Autor Wątek: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach  (Przeczytany 47191 razy)

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« dnia: Listopad 09, 2012, 09:43:32 »
relacja Teleexpressu z akcji "znicz 2012" z udziałem wiatrakowca OSP Baranów https://www.youtube.com/watch?v=Ghnu4gRTIP0&list=UU_zRHc6ci1JRXwjRoqyZUjw&index=1&feature=plcp

Kolego Podymacz, a to chyba z Waszej jednostki https://www.youtube.com/watch?v=jKf-bA-SaLQ ...rozumiem skąd te kompleksy, macie powód do dumy...

No tak, mamy kompleksy, bo brakuje nam wiatrakowca do skutecznych działań ratowniczo - gaśniczych.  :'(

Ech, to taka wspaniała sprawa. Każda OSP powinna posiadać taką cudowną maszynę. Można by skuteczniej wspomagać policję i robić piękne zdjęcia z powietrza.

Bez tego ani rusz w dzisiejszym rzemiośle ratowniczym...


A teraz serio:
Kompleksy to chyba sam masz kolego, bo szukasz na mnie haka. Skoro tak fascynuje Cię filmik z wygłupami naszej młodzieżówki, to poproszę żeby coś zrobili także dla Ciebie.  :szalony:
Twierdziłem i będę tak uważał dalej, że ta całą sprawa "lotnictwa w OSP" to bzdura. Oczywiście możesz mnie przekonywać jak to jest potrzebne, ale Ci się nie uda. W strukturach OSP to nieporozumienie. Teraz latacie sobie, bo to nowe, fajne. Za jakiś czas wyjdzie sprawa zużytych części eksploatacyjnych i inne opłaty. Musicie mieć dobry układ w Urzędzie Gminy że Wam chcą za to płacić. Albo raczej sami jeszcze sobie nie zdają z tego sprawy.
Napisz ile kosztował ten cały śmieszny wiatrakowiec z wyposażeniem, szkolenia, czy co tam jeszcze i zobaczymy sumę, dzięki której można by zakupić wiele sprzętu ratowniczego dla OSP. A tak? Fajnie sobie bujacie w obłokach.
Nie zazdroszczę Wam tego, bo nie mam czego. Macie drogą, fajną zabawkę którą się jaracie - rozumiem także to. Ale naprawdę w OSP taki sprzęt to tylko gadżet.

Aha, no i w końcu macie fajne kombinezony. Teraz przynajmniej wygląda to jak zalążek "Sił powietrznych OSP".  :rolleyes:
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2012, 22:36:27 wysłana przez robn »

Offline malinek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2012, 18:59:02 »
Przepraszam, że w tym dziale, ale ten jeden raz ustosunkuję się do wypowiedzi Kolegi Podymacz:

-nie każda OSP powinna posiadać, ale gdyby miała to jedna w każdym województwie, nie byłoby źle...

-oczywiście, że można się bez tego obejść. Zwłaszcza w OSP.

-nie szukam na Ciebie haka, po prostu dużo się wypowiadasz bardzo mentorskim tonem, więc wyguglowałem sobie kto zacz...i na taki kwiatek trafiłem. Przepraszam, ale mam uczulenie na połączenie strażackiego munduru z butelką wódki. Zwłaszcza w wydaniu MDP.

-nie mam w zwyczaju kopać się z koniem, więc nie zamierzam przekonywać Cię do koncepcji wiatrakowca. Że się przekonać nie dasz nie wątpię. Jesteś jednym z
 krzykaczy, którzy rzucaja hasła, a nie są w stanie argumentować (patrz Twój wcześniejszy post o niebywałej przewadze poduszkowca nad wiatrakowcem).
 Przydatność wiatrakowca w Straży zweryfikują akcje. I nikt nie mówi o podrywaniu go do lotu za każdym razem kiedy wyjeżdża nasz wóz.

