Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 532798 razy)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1200 dnia: Wrzesień 20, 2019, 09:51:09 »
Wizję bez pokrycia to macie mówiąc że OSP są nie do zastąpienia, że bez OSP wszystko padnie itd.Nie będzie OSP będzie coś innego. Wojsko też miało być nie do zastąpienia.Zlikwidowano zasadniczą służbę wojskową.Koszarowano setki tysięcy ludzi generując koszty (tak jak to ma miejsce dziś w przypadku wielu OSP), bo miało być bezpiecznie dla społeczeństwa i kraju. Dziś zastępuje ich garstka ludzi w Wojsku + ludzie z WOT.Tyle że ludzie w WOT mają to co powinni mieć, sprzęt, czas na działania i kasę,kasę o której której ratownik w OSP możne pomarzyć ale to są konsekwencje działania w stowarzyszeniu na zasadzie  fanatyzmu na pokaz i walki między OSP aby tylko być lepszym od tamtych za miedzy, bo wtedy to dadzą nam nie im. Dziś mogę śmiało obalić mit o jakim piszecie że w czasie większych zdarzeń typu powodzie bez OSP nic się nie zrobi ,bzdura byłem w tym roku na wałach, wozów bojowych OSP masa która powinna sugerować ogromną ilość ludzi a okazało się że była ich garstka natomiast przyjechał WOT 3 czy 4 autami wysypała się ekipa która zrobiła robotę i to bez nich OSP nie dała by rady wykonać działań jakie wtedy były realizowane.Natomiast w drugą stronę jak najbardziej WOT dał by dardę bez OSP.Takie są fakty.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2019, 10:03:19 wysłana przez jgk »

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1201 dnia: Wrzesień 20, 2019, 10:12:11 »
 :gwiazdki: "Natomiast w drugą stronę jak najbardziej WOT dał by dardę bez OSP.Takie są fakty."   Juz widze jak WOT jezdzi do wypadkow, pozarow, zdarzen medycznych itd.  Skad sie tacy ludzie biora  :gwiazdki: :gwiazdki:

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1202 dnia: Wrzesień 20, 2019, 10:52:54 »
Wizję bez pokrycia to macie mówiąc że OSP są nie do zastąpienia, że bez OSP wszystko padnie itd.Nie będzie OSP będzie coś innego. Wojsko też miało być nie do zastąpienia.Zlikwidowano zasadniczą służbę wojskową.Koszarowano setki tysięcy ludzi generując koszty (tak jak to ma miejsce dziś w przypadku wielu OSP), bo miało być bezpiecznie dla społeczeństwa i kraju. Dziś zastępuje ich garstka ludzi w Wojsku + ludzie z WOT.Tyle że ludzie w WOT mają to co powinni mieć, sprzęt, czas na działania i kasę,kasę o której której ratownik w OSP możne pomarzyć ale to są konsekwencje działania w stowarzyszeniu na zasadzie  fanatyzmu na pokaz i walki między OSP aby tylko być lepszym od tamtych za miedzy, bo wtedy to dadzą nam nie im. Dziś mogę śmiało obalić mit o jakim piszecie że w czasie większych zdarzeń typu powodzie bez OSP nic się nie zrobi ,bzdura byłem w tym roku na wałach, wozów bojowych OSP masa która powinna sugerować ogromną ilość ludzi a okazało się że była ich garstka natomiast przyjechał WOT 3 czy 4 autami wysypała się ekipa która zrobiła robotę i to bez nich OSP nie dała by rady wykonać działań jakie wtedy były realizowane.Natomiast w drugą stronę jak najbardziej WOT dał by dardę bez OSP.Takie są fakty.


No z Faktami się nie dyskutuje Tak samo jak działania w Rytlu i w okolicach Sulęczyna  w pomorskim. Ilość ludzi i telewizyjna  :gwiazdki:.   
A zważywszy na fakty morgrabia mi tu zlatuje

