Autor Wątek: Zadania OSP w Obronie Cywilnej ?  (Przeczytany 17784 razy)

Online wujo 2010

• Global Moderator
  • VIP
  • *
Zadania OSP w Obronie Cywilnej ?
« dnia: Maj 25, 2012, 13:57:12 »
Witam kolegów.  Dowiedziałem sie właśnie ,że zostałem wcielony do gminnego OC, specjalność chemik - fizyk ?  Powiedzcie koledzy (jeśli jesteście zorientowani w temacie) jakie mają być zadania członków OSP wcielonych do Obrony Cywilnej? i czy można z tego tytułu pozyskać jakiś sprzęt dla jednostki?

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
Odp: Zadania OSP w Obronie Cywilnej ?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 25, 2012, 14:05:58 »
Przypuszczam że zostałeś włączony w skład Drużyny Wykrywania i Alarmowania, skoro piszesz o specjalności chemik - fizyk. Nie wiem jak odbywa się to w Twoim powiecie, ale u mnie jest tak, że mniej więcej raz w roku organizowane są treningi w ramach Systemu Wykrywania i Alarmowania o Skażeniach - generalnie teraz jest to raczej praca z mapą, odczytywanie i formułowanie meldunków bez zajęć praktycznych. To że jesteś członkiem OSP nie miało tu chyba wielkiego znaczenia (no chyba że się mylę i ktoś wpadł na pomysł aby formację OC zrobić ze strażaków), więc nie liczyłbym na możliwość pozyskania sprzętu. No chyba że się mylę i będzie możliwość zakupu np. kombinezonów na potrzeby gminnego magazynu OC - jak mówię - nie wiem jakie są u was układy w tym zakresie.

Online wujo 2010

• Global Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 25, 2012, 14:24:28 »
Właśnie chodzi o formowanie tej drużyny i mają być organizowane jakieś ćwiczenia w gminie  . Osoby wchodzące w skład Drużyny Wykrywania i Alarmowania jak kolega pisze, u nas mają być z OSP.
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2012, 14:28:32 wysłana przez wujo 2010 »

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 25, 2012, 15:46:43 »
No to ktoś dobrze sobie wymyślił żeby mieć formację OC ze strażaków - ludzie wyszkoleni, zgrani, sprawdzeni. Generalnie z tego co pamiętam, to za wyposażenie formacji OC odpowiada urząd wojewódzki - tzn. oni dają (a w zasadzie wypożyczają) sprzęt - maski przeciwgazowe, parę kombinezonów - jak się uda, sprzęt do wykrywania skażeń taki bardziej podstawowy. Jak pisałem wcześniej - raczej ciężko będzie z pozyskaniem sprzętu dla jednostki OSP/formacji OC, ale może akurat się coś uda. Dużo zależy od tego jakie będzie podejście do tematu w gminie/powiecie. Tutaj masz etatowy skład i wyposażenie DWA - http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=dru%C5%BCyna%20wykrywania%20i%20alarmowania&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CEsQFjAB&url=http%3A%2F%2Fbip.biuletyn.info.pl%2Fphp%2Fpobierz.php3%3Fbip%3Dbip_ladzd%26id_dzi%3D3%26id_zal%3D1721%26id_dok%3D1345&ei=v4e_T9TxHOWc0QX39LS1Cg&usg=AFQjCNHJpB6c_-xfX-sUM5xOJ6sQcjyIEQ&cad=rja
Do tego dochodzi jeszcze kwestia szkoleń i tych ćwiczeń o których mówisz. Komendantem Drużyny będzie pewnie pracownik Urzędu Gminy zajmujący się sprawami OC, więc jeśli ten trening będzie wyglądał tak jak w mojej gminie w tamtym roku, to zbierzecie się gdzieś w UG czy w remizie, będziecie na podstawie informacji z powiatu przygotowywać meldunki i propozycje działań ratowniczych. No chyba że szykują się Wam jakieś większe ćwiczenia - no to może będzie jakieś działanie praktyczne.

