Autor Wątek: Broń biała w OSP???  (Przeczytany 17827 razy)

Offline kristof998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Broń biała w OSP???
« dnia: Sierpień 23, 2012, 13:01:30 »
Szukałem w regulaminach OSP, PSP i znalazłem wzmianki, do czego służy generalska w PSP, ale w OSP do prowadzenia chyba jakieś jaja ktoś sobie robi a później dziw, że śmieją się z nas :rofl: :rofl:… zapraszam do dyskusji..


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2012, 16:17:49 »
Telepie mnie w środku jak widzę takie zdjęcia. Szabla OFICERSKA WOJSKA POLSKIEGO! Sama nazwa wskazuje, po pierwsze w OSP nie ma funkcji jak oficer. Po drugie są to szable Wojska, Policja też ma, Graniczna też, rozumiem że przyjeło się gdzieś, że w PSP też mają szabelki ale nie tutaj. To jest profanacja, niedługo ratownicy medyczni albo górnicy będą mieli swoje szabelki. Naprawdę przykry widok, potem mówią jacy to ludzie nie są w OSP i smieją się pod nosem.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 23, 2012, 21:02:20 »
górnicy już dawno posiadają szpady górnicze i kordziki więc niczego nowego nie odkryłeś. Śmieszne to bo po raz kolejny ktoś próbuje sie dowartościować. Dla mnie to błazenada. Zresztą tak samo jak te całe halabardy na wielkanoc przy grobie. Jak powszechnie wiadomo szpady szable itp "sprzęt" ma na celu podkreślenie rycerskości - w OSP chyba pokazuje jak zakute łby działają w naszych strukturach.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2012, 22:45:21 »
Daro, nie wiedziałem ze gornicy maja swoje kordziki, to byl nietrafny przyklad. Chyba masz racje, pokazanie rycerskosci. Ale czy to aby na pewno jest potrzebne?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2012, 04:55:22 »
Mam dziwne wrażenie, że temat już kiedyś był poruszany. O ile się nie mylę to szabla w strażackich ceremoniałach pojawia się tylko raz - przy mianowaniu na pierwszy stopień oficerski w PSP.

Więc czemu tak druhowie zrobili? Diabli wiedzą, pewnie tak jak zwykle ma to miejsce, czyli z niewiedzy, albo zwyczajnie przedobrzyli. Coś na zasadzie "w wojsku tak jest, więc czemu nie u nas?". No tyle że głupio to wygląda faktycznie, bo straż to formacja nieuzbrojona.

A halabardy na wielkanoc to inna bajka, dotycząca wcielania się strażaków w pewną zwyczajową rolę, więc tutaj to bym jednak nie krytykował.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline wiktor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2012, 09:39:31 »
Nie tylko OSP lubi fajerwerki. W tym roku także był ciekawy przypadek w Ostrzeszowie (wielkopolskie). Z ceremoniału wojskowego należy korzystać tylko w przypadku kwesti nieuregulowanych w naszym ceremoniale. Jak wygląda nasze umundurowanie jest doskonale opisane i w ceremoniale i rozporządzeniu dot. umundurowania strażaków PSP. Szabla może być używana tylko podczas nominacji oficerskich. No i dlatego przegięcie było tutaj: http://www.psp.wlkp.pl/?art=7654  :wall:- niektórzy juz przechodzą samych siebie żeby się przypodobać na górze w KW - Jasiu - jesteś the best! :rofl:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2012, 09:42:44 wysłana przez wiktor »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2012, 09:43:48 »
Z tego cp wiem to wlasnie halabarda jest tradycyjnie strazacka bo nawiazuje do bosaka :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 24, 2012, 22:44:19 »
A co myślicie o kordzikach? Widywałem już naszych związkowców w defiladach z nimi. Swoją drogą kordzik strażacki z wygrawerowanym znakiem związku na nim to chyba spoko. Szabelka to jak dla mnie przesada.