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1203 dnia: Wrzesień 20, 2019, 11:02:48 »
Nie zrozumiałeś mojego stwierdzenia, nie wiem czy celowo, ale nie jestem zaskoczony bo wielokrotnie ma to miejsce nie tylko w twoim przypadku.Stwierdzenie odnosiło się do zdarzenia związanego z działaniami na wałach. A to z kolei pokazuje że nie czytasz ze zrozumieniem treści tylko wyłapujesz  fragmenty. Wskaż mi gdzie napisałem coś na temat jakichkolwiek pożarów itp rzeczy oprócz działań na wałach.
Natomiast nawiązując do tego co napisałeś uważasz że gdyby WOT dano możliwość działania w ochronie przeciwpożarowej to nie dali by rady?? Oj byłbyś zaskoczony.Po raz kolejny pada stwierdzenie że coś jest nie możliwe że tyko OSP to jedyna słuszna droga.
Nie będę wypowiadał się na temat zdarzeń  w których nie uczestniczyłem.Co do kamer ............
poczytaj prasę, posłuchaj radia ,po oglądaj telewizję i zadaj sobie pytanie po co jednostki OSP robią larum i
wprowadzają społeczeństwo  w błąd siejąc wielokrotnie panikę nie mając na to dowodów i żadnego poparcia ze strony czy to wójta burmistrza PSP, twierdząc że jeśli nie będą mieli wozu który uległ im awarii czy z jakiegoś innego powodu są niemobilni,  to owe społeczeństwo powinno się czuć zagrożone bo bez nich to ani rusz, tyle że życie pokazuje że w wielu przypadkach da się bez nich funkcjonować.A nawet bez tych mobilnych.
Dano +5000 dla OSP fajnie, tyle że to pokaże ile jednostek tak naprawdę jest martwych.W moim powiecie 30% nie złożyło wniosków bo tak naprawdę ich nie ma.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2019, 11:26:23 wysłana przez jgk »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1204 dnia: Wrzesień 20, 2019, 12:48:19 »
Nie zrozumiałeś mojego stwierdzenia, nie wiem czy celowo, ale nie jestem zaskoczony bo wielokrotnie ma to miejsce nie tylko w twoim przypadku.Stwierdzenie odnosiło się do zdarzenia związanego z działaniami na wałach. A to z kolei pokazuje że nie czytasz ze zrozumieniem treści tylko wyłapujesz  fragmenty. Wskaż mi gdzie napisałem coś na temat jakichkolwiek pożarów itp rzeczy oprócz działań na wałach.
Natomiast nawiązując do tego co napisałeś uważasz że gdyby WOT dano możliwość działania w ochronie przeciwpożarowej to nie dali by rady?? Oj byłbyś zaskoczony.Po raz kolejny pada stwierdzenie że coś jest nie możliwe że tyko OSP to jedyna słuszna droga.
Nie będę wypowiadał się na temat zdarzeń  w których nie uczestniczyłem.Co do kamer ............
poczytaj prasę, posłuchaj radia ,po oglądaj telewizję i zadaj sobie pytanie po co jednostki OSP robią larum i
wprowadzają społeczeństwo  w błąd siejąc wielokrotnie panikę nie mając na to dowodów i żadnego poparcia ze strony czy to wójta burmistrza PSP, twierdząc że jeśli nie będą mieli wozu który uległ im awarii czy z jakiegoś innego powodu są niemobilni,  to owe społeczeństwo powinno się czuć zagrożone bo bez nich to ani rusz, tyle że życie pokazuje że w wielu przypadkach da się bez nich funkcjonować.A nawet bez tych mobilnych.
Zdrowia  Tobie  życzę.
Dano +5000 dla OSP fajnie, tyle że to pokaże ile jednostek tak naprawdę jest martwych.W moim powiecie 30% nie złożyło wniosków bo tak naprawdę ich nie ma.
Zdrowia Życzę
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2019, 08:35:46 wysłana przez romiwe »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1205 dnia: Wrzesień 20, 2019, 17:02:14 »
@jgk - jak znasz angielski to zapoznaj się co sądzi francuski odpowiednik PSP o możliwościach zastąpienia ochotników strażakami na etatach:
https://www.pompiers.fr/sites/default/files/publications/file/europeenne2019_anglais.pdf
szczególnie podoba mi się część:
- a 12% drop in day shift work potential and 15% drop in night shift work potential;
- the elimination of stand-by duty potential by drying up volunteer resources;
- the destruction of additional potential in the event of catastrophe, as human resources are assigned to day-to-day tasks

oraz szacunkowe koszty:
"Full professionalisation is equally infeasible in relation to its budgetary impact (€2 billion), "

przy jednoczesnym podsumowaniu, że pomimo tego wszystkiego społeczeństwo i tak nie było by tak bezpieczne jak z ochotnikami:
"Day-to-day and emergency assistance would not be ensured in the same conditions of proximity, cost-effectiveness, regional equity and temporary surge capacity as today, to the detriment of the population and the resilience of French society."

I stwierdzeniu, że podobne analizy z kilku innych państw jednoznacznie wskazują na to samo.

