Autor Wątek: Czym gasić płonącego człowieka  (Przeczytany 72673 razy)

Offline Zyga47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Czym gasić płonącego człowieka
« dnia: Wrzesień 08, 2012, 16:10:22 »
Szanowni pożarnicy czy ktoś spotkał się z konkretnymi procedurami gaszenia płonącego człowieka? Wszyscy zgodnie powiedzą, że najlepiej użyć koc gaśniczy, ale czy jest obowiązek zaopatrzenia bydynku w koc gaśniczy ? Jeżeli nie ma koca to czym gasić ? Widziałem w internecie wiele informacji przeczących sobie nawzajem. Jedni piszą, że gasić wodą inni wręcz zabraniają. Gaśnicę proszkową nie kierować w kieruku człowieka, śniegową można odmrozić skórę. Chyba lepiej odmrozić ciało niż stracić życie . Zapraszam do dyskusji.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2012, 16:18:03 »
Gasisz tym co masz pod ręką. Płonący człowiek nie ma czasu na Twoje myślenie, szukanie środków gaśniczych.

Najtrudniejsze w tym jest to aby tego człowieka położyć na ziemi a jednocześnie samemu nie zacząć płonąć.

Woda - nawet dobrze gasi jeśli masz jej dużą ilość - tylko skąd wziąć taką ilość? Dodatkowym plusem jest, że po ugaszeniu ubranie na człowieku jest mokre co daje później efekt chłodzenia.

Gaśnica proszkowa - zaletą jest to, że nie musisz kłaść człowieka na ziemi, jest na wyposażeniu wielu budynków, samochodów. Niestety proszek nie jest dobry dla dróg oddechowych czy ran oparzeniowych ale z braku innej alternatywy dobre i to.

Gaśnica śniegowa - dobra wewnątrz budynków, nie truje dróg oddechowych jak proszkowa. Ze względu na sposób gaszenia (wypieranie tlenu) poszkodowany nie może się ruszać i powinien leżeć - odmrożenia nie grożą chyba, że trzymałbyś dyszę gaśnicy 10 cm od ciała poszkodowanego przez cały czas a to bez sensu.

Koc - też dobry ale dość rzadko się go spotyka a już na pewno nie masz pod ręką.

Własne ubranie - im większe tym lepiej najlepiej gdyby całego człowieka dało się nim okryć wtedy ono się nie powinno zapalić (jeśli zrobisz to odpowiednio szybko). Najlepiej wykonane nie z materiałów łatwopalnych ale o takie będzie dość trudno.

Gaszenie innymi środkami gaśniczymi typu ziemia, piasek, rolowanie palącym się człowiekiem pozostawia dużo brudu na ranach - ale znowu jak nie ma nic innego to trzeba w taki sposób.

To chyba tak w skrócie ode mnie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2012, 16:22:35 wysłana przez Fistach »

Offline Zyga47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2012, 16:31:09 »
Dziękuję za szybką poradę -_- Moje pytanie wynika z sytuacji z jaką się spotkałem. W miejscowości, wktórej mieszkam podpalił się mężczyzna. Został ugaszony przy pomocy gaśnicy proszkowej. Media podłapały temat i zarzucają gaszącemu , że proszek pogłębił rany oraz, że w budynku nie było koca gaśniczego. 

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2012, 16:39:02 »
Dziękuję za szybką poradę -_- Moje pytanie wynika z sytuacji z jaką się spotkałem. W miejscowości, wktórej mieszkam podpalił się mężczyzna. Został ugaszony przy pomocy gaśnicy proszkowej. Media podłapały temat i zarzucają gaszącemu , że proszek pogłębił rany oraz, że w budynku nie było koca gaśniczego. 
Pewnie liczyli na to, że nie zostanie ugaszony i będzie jeszcze większa sensacja - śmierć (a może nawet zabójstwo) i znieczulica społeczna bo nikt pomocy nie chciał udzielić...

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2012, 18:57:56 »
Fistach wyczerpał już chyba temat praktycznie całkowicie.

Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o koc gaśniczy - ludzie naoglądali się za dużo filmów. Ubrania wykonywane są z przeróżnych, dziwnych materiałów, czasami dogasić je ciężko jest nawet wodą. Głównym zadaniem koca gaśniczego jest odcięcie dopływu powietrza (=tlenu) do miejsca palącego się, nigdy nie uda się dokładnie i szczelnie w 100% takie miejsce przykryć, co powoduje, że czas po jakim spalanie ustanie, nie jest wcale milisekundowy.

Mając pod ręką wszystko to, co wymienił Fistach, wybrałbym w pierwszej kolejności duże ilości wody, obfite zlewanie nawet po ugaszeniu tego człowieka (ale z rozsądkiem, żeby nie zalać mu dróg oddechowych i nie doprowadzić do wyziębienia całkowitego).

Przerabiałem z dwa miesiące temu ten temat, świadkowie zdarzenia położyli człowieka na ziemi, próbowali zagaszać tym co mieli pod ręką (swoje ubrania, jakieś szmaty - efekt "tłumicy"), w międzyczasie ktoś nalał wody do wiadra i zlał tego człowieka w palących się miejscach. Okazało się to skuteczne.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2012, 22:16:14 »
Nie wierzę...... w to o czym tutaj się pisze. Polecam powrót do kursu podstawowego strażaka oraz szkolenia z zakresu chociażby pierwszej pomocy.

