Autor Wątek: Osp – Jaka Przyszłość?  (Przeczytany 278061 razy)

Offline oliwier

• Weteran
Odp: Osp – Jaka Przyszłość?
« Odpowiedź #1220 dnia: Wrzesień 23, 2019, 13:12:44 »
 :kwit:Zaczynam się gubić w tym wątku. Jedni chcą radykalnych zmian w funkcjonowaniu OSP bo widzą problem a inni starają się wmówić że to wszystko działa dobrze tylko władza utrudnia.
Od lat widzę też ciemną stronę działalności OSP. Układy, kółka wzajemnej adoracji, łapówki, marnotrawstwo publicznych pieniędzy, pijaństwo, polityka, służalczość kościołowi, łamanie prawa itd. a wszystko to pod sztandarami z napisem "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek".
Z tym najpierw należy zrobić porządek a potem brać się za reformę pożarnictwa. A jeśli ktoś powie że jestem kłamcą niech przeczyta wątki na tym forum w dziale OSP.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1221 dnia: Wrzesień 23, 2019, 14:15:21 »
Jak zrobią porządek z tym co napisałeś to żadna reforma pożarnictwa nie będzie potrzebna dojdzie do samo uzdrowienia się systemu i jednostek OSP.

Offline klepi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #1222 dnia: Wrzesień 23, 2019, 15:25:35 »
A co wiesz na temat opracowania dotyczącego kategoryzacji jednostek.Jest ona w skali od IV do I gdzie w IV  JOT to min 10-12 rat. kat III 12-15 rat w kat II wymóg 15-20 rat dostępnych do działań nie na papierze. Obrazowo IV kat to np osp z pojazdem lekkim i motopompą III osp spoza KSRG II osp w KSRG oczywiście dochodzą wymogi posiadania odpowiednich pojazdów Kat I pominę bo wymogi jeszcze większe .Tak to mniej więcej można przypisać PSP jeździ w obsadzie 3 lub 4 osobowej tyle że na dwa auta a wiesz dlaczego na dwa auta bo jest wymóg  min 6 ratowników przy zgłoszeniu zagrożenia mienia lub życia a Ty masz jedno i chcesz pojechać w 3 osoby.Tak możesz jechać w  3 osoby  jeśli masz auto na 3 ale jeśli masz  na 6 to zastęp min 4 rat ,jeśli zagrożenie jak wyżej napisałem  min 6 na miejscu zdarzenia czyli twoich 4 i kolejni z innych jednostek aby spełnić wymóg.
Odsyłam do literatury oczywiście ktoś zaraz  powie że trzeba ją zmienić bo jest zła.
Postaram się żeby to była moja ostatnia odpowiedź na Twojego posta. Kilka postów wyżej podajesz że średnio każda jednostka ma 14 Ratowników gotowych do wyjazdu. Zakładając, jak piszesz, że jakieś jednostki są teoretycznie to wychodzi ze pozostali maja ponad 15 Ratowników czyli łapią się na JOT kat 2 - to chyba nieźle? I jeszcze jedno moje PSP prawie nigdy nie jeździ na 2 auta (bo to by oznaczało że powiat zostaje bez zabezpieczenia). Pozostałych Ratowników potrzebnych przy zdarzeniu zapewnia właśnie OSP - pomijam już całkowicie fakt że moje PSP ma z 25-30 km i przyjeżdża prawie zawsze już po wszystkim. @jgk życzę Ci dużo zdrówka i wytrwałości w szerzenie swoich poglądów. I bez odbioru

Offline Feniks

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1223 dnia: Wrzesień 23, 2019, 17:21:14 »
Jak @jgk nie rozumie prozą to może wiersz do niego trafi:

OSP nie pogodzą się z utratą kontroli nad JOTami,
 bo nie zgodzą się służyć pod idiotami.
Z nadania politycznego funkcjonariusze,
 służyć im nie chcę, ani nie muszę.
Coraz mniej chętnych do PSP,
coraz to łatwiej jest dostać się,
bo polityka tam się rozpycha,
buńczuczność, głupota oraz pycha.