-Twoje pytanie o finanse bardzo przypomina mi święto PSP na Stadionie Narodowym, gdzie wraz z upływem czasu pojawiali się coraz to bardziej upojeni, w
 porozpinanych mundurach, z poluzowanym krawatwem i czerwoną twarzą i mają dwa pytania: "ile żeśta za to dali" i "skąd żeśta mieli piniądze". Pozwól, że nie 
 będę roztrząsał spraw finansowych na forum i pozostawię to do wiadomości zainteresowanych instytucji.

-co do naszych kombinezonów, to uwierz mi że w powietrzu nie ma dla nas znaczenia czy jesteśmy w cywilu, czy też w mundurach. Liczy się komfort.

Pozdrawiam i życzę więcej otwartości na coś co nowe, co powstaje i niekoniecznie Ty, ja, czy też wielu ekspertów nie musimy mieć racji. Zawsze akcja jest wyznacznikiem przydatności sprzętu, a to za jakiś czas zweryfikuje życie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2012, 22:36:37 wysłana przez robn »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2012, 20:56:03 »
Proponuję założenie osobnego wątku dot. wiatrakowca i kontynuację dyskusji tam, sam chętnie się dołączę.

Malinek, żeby rozwiać wątpliwości, odpowiedz proszę na kilka pytań  -_-
- kto finansuje eksploatację (konserwacja, paliwo) wiatrakowca?
- w ilu akcjach, które były stricte działaniami ratowniczo-gaśniczymi brał udział?
- jaki procent wszystkich wylotów wspomniane wyżej działania stanowią?
- kto dysponował sprzęt do tych działań?
- jak wygląda współpraca wiatrakowca z zastępami na ziemi? Na czym przede wszystkim polega? Przekazywanie informacji o rozwoju sytuacji?
- w jakich godzinach może być dysponowany? (bardziej chodzi mi o pory dnia, nawet i roku)

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2013, 16:02:18 wysłana przez Butel »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 09, 2012, 22:53:43 »
Malinek, żeby rozwiać wątpliwości, odpowiedz proszę na kilka pytań  -_-
- kto finansuje eksploatację (konserwacja, paliwo) wiatrakowca?
- w ilu akcjach, które były stricte działaniami ratowniczo-gaśniczymi brał udział?
- jaki procent wszystkich wylotów wspomniane wyżej działania stanowią?
- kto dysponował sprzęt do tych działań?
- jak wygląda współpraca wiatrakowca z zastępami na ziemi? Na czym przede wszystkim polega? Przekazywanie informacji o rozwoju sytuacji?
- w jakich godzinach może być dysponowany? (bardziej chodzi mi o pory dnia, nawet i roku)

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2013, 16:01:36 wysłana przez Butel »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2012, 23:36:45 »
Malinek, żeby rozwiać wątpliwości, odpowiedz proszę na kilka pytań  -_-
- kto finansuje eksploatację (konserwacja, paliwo) wiatrakowca?
- w ilu akcjach, które były stricte działaniami ratowniczo-gaśniczymi brał udział?
- jaki procent wszystkich wylotów wspomniane wyżej działania stanowią?
- kto dysponował sprzęt do tych działań?
- jak wygląda współpraca wiatrakowca z zastępami na ziemi? Na czym przede wszystkim polega? Przekazywanie informacji o rozwoju sytuacji?
- w jakich godzinach może być dysponowany? (bardziej chodzi mi o pory dnia, nawet i roku)

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Ja też chętnie się dowiem.  -_-

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 10, 2012, 07:03:43 »
A ja jeszcze chciałbym zadać pytanie:

- po co to jest ?
- Kiedy zacznie się psuć?
- jaki jest roczny koszt utrzymania tego + badania dla pilotów + inne wydatki ? I dlaczego nie kupiono za te pieniądze ubrań specjalnych dla jednostek OSP, które ich nie posiadają?

Z forum ZOSP kolega Michanio zrobił małe podsumowanie:

Cytat: michanio
http://www.zosprp.pl/?q=content/biuro-zg-zosp-rp

http://www.mg.gov.pl/kontakt


Wyślijmy jakieś pismo do Prezesa. Bo naprawdę to co się dzieje to są jakieś cyrki. Rozumiem są takie jednostki jak np. jednostka OSP Radzymin ukazana w programie "Strażak z OSP" ale kochany ZG, to są wyjątki... Od paru lat staramy się pozyskać buty i nomexy. Niestety na razie dostaliśmy nowe hełmy i to jak się okazuje prezent od wójta za ożywienie mojej jednostki.

