Autor Wątek: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?  (Przeczytany 4954 razy)

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Witam wszystkich. Jako jest to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich forumowiczów oraz pozdrawiam, a za wszelkie błędy z góry przepraszam. Zarejestrowałem się tutaj ponieważ potrzebuję pomocy. Jestem strażakiem w służbie stałej i mam  pewien dylemat związany z pomocą finansową na uzyskanie lokalu mieszkalnego. Z góry nadmieniam że stosowne rozporządzenie MSWiA z dn. 18 listopada 2005 roku jest mi znane, a w kadrach mojej jednostki nie jestem przekonany że uzyskam rzetelną informację (temat na osobny wątek). Mianowicie przytrafiła się okazja i kupiłem mieszkanie na siebie czyli automatycznie straciłem prawo do równoważnika za brak lokalu. Wcześniej nie składałem wniosku o pomoc na zakup mieszkania. Jakiś czas później ożeniłem się, a w dalszej kolejności dowiedziałem się że będę tatą. Mam w związku z tym kilka pytań. Chcąc teraz złożyć takowy wniosek mam prawo do złożenia go jako kawaler czy żonaty? Jeśli tak to czy robi to jakąś różnicę gdy złożę go teraz czy dopiero po urodzeniu dziecka? Oraz co do samego rozporządzenia co to jest norma zaludnienia? Proszę o odpowiedź

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2012, 10:43:11 »
Cytuj
3. 1. Wysokość pomocy finansowej ustala się jako iloczyn stawki pieniężnej i liczby norm zaludnienia przysługujących strażakowi.
2. Stawka pieniężna pomocy finansowej wynosi 2.980 zł na każdą normę zaludnienia przysługującą strażakowi według stanu faktycznego na dzień złożenia wniosku.

cyt. oczywiście z rozporządzenia (Dz.U.05.241.2034)

żaden termin na złożenie wniosku nie obowiązuje, co zostało już utrwalone w zasadzie w orzecznictwie (I SA 743/98, I SA 535/98, I OSK 1414/05, I OSK 1833/07 i znacznie więcej spraw na orzeczenia.nsa.gov.pl); nie do wszystkich decydentów w tych sprawach to jednak dociera i obiektywnie trzeba przyznać, że na poziomie WSA zdarzają się miernoty, które oddalają skargi na decyzje odmawiające przyznania przedmiotowej pomocy w sytuacji złożenia wniosku po nabyciu lokalu mieszkalnego; ale już w NSA raczej to nie przechodzi - wystarczy dobry pełnomocnik;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2012, 19:32:58 »
To już dla mnie bardzo dobra wiadomość. Teraz jeszcze pytanie ile norm mi się należy na chwilę obecną? Z góry dziękuję za pomoc

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 19, 2012, 20:02:29 »
żonaty bezdzietny lub z jednym dzieckiem - 3 normy
żonaty z dwójka dzieci - 4 normy + jedna za każde dziecko
dla strażaków gwiazdkowych oczywiście dodatkowa od 1 do 3 norm - wszystko jest w rozporządzeniu
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 19, 2012, 20:26:45 »
Dziękuję bardzo za pomoc. Teraz śmiałym krokiem moge zmierzać w kierunku kadr :mellow:. Ze strażackim HEJ!

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 19, 2012, 20:43:18 »
żonaty bezdzietny lub z jednym dzieckiem - 3 normy
żonaty z dwójka dzieci - 4 normy + jedna za każde dziecko
dla strażaków gwiazdkowych oczywiście dodatkowa od 1 do 3 norm - wszystko jest w rozporządzeniu

Należy sprostować, że nie od "gwiazdek" to zależy, lecz od stanowiska zajmowanego - grupy! 

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 20, 2012, 01:21:04 »
To i się nie rozpisywałem, tylko odesłałem do źródła;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 25, 2012, 21:18:48 »
Cytuj
Należy sprostować, że nie od "gwiazdek" to zależy, lecz od stanowiska zajmowanego - grupy!

A konkretnie od 10 grupy jednak tylko dla stanowisk 8 godzinnych. Dowódca zmiany już dodatkowej normy nie dostaje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2012, 21:56:35 wysłana przez robn »

Offline Jarpen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 15, 2019, 15:50:08 »
A kawaler z dzieckiem?

Offline Luki12345

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2019, 10:13:22 »
żonaty bezdzietny lub z jednym dzieckiem - 3 normy
żonaty z dwójka dzieci - 4 normy + jedna za każde dziecko
dla strażaków gwiazdkowych oczywiście dodatkowa od 1 do 3 norm - wszystko jest w rozporządzeniu

Gdzie to jest ujęte bo jakoś nie mogę tej kwestii znaleźć w rozporządzeniu
mianowicie chodzi mi o ten wpis żonaty z dwójka dzieci - 4 normy + jedna za każde dziecko
w tym przypadku dostaje się tylko 4 normy i koniec bez żadnych plusów
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2019, 10:56:53 wysłana przez Luki12345 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2019, 13:22:35 »
Gdzie to jest ujęte bo jakoś nie mogę tej kwestii znaleźć w rozporządzeniu
mianowicie chodzi mi o ten wpis żonaty z dwójka dzieci - 4 normy + jedna za każde dziecko
w tym przypadku dostaje się tylko 4 normy i koniec bez żadnych plusów
Kilka postów wyżej użytkownik lang zacytował.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 21, 2019, 10:18:58 »
Panowie a co w przypadku jeżeli strażak w służbie stałej dostanie mieszkanie w darowiźnie od rodziców. Należy mu się pomoc finansowa czy nie? Od kwatermistrza usłyszałem, że jest to indywidualna decyzja komendanta.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego- czy się należy?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 21, 2019, 11:22:58 »
Panowie a co w przypadku jeżeli strażak w służbie stałej dostanie mieszkanie w darowiźnie od rodziców. Należy mu się pomoc finansowa czy nie? Od kwatermistrza usłyszałem, że jest to indywidualna decyzja komendanta.
Moim zdaniem niestety nie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.