Offline Kasprol

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 25, 2012, 13:47:43 »
Ale co wy się czepiacie . Jak widzę to wielu ludzi ( kolegów) nie ma zielonego pojęcia co to jest regulamin mundurowy . Dzidek tak nosił mundur ojciec to i ja będę  :huh: :huh:Bo nikt im nie powiedział że jest coś nie prawidłowo  :-\ :-\

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 26, 2012, 10:56:30 »
A co myślicie o kordzikach? Widywałem już naszych związkowców w defiladach z nimi. Swoją drogą kordzik strażacki z wygrawerowanym znakiem związku na nim to chyba spoko. Szabelka to jak dla mnie przesada.
dla mnie noszeneie kordzika jak również szpady to przegięcie na całej linii gdyż nie jesteśmy formacją uzbrojoną. Oczywiście nie mam nic przeciwko np przekazaniu wieloletniemu naczelnikowi w geście podziękowania okolicznościowego kordzika z grawerem ale niech go sobie powiesi na ścianie lub położy na półce. Ale wieszanie czegoś takiego przy dup.e to już przesada. Tylko czekać jak podczas zakrapianej imprezy zaczną się walki muszkieterów
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 26, 2012, 11:00:47 »
Od zawsze strażackim atrybutem był toporek, ale widzę że niektórzy muszą kombinować jak koń pod górę. W czym lepszy jest kordzik od toporka??? :gwiazdki:
Ludzie, weźcie się za ćwiczenia albo sprzątanie koszar, bo z nudów o głupotach niektórzy zaczynają myśleć.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2012, 15:30:55 »
Błazenada  :gwiazdki:Ciekaw jestem co będzie następne może kompania honorowa będzie uzbrojona w "Sagany", aby nimi wywijać jak żołnierze karabinkiem . -_- :rofl:
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2012, 18:59:16 »
Takie pomysły rodzą się u ludzi z braku zajęcia, jestem tego smego zdania co kol.bula "weźcie się za robotę" :P

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 27, 2012, 10:45:28 »
Idąc dalej tropem szabelki w OSP...
Wyobraźcie sobie zdziwienie MDP jak podczas zbiórki szkoleniowej naczelnik mówi
Naczelnik - no młodzieży dzisiaj będziemy uczyć się walczyć z ogniem
MDP - już podniecona, że będzie gasiła a przy okazji na koniec poleją się wodą patrzą gdzie tu sprzęt pożarniczy, a Naczelnik przynosi szablę i mówi, że wyzywa płomienie na pojedynek hehe

Szabla w OSP to fanaberja.
Halabardy, cóż mało strażackie (do tej pory staliśmy z toporkami, ale w tym roku proboszcz dał na halabardy właśnie i stwierdził, że będziemy prawie jak rzymianie) i jak popatrzyłem na kolegów przy grobie to się zastanawiałem czy św. Florian się z tego nie śmieje...
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline ArkadiuszOSPGrodziskMaz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 04, 2014, 10:58:04 »
Szanowne Druhny i drodzy Druhowie. Natknąłem się przypadkiem na ten wątek i bardzo mnie zaciekawił w konekście obecności Kompani Honorowej SGSP pod Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 70-rocznicy Powstania Warszawskiego. Dowiedziałem się że Straż Pozarna będzie już obecna podczas Uroczystości 11 Listopada i innych okazji. Wreszcie!!!!
Natomiast bardzo zdziwiło mnie że tutaj są tak pesymistyczne i negatywne wpisy na temat szabli oficerskiej u dowódcy kompanii lub dowódcy uroczystości. Mam odmienne zdanie od was szanowni druhowie z prostej przyczyny: Przecież biała broń już od dawna istnieje w osp w postaci toporków. Więc skoro członkowie kompani noszą toporki to dlaczego jej dowódca nie miałby nosić szbli.Przecież są ludzie którzy również są oficerami WP i są z szablą zaprzyjaźnieni.
Dziwię się że szanownych forumowiczów "trzęsie" na widok szabli. Rozumiem też że trzęsie was również jak się wasze poczty sztandarowe wystroją w półbuty i pasy oficerskie, lub w spodnie wyjsciowe i buty bojowe (które mają zastąpić buty wysokie), rozumiem że trżesie was jak się wystroicie w białe koszule z krótkim rękawkiem i ubierając białe rękawiczki stajecie w pocztach sztandarowych lub flagowych,....takie mickey mouse.Wierzcie mi to są doświadczenia z życia wzięte i sami nie możecie temu zaprzeczyć. Takich zdjęć są setki w necie. Natomiast dziwię sie również że negatywnie oceniacie halabardy w kościele- druhny i druhowie przecież to jest zasygnalizowanie  syboliki rzymian stojacych przy grobie pańskim. Przecież de facto grobu Chrystusa pilnowali żymianie to idąc tokiem waszego myślenia o halabardach nasuwa się pytanie to co OSP robi przy grobie? Przecież Chrystusa nie pilnowała straż pożarna tylko żołnierze - regularna armia rzymska a przecież oni mieli halabardy. Popatrzcie wreszcie na naszego patrona on też wszedzie pojawia się z halabadrą.
Dajcie juz spokój ze swoimi mądrymi wpisami i pomyślcie troszkę inaczej - poprostu potrzeba jest zmian w ceremoniale oraz w regulaminie umundurowania i musicie wiedzieć jedno że straż pożarna to nie tylko JOT-y (dla nie kumatych Jednostki Operacyjno-Techniczne)ale również straż pożarna to podtrzymywanie tradycji i upiękrzanie dookoła naszego życia.
Ze strażackim pozdrowieniem. :straz:

