Autor Wątek: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach  (Przeczytany 47194 razy)

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 07, 2013, 22:45:20 »
To prawda, nie jest mi łatwo z Wami dyskutować jeśli temat brzmi "wykorzystanie wiatrakowca w akcjach", a jako argument że nie jest on w stanie realizować swoich zadań padają argumenty w stylu:
-Znany mi jest przypadek, gdzie wiatrakowiec musiał lądować awaryjnie na polu uprawnym, bo zderzył się z jakimś niezbyt dużym ptakiem pokroju sierpówki czy innego gołębia...
-No to zamiast wiatrakowca proszę mi zatrudnić za tą kasę – strażak by monitorował i zapobiegał bym się nie spalił w domu, a przed każdym zakrętem może prezes ZOSP RP położyć się z swoimi zwolennikami podniebnych zabaw – jako progi zwalniające – również będzie bezpieczniej i w duchu zapobiegania .
- niech Ci wielcy specjaliści najpierw zajmą się przyzwoitym szkoleniem OSP w tym by każdy ochotnik jeżdżący do akcji miał odpowiednie kursy w tym KPP
- Ja wolę by prace POSZŁY nad nowym krojem koszarówek - bym nie wyglądał jak łachmaniarz
-A potem mamy takie sytuacje, że fabrycznie nowy wóz trafia do jednostki, która ma rocznie 4(!) wyjazdy i trzyma go bez wody w stodole, a nieopodal jest jednostka która ma w rok zrobiła 400 wyjazdów samochodem z poprzedniego ustroju.
....
Czy to są argumenty, że wiatrakowiec nie jest w stanie wykonać zadań do których został zakupiony?


Drogi kolego nie elegancko jest stosować takie chytre zabiegi, jak to uczyniłeś. Piszesz najpierw o zastosowaniu wiatrakowca do patrolowania wałów, więc Ci napisałem jak z tym patrolowaniem jest w realu i moim zdaniem całkowicie obala to Twój argument o wykorzystaniu wiatrakowców do tego celu.
Ty jednak dość chytrze wymieniłeś tylko argumenty, które TWOIM zdaniem są nie merytoryczne i pominąłeś argumenty, które nie pasowały do Twojej tezy. Nie może być tak, że jak chcesz udowodnić tezę to sobie wybierasz argumenty i mówisz, że innych nie ma.

Niestety nie pamiętam źródła, ale gdzieś czytałem, że wiatrakowiec ma służyć transportowi żywności (wypowiedź kogoś z ZOSP) i to właśnie tacy ludzie podjęli decyzję o zakupie tych maszyn. Przecież sam kolego wiesz i nawet nie próbujesz nas przekonywać, że to maszyna do transportu.

Swoją drogą, że te wielkie głowy z ZOSP o, których pisały nie pomyślały o procedurach podczas, gdy zamawiali wiatrakowce.

Teraz drogi kolego powiem Ci dlaczego koledzy za argumenty podają chociażby tematy nowych bądź używanych GBA jako dowód na to, że wiatrakowce to zły pomysł. Zakładając, że przekonasz nas, że wiatrakowiec ma x zastosowań to nie zmieni to faktu, że stosunek ceny do ilości możliwych interwencji podejmowanych rocznie w celu ratowania życia w ciągu roku będzie bardzo niewielka. Jeśli niewielka to opłaca się prosić o pomoc LPR, czy Policję bo to mniejsze koszta, a podczas powodzi mamy wojsko z dużymi maszynami i świetnymi pilotami. Pisałeś o systemie CObra, ale tu różnica jest taka, że Cobry sobie do działań nie pożyczysz od innych.
Jeśli prowadziłbyś byś firmę kolejarską i założył, że zepsuje Ci się kiedyś pociąg to dogadałbyś się z prywaciarzem, żeby pasażerów zawiózł autobusem (czyli de facto pożyczył), czy utrzymywałbyś tabor kilkunastu autobusów, które by tylko stały i czekały, aż się pociągi popsują. Co się bardziej opłaci zakup i utrzymanie czy pożyczenie? Nawet przy problemach kolei śląskich by Ci się to nie opłaciło.