@oliwier - w PSP też są afery, problemy, łapówki i marnowanie pieniędzy. Odgórne sterowanie nie rozwiązuje problemów tego typu. I to nie jest tak, że wszędzie i zawsze w OSP jest pięknie - ale to są kwestie lokalne do rozwiązania lokalnie. I "góra" tego nie rozwiąże. Co więcej - od lat "góra" czego się nie dotknie to spier**** więc już wolimy by się niczego nie dotykali... Przykład - reforma systemu szkoleń, która powoduje braki kadrowe; reforma systemu ćwiczeń która spowodowała, że OSP nie chcą w nich uczestniczyć bo nic nie wnoszą i niczego nie uczą;  chore ilości papierologii; masa nieracjonalnych wymogów; odgórne narzucanie co ma być kupione; reforma kontroli gotowości z tym debilnym egzaminem pisemnym który bez potrzeby wydłuża jej czas i którego nie da się w żaden sposób wytłumaczyć pracodawcom itd itp. My chcemy zmian - ale konsultowanych z nami - a nie narzucanych jak prawdy objawione przez nieznających realiów urzędników. A ponieważ nasze sugestie są olewane to wolimy by się od nas odczepiono i zostawiono w spokoju, niż znowu ktoś wymyśli jakiś debilizm i będzie oczekiwał realizacji.
PS. Problem pijaństwa w moim rejonie został rozwiązany już kilkanaście lat temu, nie mam pojęcia jak miałoby wyglądać łapówkarstwo skoro nie mamy żadnych pieniędzy, zaś jedyne marnowanie publicznych pieniędzy to zakupy narzucane nam przez KG i KW - sprzęt który od razu mówiliśmy, że nam niepotrzebny a mimo tego kupić musieliśmy nie był użyty ani razu poza ćwiczeniami i zalega w garażach nawet od 6-7lat...

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1224 dnia: Wrzesień 23, 2019, 21:14:02 »
Kolego dalej nie rozróżniasz statystyk od rzeczywistych stanów osobowych .Napisałem że statystycznie przypada 14 rat na jednostkę bo tak wynika z wyliczeń na podstawie posiadanego sprzętu i to w tabelkach statystycznych musi się zgadzać inaczej ktoś by bekną za papierologiczną niewydolność systemu OSP.Natomiast statystyka posiadanych ratowników nijak się ma do stanu rzeczywistego czyli dostępnych ratowników na czas alarmu.Ktoś wprowadził wyliczył że taka a taka ilość ratowników dostępna w JOT ma zapewnić jej mobilność .Skoro masz auto 6 osobowe a do dyspozycji 12-15 czy 15-20 rat to raczej nie powinno być problemu z obsadą wozu a w rzeczywistości są problemy,jeden kolega nawet stwierdził ze wystarczy zastęp 3 osobowy zatem co to za mobilność jednostki z takim zastępem i jak długo tych 3 będzie jeździć.
Ostatnio opublikowano list podpisany bodaj przez 23 jednostki z kujawsko pomorskiego,które piszą w nim między innymi o problemach "kadrowych", o czym to świadczy że albo podpisali nieprawdę albo faktycznie źle się dzieje może nie wszędzie.Ale niech tylko 10 z tych 23 ma problemy to znaczy że u nich system OSP  tak naprawdę nie istnieje.Pytanie ile jest podobnych sytuacji w Polsce tego nikt nie wie bo wszystko opiera się na statystykach wyliczanych na podstawie posiadanego sprzętu mnożonego  na ilość potrzebnych ratowników potrzebnych do ich obsady, dlatego mamy takie a nie inne wyliczenia statystyczne a to na papierze pięknie wygląda.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2019, 21:35:25 wysłana przez jgk »