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 04, 2014, 12:40:11 »
Natomiast bardzo zdziwiło mnie że tutaj są tak pesymistyczne i negatywne wpisy na temat szabli oficerskiej u dowódcy kompanii lub dowódcy uroczystości. Mam odmienne zdanie od was szanowni druhowie z prostej przyczyny: Przecież biała broń już od dawna istnieje w osp w postaci toporków.
Toporek (właściwie to topór lekki) wchodzi w skład uzbrojenia osobistego strażaka...

Więc skoro członkowie kompani noszą toporki to dlaczego jej dowódca nie miałby nosić szbli.
Bo regulamin tego nie przewiduje.

Przecież są ludzie którzy również są oficerami WP i są z szablą zaprzyjaźnieni.
Skoro są oficerami WP i są z szablą zaprzyjaźnieni to armia zawodowa stoi otworem. Skoro zdecydowali się na służbę w tej formacji (SP), a nie innej to niech się dostosują do obowiązujących w niej regulaminów.

Rozumiem też że trzęsie was również jak się wasze poczty sztandarowe wystroją w półbuty i pasy oficerskie.
Regulamin dopuszcza taką konfigurację, więc skąd obawa o trzęsienie?

w spodnie wyjsciowe i buty bojowe (które mają zastąpić buty wysokie), rozumiem że trżesie was jak się wystroicie w białe koszule z krótkim rękawkiem i ubierając białe rękawiczki stajecie w pocztach sztandarowych lub flagowych,....takie mickey mouse.Wierzcie mi to są doświadczenia z życia wzięte i sami nie możecie temu zaprzeczyć. Takich zdjęć są setki w necie.
Regulamin umundurowania jest jeden i każdy powinien się do niego dostosować. A że zdarzają się jakieś wybryki, typu rękawiczki do koszuli z krótkim rękawem to zupełnie inna sprawa i można to postawić na równi z szabelkami czy kordzikami u pasa podczas uroczystości.

