Autor Wątek: Problem z certyfikatem CNBOP  (Przeczytany 8468 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Problem z certyfikatem CNBOP
« dnia: Maj 11, 2012, 01:12:40 »
http://gorzow.gazeta.pl/gorzow/1,35211,11697239,Strazakow_problem_z_beczka_i_drabina__I_to_kosztowny.html

Szczerze mówiąc dziwi mnie że na CS było to już z 7 godzin temu, a jak na tą chwilę jeszcze nikt tego nie skomentował - toż to skandal wołający o pomstę do nieba. Raz że cały ten Józefów to już dawno powinien być zlikwidowany, a dwa że ktoś w tym konkretnym przypadku jest mocno nadgorliwy wymagając tego certyfikatu.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2012, 02:02:16 »
Tego nie przeskoczysz. Moja jednostka chciała zakupić nowe auto od Niemców "gatunek COMBO - all in one"... ale certyfikat byłby jebitnie drogi. Dużo za drogi. Koncepcja padła i tak się skończyły marzenia o aucie lepszym niż Stolarczyk.
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2012, 06:46:26 »
Ten Józefów powinni dawno zlikwidować jeden pan z firmy która się zajmuje sprzedażą artykułów ppoż. powiedział krótko " Panie gdyby nie było Józefowa to byście mieli taaaakkki wybór rękawic strażackich że szok" a już nie wspomnę o innym sprzęcie za który każą płacić słone pieniądze

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2012, 07:59:44 »
To jest wszystko o dupę rozbić...byle żeby tylko kasę zgarnąć, mnie to nie dziwi bo wiadomo gdzie żyjemy... :wall:

Offline SFlorian

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2012, 08:39:40 »
Ja też nie jestem za CNBOP w obecnej formie.
Ale zlikwidowanie go zupełnie spowoduje, że fakt - będziemy mieli tańszy sprzęt i będzie go więcej ale strażak nie będzie wiedział czy dane rękawice będą go chroniły przed temperaturą 100 stopni czy 300 stopni i przez jaki czas, nie będzie wiedział czy rękawice rozlecą się dopiero po 3 latach użytkowania czy po 3 pierwszych akcjach.
Moim zdaniem nie tędy droga żeby likwidować komórkę która w pewnym sensie dba o nasze bezpieczeństwo (piszę "w pewnym sensie" bo wiemy że atesty nie zawsze nas zadowalają).
Raczej powinno się zdjąć obowiązek dopuszczania do użytku w straży tylko i wyłącznie sprzęt z atestem CNBOP. Niech będzie większe dowolność w zakupach. Chcę to kupuję z atestem CNBOP - nie chcę to kupuję bez atestu - ale na własną odpowiedzialność.

Myślę, że wtedy rynek sam wyłoniłby firmy które robią dobry, bezpieczny sprzęt i umundurowanie. Bez konieczności płacenia haraczu do Józefowa.
To samo z samochodami wymienionymi w artykule. Chcą jeździć samochodem bez CNBOP? To niech jeżdżą.
Sklep stworzony przez strażaków dla strażaków - www.florian.sklep.pl

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 11, 2012, 09:00:58 »
Chcę to kupuję z atestem CNBOP - nie chcę to kupuję bez atestu - ale na własną odpowiedzialność.

Czy przypadkiem teraz to tak nie wygląda? Pierwszy lepszy przykłąd drabina telestair - nie posiada CNBOP a jednak OSP ją kupują i użytkują "na własną odpowiedzialność"

Normy europejskie, jak i europejskie certyfikaty, które określają parametry sprzętu więc po co kolejny bufor.
Z pewnością plusem CNBOP jest odsiew chińskich bubli (choć nie jest to regułą) Ale to właściwy temat do dyskusji.


Jestem ciekaw jak temat "certyfikatu" załatwiają firmy które ściagają używane samochody z zachodu?