Informacje o cenie wiatrakowca i szkoleń (Jan Wyszogrodzki)

wiatrakowiec:  327 475.00 zł. brutto.

Szkolenie teoretyczne: 1 800.00 zł. netto

Szkolenie praktyczne: 600.00 zł. netto za 1 godz. lotu

Cytat: Jan Wyszogrodzki


Program szkolenia przewiduje 25 godzin lotów lecz jest to tylko teoria, do samodzielnego lotu
wylatałem 40 godzin i wiem że strażacy też nie zmieścili się w tym czasie i otrzymali dodatkowe godziny.

podliczając: 40h*600zł=24000zł
de tego teoretyczny i cena wiatrakowca i wychodzi nam 353 275zł za wyszkolenie strażaka i prawdopodobnie zakup wiatrakowca. Po odbytym kursie jest 9 strażaków czyli 353 275zł*9=3 179 475zł!!! nie orientuję się w cenach nomexów ale chyba coś ok 1200zł + buty ok 300zł mamy 1500zł. Wniosek? 2 119 kompletów umundurowania dla strażaków  licząc niech każdej potrzebującej straży która bierze udział w akcjach przypadnie po 6 sztuk to ok 350 jednostek zostałoby wyposażonych...

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 10, 2012, 08:19:35 »
@Fistach....do mnie już powoli dociera tok rozumowania co niektórych władnych....  :wall: Tymi 2119 kompletami za cholerę w mediach by się nie było jak pochwalić...a tu zobacz - prezes P. mówi o wiatrakowcach, tu jeden już jest (jest plusik gdzie trzeba) a dodatkowo jeszcze w telewizji go pokazują...że lata i policji pomaga  :gwiazdki:. U nas na ten przykład policja ma swoje hihoptery i jak potrzeba to one nadzorują krzyżówki, korki itp...
Mnie tylko zastanowiło, na jakiej podstawie a właściwie na jakiej zasadzie ten ochotnik w chmurach wydaje polecenia gdzie skierować patrol policji ? Było nie było - w kwestii oceny czy w dane miejsce faktycznie potrzeba czy nie, też trzeba mieć doświadczenie...ale co my tam wiemy...  :szalony:
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 10, 2012, 08:37:12 »
@Fistach....do mnie już powoli dociera tok rozumowania co niektórych władnych....  :wall: Tymi 2119 kompletami za cholerę w mediach by się nie było jak pochwalić...a tu zobacz - prezes P. mówi o wiatrakowcach, tu jeden już jest (jest plusik gdzie trzeba) a dodatkowo jeszcze w telewizji go pokazują...że lata i policji pomaga  :gwiazdki:. U nas na ten przykład policja ma swoje hihoptery i jak potrzeba to one nadzorują krzyżówki, korki itp...
Mnie tylko zastanowiło, na jakiej podstawie a właściwie na jakiej zasadzie ten ochotnik w chmurach wydaje polecenia gdzie skierować patrol policji ? Było nie było - w kwestii oceny czy w dane miejsce faktycznie potrzeba czy nie, też trzeba mieć doświadczenie...ale co my tam wiemy...  :szalony:
Myślę, że on raczej tylko mówi gdzie są korki bo trudno żeby pełnił rolę KDR bujając w obłokach - zresztą co to za akcja (ze strażackiego punktu widzenia - żadna).

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2012, 09:41:57 »
... Z forum ZOSP kolega Michanio zrobił małe podsumowanie:

Cytat: michanio
http://www.zosprp.pl/?q=content/biuro-zg-zosp-rp

http://www.mg.gov.pl/kontakt


...
wiatrakowiec:  327 475.00 zł. brutto.

