Autor Wątek: pomoc dla początkującego  (Przeczytany 5082 razy)

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
pomoc dla początkującego
« dnia: Kwiecień 13, 2012, 20:04:51 »
Witam.
Zatrudniłem się w firmie wykonującej m.in. IBP.

Za miesiąc mam dostać swoją pierwszą instrukcję do opracowania. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, mam nieco teorii ze szkoły aspiranckiej i nic poza tym.

Czy ktoś doświadczony mógłby mi napisać jak to wygląda w praktyce? Czy bardzo ciężko zrobić taką instrukcję, jakieś wskazówki itp? Jak mam się już teraz najlepiej przygotować do tej pracy?
Najgorzej zacząć, myślę że potem już będę wiedział o co chodzi dlatego proszę Was o pomoc.


Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2012, 17:55:54 »
To może zna ktoś przynajmniej jakąś fachową przydatną literaturę?
Co powiecie na temat tego ? http://www.matmar.com.pl/product_info.php?products_id=1638

Znajde tu przydatne informacje?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2012, 18:24:57 wysłana przez Jacek09s »

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2012, 09:06:51 »
Skoro zatrudniłeś się w firmie wykonującej Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego to najprostsze rozwiązanie to obczaić wcześniejsze opracowania tej firmy, poznać jak wygląda u Was szablon, jaki jest styl pisania, układ, jakie informacje... Popytaj współpracowników jak oni opracowywali IBP. Przecież jesteś początkującym więc powinni Ci pomóc, zabrać na obiekt dla którego wykonuje się IBP. Nie da się napisać dobrej i profesjonalniej Instrukcji bez wizji lokalnej na obiekcie.

Napiszę Ci jak wygląda to u mnie.
Dostajemy zlecenie ---> jadę na obiekt, ogólna wizja lokalna obiektu, sprawdzenie czym dysponują (projekt budowlany, plany obiektu, opis procesu technologicznego itp.) ---> wycena i oferta ---> akceptacja oferty  ---> jadę jeszcze raz na obiekt i robię dokładną już wizję lokalną, umieszczam na planach miejsca ustawienia gaśnic, hydrantów i innych urządzeń ppoż., itp.  --> zabieram całą dokumentację (im więcej dostanę od nich tym lepiej)   ---> rozmowa z kompetentną osobą reprezentującą Zleceniodawcę na temat organizacji ewakuacji u nich, wewnętrznych procedur (jeśli takowe mają) itp. ---> potem to już komputer, telefon, mail i opracowujemy IBP. 

Z literatury dla początkującego dobra jest ta książka:
http://www.bookmaster.pl/instrukcja,bezpieczenstwa,pozarowego,zasady,i,przyklad,opracowania/cieslak,henryk/ksiazka/359304.xhtml
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline Jacek09s

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2012, 12:11:14 »
Stokrotne dzięki  :straz:

listopad211

  • Gość
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2012, 19:39:15 »
Witam
U mnie schemat umawiania się z zleceniodawcą i zbieranie informacji do instrukcji jest podobny jak u Kobry. Nie chcę cię straszyć, ale po zmianach w przepisach osoba która opracowuje IBP ponosi ogromną odpowiedzialność za to co napisze w IBP.
Więc dla swojego bezpieczeństwa autor dokumentacji powinien mieć ogromną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.
Powinna być to co najmniej wiedza dobrego prewentysty.

sytuacja najbardziej korzystna - zdobywanie wiedzy przy osobie znającej się na rzeczy.

Offline chaossss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 22, 2012, 18:23:52 »
Cytuj
Kobra
Z literatury dla początkującego dobra jest ta książka:
http://www.bookmaster.pl/instrukcja,bezpieczenstwa,pozarowego,zasady,i,przyklad,opracowania/cieslak,henryk/ksiazka/359304.xhtml

Podajesz koledze literaturę z 2009 roku a w 2010 zmieniło się rozporządzenie :o

Jacek09s

Jeżeli masz wiadomości z bezpieczeństwa pożarowego budynków na poziomie aspirantki spokojnie dasz sobie radę. Przeanalizuj rozporządzenie z 7 czerwca 2010r i będzie ok. Tutaj podam najważniejsze rzeczy jakie muszą się znaleźć w IBP:

