #271 dnia: Grudzień 16, 2006, 16:48:36 »
ale to odrębna ustawa o OSP, czy tylko nowelizacja ustawy o ochronie mprzeciwpożarowej?

Offline Pedros

• VIP
« Odpowiedź #272 dnia: Grudzień 17, 2006, 19:18:07 »
nowelizacja

Offline strażak sam-olsztyn

• Strażak Sam
« Odpowiedź #273 dnia: Grudzień 17, 2006, 19:30:59 »
a pamietasz jakies jej zalozenia??
OSP, ZSP narazie starczy

Offline OSPwonski

• http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #274 dnia: Grudzień 17, 2006, 20:22:13 »
Mimo wszystko nie przewiduję rewelacji, jeśli to wszystko będzie się odbywać tak jak usunięcie Pawlaka z funkcji prezesa (do dziś nic z tego)

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #275 dnia: Grudzień 17, 2006, 21:36:19 »
może rewolucja nie jest dobrym rozwiazaniem bo mozna wylacczasami dziecko razem z kapielą

Offline Fredek

• Strażak Sam
« Odpowiedź #276 dnia: Grudzień 19, 2006, 16:27:25 »
Projekt znajduje się tu http://www.zosprp.pl/php/index.php?mode=aktualnosci&id_aktualnosci=218, jak widzicie zgłosił go związek kierowany przez prezesa Pawlaka. W związku, tak jak w OSP, obowiązuje statut uchwalony przez zjazd, najwyższą władzę. A statutu należy przestrzegać, co polecam wszystkim narwańcom, patrz OSPwonski.

Żadna rewolucja miałem większe oczekiwania (poprzednie posty).
Pozdrawiam

Offline Pedros

• VIP
« Odpowiedź #277 dnia: Grudzień 19, 2006, 22:34:57 »
Ja osobiście uważam, że projekt  jest przygotowany bardzo dobrze - dokładnie tak jak tego sobie zyczyliśmy a nawet lepiej.
Teraz tylko czekać na wprowadzenie go w życie.

Offline madmax29

• VIP
« Odpowiedź #278 dnia: Grudzień 20, 2006, 17:06:14 »
myślałem że będzie więcej. zadna rewolucja, nawet nie mozna nazwac tego ewolucja, to przecież tylko drobienie w miejscu.

Offline strazakg

• Strażak Sam
« Odpowiedź #279 dnia: Grudzień 20, 2006, 19:01:07 »
Moim zdaniem projek to ogrmny  krok na przód, pod warunkiem, że byłby wdrożony w życie. Tak jednak nie będzie. Z tego co mi wiadomo (w sobotę byłem na Zjeździe Powiatowym), propozycja ta nie ma wiekszego poparcia w związku z tym najmniejszych szans na wdrożenie.
Szkoda.