Szkolenie teoretyczne: 1 800.00 zł. netto

Szkolenie praktyczne: 600.00 zł. netto za 1 godz. lotu

Cytat: Jan Wyszogrodzki
...

podliczając: 40h*600zł=24000zł
de tego teoretyczny i cena wiatrakowca i wychodzi nam 353 275zł za wyszkolenie strażaka i prawdopodobnie zakup wiatrakowca. Po odbytym kursie jest 9 strażaków czyli 353 275zł*9=3 179 475zł!!! nie orientuję się w cenach nomexów ale chyba coś ok 1200zł + buty ok 300zł mamy 1500zł. Wniosek? 2 119 kompletów umundurowania dla strażaków  licząc niech każdej potrzebującej straży która bierze udział w akcjach przypadnie po 6 sztuk to ok 350 jednostek zostałoby wyposażonych...
rozumiem że liczone są koszty wyszkolenia 9 strażaków, ale dlaczego 9-krotnie liczona jest cena wiatrakowca  :pyt:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 10, 2012, 09:45:38 »
rozumiem że liczone są koszty wyszkolenia 9 strażaków, ale dlaczego 9-krotnie liczona jest cena wiatrakowca  :pyt:
Z tego co ja zrozumiałem to strażacy są z różnych jednostek.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 10, 2012, 12:12:26 »
Dla mnie również nikomu nie potrzebny gadżet a tym bardziej w OSP...
Poza Dromaderami żadne inne latające ustrojstwo nie jest nam potzrebne...
(No chyba  że jakieś małe bezzałogowe sterowane z podczepioną kamerką - nic więcej)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline czerwonypies

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 133
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2012, 08:04:54 »
Panowie, te emocje są niepotrzebne. Właściciel wiatrakowca sam go utrzymuje i jest pewnie członkiem OSP więc pomaga np. podając policji informacje dotyczące ruchu na drogach w czasie dojazdów na cmentarze. Nie widzę tego jako najważniejsza potrzeba, lecz jako samo zaangażowanie w lokalnej społeczności. Jak będzie powódź będzie nieoceniony. A poza tym chłopaki chcą mieć dobre stosunki z policję  -to chyba dobrze podczas współdziałania. Nie szukajmy drugiego dnia. Pasjonat lotnictwa (z pieniędzmi) i praca dla dobra publicznego - tyle.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 12, 2012, 22:34:48 »
Jak dla mnie wiatrakowiec- choć innowacyjny w ratownictwie- to jednak tylko gadżet. Nie jest on helikopterem, nie ma możliwości zatrzymania się w powietrzu. Nie można też w razie czego użyć go do gaszenia lasu. Tak więc pozostaje tylko obserwacja i szeroko pojęte koordynowanie 'z góry'. Oczywiście można go użyć w akcjach poszukiwawczych, tylko czy jest to niezbędne? Nie chcę tutaj pisać o akcjach typu 'oglądanie korków z lotu ptaka' czy 'pilnowanie porządku na prośbę policji', bo są to raczej loty na czyjąś prośbę. Chodzi mi o akcje, gdzie Stanowisko Kierowania mówi: 'OSP X, masz akcję, wylatuj alarmowo'.

Policja, Straż Graniczna, Wojsko, a także inne służby typu SAR czy TOPR posiadają śmigłowce. Czy wielkim problemem jest ich użycie w działaniach ratowniczo-gaśniczych? To kwestia odpowiednich porozumień. Od siebie mogę dodać, iż niedawno byłem na ćwiczeniach, podczas których TOPR-owskiego Sokoła wykorzystano do gaszenia lasu. A jeden z przedstawicieli tejże formacji stwierdził niedawno, że użycie ich helikoptera do działań niezwiązanych z ratownictwem górskim nie niesie za sobą żadnych dodatkowych kosztów, prócz paliwa.

