Autor Wątek: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...  (Przeczytany 10258 razy)

Offline zoog

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« dnia: Maj 31, 2012, 00:44:01 »
Wiem, że temat może okazać się drażliwy ale z ciekawości pytam... Nasza gmina prawie 20 zł za godz. od alarmowania do zakończenia działań (powrót do bazy, konserwacja i utrzymanie sprzętu itp. w własnym zakresie).
Jak wygląda to w Was?

PS. Za szkolenia i ćwiczenia ekwiwalent w naszej gminie nie jest wypłacany.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2012, 18:14:13 wysłana przez zoog »

Offline rondelSTWO

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2012, 07:18:35 »
15zł/h za szkolenia ćwiczenia i wyjazdy alarmowe

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2012, 08:14:46 »
5zł/h - wyjazdy
1zł/h - szkolenia
 :szalony:

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2012, 08:29:17 »
U nas
za szkolenia 0 zł/h !!!
za wyjazdy 0 zł/h !!!

Już powoli przebąkujemy, że chcemy mieć płacone chociaż za długie akcje, niby w budżecie jest zabezpieczone 10 zł/h akcji. Nie wykluczamy, że w tym roku już zaczniemy się zgłaszać, bo brakuje nam tylko zestawu do tlenoterapii i z kasy za ekwiwalent byśmy bez problemu już kupili.
Jesteśmy ostatnią gminą w powiecie w której się nie płaci. Kiedyś spoglądałem na tą sprawę z dumą, ale jak mam zawalać obowiązki w pracy czy względem rodziny, a ta kasa leży to cóż. Jako Prezes też się narobie społecznie.

Dla równowagi sołtysi mają płacone, a wykonują nieporównywalnie mniej pracy.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2012, 08:43:58 »
Za szkolenia jest ustalana jedna stawka  zależności od tego i tyg trwa,

Co do wyjazdów , ok 17zł/h, czesc pieniedzy idzie do puchy na sprzęt, reszta wydajemy głownie na osobiste wyposażenie (rękawice, kominiarki, koszarówki, ostatnio nawet nomex, czy nowe lampy błyskowe)

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2012, 09:10:02 »
za wyjazd 8 zł, za szkolenie 4 zł. Póki co wszyscy się zrzekliśmy ekwiwalentu na rzecz OSP i kupujemy z tych pieniędzy np. mundurki dla MDP, buty i inne rzeczy na które nie da nam gmina.

Offline awaqatal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 31, 2012, 09:54:49 »
U nas jest 10zł wyjazdy 8zł szkolenia. Z tego wszystko idzie na sprzęt, jaki akurat jest potrzebny.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 31, 2012, 11:33:55 »
8 zł wyjazdy i 8 zł szkolenia 
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 31, 2012, 12:44:31 »
U mnie jest 10 zł za wyjazdy i chyba 5 za szkolenia. Przy wypłatach oddajemy dobrowolnie "co łaska" na jednostkę.

marcin89

  • Gość
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 31, 2012, 12:46:47 »
u mnie 12zł za wyjazdy 6zł za szkolenia

Offline koen

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 31, 2012, 13:15:22 »
U mnie 16 zł wyjazd 8 zł szkolenie

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 31, 2012, 13:36:42 »
U mnie w jednostce jest 12 zł za akcje a 6 zł za ćwiczenia. Wszyscy zrzekli się ekwiwalentu na rzecz jednostki.
Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline Michał:)

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • SAPSP
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 31, 2012, 19:36:27 »
5 PLN/1h szkolenia i akcje to samo, trochę mało zwłaszcza, że również pieniądze za akcje idą na OSP  :-\

Offline r_michal5

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 31, 2012, 23:17:30 »
U mnie jest 20,40 zł za wyjazdy , szkolenia . Liczone jest to od średniej krajowej ale dokładnego przelicznika nie znam .
Ustaliliśmy że płacone będzie w działaniach powyżej 2 h . I przekazujemy na jednostkę
do 60zł każdy po 10 zł
do 100 zł każdy po 20 zł
do 200 zł każdy po 40 zł
pow 200 zł minimalnie 50 zł .