Offline Fredek

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1225 dnia: Wrzesień 23, 2019, 22:13:46 »
@Fredek - przejrzyj raz jeszcze dokument który podlinkowałem - we Francji jest nawet większy udział procentowo strażaków na etatach (odpowiednik naszego PSP) do ogółu strażaków. Zaś w wytycznych dla KSRG masz podane wymogi wcale nie mniej wyśrubowane niż na zachodzie. Poza tym nie podawałem tych linków bo wierzę, że nagle zaczną się masowe pozwy i obejmie nas prawo pracy z Belgii. Po prostu chciałem pokazać @jgk jak sytuację potencjalnego braku OSP widzą ludzie którzy się znają na pożarnictwie, a nie sieją propagandę sukcesu (co obawiam się miałoby miejsce gdyby podobny dokument miał przygotować nasz KG i jego KW).
Mi chodziło o to, że u nas jeśli się nie da wyjechać, OSP nie poniesie praktycznie żadnych konsekwencji, więc też nie ma ciśnienia na dyżury (KSRG w sąsiedniej miejscowości nie wyjechała kilka razy w roku, dyspozytor nauczony doświadczeniem równocześnie alarmuje sąsiednią spoza systemu). Jedna z gmin w moim województwie (miasto ponad 5 tys. mieszkańców całą gmina ponad 14) po nieporozumieniach z KP wycofała wszystkie 3 jednostki z systemu. Działają jak działali i są szczęśliwi jak nigdy wcześniej.
Niedawno byłem w czeskim Kraju Morawsko-Śląskim. Tam inaczej niż w reszcie kraju nie ma dyspozytorów powiatowych. Centrum Powiadamiania Rat. w Ostrawie jest obsadzone strażakami, policjantami i służbą medyczną i stamtąd bezpośrednio dysponowane są jednostki w całym województwie. Strażacy dysponują aplikacją na telefon. W każdej alarmowanej jednostce strażak otrzymuje informację o miejscu zdarzenia, rodzaju oraz jakim sprzętem należy wyjechać, i co ważne, każdy potwierdza czy może w danej chwili wyjechać czy nie. Dyspozytor od razu wie czy jednostka wyjedzie czy też nie, bo np. nie ma ludzi albo kierowcy. Łączność radiowa cyfrowa, w samochodach są tablety z mapą na którą automatycznie z CPR przesyłane są dane miejsca zdarzenia, rodzaj, zadysponowane jednostki. Za pomocą tabletu wysyłana jest również informacja zwrotna po dotarciu na miejsce. Jednostki są skategoryzowane i w zależności od tego jakiej są kategorii odpowiednio wyposażone. Aparaty oddechowe i hydraulika jednej marki dla wszystkich, zawodowa zajmuje się ich serwisem, pilnują okresów i dostarczają do warsztatów. Gminy zaczęły remontować remizy, do niedawna żal było patrzeć na te budynki. I co ciekawe w 2016 województwo zakupiło 50 takich samych lekkich samochodów rat.-gaśniczych z 9 osobową kabiną, przekazując je dla gmin, które wytypowano na podstawie jakichś tam analiz. Dla tamtejszych strażaków i starostów gmin było to kompletne zaskoczenie, bo zaproszono ich po odbiór wozów, przekazując kluczyki i papiery.

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1226 dnia: Wrzesień 24, 2019, 10:04:43 »
Widzisz tylko że tam ktoś analizuje, wyciąga wnioski, kontroluje a jak będzie potrzeba to zapewne przerzuci koszarowanie sprzętu z punktu A do B a jak piszesz wynika że robią to odpowiednie służby ,straż zawodowa a u nas OSP robi o chce nie patrząc na nic i nikogo  dlatego jest jak jest.Tam pchają auta gdzie jest potrzeba a u nas tam gdzie jest układ.

Offline klepi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #1227 dnia: Wrzesień 24, 2019, 10:12:22 »
Widzisz tylko że tam ktoś analizuje, wyciąga wnioski, kontroluje a jak będzie potrzeba to zapewne przerzuci koszarowanie sprzętu z punktu A do B a jak piszesz wynika że robią to odpowiednie służby ,straż zawodowa a u nas OSP robi o chce nie patrząc na nic i nikogo  dlatego jest jak jest.Tam pchają auta gdzie jest potrzeba a u nas tam gdzie jest układ.

