Autor Wątek: Ubezpieczenie MDP  (Przeczytany 16540 razy)

Offline krzysiekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Ubezpieczenie MDP
« dnia: Maj 22, 2012, 11:15:56 »
Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie na forum.

Gminna odpowiada za ubezpieczenie członków czynnych ale także MDP. Jak to się ma w rzeczywistości? Za każdym razem jak organizuje im zbiórkę muszę to zgłaszać przez radio podległej mi JRG. Czy są jakieś pisma szkoleniowe? Co w razie jakiegoś wypadku?

Offline krzysiekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Ubezpieczenie MDP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2012, 11:51:14 »
Ponawiam pytanie

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Ubezpieczenie MDP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2012, 11:26:44 »
A to nie jest tak, że MDP czy też dzieci młodsze obowiązuje ubezpieczenie wykupione w szkole ? Ono przecież nie ogranicza się tylko i wyłącznie do drogi z i do szkoły i pobytowi w szkole, ale raczej non stop jest że tak się wyrażę w użyciu.
Brotherhood - work together, survive together...

Offline Adriano

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Ubezpieczenie MDP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2012, 13:19:37 »
W Dąbrowie Górniczej mamy ubezpieczone MDP na podstawie listy, jako ubezpieczenie grupowe. Nie zgłaszam wcześniej zajęć z MDP, w razie zdarzenia zgłaszam jedynie do miejscowego CZK szczegóły na piśmie, a ci informacje przekazują do ubezpieczyciela. Dalej sprawę prowadzi ubezpieczyciel. Oczywiście gromadzimy cała historie leczenia.
"Zapytać możesz - wiedzieć nie musisz"

اكد البروفسور يانوش دانتسكي رئيس قسم الدراسات العربية والاسلامية فى

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Ubezpieczenie MDP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2013, 01:25:41 »
Wszystko fajnie ale ubezpieczenie grupowe członków MDP obowiązuje dopiero wtedy gdy formalnie istnieje taka drużyna. Drużyna stworzona tylko na zawody to za mało. Tak przynajmniej działa to w mojej gminie, która ubezpiecza również przygotowania do zawodów.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ubezpieczenie MDP
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2013, 17:58:05 »
Cytuj
Interpelacja (nr 15112) do ministra spraw wewnętrznych w sprawie obowiązku ubezpieczenia, który nakłada na gminę ustawa o ochronie przeciwpożarowej
Szanowna Panie Ministrze! Ustawą o ochronie przeciwpożarowej w art. 32 nałożono obowiązek wykonania przez gminę wielu zadań, w tym „ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej, ubezpieczenie może być imienne lub zbiorowe nieimienne”.
Mając na uwadze powyższą sprawę jako istotną dla samorządów gmin i ochotniczych straży pożarnych, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1.   O jakim ubezpieczeniu (jakie szkody obejmującym) jest mowa w art. 32 ust. 3 pkt 2 (np. OC, NNW)? Na realizacji jakiego ubezpieczenia i w stosunku do kogo polega ten obowiązek gminy? Czy to ubezpieczenie może odnosić się tylko do członków ochotniczej straży pożarnej biorących udział w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach, czy też dotyczy wszystkich członków jednostki?
Wskazanie młodzieżowej drużyny pożarniczej może sugerować, że chodzi o członków biorących udział w działaniach ratowniczych.
2.   Czy ubezpieczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 3 pkt 2, może asekurować gminę w zakresie wypłaty odszkodowania wynikającego z art. 26 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1?
Z poważaniem
Poseł Józef Racki
Warszawa, dnia 4 marca 2013 r.

Cytuj
Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 6 marca 2013 r., znak: SPS-023-15112/13, dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Józefa Rackiego w sprawie ubezpieczenia, które nakłada na gminę ustawa o ochronie przeciwpożarowej, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Przepis artykułu 32 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.), regulujący kwestię ubezpieczenia członków ochotniczej straży pożarnej oraz młodzieżowej drużyny pożarniczej, obowiązuje od dnia wejścia w życie przedmiotowej ustawy, tj. od dnia 26 września 1991 r., z niewielką zmianą w jego treści wprowadzoną ustawą z dnia 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 163, poz. 1015), w wyniku której w przepisie tym wskazano, że „ubezpieczenie może być imienne lub zbiorowe nieimienne”. Należy przy tym wyjaśnić, że dodany fragment stanowi jedynie odniesienie do produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez zakłady ubezpieczeń, które różnią się pod względem ekonomicznym i związane są z możliwością wykupienia polisy zbiorowej bądź indywidualnego ubezpieczenia.
Zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1 tejże ustawy. Powyższy przepis nakłada zatem na gminę obowiązek zapewnienia środków finansowych na pokrycie wymienionych wydatków. W odniesieniu do określonego w art. 32 ust. 3 pkt 2 przedmiotowej ustawy obowiązku ubezpieczenia w instytucji ubezpieczeniowej członków ochotniczej straży pożarnej i młodzieżowej drużyny pożarniczej należy wskazać, że zarówno wybór rodzaju ubezpieczenia (zbiorowe lub indywidualne), jak również jego zakresu będzie zależał wyłącznie od danej gminy, która w sytuacji niewykupienia ubezpieczenia w pełnym zakresie będzie zobowiązana do wypłaty odszkodowania z własnych środków. To bowiem na gminie ciąży obowiązek wypłaty odszkodowania w razie wypadku członka OSP, zaś ubezpieczyciel zobowiązany jest do zwrotu gminie poniesionych z tego tytułu kosztów.
 
Z poważaniem