Offline Seba6794

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
  • absolwent SA PSP
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 31, 2012, 23:32:57 »
15zł/h za wyjazd

może nie najlepsze miejsce na pytanie ale nurtuje mnie ono: czy za ćwiczenia np przed zawodami (godzinkę pobiegać przy sztafecie i przy motopompie) też płacą Wam ekwiwalent???

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 31, 2012, 23:39:11 »
8zł zarówno za działania ratowniczo-gaśnicze jak i za szkolenia. Całość przekazujemy na rzecz jednostki (wyjątki: ekwiwalent z kursu podstawowego i jeśli dojeżdżamy sami we własnym zakresie na szkolenie-koszty paliwa).
Podliczając cały rok przekazywania ekwiwalentu przez członków to wychodzi kilka tys zł.
15zł/h za wyjazd

może nie najlepsze miejsce na pytanie ale nurtuje mnie ono: czy za ćwiczenia np przed zawodami (godzinkę pobiegać przy sztafecie i przy motopompie) też płacą Wam ekwiwalent???
Nie przesadzajmy. Dlaczego mieliby za to płacić?!
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 31, 2012, 23:52:06 »
r_michal5 - przelicznik maksymalnego ekwiwalentu to "1/175 średniego miesięcznego wynagrodzenia / 1h". U nas jest taka stawka za ćwiczenia i akcje; czyli taka sama jak u was. Przy czym prezes stwierdził, że to sie strażakom należy jak psu buda i w całości pieniążki trafiają dla strażaków, a gmina wypłaca ekwiwalent licząc czas udziału co do minuty.
Pozdrawiam  :straz:

Offline rodman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 01, 2012, 01:02:57 »
zaczynając regularnie jeździć na akcję, pamiętam jak płacili 5 zł./h w 2000 roku, w późniejszych latach podnosili ekwiwalent odpowiednio...7 zł/h, 10 zł./h i od 2 lat płacą nam 15zł/h za wyjazd i 7 zł/h za szkolenie...podobnie jak u kolegi "off", wszystko jest wyliczane co do minuty...

Offline muniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 01, 2012, 07:57:44 »
Wypłacając Wam ten ekwiwalent zostaje zaprzeczony cel działania tej instytucji czyli OCHOTNICZEJ  Straży Pożarnej.
Skoro straż jest ochotnicza to dlaczego jest płacone? Jak dla mnie bez sensu, ciekawe ilu by było ochotników gdyby tego ekwiwalentu nie było?
Jeśli ekwiwalent jest całkowicie przeznaczony na funkcjonowanie danej jednostki to ok, ale ile jest takich OSP gdzie członkowie tych OSP ekwiwalentu nie przeznaczają na funkcjonowanie swojej jednostki?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2012, 08:11:31 wysłana przez muniek »

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2012, 08:35:35 »
Wypłacając Wam ten ekwiwalent zostaje zaprzeczony cel działania tej instytucji czyli OCHOTNICZEJ  Straży Pożarnej.
Skoro straż jest ochotnicza to dlaczego jest płacone? Jak dla mnie bez sensu, ciekawe ilu by było ochotników gdyby tego ekwiwalentu nie było?
Jeśli ekwiwalent jest całkowicie przeznaczony na funkcjonowanie danej jednostki to ok, ale ile jest takich OSP gdzie członkowie tych OSP ekwiwalentu nie przeznaczają na funkcjonowanie swojej jednostki?

Weź pod uwagę, że często są w naszych szeregach osoby, którym, delikatnie mówiąc, nie przelewa się w domu. Tych parę groszy jakie dostaną raz na pół roku (bo u mnie wypłaty są właśnie w takim trybie) naprawdę może podreperować domowy budżet.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2012, 09:24:05 »
12zł za akcję.
10 zł za szkolenie.