    1. Warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z przeznaczenia, sposobu użytkowania, prowadzonego procesu technologicznego, magazynowania (składowania) i warunków technicznych obiektu, w tym zagrożenia wybuchem;
    2. Określenie wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice oraz sposoby poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym;
   3. Sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia;
   4. Sposoby zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, jeżeli takie prace są przewidywane;
    5. Warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania;
    6. Sposoby zapoznania użytkowników obiektu, w tym zatrudnionych pracowników, z przepisami przeciwpożarowymi oraz treścią przedmiotowej instrukcji;
    7. Zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami;
    8. Plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie, oraz terenu przyległego, z uwzględnieniem graficznych danych dotyczących w szczególności:
        - powierzchni, wysokości i liczby kondygnacji budynku,
        - odległości od obiektów sąsiadujących,
        - parametrów pożarowych występujących substancji palnych,
        - występującej gęstości obciążenia ogniowego w strefie pożarowej lub w strefach pożarowych,
        - kategorii zagrożenia ludzi, przewidywanej liczby osób na każdej kondygnacji i w poszczególnych pomieszczeniach,
        - lokalizacji pomieszczeń i przestrzeni zewnętrznych zaklasyfikowanych jako strefy zagrożenia wybuchem,
        - podziału obiektu na strefy pożarowe,
        - warunków ewakuacji, ze wskazaniem kierunków i wyjść ewakuacyjnych,
        - miejsc usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, kurków głównych instalacji gazowej, materiałów niebezpiecznych pożarowo oraz miejsc usytuowan0ia elementów sterujących urządzeniami przeciwpożarowymi,
        - wskazania dojść do dźwigów dla ekip ratowniczych,
        - hydrantów zewnętrznych oraz innych źródeł wody do celów przeciwpożarowych,
        - dróg pożarowych i innych dróg dojazdowych, z zaznaczeniem wjazdów na teren ogrodzony;
    9. Wskazanie osób lub podmiotów opracowujących instrukcję.

Jak zgodnie z prawdą opiszesz powyższe to wystarczy. Można dodać coś od siebie ale to już zależy od twojej inwencji twórczej.

Tak jak piszą koledzy musisz "oglądnąć" sobie obiekt i poprosić o materiały - najlepiej projekt budowlany łącznie z operatem pożarowym. Tam wszystko znajdziesz.

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy:)

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2012, 23:00:29 »
Kolega Chaossss pięknie opisał Ci co mówi rozporządzenie i jak do tego podejść. Ja mam tylko jedną uwagę. Uważaj na opisówki zawarte w projekcie budowlanym podbitym przez Rzeczoznawcę, bo możesz wpaść na piękną minę. To co tam jest napisane najczęściej jest efektem inwencji twórczej projektanta, który o ochronie ppoż. wie tyle co nic, a rzeczoznawca tego nawet nie przeczytał. Jak to u nas bywa "Włodziu dobrze zaprojektowałeś?" "Ależ oczywiście wal pieczątkę i uciekam". Tak miałem zaprojektowany ośrodek rehabilitacyjny dla osób z głęboka niepełnosprawnością, a opisany jako szkoła dla dzieci wymagających indywidualnego podejścia ZL III" (1/5 osób bez kontaktu z otoczeniem). A i pieczątki 2!!! rzeczoznawców pod tym.

Offline listopad21

  • www.doryn-ppoz.pl
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
  • www.doryn-ppoz.pl
    • Przeglądy hydrantów
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2012, 15:11:30 »
Polecam lekturę Wydawnictwa: Szkoła Główna Służby Pożarniczej
"Bezpieczeństwo pożarowe budynków"
Marian Abramowicz i Ryszard Gabryel Adamski
Ja posiadam wydanie z 2002 r. Fajna książeczka.

Dużo ciekawych informacji dla początkującego i nie tylko.

Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na aktualizację przepisów.

Polecam

Offline hannak

  • Inspektor ppoż i bhp
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: pomoc dla początkującego
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 17, 2012, 08:41:21 »
no jeżeli chodzi o rzeczoznawców to fakt trzeba uważać....przykre ale prawdziwe pracuje w dużym szpitalu a zdarzyło mi sie znaleś opisy części obiektó jako ZL III a w zeczywistości są to oddziały chirurgiczne .... Tak samo zdarza się niestety często (wiem niestety z doświadczenia) że obiekt jest projektowany jako całkiem coś innego niż jest. Jeżeli chodzi o IBP to trzeba poświęcić moim zdanie troche czasu na zebranie pewnych informacji rzutów planów i opisów ale waże jest aby samemu w miare możliwości to zweryfikować. Zabawy troche jest ale warto się przyłożyć do czegoś pod czym się trzeba podpisać :) jak kożystam z porad umieszczanych na stronach PSP i oczywiście ustaw i przepisów