Poza tym, o ile dobrze pamiętam, jako osoba z przydziałem mobilizacyjnym do formacji Obrony Cywilnej nie zostaniesz w przypadku mobilizacji powołany do służby wojskowej.

wujo2010

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2012, 14:22:00 »
http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/spoleczne/w-nowym-systemie/7149642     u mnie w gminie już coś szykują w tym kierunku, więc coś musi być na rzeczy :straz:

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2014, 15:16:49 »
Dostaliśmy dzisiaj do zaopiniowania nowe normatywy  w zakresie zaopatrywania organów i formacji obrony cywilnej w sprzęt, środki techniczne i umundurowanie niezbędne do wykonywania zadań obrony cywilnej.
Dokument ten przewiduje 7 rodzajów formacji: 1. chemiczno - ekologiczne, 2. zabezpieczenia medycznego, 3. zabezpieczenia technicznego, 4. zabezpieczenia akwenów, 5. ratownictwa energetycznego, 6. ratownictwa ogólnego, 7. systemu wykrywania i alarmowania o skażeniach - te są obowiązkowe.
Normatywy są dość ciekawe, z zasady mają być standaryzowane z wymaganiami dla grup specjalistycznych w KSRG. Normatywy są bardzo ambitne odnośnie sprzętu.

Niestety pdf ma prawie 2 mega więc nie mam jak wrzucić załącznika.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2014, 15:25:48 wysłana przez krzysiek_2k »

Offline Basior7776

• Strażak Sam
  • pchor.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2014, 15:53:21 »
Wrzuć na zippyshare.com ;)

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2014, 16:10:06 »
Odpowiednie służby już się tym zajmują :)

Offline sheldon

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2014, 17:00:42 »
Oki, plik dostępny tutaj: http://tiny.pl/q52w3 :)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 21, 2014, 21:04:18 »
To na razie tylko normatyw wyposażenia, jednak daje dużo do myślenia odnośnie organizacji formacji OC - mają być dobrze wyposażone, dosprzętowione - ciekawe skąd będą na to środki. No bo o ile wyposażenie formacji ratownictwa medycznego to w zasadzie wyposażenie standardu A w tej dziedzinie, więc nie jest to jakiś nietypowy sprzęt, to zapisy odnośnie samochodów typu SCRD, poduszkowców, samochodów z podnośnikiem, dźwigów ale też sprzętu hydraulicznego i innego specjalistycznego są raczej trudne do zrealizowania przez gminy. Mam nadzieję że w ślad za tym normatywem przyjdą jeszcze jakieś inne wyjaśnienia co do zasad tworzenia formacji OC czy to na bazie jednostek OSP czy innych podmiotów. Biorąc pod uwagę sugerowaną liczebność formacji - chem/eko - 18 osób - do zrobienia na bazie OSP - ewentualnie próbować z dwóch - trzech, rat-med - 10 osób - spokojnie jedna OSP, rat-tech - no to już poważna sprawa - 54 osoby - to generalnie "najcięższa" formacja, trudno mi sobie ją wyobrazić na poziomie gminy... Formacja "wodna" - co najmniej dwie przygotowane osoby w zastępie, do tego łódź, odpowiedni samochód, ale też zapisano cysternę i stację uzdatniania wody... Ratownictwo energetyczne - 6 osób, ale to znowu fachowcy energetycy - narzuca się obsada posterunku energetycznego, no ale ci ludzie będą mieli co robić w sytuacji kryzysowej - no chyba że powołanie takiej formacji ma uchronić przed tym, że zostaną np. zmobilizowani - wtedy jak najbardziej rozumiem takie działanie - przydziały mobilizacyjne dla ludzi, świadczenia rzeczowe dla sprzętu i w czasie mobilizacji wszystko zostaje na swoim miejscu... 

Swoją drogą tekst wydaje się być niespójny, różne metody formatowania tekstu i tabel, przeklejane trochę "na odczep się"...