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 11, 2012, 09:33:43 »
A najlepsze w tym wszystkim jest to że istnienie CNBOP wcale nie eliminuje jakichkolwiek wad. Od zawsze zastanawiam się jakim cudem certyfikat mogą dostawać buty produkowane przez Protektora, czy Nomexy, których za cholerę nie da się normalnie zapiąć. Dlaczego coś, co ma europejskie certyfikaty nie jest akceptowane w Polsce?
Kolejny twór, który pochłania potężne pieniądze i utrudnia mniejszym firmom wprowadzenie swoich produktów, nie raz o niebo lepszych.

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 11, 2012, 09:56:50 »
i to właśnie nazywa się nabijaniem kasy w czyjąś kieszeń bo faktycznie jeśli dany produkt spełnia normy europejskie ba a nawet światowe i nie może być użytkowany w kraju o nazwie Polska to słowami zuluguli to jest bardzo dziwny kraj
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 11, 2012, 10:29:27 »
Istniejący wątek związany z tematem: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14440

Powtórzę to co napisałem w poprzednim wątku - nawet jak znajda tę kasę na zbadanie to i tak te samochody nie zostaną dopuszczone bo nie spełniają obowiązujących obecnie w Polsce przepisów (nie znam dokładnej specyfikacji tych konkretnych ale tak przypuszczam na podstawie tych aut które widziałem). Chodzi o malowanie, kąty wejść zejść, prześwity, pojemność zbiornika wody i środka pianotwórczego, działko, autopompę (pewnie też bez CNBOP), szybkie natarcie w prawej tylnej skrytce itp. itd..
Porównajcie sobie te IFY z: http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-10-85-553
 
Do tej pory nie było problemu z rejestrowaniem - nie wiem co nawywijali, że im się ktoś dopatrzył tego CNBOP. Moim zdaniem podobnie jak ze sprowadzaniem aut cywilnych (akcyza i inne opłaty) - jeśli chcą walczyć to przez instytucje unijne, inaczej nie widzę szans. 

Na marginesie - identyczne bądź bardzo podobne parametrami stare pojazdy są użytkowane w Polsce (pewnie też w PSP) bez CNBOP. Są czasem przekazywane do OSP i rejestrowane także bez CNBOP. Jak to możliwe?


Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 11, 2012, 12:00:56 »
Ten Józefów powinni dawno zlikwidować jeden pan z firmy która się zajmuje sprzedażą artykułów ppoż. powiedział krótko " Panie gdyby nie było Józefowa to byście mieli taaaakkki wybór rękawic strażackich że szok" a już nie wspomnę o innym sprzęcie za który każą płacić słone pieniądze
To jest wszystko o dupę rozbić...byle żeby tylko kasę zgarnąć, mnie to nie dziwi bo wiadomo gdzie żyjemy... :wall:
Dokładnie.

CNBOP to przeżeranie kasy, która mogłaby być spożytkowana na sprzęt ratujący mienie i życie. Po co wydawać świadectwo zgodności na coś co jest np. zgodne z normą/mami zharmonizowanymi z dyrektywą?
Na cholere nam ta instytucja? Nie dość, że wyrzucamy kasę w błoto, firmy wyrzucają kasę w błoto (np. kilkanaście miesięcy zajęło im wydanie certyfikatu dla eDraulic). Poważne firmy i tak robią sprzęt zgodnymi z normami a konkurencja jest tak duża, że muszą się do tego sprzętu przykładać.

Może zmasowana akcja PSP + OSP + "nasi" przedstawiciele w parlamencie coś da?
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2012, 14:22:04 wysłana przez Fistach »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 11, 2012, 13:49:56 »
Do tej pory nie było problemu z rejestrowaniem - nie wiem co nawywijali, że im się ktoś dopatrzył tego CNBOP. (...)

Na marginesie - identyczne bądź bardzo podobne parametrami stare pojazdy są użytkowane w Polsce (pewnie też w PSP) bez CNBOP. Są czasem przekazywane do OSP i rejestrowane także bez CNBOP. Jak to możliwe?
Dlatego na początku napisałem że ktoś wykazał się wyjątkową nadgorliwością - mam tu na myśli Wydział Komunikacji lub PSP. Ale z tej dwójki to prędzej bym powiedział że to WK robi problemy, mimo tego że oni nic do CNBOP nie mają - ot tak ktoś sobie zażyczył pewnie certyfikatu aby w dowód pojazdu wpisać "specjalny pożarniczy". No ale szczegółów nie znam, więc to tylko domysły.