Ale cóż, ZG ZOSP wolał kupić autożyro dla kilku OSP. Dobrze, wporządku. Pewnie gdyby mi zaproponowali do OSP takie cudo, nie pogardziłbym. Ale nasuwa się jeszcze jedno pytanie: dlaczego wszystkie wiatrakowce trafiły do jednostek tak blisko siebie? Mało to OSP rozrzuconych po Polsce? Czemu akurat tam? Odpowiedzi szukałbym tylko i wyłącznie w polityce;)
Plus ratio quam vis

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2012, 22:43:47 »
Pytanie do osób z kręgu użytkowników wiatrakowca:
Czy istnieje możliwość zaangażowania wiatrakowca do działań z zakresu ratownictwa wysokościowego? Jaka jest jego nośność? Czy istnieje możliwość zamontowania w nim wyciągarki / punktu zaczepienia liny na potrzeby tego typu działań?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 13, 2012, 01:41:59 »
Pytanie do osób z kręgu użytkowników wiatrakowca:
Czy istnieje możliwość zaangażowania wiatrakowca do działań z zakresu ratownictwa wysokościowego? Jaka jest jego nośność? Czy istnieje możliwość zamontowania w nim wyciągarki / punktu zaczepienia liny na potrzeby tego typu działań?

Skoro wiatrakowiec nie może wykonać zawisu to nie ma w ogóle mowy o wykorzystaniu go przy działaniach rat-wys.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 13, 2012, 23:29:05 »
To się nazywa umiejętność czytania postów ze zrozumieniem :D

P.s. ile jest tych "wiatraków" kupionych przez Miłościwie Nam Panującego druha Prezesa i jakie jednostki nimi dysponują?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 09, 2012, 18:11:41 »
Cytuj
Statki powietrzne znajdą się na usługach ochotniczych straży pożarnych z Pomorza, m.in. z Nowego Stawu? Nawet jeśli części strażaków pomysł może wydać się... oderwany od rzeczywistości, jest taki plan. Zarząd Główny Związku OSP RP chce wprowadzać wiatrakowce w całej Polsce, także w naszym województwie.

http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/1639085,nowy-staw-do-osp-trafi-wiatrakowiec-sa-takie-plany-ale,id,t.html

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 09, 2012, 18:55:39 »
Przeznaczenie wiatrakowców w OSP:

Cytuj
Zdaniem władz krajowych OSP, wiatrakowce przydadzą się do nocnych poszukiwań, bo są wyposażone w kamery termowizyjne. Mogą też być wykorzystywane w sytuacji, gdy konieczne jest szybkie przewiezienie ratownika na miejsce czy dostarczenie pożywienia.

Offline GP_Rbk_Chka

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 10, 2012, 13:01:59 »
O ludzie... Wiatrakowiec nie jest pojazdem pionowego startu/lądowania. Wymaga pewnie co najmniej kilkuset metrów płaskiego terenu do wzbicia się w powietrze czy też przyziemienia z wyhamowaniem. Gratuluję "władzom krajowym OSP" wyobraźni, bo- nie chcę robić za wiecznego pesymistę- nie będzie go gdzie posadzić przy akcji. Przewiezienie ratownika czy dostarczenie pożywienia... Ale ile? Kromka z masłem może być? Ten pojazd nie ma gigantycznej nośności, nie wiem czy opłaca się wzbijać go w powietrze żeby dowieźć na miejsce jedną osobę (strażacki Xenon nie ma więcej miejsc dla pasażerów). No chyba że to lekarz w jakiejś supernagłej sprawie. Boziu... Nocne poszukiwania... U nas w Polsce nie chce się podrywać nocą śmigłowca, a co dopiero autożyra- ja nie wiem kto to wymyślił, ale musi mieć dobrego dilera. Obawiam się że sami piloci nie odważą się startować a tym bardziej lądować w nocy.

Moim skromnym zdaniem wiatrakowiec będzie latał głównie po to, żeby pilot nie zapomniał jak się nim lata. Poza tym być może trafi się jakiś pokaz, festyn, może policja poprosi o pomoc w patrolu. Daj Boże raz czy dwa weźmie udział w poszukiwaniach, ale mogę dużo postawić na to, że nie będzie to nocna akcja.