Offline Levy

• Per aspera ad astra
  • VIP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2014, 22:23:26 »
Im dalej czytałem tym odnosiłem większe wrażenie, że zrealizowanie wymagań zawartych w tym dokumencie w grosie gmin będzie bardzo trudne, żeby nie powiedzieć nierealne. Już prędzej na poziomie powiatów.
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline GP_Rbk_Chka

• Strażak Sam
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2014, 00:43:16 »
Bardzo ciekawy dokument. Kilka kwestii wydaje się interesujących już na pierwszy rzut oka- przykład: formacja ratownictwa technicznego w stanie stałej gotowości nie ma konieczności posiadania samochodów. Ale już w czasie wojny ma posiadać po jednym MegaCity, SCRt, SRt i Sdź (w czasie kryzysu może odpaść z tego SRt). Jak uda nam się zabezpieczyć te pojazdy na czas? Obowiązkowy zapas u producentów czy przymusowa konfiskata sprzętu (o ile takowy jest gdzieś w okolicy)? Patrząc na standard formacji chemicznej odnoszę wrażenie, że powolanie jej na szczeblu gminnym nie wchodzi w rachubę. A chyba nie ma to być dublowanie strażackich grup chemicznych w dużych miastach? W formacji medycznej też widzę ciekawostkę... Lekarz, pielęgniarka i położna mogą działać zgodnie z regulacjami dotyczącymi ich zawodu. A ratownik medyczny musi przejść kurs KPP. Cóż, widać że nawet 10 czy 15 lat doświadczenia w bezpośrednim ratowaniu życia nie daje takich umiejętności jakie posiada pielęgniarka z POZ-u czy oddziału psychiatrycznego, a tym bardziej położna  :szalony:
Plus ratio quam vis

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2014, 08:20:58 »
Przymusowa konfiskata to prosta sprawa - wystarczy nałożyć świadczenia rzeczowe (choć w przypadku obrony cywilnej to chyba bardziej na drodze porozumień - muszę doczytać w przepisach), tylko trzeba znaleźć kogoś, kto takim sprzętem dysponuje. W swojej okolicy znam jedną firmę która posiada ciężki samochód ratownictwa drogowego, ale to już nie moja gmina, nawet nie mój powiat. Samochody z podnośnikiem z koszem to już niekoniecznie energetyka, ale może firmy zajmujące się wycinką drzew - może na nich można by coś próbować podziałać - nałożyć świadczenie na samochód z kierowcą/operatorem...
A reszta ciężkiego sprzętu - trudna sprawa...

Online wujo 2010

• Global Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2014, 09:41:36 »
Jeśli chodzi o jakieś wsparcie ze strony Starostwa w dofinansowaniu jednostki OSP dzialajacej w OC to kubeł zimnej wody :-\ Napisałem o jedyne 500zł na alarmowanie i odpowiedz  oczywiscie negatywna  :kwit: w odpowiedzi że to gmina jest odpowiedzialna za finansowanie OSP. Z gminy oczywiście też się nie mogę doprosic.

Offline daro

• Weteran
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 22, 2014, 20:51:02 »
A mnie tylko ciekawi jak oni sobie wyobrażają np. powódź podobną do tej z 1997 r.

Jednostki PSP i OSP zostaną zaalarmowane jako pierwsze. Wraz z nimi wyjedzie 50% osób powołanych do OC. Mam rozumieć że wtedy na miejsce akcji przyjedzie policja lub wojsko i na chama będzie wyłapywać strażaków włączonych do OC żeby tworzyli formacje obrony cywilnej? To jest po prostu chore.

No w sumie może też być tak że wojsko nie przyjedzie bo osoby z Narodowych Sił Rezerwowych to też Ci sami strażacy co są przy akcji z ramienia OSP.

Może zamiast dofinansowywania "in vitro", rząd rozpocznie program klonowania strażaków ochotników.

90% jednostek OSP powinny zgłosić w swoich szeregach do ZOSP orkiestry - jednoosobowe (jako tzw. człowiek - orkiestra)

Zresztą już w samej preambule tego gniotu zawarto po co nas tam potrzebują  "winni (nas) wykorzystać"
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 23, 2014, 14:47:37 »
Zgłosiliśmy takie uwagi/zapytania do starostwa, oni to mają przekazać dalej. Może przypadkiem ktoś zwróci na to uwagę i odpowie...