Poza tym...
Auta używane z tego co wiem generalnie są z certyfikatu zwolnione. Bliżej też nieznany jest los setek pojazdów przekazanych z policji, które były w DR "specjalne" (mimo minimalnych różnic między tymi pojazdami, a zwykłymi osobówkami) ale nigdy nie "specjalne pożarnicze". Sprawę powinien załatwić przegląd rozszerzony - a przynajmniej tak było w przypadku naszego Lublina.

A już całkiem na marginesie:
Na ostatnim kursie na jakim byłem wykładowca opowiedział historię jak to Rosenbauer, czyli producent jakby nie było światowy i lider w dziedzinie rozwiązań technicznych, ergonomii i jakości aby wprowadzić pewien model wozu gaśniczego na nasz rynek musiał uzyskać certyfikat CNBOP... I w pierwszym podejściu nie dostał, gdyż jedna z nasad była o 3cm niżej niż dopuszcza norma Józefowska... :o Paranoja to mało powiedziane :gwiazdki:

A z drugiej strony certyfikat otrzymuje taki sprzęt jak UPS-y, nazwy firmy nie podam, bo nie pamiętam, ale były to UPS-y z demobilu PSP, a miałem okazję nimi palić w piecu... Paliło się to tylko trochę gorzej niż zwykłe szmaty. :wall:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2012, 01:33:36 »
Pierwszy raz słyszę by używany, leciwy samochód z zagranicy musiał mieć cnbop..do nas dwa lata temu też trafiło Renault z Francji..tutaj komuś się nieźle popie...ło w głowie, samochód wyprodukowany w latach 70-80tych ma spełniać idiotyczne normy ustalane dla teraźniejszych nowych...

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2012, 11:25:03 »
Może zmasowana akcja PSP + OSP + "nasi" przedstawiciele w parlamencie coś da?

Obawiam się, że u naszych rządzących to już niczego nie załatwimy. Czas przejrzeć na oczy że dumnie nazywany "parlamentarny zespół strażaków" dla owych strażaków nie zrobił jeszcze nic. CNBOP to tylko wierzchołek bajzlu. Jeszcze zabawniejszy jest VAT na sprzęt pożarniczy. O ile zakupy za pieniądze gminy i własne mogę jeszcze zrozumieć, bo to finanse wypracowane przez samorząd. Ale już dowalanie VAT-u na sprzęt z KSRG jest dla mnie porażką. Państwo ściąga podatek od pieniędzy, które samo dało. To jest paranoja.

A gdyby naprawdę certyfikaty na samochody wydawali fachowcy to firma pana S. mogłaby zwijać manatki albo wkońcu oferować produkty na przyzwoitym poziomie.
F/StrazPszczolki

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2012, 18:02:15 »
U nas się pier...lą z tym cnbop a w Rosji Rosenbauer zabudowy na Kamazie robi...dla mnie bomba

http://www.youtube.com/watch?v=ndyJxphzhGU&feature=related

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 18, 2012, 13:38:47 »
Ja też nie jestem za CNBOP w obecnej formie.
Ale zlikwidowanie go zupełnie spowoduje, że fakt - będziemy mieli tańszy sprzęt i będzie go więcej ale strażak nie będzie wiedział czy dane rękawice będą go chroniły przed temperaturą 100 stopni czy 300 stopni i przez jaki czas, nie będzie wiedział czy rękawice rozlecą się dopiero po 3 latach użytkowania czy po 3 pierwszych akcjach.
Moim zdaniem nie tędy droga żeby likwidować komórkę która w pewnym sensie dba o nasze bezpieczeństwo (piszę "w pewnym sensie" bo wiemy że atesty nie zawsze nas zadowalają).
Raczej powinno się zdjąć obowiązek dopuszczania do użytku w straży tylko i wyłącznie sprzęt z atestem CNBOP. Niech będzie większe dowolność w zakupach. Chcę to kupuję z atestem CNBOP - nie chcę to kupuję bez atestu - ale na własną odpowiedzialność.