Offline malinek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 07, 2013, 22:57:45 »
Niestety czasem jakiś dziennikarz zapyta kogoś ze Związku, niekoniecznie zaznajomionego z tematem wiatrakowca i potem czytam perełki w stylu: "to bardzo pożyteczna maszyna, bo w razie powodzi może nadlecieć i zrzucić paczkę powodzianom"...i tak jest niestety bywa, że ludzie zadają mi pytania, ja myślę, że to żart, a okazuje się, że ktoś gdzieś wyczytał jakąś perełkę. Na to nie mam wpływu.
Mogę odpowiedzieć na pytania o maszynę, bo latam nią i znam jej dobre i słabe strony. Za mity i pomysły innych nie odpowiadam.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 13, 2013, 21:49:13 »
Strażackie wzloty

Cytuj
Ochotnicza straż pożarna wzbija się w powietrze. Są miejsca, gdzie już nie walczy o podstawowy sprzęt, bo stać ją na zdecydowanie więcej. Kupuje zachwalane przez Waldemara Pawlaka wiropłaty, by łatwiej pożar dostrzec, ocenić jego rozmiar i właściwie przegrupować siły pożarnicze na ziemi. Testowana ma być też przydatność dronów

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 13, 2013, 15:26:35 »
Cytuj
Duże zainteresowanie podczas wystawy wzbudził pierwszy w Europie wiatrakowiec w służbie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jak wyjaśniał PAP Dariusz Szymański, pilot wiatrakowca i członek OSP w Baranowie (pow. kępiński) jest to swego rodzaju połączenie śmigłowca z motolotnią. Maszyna może lecieć z prędkością od 35 do 200 km/godz. Nadaje się do użycia w trudnych warunkach pogodowych.
OSP Baranów wykorzystuje wiatrakowiec m.in. do patroli przeciwpożarowych, oceny sytuacji powodziowej oraz podczas stosowania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Jak mówił w czwartek na terenie EDURY prezes Związku OSP RP Waldemar Pawlak, podjęte zostały działania, aby więcej OSP korzystało z ultralekkich samolotów, w tym wiatrakowców. Jego zdaniem samoloty ultralekkie to nowe możliwości dla OSP.

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=1459

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 13, 2013, 16:06:06 »
Cytuj
D
OSP Baranów wykorzystuje wiatrakowiec m.in. ... podczas stosowania pierwszej pomocy przedmedycznej.
.

http://www.strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=1459

Chyba wentylacje poszkodowanemu robią tym wiatrakowcem... >:D
Sorrki, nie mogłem się powstrzymać...

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 16, 2013, 00:32:39 »
ja wiem, ja wiem...jak następnym razem w Dreamlinerze znów się aku zaczną palić, to będzie miał je kto gasić w powietrzu  :szalony:
....sorki, ale pan P. chyba żyje z głową w chmurach...

PS. to by tłumaczyło pomysł z wiatrakowcami w sumie  :rofl:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Misza13

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #81 dnia: Październik 01, 2013, 13:17:11 »
Witam!
Po przeczytaniu całego wątku + dyskusj z pilotem tego czegoś na targach w Kielcach komentarz może być tylko jeden:
Dyskusja na temat słuszności wykorzystywania wiatrakowców w P/OSP jet taka sama jak dyskusja Laska vs. Macierewicz o przyczynach Smoleńska   :milcz:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 01, 2013, 15:12:20 »
Może powiesz coś więcej na ten temat? Która strona dyskusji jest którą w przytoczonym przez Ciebie przykładzie?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 01, 2013, 18:24:30 »
Witam!
Po przeczytaniu całego wątku + dyskusj z pilotem tego czegoś na targach w Kielcach komentarz może być tylko jeden:
Dyskusja na temat słuszności wykorzystywania wiatrakowców w P/OSP jet taka sama jak dyskusja Laska vs. Macierewicz o przyczynach Smoleńska   :milcz:

Moim zdaniem, porównanie tego tematu do argumentów na linii Lasek-Macierewicz nie jest zbytnio trafione. Chociaż pewnie analogie by się znalazły. Temat z wątku nieco nam ucichł, brakło nowych argumentów "za" i "przeciw" w dyskusji. Ale ciekawi mnie, jak z perspektywy czasu o tym sprzęcie wypowiadają się użytkownicy. Co się zmieniło? Czy opracowano już odpowiednie procedury, o których braku pisał swego czasu (Styczeń 07, 2013, 22:22:17) @malinek? Czy wiatrakowce uczestniczyły w jakichś akcjach? Szczególnie interesują mnie tu akcje ratowniczo-gaśnicze, ratownicze, poszukiwawcze... Ale w sumie pomocą dla Policji przy festynach, długich weekendach czy Akcjach "Znicz" też nie pogardzę.