Online wujo 2010

• Global Moderator
  • VIP
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 02, 2014, 20:29:29 »
Od starostwa nic koledzy nie dostaniecie . Może sie powtarzam ,ale odrazu mówie obowiązki na OSP nałożyli ale nic poza tym. :kwit:

Offline krzysiek_2k

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 02, 2014, 22:34:43 »
Od starostwa nic koledzy nie dostaniecie . Może sie powtarzam ,ale odrazu mówie obowiązki na OSP nałożyli ale nic poza tym. :kwit:
Ja jestem tutaj w podwójnej roli - jako strażak OSP i pracownik UG. Generalnie póki co nikt nic nie wie w tym temacie, mam cichą nadzieję że coś dobrego da się na tym ugrać, ale pewnie zanim ktoś coś konstruktywnego z tego wyciągnie to trochę potrwa, później będzie nowa kadencja i tradycyjne odrzucanie tego co zrobili poprzednicy, nawet jeśli to było dobre, więc nie ma się co spodziewać szybko jakichś konkretów...

Online grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 02, 2014, 21:09:23 »
informację Prezesa Najwyższej Izby Kontroli o przygotowaniu systemu ochrony ludności przed klęskami żywiołowymi oraz sytuacjami kryzysowymi.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/biuletyn.xsp?skrnr=ASW-129

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy:

Bardzo dziękuję. Panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, na wstępie taka uwaga: informacja, którą rozpatruje dzisiaj Wysoka Komisja, dwukrotnie była – chyba dwa tygodnie temu po raz ostatni – przedmiotem obrad Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sejmu RP. Pierwszy raz Komisja wysłuchała informacji i wyjaśnień i sformułowała dezyderat, a na drugim posiedzeniu styczniowym Komisja do Spraw Kontroli Państwowej przyjęła bez uwag odpowiedź na dezyderat sporządzoną w MSW. Praktycznie można powiedzieć, że wszystko co można było zrobić w określonym okresie, ustosunkowując się do tego, co NIK zawarła w swoich zaleceniach, zostało załatwione – jak mówię, na tyle, na ile horyzont czasowy pozwolił. Gdybyście sobie państwo tego życzyli, to oczywiście mogę mówić bardzo szczegółowo, natomiast powiem tak: jeżeli chodzi o obronę cywilną, to panowała zgoda z tym, co prezentowała NIK. Zwłaszcza komendant główny od lat walczył z tym problemem, bo jako Komendant Główny PSP jest jednocześnie Szefem Obrony Cywilnej Kraju.
Proszę państwa, gdyby faktycznie podejść do tego problemu zgodnie z polskim prawodawstwem, to trzeba byłoby obok KSRG, który dzisiaj i tak spełnia zadania obrony cywilnej, zbudować drugą równoległą formację, wielotysięczną, którą trzeba by było umundurować, wyszkolić i uzbroić w odpowiedni sprzęt. Naszym zdaniem byłoby to po prostu bezsensowne marnotrawstwo państwowych pieniędzy, tym bardziej że – w mojej ocenie – byłoby to trudne, a wręcz niemożliwe, bo przepisy tej ustawy zdecydowanie odstają od współczesności. Większość zakładów pracy działa dzisiaj w innej formie prawnej, niż działała kiedyś, więc tworzenie zwartych formacji obrony cywilnej jest dla mnie czystą mrzonką, jest zupełnie niepotrzebne. Dlatego też przygotowaliśmy w resorcie projekty dwóch dokumentów, a mianowicie program ochrony ludności, który jest dokumentem wykonawczym do strategii „Sprawne Państwo 2020” w części dotyczącej celu 7. „Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego” i stanowi wykonanie dyspozycji zawartej w celu szczegółowym 7.4.3. „Opracowanie programu ratownictwa i ochrony ludności”. Ten program jest niejako forpocztą dla ustawy, której założenia zostały w resorcie przygotowane i są w tej chwili na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych. Plan działania i strategia wynikająca z procesu legislacyjnego przyjętego w naszym kraju jest taka, że w momencie przyjęcia przez Radę Ministrów programu ochrony ludności w programie prac Komitetu Stałego Rady Ministrów powinien szybciutko się znaleźć, zresztą już się znalazł i w programie prac Komitetu Stałego, i rządu projekt założeń do ustawy o ochronie ludności, która spełnia właściwie wszystkie postulaty zawarte w wystąpieniach pokontrolnych NIK, związane z działalnością obrony cywilnej, a mówiąc szczerze, z jej brakiem, bo takowych tak naprawdę nie było, obok tego, co robi KSRG.