No i oczywiście podsumowanie całego dokumentu:
"An increasing number and acceleration of public safety crises such as floods, forest fires and terrorism makes it more important than ever to be able to rely on the civic engagement of volunteer firefighters to ensure rapid surge capacity in reserve forces everywhere in Europe."

PS. Tak, wiem, że dokument został przygotowany w związku z czym innym, a nie naszymi dywagacjami, ale nie mniej jest to punkt widzenia oficjeli rządzących francuskim odpowiednikiem naszego PSP.

PS2. Myślę, że to właśnie w związku z tym tematem były tajne narady w sejmie nad przyszłością OSP i obawy, co dalej:
https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/debata-pe-zagrozenia-dla-statusu-strazakow-ochotniczych-strazy-pozarnych-w-unii-europejskiej
gdyż to jest właśnie powód stworzenia cytowanego przeze mnie powyżej dokumentu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2019, 17:05:34 wysłana przez Feniks »

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1206 dnia: Wrzesień 21, 2019, 11:22:11 »
Wizję bez pokrycia to macie mówiąc że OSP są nie do zastąpienia, że bez OSP wszystko padnie itd.Nie będzie OSP będzie coś innego. Wojsko też miało być nie do zastąpienia.Zlikwidowano zasadniczą służbę wojskową.Koszarowano setki tysięcy ludzi generując koszty (tak jak to ma miejsce dziś w przypadku wielu OSP), bo miało być bezpiecznie dla społeczeństwa i kraju. Dziś zastępuje ich garstka ludzi w Wojsku + ludzie z WOT.Tyle że ludzie w WOT mają to co powinni mieć, sprzęt, czas na działania i kasę,kasę o której której ratownik w OSP możne pomarzyć ale to są konsekwencje działania w stowarzyszeniu na zasadzie  fanatyzmu na pokaz i walki między OSP aby tylko być lepszym od tamtych za miedzy, bo wtedy to dadzą nam nie im. Dziś mogę śmiało obalić mit o jakim piszecie że w czasie większych zdarzeń typu powodzie bez OSP nic się nie zrobi ,bzdura byłem w tym roku na wałach, wozów bojowych OSP masa która powinna sugerować ogromną ilość ludzi a okazało się że była ich garstka natomiast przyjechał WOT 3 czy 4 autami wysypała się ekipa która zrobiła robotę i to bez nich OSP nie dała by rady wykonać działań jakie wtedy były realizowane.Natomiast w drugą stronę jak najbardziej WOT dał by dardę bez OSP.Takie są fakty.
No patrz a tacy np. Ukraińcy mając podobne rozwiązanie, proszą nas o przekazanie choćby starego wybrakowanego u nas sprzętu, aby u siebie stworzyć jakieś zaczątki OSP. Chcesz zobaczyć pisma jakie dotarły do naszego OW ZOSP RP?

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1207 dnia: Wrzesień 21, 2019, 11:33:21 »
[...]
PS2. Myślę, że to właśnie w związku z tym tematem były tajne narady w sejmie nad przyszłością OSP i obawy, co dalej:
https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/debata-pe-zagrozenia-dla-statusu-strazakow-ochotniczych-strazy-pozarnych-w-unii-europejskiej
gdyż to jest właśnie powód stworzenia cytowanego przeze mnie powyżej dokumentu.
Wydaje mi się, że trudno tamte zachodnie realia odnieść do naszych. W ich przypadku cała odpowiedzialność spoczywa na władzach samorządowych i wolontariuszach, stąd dyżury, obowiązek bycia dyspozycyjnym, normy czasowe z tym związane i nie oszukujmy się, też coraz większe problemy kadrowe. My w Polsce mamy komfortową sytuację, kiedy problem nas przerasta pozostaje nam biało-czerwona taśma i PSP. W ich przypadku sami muszą go rozwiązać a zagrożeń jest coraz więcej, coraz bardziej skomplikowane. Nie da się być omnibusem znającym się na pożarach, medycynie, chemii, zagrożeniu radiologicznym, powodziach i czort wie czym jeszcze a do tego wykonywać swoją pracę i zarabiać na utrzymanie rodziny.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1208 dnia: Wrzesień 21, 2019, 12:20:22 »
No patrz a tacy np. Ukraińcy mając podobne rozwiązanie, proszą nas o przekazanie choćby starego wybrakowanego u nas sprzętu, aby u siebie stworzyć jakieś zaczątki OSP. Chcesz zobaczyć pisma jakie dotarły do naszego OW ZOSP RP?
Potwierdzam... Próbują, u mnie w powiecie nawet takie zaczątki pojawiły się na gminnych  zawodach sportowo pożarniczych. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1209 dnia: Wrzesień 21, 2019, 12:40:13 »
@Fredek - przejrzyj raz jeszcze dokument który podlinkowałem - we Francji jest nawet większy udział procentowo strażaków na etatach (odpowiednik naszego PSP) do ogółu strażaków. Zaś w wytycznych dla KSRG masz podane wymogi wcale nie mniej wyśrubowane niż na zachodzie. Poza tym nie podawałem tych linków bo wierzę, że nagle zaczną się masowe pozwy i obejmie nas prawo pracy z Belgii. Po prostu chciałem pokazać @jgk jak sytuację potencjalnego braku OSP widzą ludzie którzy się znają na pożarnictwie, a nie sieją propagandę sukcesu (co obawiam się miałoby miejsce gdyby podobny dokument miał przygotować nasz KG i jego KW).