Nie wypisujcie takich bzdur o gaszeniu palącego się człowieka, bo tylko uświadamiacie błędnie młodych strażaków i nie tylko.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline Zyga47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2012, 08:27:06 »
Waldi....oprócz krytyki jaka jest Twoja wiedza na ten temat? W internecie spotkałem sie z wieloma opiniami różnych autorytetów ( specjaliści z PSP) . Opinie były podobne do przytoczonych przez Fistacha ( oczywiście jego pierwsza opinia). 

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 11, 2012, 08:30:22 »
gdy pali czlowiek nalezy szukac najbardziej bezpiecnego i dopasowanego do rodzaju zagrozenia srodka gasniczego ;)  tak waldi ?;)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Zyga47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 11, 2012, 10:14:30 »
Tutaj piszą, że gaśnica śniegową nie gasic                                                  http://pl.wikipedia.org/wiki/Ga%C5%9Bnica_%C5%9Bniegowa.
gaśnica proszkową też:                                                                                                                    http://www.psp-sztum.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=41
http://turbo.auto.pl/zagadnienia-przeciwpozarowe.php
Tutaj można gasić gaśnica proszkową ,autorem jest st. kapitan:
http://wojtekchojnowski.abakus.net.pl/gasnice.html
A takie procedury opracowała straz w Puławach:
http://straz.pulawy.pl/files/OTWP/Rozdzial%206.pdf
W jednej z opinii nawet napisano że nie wolno gasic wodą. Niby uczymy sie tego samego na kursach i szkołach a jednak nie ma wyrobionych jednoznacznych poglądów na ten temat.
Zapraszam do dalszej dyskusji . Czy można gasic gasnicą czy nie?
Jeszcze jedno PSP w Pajęcznie :http://kppsp.pajeczno.internetdsl.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46:oparzenia&catid=8:pierwsza-pomoc&Itemid=12
"zasada dotyczy oparzeń w miejscach ograniczonych (przy oparzeniach dużych powierzchni ciała stopniowo polewamy poszkodowanego wodą adoptując ciało do niższej temperatury – w przeciwnym razie poszkodowanemu grozi wstrząs a nawet zatrzymanie pracy serca;
po schłodzeniu okrywamy ranę jak najczystszym opatrunkiem. Jeżeli nie mamy jałowych materiałów opatrunkowych – np. czystym, wyprasowanym gorącym żelazkiem prześcieradłem;
niczym nie pryskamy."


Moderator: Scalono dwa posty. Nie piszemy posta po poście. Jeśli chcesz coś dodać zmodyfikuj istniejący.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2012, 13:58:44 wysłana przez Zyga47 »

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 11, 2012, 12:24:26 »
Jedyną dopuszczalna gaśnicą do gaszenia płonącego ubrania na człowieku jest gaśnica mgłowa. Jako jedyna przeszła badania w CNBOP - pożar testowy manekina w stroju (w tym przypadku był to akurat mundur policjanta oblany benzyną). Żadną inną gaśnicą nie powinno się gasić płonącej odzieży na człowieku. Tylko poprzez stłumienie płomieni kocem gaśniczym lub innym materiałem jaki mamy pod ręką, np. kurtką.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:07:18 »
Akurat w przypadku człowieka, gdzie każda sekunda może stanowić o życiu lub śmierci, powinno się gasić czymkolwiek, jak najszybciej....

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 11, 2012, 20:28:43 »
Jedyną dopuszczalna gaśnicą do gaszenia płonącego ubrania na człowieku jest gaśnica mgłowa. Jako jedyna przeszła badania w CNBOP - pożar testowy manekina w stroju (w tym przypadku był to akurat mundur policjanta oblany benzyną). Żadną inną gaśnicą nie powinno się gasić płonącej odzieży na człowieku. Tylko poprzez stłumienie płomieni kocem gaśniczym lub innym materiałem jaki mamy pod ręką, np. kurtką.


i tych gaśnic wszędzie jest pełno...

Akurat w przypadku człowieka, gdzie każda sekunda może stanowić o życiu lub śmierci, powinno się gasić czymkolwiek, jak najszybciej....

Niestety każdy chciałby zadbać o palącego się człowieka i gasić jak najlepiej - niestety tu po prostu nie ma czasu i gasimy czym się da a potem przeciwdziałamy temu co narobiliśmy. Trochę odwrotnie niż powinniśmy ale np. taki wstrząs i tak jest lepszy niż spalenie...

Na szczęście nie są to częste przypadki.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2012, 21:11:41 wysłana przez Fistach »

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Czym gasić płonącego człowieka
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2012, 13:03:59 »
Gaśnic mgłowych jest znikoma ilość na obiektach (cena robi swoje) i zdaję sobie z tego sprawę. Wysłuchiwałem już takich argumentów, że proszek czy CO2 może powodować uszkodzenia wtórne u poszkodowanego - pewnie i tak, ale ogień powoduje dużo znaczniejsze... i też to powtarzam. Ja bym użył tego co mam pod ręką, ale wybrałbym jakiś materiał, kurtkę, płachtę, koc itp.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...