Proszę państwa, chcę powiedzieć, że jesteśmy po wielu różnego rodzaju spotkaniach międzynarodowych i wewnętrznych, mamy za sobą wiele doświadczeń związanych z aurą, z nieszczęściami, jakie się wydarzyły, wybuchami gazu, katastrofami kolejowymi i z całą odpowiedzialnością chcę powiedzieć, że KSRG znakomicie wypełnia swoje zadania. Natomiast PSP, która jest jakby sercem, trzonem tego systemu (pożarna jest tak naprawdę tylko z nazwy, bo dzisiaj jest to wyspecjalizowana, wielozadaniowa służba ratownicza – tak bym to najkrócej określił) wykonująca masę przeróżnych zadań, w tym praktycznie wszystkie te, które w czasie pokoju przypisane są formacjom obrony cywilnej… W systemie jest dziś 499 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP i 3992 jednostek OSP, a chcę państwu powiedzieć, że i w programie, i w projekcie założeń do ustawy przewidzieliśmy, że w systemie znajdzie się dodatkowo jeszcze przynajmniej 1000 OSP. System otwieramy również na innego rodzaju organizacje społeczne zajmujące się szeroko rozumianym ratownictwem. Oczywiście przyjmowanie następowałoby w drodze dobrowolności, tak jak to jest w przypadku OSP, bo ich też nikt na siłę do KSRG nie włącza, tylko na ich wniosek, na ich prośbę.

Proszę państwa, w tej chwili trwają w komendach wojewódzkich narady roczne, analizujemy wszystkie dane i praktycznie ponad 90% wszystkich czasów dojazdu od momentu otrzymania zgłoszenia do momentu przybycia na miejsce zdarzenia w krajowym systemie mieści się między 6 a 8 minutami. To jest absolutny rekord świata i żadna inna formacja ratownicza nie może się z takim czasem dojazdu mierzyć, a jest to zasługa, po pierwsze, sprawności operacyjnej jednostek PSP, a poza tym doskonałego przygotowania i wyposażenia jednostek OSP wchodzących w skład krajowego systemu oraz i ich gęstej sieci, równomiernego rozmieszczenia na terenie całego kraju. Często się zdarza tak, że jednostki ochotnicze są pierwsze na miejscu zdarzenia ze względu na to, że mają dużo, dużo bliżej do tegoż miejsca niż mająca swoją bazę w mieście powiatowym PSP.

Oczywiście o wyposażeniu i jego braku moglibyśmy mówić w nieskończoność. Tym oczywiście można by też manipulować, bo to wszystko zależy od norm, jakie przyjmiemy, i od czasu normatywnego funkcjonowania danego sprzętu jako przydatnego użytecznie, bo jak byśmy ustalili w rozporządzeniu żywotność samochodu na 30 lat, to ich nie będzie brakować, ale jak określimy to realnie na lat 15 czy mniej, to wtedy te braki będą większe. Podam tylko, że od roku 2008 do dzisiaj zakupiono tylko dla PSP 1400 nowoczesnych samochodów bojowych ratowniczo-gaśniczych, nie licząc tysięcy sztuk nowych samochodów, które zostały zakupione do OSP. A chcę powiedzieć, że każdy zakup nowego samochodu do PSP oznacza, że całkiem przyzwoity i w dobrym stanie technicznym pojazd trafi do OSP, bo on zejdzie ze stanu PSP. I tutaj też dążymy do obniżenia wieku samochodów, choć oczywiście w OSP zdarzają się jeszcze Żuki pełnoletnie, z dowodem osobistym kilkakrotnym, ale to nie są samochody, które są na wyposażeniu jednostek będących w systemie, bo żeby być w systemie, to trzeba spełniać określone warunki. Są to, po pierwsze, warunki bazowe, czyli trzeba mieć dobrze wyposażoną remizę z minimum dwoma boksami garażowymi, trzeba mieć minimum dwa samochody bojowe o określonym standardzie – to muszą być co najmniej dwa średnie samochody, a najważniejsze jest to, że trzeba spełniać warunki dotyczące wyszkolenia strażaków, mieć odpowiednią liczbę kierowców, ratowników, naczelników, dowódców itd., itd. Bez spełnienia tych warunków nie ma mowy, żeby komendant główny podpisał zgodę na włączenie jednostki do KSRG.