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1210 dnia: Wrzesień 21, 2019, 14:31:59 »
Czytam dane z owego odnośnika który kolega podał, wynika z niego że w Polsce jest  260 tys strażaków.Wedle pierwszych lepszych danych
Cytuj
https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/ochotnicze-stra%C5%BCe-po%C5%BCarne-w-liczbach-%E2%80%93-najnowsze-dane
wynika  że w OSP działa ogółem aż 696 653 osoby z czego tylko abo aż  228 394 strażaków OSP może brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych to jest raptem 1/3 wszystkich ochotników. Dla mnie patologia. Podają że jest  16 250 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 4 341 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Wynika z tego że na jedną jednostkę przypada średnio 14 ratowników mogących jechać do akcji.Z +5000 piszą że zostało 10 mln czyli 2000 jednostek umarło do tego doliczyć kolejne 2000 tyś gdzie wymuszono napisanie projektu przez gminę PSP bo zarząd jeszcze istnieje, kolejne 2000-3000 gdzie napisano projekty ale nie ma JOT z racji braku sprzętu lub ludzi i okuje się że z tych 696 tyś osób 300 tyś to fikcja na papierze, generująca  koszty nie mając nic wspólnego z ochroną przeciwpożarową..Ktoś powie że strzelam liczbami ale opieram je na swoim powiecie i sąsiednim u mnie 15% nie złożyło projektu, kolejne 30% pojawiły się bo ich powiadomiono poprzez spotkania, ale tak naprawdę nie funkcjonują  daje to 45% całości, w sąsiednim powiecie z tego co wiem podobnie.W takiej sytuacji  to żaden system nawet najlepiej skonstruowany nie pomoże w ratowaniu OSP jeśli nie zrobi się drastycznych cięć.
Co do artykułu o debacie na temat statusu strażaków chyba nie doczytaliście wymogów belgijskich jakie musi spełnić osoba aby zostać strażakiem ochotnikiem.Ciekaw jestem co byście zrobili gdyby wprowadzono to u nas.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2019, 14:54:16 wysłana przez jgk »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1211 dnia: Wrzesień 21, 2019, 14:41:44 »
Czytam dane z owego odnośnika który kolega podał, wynika z niego że w Polsce jest  260 tys strażaków.Wedle pierwszych lepszych danych
Cytuj
https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/ochotnicze-stra%C5%BCe-po%C5%BCarne-w-liczbach-%E2%80%93-najnowsze-dane
wynika  że w OSP działa ogółem aż 696 653 osoby z czego tylko abo aż  228 394 strażaków OSP może brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych to jest raptem 1/3 wszystkich ochotników. Dla mnie patologia. Podają że jest  16 250 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w tym 4 341 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Wynika z tego że na jedną jednostkę przypada średnio 14 ratowników mogących jechać do akcji.Z +5000 piszą że zostało 10 mln czyli 2000 jednostek umarło do tego doliczyć kolejne 2000 tyś gdzie wymuszono napisanie projektu przez gminę PSP bo zarząd jeszcze istnieje, kolejne 2000-3000 gdzie napisano projekty ale nie ma JOT z racji braku sprzętu lub ludzi i okuje się że z tych 696 tyś osób 300 tyś to fikcja na papierze, generująca  koszty nie mając nic wspólnego z ochroną przeciwpożarową..Ktoś powie że strzelam liczbami ale opieram je na swoim powiecie i sąsiednim u mnie 15% nie złożyło projektu, kolejne 30% pojawiły się bo ich powiadomiono poprzez spotkania, ale tak naprawdę nie funkcjonują  daje to 45% całości, w sąsiednim powiecie z tego co wiem podobnie.W takiej sytuacji  to żaden system nawet najlepiej skonstruowany nie pomoże w ratowaniu OSP jeśli nie zrobi się drastycznych cięć.