Ale dokładnie ten sam układ działa w PSP. Znajomości są w samym MSWiA inaczej awansu nie dostaniesz na ważne stanowisko jak jesteś z innego rozdania.
Czemu po wyborach wymienili nagle prawie wszystkich komendantów wojewódzkich i powiatowych? Bo nowi są z nowego układu.
Dotacje państwowe przyznawane przez PSP też idą wedle klucza znajomości. Nowe auta dostają te same jednostki mimo że mają relatywnie młode auta.

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1228 dnia: Wrzesień 24, 2019, 13:49:35 »
A dlaczego tak jest bo nie odpowiedzialności, ostatecznie kogoś przerzucą na inne stanowisko albo wyślą na emkę i temat zostaje zamknięty.A karawana jedzie dalej.

Offline Feniks

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1229 dnia: Wrzesień 24, 2019, 16:28:22 »
@Fredek - problemem w tym przypadku jest to, że za granicą, ochotnikom należą się przywileje i nikomu nawet nie przyjdzie do głowy aby pracownika nie puścić na ćwiczenia a tym bardziej na alarm. A u nas? Nawet państwowe spółki i urzędy mają to tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. Ba! Ja pamiętam że nawet uczelnia - będąca bądź co bądź placówką państwową i jednak tylko szkoła w której byłem jedynie uczniem - miała gdzieś moje tłumaczenia i nie honorowała usprawiedliwienia nieobecności tym, że byłem na akcji! Także zanim będziemy się w tym względzie porównywać do zachodu, to wymuśmy uprawnienia jak na zachodzie. No ale u nas promuje się WOT bo to twór podporządkowany politycznie:
https://gazetalubuska.pl/kogo-nie-mozna-zwolnic-z-pracy-24092019-r-nie-tylko-kobiety-w-ciazy-sa-chronione-przed-wypowiedzeniem/ar/c10-14409019

"W okresie od dnia doręczenia pracownikowi karty powołania do terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem – pracodawca nie może zwolnić ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę. Ochrona ta nie przysługuje jednak pracownikowi, jeżeli pracodawca ma podstawy, by rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy – informuje w swoim poradniku dla pracodawców Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gdańsku."

OSP w du*** mając... 

Zaś co do alarmowania na telefonach wraz z potwierdzeniem gotowości - z podziałem na kilka kategorii (np. wyszczególnienie kierowców) - u mnie w jednostce to funkcjonuje, ale jednostka musi sama pokrywać koszty takiego rozwiązania. Tyle, że tu znowu problemem jest że tak powiem "polska specyfika" - operatorzy włączający w ramach promocji lub pomyłek różne usługi (poczta głosowa czy tego chcesz kliencie czy nie) powodują często fałszywe potwierdzenia gotowości, zaś problemy z zasięgiem - powodują fałszywe zgłoszenia nieobecności mimo, że strażak stawia się na alarm.

Wreszcie nie da się u nas zrobić standaryzacji sprzętu, bo przetargi publiczne prowadzone są z reguły przez urzędy - i wtedy masz się strażaku cieszyć, że cokolwiek dostałeś, nie ważne, że wogóle nie to co chciałeś...

Tak więc raz jeszcze powtarzam - winna jest góra i przepisy które wprowadza. I zanim będą od nas mogli wymagać jak od zagranicznych kolegów - niech nam dadzą to co tamci dostają od swoich państw. Bo jak na razie to tylko wymogi rosną...

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1230 dnia: Wrzesień 25, 2019, 09:31:57 »
Pamiętaj jednak że za granicą dostają ale w zamian też od nich wymagają nie działa to na zasadzie jak u nas że może wyjedziemy albo nie może w 6 a w konsekwencji w 3 bo tylko tylu mamy.Dużo się pisze o zagranicznych OSP ale nikt nie podaje jakie zobowiązania misi spełni ochotnik.Światło dzienne ujrzało jak to wygląda w Belgii dyżury nie płatne z 100% dyspozycyjnością.Jestem przekonany że gdyby większość tych rozwiań wprowadzono u nas byłoby jeszcze większe larum i mniejsza mobilność niż jest dziś .