Chcę powiedzieć, że jeżeli dokumenty, o których mówił pan prezes Cichosz i o których wspominałem ja, czyli zarówno program, jak i ustawa się zmaterializują, to zadań jeszcze przybędzie, bo oprócz działalności stricte ratowniczej, czyli pierwszego kontaktu z poszkodowanymi, przyjścia z pomocą, usunięcia przyczyn zdarzenia, w grę będzie wchodzić jeszcze pomoc humanitarna w pierwszych godzinach czy w pierwszych dniach po zdarzeniu. My w tej chwili robimy przeróżne rzeczy, bo jak w kujawsko-pomorskim była śnieżyca i samochody stały w kilkunastokilometrowym korku, to nikt inny tylko strażacy dowozili tam herbatę i jakieś posiłki. Jeżeli w Bisztynku po gradobiciu trzeba było przykryć domy folią, to nie robił tego nikt inny tylko właśnie strażacy. I to są te elementy pierwszej pomocy humanitarnej. Jak trzeba dowieźć chleb, jedzenie uwięzionym w czasie powodzi, to też robią to strażacy z KSRG, którzy są praktycznie na każde wezwanie i na każde zawołanie, nigdy nie odmawiają, jeśli zostaną poproszeni o pomoc. W tej chwili nawet w kontekście tego, z czym mieliśmy do czynienia w ruchu kolejowym na skutek warunków atmosferycznych, komendant główny wyszedł z takim – nie wiem, jak to nazwać – pomysłem czy postulatem, chęcią porozumienia z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, że nasze jednostki są w stanie w ciągu kilku minut dojechać do pociągu, który gdzieś utknie, tylko musimy o tym wiedzieć, musi być przepływ informacji, bo strażacy na pewno tam dotrą i na pewno udzielą pasażerom pociągu niezbędnej pomocy. To może tyle, jakby były jakieś pytania dotyczące krajowego systemu, to jestem do dyspozycji.

O telefonie 112. Proszę państwa, w zasadzie powiadamianie ratunkowe w związku z wejściem w życie ustawy i wcześniejszą zmianą ustawy o działach jest w tej chwili domeną Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, natomiast ustawa formalnie przyczyniła się do tego, że zbudowany system jest w tej chwili zgodny z obowiązującym systemem prawnym. Zgadzam się, że wcześniej nie był zgodny i myśmy też się zrzymali na to, że komendant główny jest obsztorcowywany za coś, czego nie ma, czyli za nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego, którego de facto nie było, bo był w budowie. A przedtem całość sprawy znajdowała się w ustawie o PSP, a nie w specustawie, jaką jest ustawa o powiadamianiu ratunkowym, ale myślę, że w tej chwili to wszystko będzie już działało jak najlepiej. Ostatnie centra powiadamiania ratunkowego są uruchamiane i włączane do systemu, większość już działa, ale w tej chwili nie chciałbym ich wymieniać, bo jak powiadam, dzisiaj zajmuje się tym Minister Administracji i Cyfryzacji, natomiast wiem, że jest już blisko końca.

Całkowita zgoda z NIK, jeżeli chodzi o zarządzanie kryzysowe. My szybko poprawiliśmy to, co zrobiliśmy źle, centrum zarządzania kryzysowego Ministra Spraw Wewnętrznych już nie ma, zostało zmienione rozporządzenie, a wszelkie zalecenia dotyczące i częstotliwości spotkań zespołu, i innych działań są w naszym mniemaniu realizowane zgodnie z tym, co postulowała NIK.