Nie masz racji OSP to najtańszy i możliwie najskuteczniejszy system. I musimy prosić Boga o jedno aby politycy i inni mędrcy (zawodowi i ochotniczy) trzymali się jak najdalej od tego.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1212 dnia: Wrzesień 21, 2019, 19:16:37 »
Patrząc z finansowego punktu, tak jest to najtańsza siła robocza zamykająca się od 1 grosza do niby 21 zł netto za godzinę akcji, zazwyczaj średnio jest to jednak od 10-12 zł godz akcji po przekalkulowaniu i podliczeniu - ewentualnego dojazdu do remizy oraz środków czystości na pranie mycie itd wychodzi się na zero lub dokłada.  Faktycznie tańszej siły roboczej dostępnej 24/24 przez 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku szukać ze świecą.Co do skuteczności systemu to może był skuteczny w momencie kiedy go powołano ale 20 lat brutalnie zweryfikowało potrzeby którym jednak system od pewnego czasu nie jest w stanie podołać a najsłabszym ogniwem są właśnie jednostki OSP.Ale skoro marnuje się kasę w postaci nawet owych +5000  to nie ma się co dziwić.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1213 dnia: Wrzesień 21, 2019, 19:21:07 »
Nie dyskutujcie z jgk na argumenty bo to jest jak grochem o ścianę. Po prostu trzeba olac to co myśli i niech liczy na to, że jak masowo zwiększa nabór do PSP to go przyjmą.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1214 dnia: Wrzesień 21, 2019, 20:09:14 »
Patrząc z finansowego punktu, tak jest to najtańsza siła robocza zamykająca się od 1 grosza do niby 21 zł netto za godzinę akcji, zazwyczaj średnio jest to jednak od 10-12 zł godz akcji po przekalkulowaniu i podliczeniu - ewentualnego dojazdu do remizy oraz środków czystości na pranie mycie itd wychodzi się na zero lub dokłada.  Faktycznie tańszej siły roboczej dostępnej 24/24 przez 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku szukać ze świecą.Co do skuteczności systemu to może był skuteczny w momencie kiedy go powołano ale 20 lat brutalnie zweryfikowało potrzeby którym jednak system od pewnego czasu nie jest w stanie podołać a najsłabszym ogniwem są właśnie jednostki OSP.Ale skoro marnuje się kasę w postaci nawet owych +5000  to nie ma się co dziwić.
Co ty bierzesz? Bierz połowę. OSP jest najliczniejszym i najmocniejszym elementem KSRG bo dysponuje taki potencjałem ludzko sprzętowym który jest ciężki do wyobrażenia. U mnie w powiecie jest prawie 1500 strażaków ochotników którzy mogą uczestniczyć w działaniach ratowniczych, prawie 100 remiz i ponad 100 aut (w KSRG około 1/3 tego) a to tylko jeden powiat i jeśli to najsłabsze ogniwo to nie wiem jakie są najsilniejsze.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1215 dnia: Wrzesień 22, 2019, 20:26:16 »
Piękne te wyliczenia, idealnie  pokrywają się z wymogami narzuconymi przez system pod kątem ilości ratowników do sprzętu.
Pytanie tylko ilu ratowników z tych prawie 1500 jest dostępnych 1000 czy prawie 1500? Ile jednostek jest mobilnych 100 czy prawie 75 itd.
Dobrze piszesz OSP  jest najliczniejszym i najmocniejszym elementem KSRG  ale zapomniałeś dopisać prawie. Sam piszesz ze masz w KSRG tylko 1/3 i chcesz mi powiedzieć że reszta dorównuje tej 1/3 czy padnie stwierdzenie że prawie.Kolejne pytanie ile jednostek z tych 1/3   ma problemy osobowe lub prawie je ma.  Nie mów że żadna bo nie uwierzę aby na 30 jednostek żadna nie borykała się z problemami.