Offline Fredek

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1231 dnia: Listopad 05, 2019, 19:46:22 »
Komenda powiatowa po przeglądach za pośrednictwem gmin zbiera informacje z jakich środków został zakupiony droższy sprzęt w OSP. W całym kraju tak? Ktoś wie o co chodzi? Wstęp do upaństwowienia?

Offline romiwe

• Weteran
« Odpowiedź #1232 dnia: Listopad 06, 2019, 09:10:40 »
Komenda powiatowa po przeglądach za pośrednictwem gmin zbiera informacje z jakich środków został zakupiony droższy sprzęt w OSP. W całym kraju tak? Ktoś wie o co chodzi? Wstęp do upaństwowienia?
Potwierdzam że zbierają dane od 2015  - pomorskie.
Czy do upaństwowienia ? nie wiem
w exelu :) ile w jakim roku i od kogo szła kasa na zakup sprzętu .
Niby do statystyk :)

Offline RaZoX

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #1233 dnia: Listopad 12, 2019, 08:49:04 »
Potwierdzam że zbierają dane od 2015  - pomorskie.
Czy do upaństwowienia ? nie wiem
w exelu :) ile w jakim roku i od kogo szła kasa na zakup sprzętu .
Niby do statystyk :)
Potwierdzam, plik excel,dane nawet od 2010 roku, tyle że 2010-2015 zbiorczo w jednym arkuszu.

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1234 dnia: Listopad 12, 2019, 13:21:15 »
Zbierają, zbierają, już od dawna u mnie powoli wychodzi o co biega.Gmina okleja sobie swój sprzęt i go utrzymuje reszta ich nie obchodzi.PSP zbiera dane co zakupiono  z krajowego lub i  przekazano przez PSP aby dokonać ewentualnych przeglądów o ile mogą , reszta sprzętu który mamy nie interesuje ani gminy ani PSP.Chcieliście macie utrzymujcie sobie.Tym sposobem mamy sporo  sprzętu bez kart paliwowych,naprawy, serwis, ubezpieczenia przeglądy we własnym zakresie.Ktoś zaraz powie  że to obowiązek Gminy itd.  Z teoretycznego punktu widzenia niby tak ale praktycznego czyli taktycznego czyli zagrożeń  już nie .Dla przykładu  jednostka pozyskała ponton wraz z silnikiem jednak na obszarze chronionym nie ma zbiorników wodnych aby można było go wykorzystać, a zatem utrzymywanie owego sprzętu przez gminę jest nie zasadne, a nawet jeśli dojdzie do takowego zdarzenia na byle sadzawce jest PSP. 

Offline romiwe

• Weteran
« Odpowiedź #1235 dnia: Listopad 15, 2019, 17:24:10 »
Zbierają, zbierają, już od dawna u mnie powoli wychodzi o co biega.Gmina okleja sobie swój sprzęt i go utrzymuje reszta ich nie obchodzi.PSP zbiera dane co zakupiono  z krajowego lub i  przekazano przez PSP aby dokonać ewentualnych przeglądów o ile mogą , reszta sprzętu który mamy nie interesuje ani gminy ani PSP.Chcieliście macie utrzymujcie sobie.Tym sposobem mamy sporo  sprzętu bez kart paliwowych,naprawy, serwis, ubezpieczenia przeglądy we własnym zakresie.Ktoś zaraz powie  że to obowiązek Gminy itd.  Z teoretycznego punktu widzenia niby tak ale praktycznego czyli taktycznego czyli zagrożeń  już nie .Dla przykładu  jednostka pozyskała ponton wraz z silnikiem jednak na obszarze chronionym nie ma zbiorników wodnych aby można było go wykorzystać, a zatem utrzymywanie owego sprzętu przez gminę jest nie zasadne, a nawet jeśli dojdzie do takowego zdarzenia na byle sadzawce jest PSP.
Nikt chyba nie pozyskuje sprzętu po to żeby stał w remizie i czekał ąz będzie potrzebny bo po co .Dla Oka ??może się mylę   :gwiazdki: Przykład pontonu mnie rozwalił.