Cytuj
Statki powietrzne znajdą się na usługach ochotniczych straży pożarnych z Pomorza, m.in. z Nowego Stawu? Nawet jeśli części strażaków pomysł może wydać się... oderwany od rzeczywistości, jest taki plan. Zarząd Główny Związku OSP RP chce wprowadzać wiatrakowce w całej Polsce, także w naszym województwie.

http://malbork.naszemiasto.pl/artykul/1639085,nowy-staw-do-osp-trafi-wiatrakowiec-sa-takie-plany-ale,id,t.html
No to ja czekam, aż OSP Murzasichle albo Bukowina Tatrzańska dostanie takie cudo :D Jeszcze mogę zrozumieć ideę wiatrakowców w północnej i centralnej Polsce, ale u nas w górach? Ale jak cała Polska, to cała Polska ;)
Plus ratio quam vis

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 10, 2012, 14:46:29 »
Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że związek kupuje te zabawki za kasę, którą MSWiA daje nam byśmy mieli czym nieść pomoc. To jest tylko zabawka. Odnośnie transportu żywności to najlepsze są śmigła z wojska. Jak byłem na narodowym to chłopaki mówili, że na pokładzie mogą być max 2 osoby  (pilot i nawigator) 80 kg, każdy inaczej trzeba paliwa ująć. Ciekawe jak dostarcza np. lekarza na mijsce jak w poblizu nie bd lotniska? Jak byłrm na kursie LPR to mówiono nam, że oni tez moga przewiezdz ratownika,albo sprzet i napewno blizej usiada.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 17, 2012, 06:23:22 »
http://www.rp.pl/artykul/653390,961989-Strazacy-ochotnicy-wznosza-sie-w-powietrze.html

Super! wszyscy się cieszymy, że wiatrakowce są takie tanie (w cenie 3 dobrych używanych samochodów r-g.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 19, 2012, 22:15:54 »
Obawiam się że sami piloci nie odważą się startować a tym bardziej lądować w nocy.
Znajdą się i tacy kaskaderzy bo to POLSKA. Są jeszcze trudne warunki pogodowe, śnieg, wiatr, deszcz, mgła.
Słyszałem kiedyś wypowiedź Pawlaka i myślałem, że żartuje a tu jednak się myliłem

W oczekiwaniu na pierwszą tragedie, która myślę, że nie nadejdzie mam nadzieje szkolą się naprawdę myślący ludzie.

Sprzęt przydatny tylko przy dużych kompleksach leśnych.

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 05, 2013, 12:20:03 »
Cytuj
Sprzęt przydatny tylko przy dużych kompleksach leśnych.

a to i tak nie zawsze...
Brotherhood - work together, survive together...

Offline malinek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Wykorzystanie wiatrakowca w akcjach
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 05, 2013, 23:25:58 »
...i pomysleć, że nad wdrożeniem wiatrakowca w Straży pracują specjaliści z KG PSP, specjaliści z zarządzania kryzysowego, specjaliści z prowadzenia akcji na dużych obszarach itp. a tu proszę podwórkowi znawcy orzekli: "Sprzęt przydatny tylko przy dużych kompleksach leśnych", "a to i tak nie zawsze..."Dla mnie również nikomu nie potrzebny gadżet a tym bardziej w OSP...
Poza Dromaderami żadne inne latające ustrojstwo nie jest nam potzrebne...
(No chyba  że jakieś małe bezzałogowe sterowane z podczepioną kamerką - nic więcej)"...

Panowie troszkę skromności...

To teraz troszkę informacji od pilota...nie będę pisał o głównych zadaniach, bo informacje są ogólnodostępne i można łatwo do nich dotrzeć...

Na razie wiatrakowiec może latać tylko w dzień, tzn. w/g przepisów lotniczych pół godziny przed i pół godziny po zachodzie słońca. Nie jesteśmy kaskaderami jak ładnie to określił jeden z kolegów. Do lotów nocnych trzeba wprowadzić małe modyfikacje w wiatrakowcu i oczywiście piloci muszą przejść szkolenie do wykonywania lotów w nocy.

Wiatrakowce są ultralekkimi statkami powietrznymi więc mają ograniczoną możliwość przenoszenia ciężarów, ale i nie do tego mają być używane. Główne zadania wiatrakowca w skrócie to patrole i poszukiwania. Patrole terenów zagrożonych pożarowo, kontrola stanu wałów przeciwpowodziowych, okreslenie siły i kierunku rozprzestrzeniania się skutków klęsk żywiołowych i katastrof ekologicznych, poszukiwania itp. to tak  w skrócie. Wykorzystanie śmigłowca jest bardzo drogie. Cena 1h godziny lotu śmigłowca to ok. 4tys. PLN. Cena godziny pracy wiatrakowca to 200PLN. W locie ustalonym spala on ok. 16l Pb95/98 na godzinę lotu. W locie manewrowym ok 20l/h pracy. Reszta kosztów, to koszty eksploatacyjne (przeglądy, oleje, smary itp.). Jak widać godzna pracy śmigłowca to ok. 20h pracy wiatrakowca i tam gdzie nie jest wymagane transportowanie tylko obserwcja tańsze jest użycie wiatrakowca.

Straż Pożarna w tej chwili nie dysponuje śmigłowcem. Do akcji SP dysponowany jest śmigłowiec Policji lub Straży Granicznej.

Co do lądowania wiatrakowca, to może on lądować w terenie przygodnym tzn. nie musi to być lotnisko ani zarejestrowane lądowisko. Możemy lądopwać na drogach (oczywiście wymagane wtedy jest zabezpieczenie), polach, łąkach i innym terenie. Lądowanie wymaga od 0-do kilku, kilkudziesięciu metrów. Start w zależności od siły i kierunku wiatru, ale także od ciężaru wiatrakowca i nie dłuższy niż 200 metrów. Przy małej wadze i czołowym wietrze podrywamy się na 30-80 metrach. Ale to każdorazowo pilot musi ocenić samodzielnie. Latamy przez cały rok. Oczywiście tak jak inne statki powietrze ogranicza nas mgła, śnieżyca itp. Jesli chodzi o wiatr wiatrakowiec jest bardzo na to odporny i swietnie sobie radzi nawet wtedy gdy piloci samolotów ultralekkich rezygnują po spojrzeniu przez okno, a piloci samolotów typu cessna itp. rezygnują po przeczytaniu komunikatu meteo. Podobnie z turbulencjami.

Na szkoleniu każdy z nas wylatał ok. 35h, ale też nasze szkolenie troszkę różniło się od szkolenia standardowego 25ciogodzinnego. Poza tym 25h to program minimum, a my byliśmy szkoleni do latania w sposób patrolowy. Jeden z Kolegów powoływał się na informacje od Pana Jana W. Pan Jan pierwszy lot solo wykonał ok. 40h szkolenia, a Świadectwo Kwalifikacji uzyskał po wylataniu 100h u nas po 35h wszyscy byliśmy po egzaminie. Szkolenie było skierowane do wszystkich jednostek z powiatu grodziskiego, finalnie wzięli w nim udział strażacy z 3 jednostek. Powiat grodziski został wybrany do pilotażowego programu ze względu na położenie w nim fabryki wiatrakowców, a Baranów ze względu na to, że lądowisko znajduję się ok. 250m od strażnicy.

Loty patrolowe z Policją w ramach akcji "Znicz 2012" odbywały się z policjantem na pokładzie i dysponowanie sił i środków policyjnych oczywiście następowało przez niego, a nie przez pilota. I tu pozostaje mi chylić czoła nad przepisami policyjnymi, bo dla nich taki lot proceduralnie to nie był problem. My niestety w tej chwili cały czas czekamy na stosowne przepisy.

Na pytania w stylu: "kiedy się to zacznie psuć" czy "dlaczego za to nie kupiono mundurów" nie odpowiem, bo określenie "debilne pytanie" jest najgrzeczniejszym jakie mi przychodzi do głowy.

Wytrzymajmy jeszcze troszkę i oceńmy przydatność wiatrakowca po wdrożeniu go w formie takiej jakiej zaplanowano i oceńmy jego przydatność i skuteczność na podstawie faktów, a nie domysłów i momentami nie obraźcie się Koledzy, ale kretyńskich komentarzy.

Wszelkiej pomyślności i bezpiecznego Roku 2013 życzę, KM