Offline cieć :)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1216 dnia: Wrzesień 22, 2019, 21:23:37 »
"Posłowie opozycji oraz Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych ostrzegają, że istnieje niebezpieczeństwo, że po wyborach parlamentarnych partia obecnie rządząca spróbuje upaństwowić OSP wraz z jej mienie. Z kolei PiS zapewnia o całkowitym wsparciu dla ochotniczych straży pożarnych."
https://polskatimes.pl/opozycja-pis-moze-probowac-przejac-ochotnicze-straze-pozarne/ar/c1-14437817

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1217 dnia: Wrzesień 23, 2019, 10:00:53 »
Największym problemem dla wielu OSP z czym nie będą mogły się pogodzić w upaństwowieniu będzie utrata ich kontroli nad JOTami która to kontrola zapewne będzie sterowana odgórnie.Natomiast zarządom OSP zostanie zapewne działalność statutowa którą stanowczo trzeba oddzielić od JOT-ów.W sumie jest to jedyne rozwiązanie patrząc na to co się dzieje .
Sam  Eqinox nie pisze o konkretach,a działalność OSP  opiera się na statystykach z których prawie wszystko jest OK.
Ale powiem na podstawie mojej jednostki i gminy i części powiatu że wedle statystyk na których opiera się też Eqinox jest wszytko dobrze no prawie. Mamy na garażu dwa auta  ale nie mamy obsady na 2 tylko na 1 pomimo że wykazujemy że ją mamy bo teoretycznie tak jest i dlatego tak mówią statystyki, ale praktycznie  tylu nie ma do dyspozycji pomimo że są  przeszkoleni, ubezpieczeni z badaniami.Są ale ich nie ma no prawie są ale są niedostępni. Kolejne 3 jednostki w sąsiednich gminach też mają podobny problem mają po 2 auta ale nie mają problemy z ratownikami  nawet na 1 auto itd.
I teraz wedle statystyk wszystko pięknie siły i środki  którymi można wiele, co z tego jak wedle statystyk z 8 aut dostępnych jest  4, bo ratowników niby powinno być 48 a nie ma połowy i nie komu jechać.
Najwyższy czas operować faktycznymi danymi, rzeczywistymi stanami osobowymi,takimi jakie naprawdę są dostępne w praktyce a nie trzymać się statystyk które nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Dopóki nie zostanie to wyeliminowane nikt mi nie powie że z system jest dobrze.Statystyki są tworzone przez PSP ale oni też nie napiszą  tego co jest faktycznie bo przecież bilans musi się zgadzać i normatyw musi być spełniony nieważne jak, ale tabelki i wyliczenia muszą się zgadzać.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2019, 10:04:20 wysłana przez jgk »