Jak już mówiłem, te wszystkie elementy zostały zawarte w odpowiedzi na dezyderat wystosowany przez Komisję do Spraw Kontroli Państwowej, którą owa Komisja przyjęła w styczniu tego roku.

To tyle, dziękuję. Nie wiem, czy pan komendant będzie chciał coś dodać.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz:

Myślę, że pan minister przekazał tyle informacji, że ja mogę tylko powiedzieć, że realizujemy właściwie wszystkie te powinności, które są opisane w konwencji genewskiej. Może tak: czasami rozwiązania prawne nie nadążają za rzeczywistością, którą tworzy się dzisiaj w kraju, bo jeżeli powiedzieliśmy sobie w 1995 r., że tworzymy KSRG, który ma przede wszystkim udzielać pomocy w każdej sytuacji, kiedy dochodzi do zagrożenia życia czy też mienia w wielkich rozmiarach, to od 1995 ten krajowy system jest budowany na bazie jednostek PSP poprzez wprowadzanie do niego kolejnych jednostek OSP. Mamy świadomość, że powinniśmy w Polsce zbudować równoległą formację pod tytułem obrona cywilna, która miałaby działać tylko i wyłącznie w sytuacji kwalifikowanego stanu wojennego lub być uruchamiana w sytuacji klęski żywiołowej, bo tak mówi dzisiaj ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. My praktycznie właśnie tak rozbudowujemy KSRG, żeby w każdej takiej sytuacji mógł właściwie wypełniać wszystkie powinności na rzecz niesienia pomocy obywatelowi w przypadku zagrożeń. Co prawda dzisiaj prawo definiuje jednoznacznie, że mamy się zajmować sprawami ratowniczymi, niemniej jednak poprzez system finansowy – mówił o tym pan minister – który stwarza również parlament, dzięki wsparciu udzielanemu jednostkom OSP w KSRG, budujemy również pewne obszary związane z pomocą doraźną obywatelowi w przypadku wystąpienia zagrożenia na większą skalę, czego przykładem jest choćby powódź z 2010 r. czy też inne przypadki doraźnego zagrożenia na większą czy mniejszą skalę. Cała filozofia budowania systemu ma polegać na tym, byśmy potrafili skutecznie udzielić pomocy adekwatnymi siłami, które możemy dyslokować na terenie całego kraju. Dzięki temu systemowi mamy o wiele lepszą sytuację niż w wielu innych krajach Europy Zachodniej, gdzie systemy opierają się przede wszystkim na samorządach, bez możliwości wsparcia zewnętrznego, jeżeli nie są podpisane umowy dwustronne, dotyczące niesienia sobie pomocy na zasadzie zapłaty za tę pomoc. Dzisiaj w naszym kraju jest przyjęte takie rozwiązanie, że możemy swobodnie dyslokować zasoby ratownicze będące w dyspozycji PSP i KSRG na terenie całego kraju, a państwo zabezpiecza możliwość funkcjonowania tych jednostek w sytuacjach, kiedy trzeba nieść pomoc w innym regionie. Przykłady moglibyśmy razem z panem ministrem mnożyć.
Skupiamy się również na pewnych dziedzinach ratowniczych związanych z zagrożeniami, które zawsze będą występować, czy to w stanie pokoju, czy to w stanie wojny, i na które państwo musi być przygotowane. Mam na myśli choćby obszary szeroko rozumianego ratownictwa technicznego, ale nie tylko zdarzeń w postaci wypadków czy katastrof komunikacyjnych, bo bierzemy również pod uwagę przygotowanie formacji do działań w przypadku katastrof budowlanych, które będą występować np. w czasie bombardowań w stanie wojennym. Stąd też ten system będzie wypełniał zadania związane z ratowaniem życia ludzkiego, z minimalizowaniem zagrożeń. Co prawda w większym zakresie musimy spojrzeć na wszystkie podmioty ratownicze, które funkcjonują w Polsce i które będą użyteczne i muszą być użyteczne w sytuacji klęsk żywiołowych. Zresztą w tym kierunku idzie m.in. przygotowywany przez MSW pod kierunkiem pana ministra program rozwoju ratownictwa i ochrony ludności, który w niedługim czasie zostanie przyjęty przez Radę Ministrów. Jest to dokumentem kierunkowy, który wskazuje, w jakim kierunku ma się rozwijać system ratowniczy, by gwarantował nie tylko sferę reagowania, ale również doraźną pomoc obywatelowi w sytuacji zagrożeń – o dużej skali, bo w przypadku małej skali, kiedy mówimy o jednym zniszczonym budynku, to oczywiście od tego jest samorząd, ale kiedy mówimy o dużej skali, to wtedy jest uruchamiany cały proces ewakuacji, zapewnienia miejsc kwaterowania czy też nawet doraźnej pomocy związanej z brakiem energii elektrycznej, niedostarczeniem wody. PSP, między innymi dzięki temu, że budujemy te zasoby w KSRG, wysłała agregaty na Słowenię – co prawda niewielką liczbę, ale wysłała – w celu udzielenia pomocy w sytuacji związanej z awarią infrastruktury krytycznej i brakiem prądu na niektórych obszarach. To jest właśnie budowanie zasobu na rzecz sytuacji trudnych w naszym kraju.