Myślę, że wtedy rynek sam wyłoniłby firmy które robią dobry, bezpieczny sprzęt i umundurowanie. Bez konieczności płacenia haraczu do Józefowa.
To samo z samochodami wymienionymi w artykule. Chcą jeździć samochodem bez CNBOP? To niech jeżdżą.

Ty sobie jaja robisz kolego, nie?

Wyobraź sobie, że niektóre ubrania, rękawice i inny sprzęt przechodzą testy np. Thermoman - http://www2.dupont.com/Poland_Country_Site/pl_PL/Products_and_Services/Products/thermoman.html
Pomimo tego CNBOP wymaga jeszcze żeby spełniać ich oczekiwania. Czyli kolokwialnie mówiąc zapłacić trzeba sporą kasę żeby można te ubrania sprzedawać u nas. O nic więcej nie chodzi, tylko kasę. Zobacz jaka tam jest kadra. Kto niby te badania wykonuje, jakie kwalifikacje mają ci ludzie do badania ubrań, hełmów, rękawic, butów, kominiarek, gaśnic, itp. Uważasz, że są kompetentni. Dla mnie bardziej kompetentny jest producent, który sprzadaje mi ubranie i ma potwierdzenie testów thermomana. I to na całym świecie wystarcza, a u nas trzeba dodatkowo opłacać się mafii z CNBOP.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Problem z certyfikatem CNBOP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2017, 23:14:02 »
Ja też nie jestem za CNBOP w obecnej formie.
Ale zlikwidowanie go zupełnie spowoduje, że fakt - będziemy mieli tańszy sprzęt i będzie go więcej ale strażak nie będzie wiedział czy dane rękawice będą go chroniły przed temperaturą 100 stopni czy 300 stopni i przez jaki czas, nie będzie wiedział czy rękawice rozlecą się dopiero po 3 latach użytkowania czy po 3 pierwszych akcjach.
Moim zdaniem nie tędy droga żeby likwidować komórkę która w pewnym sensie dba o nasze bezpieczeństwo (piszę "w pewnym sensie" bo wiemy że atesty nie zawsze nas zadowalają).
Raczej powinno się zdjąć obowiązek dopuszczania do użytku w straży tylko i wyłącznie sprzęt z atestem CNBOP. Niech będzie większe dowolność w zakupach. Chcę to kupuję z atestem CNBOP - nie chcę to kupuję bez atestu - ale na własną odpowiedzialność.

Myślę, że wtedy rynek sam wyłoniłby firmy które robią dobry, bezpieczny sprzęt i umundurowanie. Bez konieczności płacenia haraczu do Józefowa.
To samo z samochodami wymienionymi w artykule. Chcą jeździć samochodem bez CNBOP? To niech jeżdżą.
Kolego a jak myślisz jest ze sprzętem medycznym? Też jest jakiś medyczny CNBOP? Otóż nie ma. A słyszałeś, żeby sprzęt medyczny wyrządził komuś krzywdę, choć sprowadza się go nawet z Chin? Są normy, dyrektywy, znak CE, które musi wprowadzający na rynek spełnić. Sprzęt medyczny wprowadzany na rynek podlega rejestracji w Rejestrze Wyrobów Medycznych na podstawie przedstawionych dokumentów i tyle, nikt go dodatkowo nie bada. A jeśli chcesz sobie sprowadzić z zachodu jakiś aparat, to sprowadzasz, byle miał znak CE i pracujesz. Czy pojazd gaśniczy jest bardziej skomplikowany od np. dźwigu. A dźwigów nieprodukowanych w Polsce jakoś nikt dodatkowo nie certyfikuje, oczywiście przechodzą okresowe badania jak wszystkie i wszędzie.

Moderator: Odpowiedziałeś na post i zadałeś pytanie koledze który pisał 11 maja 2012.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2017, 12:35:56 wysłana przez Sylwek »