Autor Wątek: Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa  (Przeczytany 1119 razy)

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa
« dnia: Kwiecień 02, 2012, 11:05:32 »
Pomoc dla weteranów
Osoby, które brały udział w działaniach poza granicami kraju w ramach m.in. kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu, grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej mogą mieć przyznany status weterana. 30 marca br. weszła w życie ustawa o weteranach działań poza granicami państwa.

Status weterana może być przyznany osobom, które brały udział nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngencie policyjnym, kontyngencie Straży Granicznej, w zadaniach ochronnych BOR lub zapewnieniu bezpieczeństwa państwa. Status weterana może zostać przyznany także osobom, które brały udział w działaniach poza granicami państwa w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Status weterana poszkodowanego może zostać przyznany osobie, która w czasie działań poza granicami państwa wskutek wypadku lub choroby doznała uszczerbku na zdrowiu.

Ustawa przyznaje weteranom m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podpisał rozporządzenie o pomocy psychologicznej dla weteranów-funkcjonariuszy oraz ich rodzin, które jest aktem wykonawczym do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. Zgodnie z przepisami ustawy oraz rozporządzenia weteran -funkcjonariusz lub weteran poszkodowany - funkcjonariusz oraz najbliżsi członkowie jego rodziny będą mieli prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej, jeżeli problemy zdrowotne funkcjonariusza są związane z działaniami poza granicami państwa. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie i poza kolejnością w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Z pomocy psychologicznej będą mogli skorzystać funkcjonariusze, którzy brali udział w działaniach poza granicami kraju w ramach kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej lub zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu albo grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej.

Weterani-funkcjonariusze oraz ich rodziny w razie potrzeby będą mogli uzyskać pomoc psychologiczną zarówno w warunkach stacjonarnych (w szpitalu), ambulatoryjnych (w przychodni, czy poradni), jak i w warunkach domowych. Pomoc psychologiczna w zależności od potrzeb i stanu osoby potrzebującej pomocy będzie obejmowała badania diagnostyczne, terapię psychologiczną (indywidualną lub grupową, w tym rodzinną), poradę indywidualną i poradę rodziną. W przypadku każdej osoby zostanie najpierw przeprowadzone badanie psychologiczne diagnostyczne (np. szczegółowy wywiad psychologiczny), które pozwoli na określenie rodzaju potrzebnej pomocy i dostosowania terapii psychologicznej do konkretnych potrzeb. Zakres pomocy obejmuje różnorodne formy terapii psychologicznej, tak aby można ją było w pełni dostosować do potrzeb konkretnego weterana-funkcjonariusza lub członka jego rodziny.

Źródło: MSW - http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9695/Pomoc_dla_weteranow.html