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline off

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 01, 2012, 10:05:56 »
Wypłacając Wam ten ekwiwalent zostaje zaprzeczony cel działania tej instytucji czyli OCHOTNICZEJ  Straży Pożarnej.
Skoro straż jest ochotnicza to dlaczego jest płacone? Jak dla mnie bez sensu, ciekawe ilu by było ochotników gdyby tego ekwiwalentu nie było?
Jeśli ekwiwalent jest całkowicie przeznaczony na funkcjonowanie danej jednostki to ok, ale ile jest takich OSP gdzie członkowie tych OSP ekwiwalentu nie przeznaczają na funkcjonowanie swojej jednostki?

Celem Ochotniczej Straży Pożarnej jest ochrona ludności, ratowanie mienia i życia, więc niczemu nie zaprzecza. Ustawodawca przewidział "ekwiwalent", oraz maksymalną stawkę godzinową (ostateczną stawkę ustalają lokalni włodarze). Skoro strażakowi ochotnikowi należy się ekwiwalent to go dostaje i to są jego należne mu pieniądze. Nie podoba mi się swego rodzaju "unoszenie się" osób które twierdzą, że skoro "ochotnicza" to każdy ma ekwiwalentu nie mieć. Jeżeli nie chcesz tych pieniędzy; prosze bardzo, oddać na straż, dom dziecka, panu rysiowi pod sklepem, ale to strażak ma decydować o tym co zrobi ze SWOIMI pieniędzmi, a nie ktoś mu będzie to narzucał, lub wywierał presję na nim by to zrobił. U nas to co kto dostanie, ma dla siebie. Sam prezes stwierdził u nas: "to jest wasze, należy wam się jak psu buda, a gmina ma obowiązek doposarzać jednostlkę, a nie wy za własne pieniądze". A za te pieniążki mogę sobie porobić jakieś drobne naprawy w aucie, którym dojeżdżam, dokupić jakiś gadżet spoza sprzętu wymaganego, albo jak będę miał ochotę to się za to piwa napiję.
Niestety jednak jest trend, który twierdzi, że strażak, który zachowuje ekwiwalent jest niczym zły najemnik, krwiopijczy wampir żerujący na nieszczęściu innych (bo do czyichś nieszczęść jeździ), więc ten kto ekwiwalent oddaje, lub go nie ma, jest nieskażony najemnym brudem  :wacko:.

p.s. ostatni akapit to oczywiście takie literackie wyolbrzymienie, więc trochę dystansu proszę  :straz: :).

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 01, 2012, 13:08:09 »
U nas
za szkolenia 0 zł/h !!!
za wyjazdy 0 zł/h !!!

U nas jest podobnie :o

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 01, 2012, 15:54:21 »
A za te pieniążki mogę sobie porobić jakieś drobne naprawy w aucie, którym dojeżdżam, dokupić jakiś gadżet spoza sprzętu wymaganego, albo jak będę miał ochotę to się za to piwa napiję.
Niestety jednak jest trend, który twierdzi, że strażak, który zachowuje ekwiwalent jest niczym zły najemnik, krwiopijczy wampir żerujący na nieszczęściu innych (bo do czyichś nieszczęść jeździ), więc ten kto ekwiwalent oddaje, lub go nie ma, jest nieskażony najemnym brudem  :wacko:

Święte słowa. @Muniek: to że będziesz wspaniałomyślnie oddawał swój ekwiwalent wcale nie sprawi że zmniejszy się grono ludzi którzy strażakowi ochotnikowi najchętniej napluliby w twarz. Wszystko to prywatna sprawa jednostki. Osobiście pojmuje to tak, że wystarczająco dużo czasu i pracy poświęcamy na prace w remizie oraz czasami na szkolenia w PSP za które przynajmniej w naszej gminie nie dostaje się nic - wystarczająco aby móc pobierać skromne wynagrodzenie swojej roboty. Kiedyś w czasie zimowego biegu na alarm niefortunny upadek skończył się roztrzaskaniem wyświetlacza w telefonie. Była to strata w pełni związana z działaniami ratowniczymi, więc dlaczego miałbym dokładać do interesu?? Z ekwiwalentem czy bez nikt nam za straty własne nie zwróci.
F/StrazPszczolki

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Ekwiwalent czyli ile nam płacą...
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 01, 2012, 16:11:38 »
0 zł
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)