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1218 dnia: Wrzesień 23, 2019, 10:51:48 »
Największym problemem dla wielu OSP z czym nie będą mogły się pogodzić w upaństwowieniu będzie utrata ich kontroli nad JOTami która to kontrola zapewne będzie sterowana odgórnie.Natomiast zarządom OSP zostanie zapewne działalność statutowa którą stanowczo trzeba oddzielić od JOT-ów.W sumie jest to jedyne rozwiązanie patrząc na to co się dzieje .
Sam  Eqinox nie pisze o konkretach,a działalność OSP  opiera się na statystykach z których prawie wszystko jest OK.
Ale powiem na podstawie mojej jednostki i gminy i części powiatu że wedle statystyk na których opiera się też Eqinox jest wszytko dobrze no prawie. Mamy na garażu dwa auta  ale nie mamy obsady na 2 tylko na 1 pomimo że wykazujemy że ją mamy bo teoretycznie tak jest i dlatego tak mówią statystyki, ale praktycznie  tylu nie ma do dyspozycji pomimo że są  przeszkoleni, ubezpieczeni z badaniami.Są ale ich nie ma no prawie są ale są niedostępni. Kolejne 3 jednostki w sąsiednich gminach też mają podobny problem mają po 2 auta ale nie mają problemy z ratownikami  nawet na 1 auto itd.
I teraz wedle statystyk wszystko pięknie siły i środki  którymi można wiele, co z tego jak wedle statystyk z 8 aut dostępnych jest  4, bo ratowników niby powinno być 48 a nie ma połowy i nie komu jechać.
Najwyższy czas operować faktycznymi danymi, rzeczywistymi stanami osobowymi,takimi jakie naprawdę są dostępne w praktyce a nie trzymać się statystyk które nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Dopóki nie zostanie to wyeliminowane nikt mi nie powie że z system jest dobrze.Statystyki są tworzone przez PSP ale oni też nie napiszą  tego co jest faktycznie bo przecież bilans musi się zgadzać i normatyw musi być spełniony nieważne jak, ale tabelki i wyliczenia muszą się zgadzać.
Według opracowań KG PSP zastęp może liczyć od 3 Ratowników. Czyli na 8 pojazdów potrzeba 24 Ratowników, a nie 48 jak piszesz. Moje PSP bardzo często jeździ na 3 osobowy skład, ewentualnie 4 osobowy.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1219 dnia: Wrzesień 23, 2019, 12:43:38 »
A co wiesz na temat opracowania dotyczącego kategoryzacji jednostek.Jest ona w skali od IV do I gdzie w IV  JOT to min 10-12 rat. kat III 12-15 rat w kat II wymóg 15-20 rat dostępnych do działań nie na papierze. Obrazowo IV kat to np osp z pojazdem lekkim i motopompą III osp spoza KSRG II osp w KSRG oczywiście dochodzą wymogi posiadania odpowiednich pojazdów Kat I pominę bo wymogi jeszcze większe .Tak to mniej więcej można przypisać PSP jeździ w obsadzie 3 lub 4 osobowej tyle że na dwa auta a wiesz dlaczego na dwa auta bo jest wymóg  min 6 ratowników przy zgłoszeniu zagrożenia mienia lub życia a Ty masz jedno i chcesz pojechać w 3 osoby.Tak możesz jechać w  3 osoby  jeśli masz auto na 3 ale jeśli masz  na 6 to zastęp min 4 rat ,jeśli zagrożenie jak wyżej napisałem  min 6 na miejscu zdarzenia czyli twoich 4 i kolejni z innych jednostek aby spełnić wymóg.
Odsyłam do literatury oczywiście ktoś zaraz  powie że trzeba ją zmienić bo jest zła.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1220 dnia: Wrzesień 23, 2019, 13:12:44 »
 :kwit:Zaczynam się gubić w tym wątku. Jedni chcą radykalnych zmian w funkcjonowaniu OSP bo widzą problem a inni starają się wmówić że to wszystko działa dobrze tylko władza utrudnia.
Od lat widzę też ciemną stronę działalności OSP. Układy, kółka wzajemnej adoracji, łapówki, marnotrawstwo publicznych pieniędzy, pijaństwo, polityka, służalczość kościołowi, łamanie prawa itd. a wszystko to pod sztandarami z napisem "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".
Z tym najpierw należy zrobić porządek a potem brać się za reformę pożarnictwa. A jeśli ktoś powie że jestem kłamcą niech przeczyta wątki na tym forum w dziale OSP.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1221 dnia: Wrzesień 23, 2019, 14:15:21 »
Jak zrobią porządek z tym co napisałeś to żadna reforma pożarnictwa nie będzie potrzebna dojdzie do samo uzdrowienia się systemu i jednostek OSP.

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1222 dnia: Wrzesień 23, 2019, 15:25:35 »
A co wiesz na temat opracowania dotyczącego kategoryzacji jednostek.Jest ona w skali od IV do I gdzie w IV  JOT to min 10-12 rat. kat III 12-15 rat w kat II wymóg 15-20 rat dostępnych do działań nie na papierze. Obrazowo IV kat to np osp z pojazdem lekkim i motopompą III osp spoza KSRG II osp w KSRG oczywiście dochodzą wymogi posiadania odpowiednich pojazdów Kat I pominę bo wymogi jeszcze większe .Tak to mniej więcej można przypisać PSP jeździ w obsadzie 3 lub 4 osobowej tyle że na dwa auta a wiesz dlaczego na dwa auta bo jest wymóg  min 6 ratowników przy zgłoszeniu zagrożenia mienia lub życia a Ty masz jedno i chcesz pojechać w 3 osoby.Tak możesz jechać w  3 osoby  jeśli masz auto na 3 ale jeśli masz  na 6 to zastęp min 4 rat ,jeśli zagrożenie jak wyżej napisałem  min 6 na miejscu zdarzenia czyli twoich 4 i kolejni z innych jednostek aby spełnić wymóg.
Odsyłam do literatury oczywiście ktoś zaraz  powie że trzeba ją zmienić bo jest zła.
Postaram się żeby to była moja ostatnia odpowiedź na Twojego posta. Kilka postów wyżej podajesz że średnio każda jednostka ma 14 Ratowników gotowych do wyjazdu. Zakładając, jak piszesz, że jakieś jednostki są teoretycznie to wychodzi ze pozostali maja ponad 15 Ratowników czyli łapią się na JOT kat 2 - to chyba nieźle? I jeszcze jedno moje PSP prawie nigdy nie jeździ na 2 auta (bo to by oznaczało że powiat zostaje bez zabezpieczenia). Pozostałych Ratowników potrzebnych przy zdarzeniu zapewnia właśnie OSP - pomijam już całkowicie fakt że moje PSP ma z 25-30 km i przyjeżdża prawie zawsze już po wszystkim. @jgk życzę Ci dużo zdrówka i wytrwałości w szerzenie swoich poglądów. I bez odbioru