Natknąłem się przypadkiem na ten wątek i bardzo mnie zaciekawił w konekście obecności Kompani Honorowej SGSP pod Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji 70-rocznicy Powstania Warszawskiego.
Jednak nikt nie paradował z szablami, a jedynie z toporkami u pasa, które przewiduje regulamin.

straż pożarna to podtrzymywanie tradycji i upiękrzanie dookoła naszego życia.
W rzeczy samej. I o ile mi wiadomo w tradycji (oprócz mianowania na st. oficerski) szabla po porostu się nie pojawia. Upiększanie również jak najbardziej - kwiatki przed remizą, ładnie przystrzyżony trawniczek czy zamiecione chodniki.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline ArkadiuszOSPGrodziskMaz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 04, 2014, 13:40:41 »
Proszę o wskazanie w regulaminie umundurowania miejsca, w którym jest mowa o półbutach w konfiguracji z pasem oficerskim?
Ponadto nigdzie w regulaminie zarówno umundurowania jak i ceremoniale pożarniczym nie jest nic napisane o zakazie czy to szabli czy innych gadżetów mogących mieć wpływ na piękny i schludny  wygląd pododdziałów w danym gerionie, natomiast nie jest zabronione zawodowym oficerom WP być członkami OSP i dobrze że są ponieważ nie ma już zasadniczej służby wojskowej i maszerować młodzież sie nigdy nie nauczy dobrze więc chociaz niech będzie namiastka. Na szczeście w opracowaniu jest zarówno nowelizacja regulaminów zawodów w którym musztra będzie obowiązkowa jak również ceremoniał ze względu na różne braki i luki. Natomiast Ceremoniał OSP napisany jest w oparciu o ceremoniał wojskowy i zawsze wszem i wobec jest mówione że jezeli czegoś brakuje w zapisie należy posiłkowac się ceremoniałem wojskowym.....a gusta są różne obecnie rozważam używanie szabli (zresztą często rozprowadzający wartę przy grobie jej używa)....pozdrawiam i więcej luzu życze koledze.......

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 04, 2014, 16:33:16 »
TAAAAK! I armaty, a przynajmniej haubice, ale samobieżne. Szable w OSP, co jeszcze, łuki? kusze? Może bumerangi? Weźcie wy się w łeb  :wall: Jak chcesz sobie przedłużyć męską część ciała to proponuje wizytę u psycholożki a nie paradowanie z żelastwem w naszym mundurem.
PS. Wnioskuje aby jednostki z miejscowości nadmorskich mogły zamiast szarf stosować przepaski z sieci rybackich, ot tak, po to, żeby podkreślić ich pochodzenie  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2014, 16:37:10 wysłana przez madmax29 »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 04, 2014, 16:39:19 »
Jednostki z województw nadmorskich - koniecznie białe nakrycia głowy, na wzór marynarki wojennej tudzież innych formacji morskich. A strażacy władający wiatrakowcami czy jak się te gówna nazywają - furażerki na wzór wojsk lotniczych.

Część ratownicza i ratowniczo-sprzętowa często leży u nas i kwiczy, a Wy wyskakujecie z szabelkami. Świat się kończy.  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline firefighter12

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 04, 2014, 17:55:59 »
Drogi Arkadiuszu,
jednostki OSP nie są to formacje wojskowe. Jak powszechnie wiadomo wojsko używa szabli, dlatego że wynika to z ich tradycji. Odkąd historia zaczyna być pisana, żołnierz walczył czymś co przypomina miecz później mieczem, szablą itd rzecz w tym że straż to nie formacja wojskowa i w historii OSP nie używało się szabli lecz toporków i dlatego my ich używamy podczas uroczystości bo wynika to z naszej historii i tradycji, o której powinniśmy pamiętać i dbać o nią. Co do naszego patrona oczywistym jest że był żołnierzem imperium rzymskiego z stąd jego strój i halabarda. :mellow:

Offline ArkadiuszOSPGrodziskMaz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 04, 2014, 17:59:50 »
Jednostki z województw nadmorskich - koniecznie białe nakrycia głowy, na wzór marynarki wojennej tudzież innych formacji morskich. A strażacy władający wiatrakowcami czy jak się te gówna nazywają - furażerki na wzór wojsk lotniczych.