To tyle tytułem uzupełnienia w sprawie działań, które realizujemy w tym kierunku.

Poseł Janusz Dzięcioł (PO):

Panie przewodniczący, panie ministrze, panie komendancie, to bardzo cieszy, kiedy mówi się o tym, że jest w Polsce organizacja czy jednostki ratownicze, które są bardzo dobrze zorganizowane. I to jest prawda, bo zarówno zawodowa straż pożarna, PSP, jak i OSP tak naprawdę cieszą się największym zaufaniem społecznym, jakie tylko w Polsce mieć można, ale myślę, że to wynika także z tego, że ci ludzie idą do tej pracy z czystego powołania i kierowani chęcią niesienia pomocy innym. Kiedy jednostki straży pożarnej wyjeżdżają do akcji, to strażacy dostają jakieś drobniutkie pieniądze za to, że biorą udział w akcji ratowniczej, ale bardzo często jest tak – o czym tu nie mówiliśmy – że ci strażacy z tych pieniędzy nie korzystają, tylko zostawiają te pieniądze w swojej jednostce, aby zasilić kasę OSP, żeby przyczynić się do tego, żeby jednostka, w której są zrzeszeni, rosła w siłę. Chciałbym prosić pana ministra czy też pana komendanta, żeby powiedzieli nam coś na ten temat, czy my rozpatrujemy albo myślimy o tym, żeby tych ludzi, którzy przez wiele lat, czasem przez dziesiątki lat biorą udział w akcjach ratowniczych, są zrzeszeni w strażach pożarnych, jakoś nagrodzić, czy nie byłoby dobrze, gdybyśmy jakimś dodatkiem do emerytury czy w inny sposób wsparli ich działanie? Powiem szczerze, że ostatnio brałem udział w wielu spotkaniach i wiem, że strażacy nie narzekają i nie wybrzydzają wtedy, kiedy są potrzebni, sami bardzo chętnie garną się i do szkolenia, i do ratowania, ale z drugiej strony czują się troszeczkę niedocenieni. Czy moglibyście panowie coś na ten temat powiedzieć? Dziękuję bardzo.

Online grzela

• KLUBOWICZ
  • VIP
  • *
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 12, 2014, 10:34:58 »
Projekt założeń projektu ustawy o ochronie ludności

Myślą przewodnią proponowanych rozwiązań jest wykorzystanie istniejących zasobów państwa, w szczególności krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego oraz potencjału stowarzyszeń (ochotnicze straże pożarne) i organizacji pozarządowych (społeczne organizacje ratownicze), tak aby stworzyć warunki od efektywnego współdziałania w celu ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska.

http://bip.msw.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2014/22887,Projekt-zalozen-projektu-ustawy-o-ochronie-ludnosci.html

http://bip.msw.gov.pl/download/4/20988/Projekt-uzgodnienia.pdf