O co mi chodzi? Otóż nie zmieniłem swego zdania na temat wiropłatów w OSP. Ale nie słyszałem do tej pory nic o wykorzystywaniu wiatrakowców. Nie licząc tej jednej pomocy przy patrolowaniu dróg. Miło byłoby usłyszeć coś nowego, zwłaszcza od samych użytkowników. Myślę że inni użytkownicy też się chętnie dowiedzą czegoś nowego. Tak więc panowie, do dzieła! ;)
Plus ratio quam vis

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #84 dnia: Listopad 02, 2013, 10:05:04 »
Miesiąc minął i cisza - czyli jednak nie ma.się czym pochwalić :D
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

mto hildesheim

  • Gość
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #85 dnia: Listopad 08, 2013, 15:12:30 »
hallo
kolego to dobre okreslenie zabawka i niech tak zostanie.
Latam od trzech lat na tym sprzęcie. Do zabawy fajne ale wszystko inne jest sprawą dyskusyjną chyba że lubimy bigos nie tylko w garnku ale i w lataniu
pozdrawiam
Artur

Wiatrakowce są ultralekkimi statkami powietrznymi więc mają ograniczoną możliwość przenoszenia ciężarów, ale i nie do tego mają być używane. Główne zadania wiatrakowca w skrócie to patrole i poszukiwania. Patrole terenów zagrożonych pożarowo, kontrola stanu wałów przeciwpowodziowych, okreslenie siły i kierunku rozprzestrzeniania się skutków klęsk żywiołowych i katastrof ekologicznych, poszukiwania itp. to tak  w skrócie. Wykorzystanie śmigłowca jest bardzo drogie. Cena 1h godziny lotu śmigłowca to ok. 4tys. PLN. Cena godziny pracy wiatrakowca to 200PLN. W locie ustalonym spala on ok. 16l Pb95/98 na godzinę lotu. W locie manewrowym ok 20l/h pracy. Reszta kosztów, to koszty eksploatacyjne (przeglądy, oleje, smary itp.). Jak widać godzna pracy śmigłowca to ok. 20h pracy wiatrakowca i tam gdzie nie jest wymagane transportowanie tylko obserwcja tańsze jest użycie wiatrakowca.


Tylko że ten śmigłowiec – bierze się wówczas z Wojska , SG Policji , ewentualnie LPR – nie płaci się za jego utrzymanie , szkolenie , przeglądy , a za efektywną pracę przy zadaniu . Pomijam że rachunek za użycie śmigłowca LPR w takim przypadku w Łodzi do oceny pożaru rozpuszczalników opiewał chyba na 200 zł a nie 4000 zł , tym śmigłowcem można również coś przetransportować  jak choćby grupę medyczną Warszawa na wypadek w Babach – jak dobrze pamiętam Policyjnym .

Ale załóżmy że koszt zakupu , utrzymania , szkolenia to 400 tyś zł w ciągu 5 lat  - a realny koszt użycia sprzętu zastępczego ( identycznej klasy  ) – nawet na bazie umowy z Aeroklubem to 1000 zł  - To 400 godzin lotu ratowniczego w tej cenie – nikt nigdy tego nie wykorzysta . 

Pomijam że
- poszukiwania to zadanie Policji i mają do tego sprzęt
- powódź to zadanie Samorządów wspieranych przez Wojewodów i Wojewódzkie sztaby wojskowe .
- patrolowanie Lasów to RDLP i maja również do tego sprzęt .
- patrolowanie dróg to również zadanie Policji i również mają do tego śmigłowce
- akcje medyczne to LPR
- pilnowanie granic SG
- akcje wojskowe to WP

Więc to po prostu zabawka i ok. niech tak zostanie ale nazywajmy ją po imieniu .
A do w/w zadań niech sobie je kupią zainteresowani .

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 06, 2014, 09:23:31 »