Część ratownicza i ratowniczo-sprzętowa często leży u nas i kwiczy, a Wy wyskakujecie z szabelkami. Świat się kończy.  :gwiazdki:

Zazdrość zabija......i poraża. A wiatrakowiec cóż decyzją Pana Prezesa ZOSP RP został umieszczony w naszym powiecie więc nie powinno się podważać decyzji przełożonych ale cóż o wojsku już pisałem wcześniej jednakowoż pozdrawiam.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 04, 2014, 18:08:25 »
Zazdrość? mogę zazdrościć sprzętu, ciekawych inicjatyw w OSP, szkoleń, ale szabli? Pewnie tego nie rozumiem bo rzadko wkładam mundur wyjściowy, a często poniszczony nomex, rzadko biorę udział w paradach, a częściej pocę się w specjalnym na działaniach i ćwiczeniach. Dlatego kiepski pewnie ze mnie strażak, bo nie mam szabli, ale cóż. Nikt nie jest doskonały.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 04, 2014, 22:00:50 »
Jednostki z województw nadmorskich - koniecznie białe nakrycia głowy, na wzór marynarki wojennej tudzież innych formacji morskich. A strażacy władający wiatrakowcami czy jak się te gówna nazywają - furażerki na wzór wojsk lotniczych.

Część ratownicza i ratowniczo-sprzętowa często leży u nas i kwiczy, a Wy wyskakujecie z szabelkami. Świat się kończy.  :gwiazdki:

Zazdrość zabija......i poraża. A wiatrakowiec cóż decyzją Pana Prezesa ZOSP RP został umieszczony w naszym powiecie więc nie powinno się podważać decyzji przełożonych ale cóż o wojsku już pisałem wcześniej jednakowoż pozdrawiam.

Tak właśnie myślałem, że tak durnymi tematami jak broń biała w OSP może się jarać tylko osoba z jednostki powiązanej z tymi wynalazkami.
Zazdrość? Człowieku, Bogu dziękuję, że nam tego gówna nie wcisnęli (nawet za dopłatą byśmy nie wzięli). Jestem identycznego zdania jak kolega madmax29. Swojego munduru wyjściowego nie mam i nie mam zamiaru nawet o niego zabiegać.
A Pawlak jest dla mnie takim przełożonym, jak... może nie będę komentował.  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Nawet nie wiem co mam Ci napisać w tym momencie.  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 04, 2014, 22:54:43 »
Pawlak- generał OSP  ^_^ Ten jego wężyk na czapce mnie rozwala-parodia. Szabelka by mu pasowała....  :wacko:

Offline REEN

  • Byle do straży...
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 960
Odp: Broń biała w OSP???
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 04, 2014, 23:22:38 »
Jednostki z województw nadmorskich - koniecznie białe nakrycia głowy, na wzór marynarki wojennej tudzież innych formacji morskich. A strażacy władający wiatrakowcami czy jak się te gówna nazywają - furażerki na wzór wojsk lotniczych.

Część ratownicza i ratowniczo-sprzętowa często leży u nas i kwiczy, a Wy wyskakujecie z szabelkami. Świat się kończy.  :gwiazdki:

Zazdrość zabija......i poraża. A wiatrakowiec cóż decyzją Pana Prezesa ZOSP RP został umieszczony w naszym powiecie więc nie powinno się podważać decyzji przełożonych ale cóż o wojsku już pisałem wcześniej jednakowoż pozdrawiam.

Tak właśnie myślałem, że tak durnymi tematami jak broń biała w OSP może się jarać tylko osoba z jednostki powiązanej z tymi wynalazkami.
Zazdrość? Człowieku, Bogu dziękuję, że nam tego gówna nie wcisnęli (nawet za dopłatą byśmy nie wzięli). Jestem identycznego zdania jak kolega madmax29. Swojego munduru wyjściowego nie mam i nie mam zamiaru nawet o niego zabiegać.
A Pawlak jest dla mnie takim przełożonym, jak... może nie będę komentował.  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Nawet nie wiem co mam Ci napisać w tym momencie.  :gwiazdki:

Niektóre osp do akcji w koszarze jeżdżą jak i nawet w klapkach, ale galowy u każdego jest. No cóż, niektórzy mają inne priorytety  :szalony: