Autor Wątek: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?  (Przeczytany 14888 razy)

Offline krakus208

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« dnia: Październik 04, 2012, 22:00:39 »
Witam. Czy do szkoły Aspiranckiej (zaocznej) potrzebna jest matura czy wystarczy wykształcenie średnie bez matury ? Z góry dzięki za odp. Pozdrawiam.

Offline slawko

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 04, 2012, 22:28:23 »
Zaocznie na Aspirantkę mogą iść osoby które pełnią już służbę w danych jednostkach i maja ukończony kurs podoficerski :), nie muszą posiadać matury ale za to średnie wykształcenie tak.
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2012, 22:32:40 wysłana przez slawko »

Offline krakus208

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2012, 22:42:45 »
A przykładowo jak idziesz cywilnie do straży masz ukończone LO ale bez matury jest średnie wykształcenie . Przyjmują cię do straży zaliczyłeś wszystko i po 3 latach stażu mogą cię wysłać na zaoczne ?

Offline Ignis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 04, 2012, 23:04:35 »
nie muszą posiadać matury ale za to średnie wykształcenie tak.
Teoretycznie tak, ale w praktyce kto bez matury dostanie się do PSP?
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2012, 23:09:35 wysłana przez Ignis »
"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. " - Jan 15:13
"Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!" - 1 Tes 5:6
"Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. " - 1 P 3:17

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 04, 2012, 23:12:41 »
A przykładowo jak idziesz cywilnie do straży masz ukończone LO ale bez matury jest średnie wykształcenie . Przyjmują cię do straży zaliczyłeś wszystko i po 3 latach stażu mogą cię wysłać na zaoczne ?
Po 3 latach stażu mogą Cię wysłać na kurs podoficerski. Albo trochę prędzej, albo trochę później.

Do dostania się do PSP (wyjątek: kandydaci do SGSP) nie jest wymagana matura. Chyba, że stanowisko, na które się startuje, wymaga wyższego wykształcenia z uwagi na specyfikę (np. osoba po budownictwie do prewencji itp.).
Nabór do komendy, kandydaci do szkół aspiranckich - matura jest mile widziana i dodatkowo punktowana, ale nie jest wymagana.
@Ignis - nie siej zamętu, przed napisaniem czegokolwiek - sprawdź, czy utożsamia się to ze stanem rzeczywistym, faktycznym. Odsyłam do wątku, w którym napisałeś, że w Bydgoszczy mieści się czwarta szkoła aspirancka...
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2012, 23:24:03 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline rupek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 05, 2012, 09:53:57 »
no ale powiedzmy sobie szczerze, nikt nikogo bez matury do strazy teraz nie przyjmie, standardem robi sie natomiast wyzsze wyksztalcenie, niestety drogi kolego jesli nie jestes w stanie zdac matury to w PSP tez nie ma dla Ciebie miejsca

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 05, 2012, 10:58:43 »
Ile osób dostaje się do straży i nie ma matury... (nawet w dzisiejszych czasach) tak jak sheldon powiedział nie jest wymagana i tyle nawet podczas naboru dostają się ludzie co nie mają matury liczy się sprawność i kursy oczywiście chodzi tu o nabór. 
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline rupek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2012, 14:06:42 »
duzo rzeczy nie jest oficjalnie wymaganych a jesli ich nie masz to skreslaja twoje dokumenty zaraz po tym jak wyjdziesz po ich zlozeniu, w strazy (mimo wszystko) trzeba miec duza wiedze i ciagle sie uczyc (szczegolnie poczatkujacy) a jakie gwarancje bystrosci daje osoba ktora nie ma nawet matury ? prosze was nie badzcie smieszni ja bym nawet wstydzil sie aplikowac bez matury

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 05, 2012, 16:53:58 »
duzo rzeczy nie jest oficjalnie wymaganych a jesli ich nie masz to skreslaja twoje dokumenty zaraz po tym jak wyjdziesz po ich zlozeniu, w strazy (mimo wszystko) trzeba miec duza wiedze i ciagle sie uczyc (szczegolnie poczatkujacy) a jakie gwarancje bystrosci daje osoba ktora nie ma nawet matury ? prosze was nie badzcie smieszni ja bym nawet wstydzil sie aplikowac bez matury
A skąd ty niby wiesz że od razu skreślają? to te rzeczy mogli by oficjalnie podać
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline krakus208

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 05, 2012, 17:50:08 »
no ale powiedzmy sobie szczerze, nikt nikogo bez matury do strazy teraz nie przyjmie, standardem robi sie natomiast wyzsze wyksztalcenie, niestety drogi kolego jesli nie jestes w stanie zdac matury to w PSP tez nie ma dla Ciebie miejsca


To mało wiesz kolego . Bo byłem w straży gadałem z komendantem i powiedział mi ze wystarczy średnie wykształcenie BEZ MATURY ! I warunkiem jest zdania fizycznych wszystko na 5 pkt . A dodatkowe pkt nadrabiam sobie prawo jazdy kat C , C+E kursy w OSP członkostwo w OSP dyspozycyjność mieszkam na przeciwko PSP ITD Więc mało wiesz a się tu mądrujesz .
A poza tym nie pytam czy mnie przyjmą do straży tylko czy bez matury mogę się kształcić dalej zaocznie.

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 05, 2012, 19:34:11 »
Kolega krakus208 bardzo dobrze napisał.
Różnie się w życiu może potoczyć. Na pewne sprawy nikt nie ma wpływu.
A czasem ktoś jest wybitnie wysportowany, posiada masę uprawnień i po prostu lepiej wypada na rozmowie kwalifikacyjnej.

A idąc Twoim tokiem myślenia.
Po co Komendantowi osoba, która ma średnie wykształcenie ze zdaną maturą, jak ma  zero uprawnień i średnią kondycję? No dobra, może być jeszcze po studiach. Oligofrenopedagogika. Ma wykształcenie wyższe? Ma. Przydatne w służbie? Przydatne, ponieważ do dzieciaków też się czasem jeździ.

A co do aplikacji. To powinieneś się wstydzić za swoją śmieszność.

Offline rupek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 05, 2012, 19:36:58 »
jesli przepracujesz kilka lat w PSP i pogotowiu to tylko ci zycze zebys wiedzial tyle co ja, to po pierwsze, po drugie widac ze nie masz matury bo obce jest ci czytanie ze zrozumieniem ja rowniez nie napisalem ze nie mozesz probowac, tylko ze jest wiochą zeby bez matury startowac do PSP o dalszej nauce juz nawet nie wspomne, ale probuj owszem sam sie przekonasz jak to wyglada

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 05, 2012, 20:10:31 »
no ale powiedzmy sobie szczerze, nikt nikogo bez matury do strazy teraz nie przyjmie, standardem robi sie natomiast wyzsze wyksztalcenie, niestety drogi kolego jesli nie jestes w stanie zdac matury to w PSP tez nie ma dla Ciebie miejsca


To mało wiesz kolego . Bo byłem w straży gadałem z komendantem i powiedział mi ze wystarczy średnie wykształcenie BEZ MATURY ! I warunkiem jest zdania fizycznych wszystko na 5 pkt . A dodatkowe pkt nadrabiam sobie prawo jazdy kat C , C+E kursy w OSP członkostwo w OSP dyspozycyjność mieszkam na przeciwko PSP ITD Więc mało wiesz a się tu mądrujesz .
A poza tym nie pytam czy mnie przyjmą do straży tylko czy bez matury mogę się kształcić dalej zaocznie.
Kolega krakus208 bardzo dobrze napisał.
Różnie się w życiu może potoczyć. Na pewne sprawy nikt nie ma wpływu.
A czasem ktoś jest wybitnie wysportowany, posiada masę uprawnień i po prostu lepiej wypada na rozmowie kwalifikacyjnej.

A idąc Twoim tokiem myślenia.
Po co Komendantowi osoba, która ma średnie wykształcenie ze zdaną maturą, jak ma  zero uprawnień i średnią kondycję? No dobra, może być jeszcze po studiach. Oligofrenopedagogika. Ma wykształcenie wyższe? Ma. Przydatne w służbie? Przydatne, ponieważ do dzieciaków też się czasem jeździ.

A co do aplikacji. To powinieneś się wstydzić za swoją śmieszność.
I taka jest prawda jak napisali koledzy krakus208, Kamil. Co do naborów i szkół między innymi SA PSP i CS PSP wymagane wykształcenie średnie(świadectwo ukończenia szkoły) nie obowiązkowa matura
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Ignis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 05, 2012, 21:58:26 »
Czyli generalnie przy naborze do SA ważnym kryterium wyboru kandydatów są oceny na świadectwie ukończenia szkoły, a co do matury to obojętnie z czego się zdaje, i tak dostanę tyle samo punktów? Wielu (także strażaków i emerytowanych strażaków) mówi, że bez matury nie da rady, bo niby że jest X osób na jedno miejsce i 95% z nich ma maturę, a reszta to "plecaki". Ale jeżeli w praktyce obecnie wygląda to inaczej, to luz. Widocznie łyknąłem kolejny stereotyp. A swoją drogą, jeżeli ktoś jest w stanie zdać testy do PSP, to i moim skromnym zdaniem powinien sobie bez problemu poradzić ze zdaniem matury, np. eksternistycznie. Nie jest to droższe niż zrobienie kursu, przykładowo, płetwonurka. No, chyba że akurat nie ma na to czasu.

@sheldon: małe sprostowanie: Wiedziałem, że w Bydgoszczy jest podoficerka, w wymienionym przez Ciebie temacie wpisałem ją przez pomyłkę jako SA. Taki mały błąd myślowy.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2012, 22:05:36 wysłana przez Ignis »
"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. " - Jan 15:13
"Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!" - 1 Tes 5:6
"Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. " - 1 P 3:17

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 06, 2012, 15:48:35 »
Proszę Cię powiedz mi gdzie w moim wcześniejszym poście napisałem, że Ty stwierdziłeś iż bez matury nie można startować do PSP?

Rozwianie wątpliwości.
Do SA i CS nie potrzebna jest zadana matura. Egzamin maturalny daje nam tylko dodatkowe punkty za język obcy. Tyle albo aż tyle.
Co do naborów z ulicy. Głownie liczą się uprawnienia i sprawność fizyczna. Wykształcenie też odgrywa dużą rolę. Lecz nie trzeba mieć zdanej matury. Wystarczy tylko wykształcenie średnie. Więc Panowie, warto walczyć. Wiochą jest gdy się nie spróbuje.

Offline Kogut

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 438
  • Natural Born Firefighter
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 07, 2012, 19:17:46 »
O i to jest dobrze powiedziane!
Wiochą jest jak się nie wystartuje..

Osobiście nie obchodzi mnie czy kolega, z roty, z którym de facto wchodzę do płonącego budynku z narażeniem życia, ma maturę czy jej nie ma.. Mamy sobie nawzajem pomagać i tyle.
Nikt nie udowodnił, że człowiek bez matury zrobi to gorzej lub wcale, a moim zdaniem niejednokrotnie zrobi to lepiej niż, - tak jak to ktoś wyżej napisał - osoba, która ma maturę ale jest w średniej kondycji.

Rupek już któryś raz chwalisz się swoją wiedzą, której na razie ni widu ni słychu..
Powiem Ci, że wstyd to było by mi mieć na zmianie gościa, który uważał by tak jak Ty i/lub dyskryminował ludzi bez matury..  :fiuu:
Pozdr,
Im więcej wiesz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego jak mało wiesz.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 07, 2012, 19:29:59 »
O i to jest dobrze powiedziane!
Wiochą jest jak się nie wystartuje..

Osobiście nie obchodzi mnie czy kolega, z roty, z którym de facto wchodzę do płonącego budynku z narażeniem życia, ma maturę czy jej nie ma.. Mamy sobie nawzajem pomagać i tyle.
Nikt nie udowodnił, że człowiek bez matury zrobi to gorzej lub wcale, a moim zdaniem niejednokrotnie zrobi to lepiej niż, - tak jak to ktoś wyżej napisał - osoba, która ma maturę ale jest w średniej kondycji.

Rupek już któryś raz chwalisz się swoją wiedzą, której na razie ni widu ni słychu..
Powiem Ci, że wstyd to było by mi mieć na zmianie gościa, który uważał by tak jak Ty i/lub dyskryminował ludzi bez matury..  :fiuu:
Pozdr,
Kogut taka jest prawda <BRAWO>
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Ignis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 07, 2012, 19:48:01 »
Ja nie potępiam służby osób bez matury, wręcz przeciwnie, tak właśnie powinno być! Moim zdaniem taki kujonek-prymusik, nawet po studiach, jeżeli nie ma do tego pasji i zaangażowania, to strażak z niego nie będzie. Ja nie miałbym nic przeciwko, gdyby przyjmowali nawet ludzi po gimnazjum czy zawodówce, nie ma reguły że taki człowiek to musi być "patologia". Poza tym zakres materiału na egzamin maturalny jest w 99% nieprzydatny w straży.

Ale realia niestety czasem bywają inne...
 
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2012, 19:57:41 wysłana przez Ignis »
"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. " - Jan 15:13
"Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!" - 1 Tes 5:6
"Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. " - 1 P 3:17

Offline mlodyfire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 10, 2018, 12:42:44 »
Ponawiam pytanie tak jak w temacie.

Słyszałem już od kilku osób, że na zaoczne studium SA PSP od roku 2017 koniecznie trzeba mieć maturę.
Na stronach tych uczelni jedyne co znalazłem w tej kwestii to wymóg dostarczenia świadectwa ukończenia szkoły średniej LUB egzaminu maturalnego.
Wg mnie pomimo tego, że na dzienną aspirantkę obowiązkowo wymagana jest teraz matura, to na zaoczne nadal nie trzeba jej mieć.
Proszę o odpowiedź.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 10, 2018, 17:25:23 »
Wytrzymasz do poniedziałku? Wtedy zadzwonię do SA i zapytam. A odpowiedź zamieszczę tu. Pasuje?

Offline mlodyfire

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 11, 2018, 14:14:00 »
Heh ok, załapałem ;) Nie było tematu :straz:

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 11, 2018, 14:42:42 »
Nie dzwoń, na zaoczną SA PSP w tym roku nie trzeba matury. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 11, 2018, 19:48:05 »
Ja nie potępiam służby osób bez matury, wręcz przeciwnie, tak właśnie powinno być! Moim zdaniem taki kujonek-prymusik, nawet po studiach, jeżeli nie ma do tego pasji i zaangażowania, to strażak z niego nie będzie. Ja nie miałbym nic przeciwko, gdyby przyjmowali nawet ludzi po gimnazjum czy zawodówce, nie ma reguły że taki człowiek to musi być "patologia". Poza tym zakres materiału na egzamin maturalny jest w 99% nieprzydatny w straży.
Ale realia niestety czasem bywają inne...
Trzeba być wyjątkowym tłukiem, żeby nie zdać egzaminu, którego zaliczenie jest od 30% (o ile dana szkoła przewiduje jej zakończenie maturą). Pełen szacun dla ludzi decydujących się na szkoły zawodowe i technika (i tu opcja matury). Jeśli do zdania matury wg Ciebie trzeba być kujonem-prymusikiem, to naprawdę pozostaje tylko współczuć.

Idac tym tropem - 99% materiału z przedszkola, podstawówki i szkoły średniej jest nieprzydatne w straży...
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 20:21:24 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.322
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 11, 2018, 19:58:38 »
Trzeba być wyjątkowym tłukiem, żeby nie zdać egzaminu, którego zaliczenie jest od 30% (o ile dana szkoła przewiduje jej zakończenie maturą). Pełen szacun dla ludzi decydujących się na szkoły zawodowe i technika (i tu opcja matury). Jeśli do zdania matury wg Ciebie trzeba być kujonem-prymusikiem, to naprawdę pozostaje tylko współczuć.
Prośba do Ciebie Sheldonie
Cofnij się kilka lat przed Giertycha... Wtedy maturę zdawało 60-70%... Matura to był pic na wodę który pozwalał przystąpić do egzaminu na studia... Matura nic nie znaczyła w owych czas mogłeś zdać na "2" i zostać lekarzem bo egzamin zdałeś na uczelni... 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Czy do SZKOŁY ASPIRANCKIEJ (zaoczna) potrzebna jest matura ?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 11, 2018, 20:07:50 »
Pamiętam te czasy i osobiście jestem za przywróceniem egzaminów "branżowych" do danych szkół (czy to średnich czy wyższych). Teraz maturę zdaje i tak i tak zdecydowana większość ludzi do niej przystępujących (za niskie progi?), stara matura dawała większe pole do przekrętów (a raczej naciągania), zazwyczaj wszystko pozostawało w murach sali egzaminacyjnej czy nawet szkoły. A weryfikacja była później.

Osobiście nie robi mi to, czy ktoś ma średnie z maturą czy bez - górze może po prostu chodzić o to, że osoba bez matury siłą rzeczy zatrzyma się na techniku pożarnictwa (żadna ujma i dyshonor) i o ile nie zrobi matury później, wypada z drabinki awansu w kwalifikacjach (a piramida korpusów piramidą nie jest).

Pisząc o 30% piszę o dzisiejszych zasadach (nie wiadomo mi nic, żeby to się zmieniło w ostatnich kilku latach). A lata Giertycha to chyba około... 2007? Wtedy można było nawet uwalić jeden przedmiot i mimo tego zdać - słynna amnestia.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 20:16:34 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!