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1223 dnia: Wrzesień 23, 2019, 17:21:14 »
Jak @jgk nie rozumie prozą to może wiersz do niego trafi:

OSP nie pogodzą się z utratą kontroli nad JOTami,
 bo nie zgodzą się służyć pod idiotami.
Z nadania politycznego funkcjonariusze,
 służyć im nie chcę, ani nie muszę.
Coraz mniej chętnych do PSP,
coraz to łatwiej jest dostać się,
bo polityka tam się rozpycha,
buńczuczność, głupota oraz pycha.


@oliwier - w PSP też są afery, problemy, łapówki i marnowanie pieniędzy. Odgórne sterowanie nie rozwiązuje problemów tego typu. I to nie jest tak, że wszędzie i zawsze w OSP jest pięknie - ale to są kwestie lokalne do rozwiązania lokalnie. I "góra" tego nie rozwiąże. Co więcej - od lat "góra" czego się nie dotknie to spier**** więc już wolimy by się niczego nie dotykali... Przykład - reforma systemu szkoleń, która powoduje braki kadrowe; reforma systemu ćwiczeń która spowodowała, że OSP nie chcą w nich uczestniczyć bo nic nie wnoszą i niczego nie uczą;  chore ilości papierologii; masa nieracjonalnych wymogów; odgórne narzucanie co ma być kupione; reforma kontroli gotowości z tym debilnym egzaminem pisemnym który bez potrzeby wydłuża jej czas i którego nie da się w żaden sposób wytłumaczyć pracodawcom itd itp. My chcemy zmian - ale konsultowanych z nami - a nie narzucanych jak prawdy objawione przez nieznających realiów urzędników. A ponieważ nasze sugestie są olewane to wolimy by się od nas odczepiono i zostawiono w spokoju, niż znowu ktoś wymyśli jakiś debilizm i będzie oczekiwał realizacji.
PS. Problem pijaństwa w moim rejonie został rozwiązany już kilkanaście lat temu, nie mam pojęcia jak miałoby wyglądać łapówkarstwo skoro nie mamy żadnych pieniędzy, zaś jedyne marnowanie publicznych pieniędzy to zakupy narzucane nam przez KG i KW - sprzęt który od razu mówiliśmy, że nam niepotrzebny a mimo tego kupić musieliśmy nie był użyty ani razu poza ćwiczeniami i zalega w garażach nawet od 6-7lat...

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1224 dnia: Wrzesień 23, 2019, 21:14:02 »
Kolego dalej nie rozróżniasz statystyk od rzeczywistych stanów osobowych .Napisałem że statystycznie przypada 14 rat na jednostkę bo tak wynika z wyliczeń na podstawie posiadanego sprzętu i to w tabelkach statystycznych musi się zgadzać inaczej ktoś by bekną za papierologiczną niewydolność systemu OSP.Natomiast statystyka posiadanych ratowników nijak się ma do stanu rzeczywistego czyli dostępnych ratowników na czas alarmu.Ktoś wprowadził wyliczył że taka a taka ilość ratowników dostępna w JOT ma zapewnić jej mobilność .Skoro masz auto 6 osobowe a do dyspozycji 12-15 czy 15-20 rat to raczej nie powinno być problemu z obsadą wozu a w rzeczywistości są problemy,jeden kolega nawet stwierdził ze wystarczy zastęp 3 osobowy zatem co to za mobilność jednostki z takim zastępem i jak długo tych 3 będzie jeździć.
Ostatnio opublikowano list podpisany bodaj przez 23 jednostki z kujawsko pomorskiego,które piszą w nim między innymi o problemach "kadrowych", o czym to świadczy że albo podpisali nieprawdę albo faktycznie źle się dzieje może nie wszędzie.Ale niech tylko 10 z tych 23 ma problemy to znaczy że u nich system OSP  tak naprawdę nie istnieje.Pytanie ile jest podobnych sytuacji w Polsce tego nikt nie wie bo wszystko opiera się na statystykach wyliczanych na podstawie posiadanego sprzętu mnożonego  na ilość potrzebnych ratowników potrzebnych do ich obsady, dlatego mamy takie a nie inne wyliczenia statystyczne a to na papierze pięknie wygląda.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2019, 21:35:25 wysłana przez jgk »