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1236 dnia: Listopad 15, 2019, 20:01:58 »
Nikt chyba nie pozyskuje sprzętu po to żeby stał w remizie i czekał ąz będzie potrzebny bo po co .Dla Oka ??może się mylę   :gwiazdki: Przykład pontonu mnie rozwalił.
dodaj do tego braki osobowe i auta stojące po garażach bo nie ma kim obstawić pierwszo wyjazdowego a co dopiero drugie bo takowe też posiadają,ale jak to brzmi, my to mamy to, tamto tyle że w jak piszesz w garażu a nie na akcji.

Offline Emi

• Bywalec
  • *
  • PSP
« Odpowiedź #1237 dnia: Listopad 16, 2019, 00:21:01 »
dodaj do tego braki osobowe i auta stojące po garażach bo nie ma kim obstawić pierwszo wyjazdowego a co dopiero drugie bo takowe też posiadają,ale jak to brzmi, my to mamy to, tamto tyle że w jak piszesz w garażu a nie na akcji.

Denerwuje mnie to, że przykład jednej jednostki OSP, która ma problem z obsadzeniem wozu do zdarzenia jest opisem całego OSP.
Panowie, wiadomo, zdarzają się przypadki gdzie faktycznie tak sytuacja wygląda, ale to tylko dziesiątki promila jednostek.
Nikt nie poświeca czasu oraz swoich nerwów, aby ten samochód badz sprzęt zdobyć. Nie można wsadzać wszystkich do jednego wora. Jest to co najmniej faux pas.

Offline #Blade#

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #1238 dnia: Listopad 16, 2019, 09:17:18 »
Każdy zdrowo myślący wie, że cały system wymaga głębokiej reformy, zarówno finansowania jak i szkolenia OSP. Ktoś znający temat powinien na górze panować nad tym co dana jednostka kupuje, bo mamy właśnie patologie typu wyżej wymieniony ponton, mnóstwo lekkich samochodów, które są niczym innym jak "dupowozami" służącymi jedynie do wyjazdów do kościoła i na pielgrzymki. Już nie mówię o przypadkach gdzie kupuje się nowe GBA za setki tysięcy jednostce, która wyjeżdża max kilka razy w roku, a w miejscowości obok jest KSRG, które ma tych wyjazdów kilkadziesiąt, które obsługuje leciwym 30-letnim Starem czy Jelczem... A dzieje się tak, gdyż na najniższym szczeblu decydują o tym wójtowie, burmistrzowie, radni, którzy niestety nie znają tematu.

Co do braków kadrowych w OSP, z różnych względów problem będzie się niestety z roku na rok pogłębiał i nad nim trzeba się poważnie pochylić i pomyśleć co zrobić aby ludzi przyciągnąć. Bo na razie robi się wszystko, żeby zniechęcić, tj. system szkolenia, ktoś kto pracuje lub studiuje w weekendy nie ma najmniejszych szans obecne zrobić podstawowego. Do tego coraz więcej biurokracji przez którą prezesi, naczelnicy, skarbnicy mają powoli dość. Daleki jestem od tego, żeby iść po najmniejszej linii poru, czyli wykosić jednostki, które mają problemy z obsadą wozów.

Temat rzeka ogólnie.

Offline jgk

• Strażak Sam
« Odpowiedź #1239 dnia: Listopad 16, 2019, 17:47:09 »
Denerwuje mnie to, że przykład jednej jednostki OSP, która ma problem z obsadzeniem wozu do zdarzenia jest opisem całego OSP.
Gdyby dotyczyło to jednej OSP nie było by problemu, jednak u mnie sięga to gminy a nawet powiatu a zakładam że nie tylko u mnie bo nie tak dawno kilkanaście jednostek z jednego województwa wystosowało pismo że też mają problem z ludźmi,  tak że nie pisz że problem dotyczy z pojedynczych przypadków.Nawet NIK po swojej kontroli w kilkunastu OSP stwierdziło  że nie jest ciekawie.Pytanie co wykazała by ogólnokrajowa kontrola.Tego się raczej nie dowiemy.