Autor Wątek: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR  (Przeczytany 41867 razy)

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 01, 2014, 20:10:36 »
Ano jak masz kilka osób z pożaru to czujnikiem sprawdzasz, kto ma najwięcej CO, to jemu najpierw tlen

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 02, 2014, 10:09:35 »
Ale procedura mówi, że tlen każdemu ;)

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 02, 2014, 23:42:39 »
Ten zapis o tlenie dla każdego wiele mówi o jakości zasad rat med - ale tu jest ratowniczy bank wiedzy...

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 11, 2014, 20:53:05 »
Poniżej załączam opinie MSW nt. zmian w ustawie o ratownictwie medycznym. W kilku miejscach jest napisane o potrzebie wykorzystania potencjału ratowników medycznych w KSRG w łańcuchu przeżycia.
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/238150/238158/238162/dokument128109.pdf

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 14, 2014, 01:30:26 »
Pewnie MZ wpadnie w zadumę lub panikę i zacznie szukać obwieszczenia o zdarzeniach masowych. W końcu jak resort siłowy pisze, to nie ma żartów...

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #80 dnia: Październik 14, 2014, 20:02:03 »
I jeszcze jeden dokument aktualnych rządzących Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnejprzemawiajacych za wykonywaniem mcr w KSRG a nawet w organizacjach ochotniczych
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/238150/238158/238162/dokument129524.pdf str.3
Pozdrawiam

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 07, 2015, 10:04:49 »
Widzę że temat aktywności zawodowej ratowników medycznych po za systemem PRM żyje nie tylko u nas w środowisku ale także w straży. Dodam więc swoje trzy grosze:
1)   Obserwuję temat i wydaje mi się że decyzja o zadaniach zawodowych ratowników medycznych (to jest właściwe określenie, dlaczego tak uważam opiszę później) i miejscu ich wykonywania nie zależy w ogóle od straży. Nie ma na nią wpływu nawet najważniejszy z waszych generałów. Decyzja podejmowana jest bowiem na linii ratownicy medyczni – ministerstwo zdrowia- izba lekarska-dysponenci ZRM z naciskiem na tych 3 ostatnich i jest decyzją na wpół polityczną a na wpół merytoryczną. Nikt się strażą nie przejmie bo problem jest dużo poważniejszy i brzmi: czy ratownik medyczny powinien wykonywać zawód na takich samych zasadach jak lekarz, pielęgniarka i diagnosta laboratoryjny. Czyli czy uprawnienia zawodowe powinny być przypisane do ratownika medycznego a nie do miejsca w którym pracuje (minimalny zakres po za systemem, maksymalny w ramach systemu PRM czyli w trakcie wykonywania MCR)
2)   Po drugie straż nigdy nie będzie mogła wykonywać MCR. MCR to są bowiem: „świadczenia opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielane przez jednostkę systemu, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2, w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;” Skąd więc mowa o MCR we wszystkich organizacjach i dokumentach? To sprytny zabieg jednej z organizacji zwanej: SKRM www.skrm.pl Wykorzystała ona że ministerstwo Zdrowia było na tyle nieuważne że wprowadziło określenie MCR do ratownictwa górskiego i wodnego odrębnymi przepisami stojącymi w sprzeczności z powyżej cytowanym zapisem. Grają więc chłopaki tą kartą zmuszając ministerstwo do podjęcia decyzji gdzie i na jakich zasadach ratownicy medyczni mogą pracować bo obecne zapisy nie mogą pozostać w takim brzmieniu jak obecne. Kto śledzi uważnie i na bieżąco potyczkę SKRM/MZ to to wie. Podsumowując: nikt się nie przejmuje po co ratownicy medyczni w straży bo problem jest szerszy, stawka wyższa a przyszłość niejasna.
3)   Proszę Was nie wypowiadajcie się tak ostro o mojej grupie zawodowej bo po pierwsze mi z tym źle po drugie trzeba być naprawdę mocnym w temacie żeby publicznie krytykować tak ostro innych. Niemalże co druga wypowiedź atakującego zawiera błędy i widać że nie jesteście praktykami co wam krótko i dobitnie pokazał  hawkeye. A i tak w mojej opinii był litościwy bo w dalszej części dyskusja potoczyła się tak że osoby obrażające innych w sumie… nie poradziły sobie z praktycznymi aspektami w najprostszych puntach. Podanie adrenaliny na skórę (to nie jest przewidywalna i przebadana forma podania) w przypadku przerwania jej ciągłości może stac się tak samo bezpieczne/niebezpieczne jak podskórna podaż adrenaliny.  Lek może dostać się do krwioobiegu po czasie 15-20 minut, reakcja zależna będzie od dawki i innych czynników a efekt i cel takiej formy podania jest w sumie nieznany. Przypominam że to są leki wpływające na układ krążenia i nie podaje się ich bez wskazań jak witamin jakiej drogi byście nie zastosowali. Mówienie więc że ktoś przyniósł lek przygotowany do podania IM, SC w zleconej dawce i został wyśmiany podczas gdy sam stosuję ten lek bez odpowiedniej wiedzy na jego temat to hipokryzja. Albo wiem że obie drogi podania mogą mieć podobne konsekwencje przy czym są stosunkowo bezpieczną formą podania albo tego nie wiem i nie krytykuję innych.Więc bardzo proszę jeszcze raz: bez takich wycieczek. Panowie szanujcie mnie, moją grupę zawodową i siebie nawzajem.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2015, 11:21:40 wysłana przez cindrel »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 07, 2015, 11:35:44 »
Cytuj
Proszę Was nie wypowiadajcie się tak ostro o mojej grupie zawodowej bo po pierwsze mi z tym źle po drugie trzeba być naprawdę mocnym w temacie żeby publicznie krytykować tak ostro innych. Panowie szanujcie mnie, moją grupę zawodową i siebie nawzajem.
Tak się składa, że akurat w tym wątku Twoja grupa zawodowa, która jednak jest dość licznie w straży reprezentowana, sprzecza się sama ze sobą ;)
Po cóż zwykły gasior miałby dyskutować w wątku "Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR"?

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 07, 2015, 12:15:40 »
Ty chyba kolego jesteś niepoważny. Piszesz "proszę nie krytykować mojej grupy zawodowej bo mi z tym źle", a Twój pierwszy post na naszym strażackim  forum brzmi:

To zaboli ale problem tkwi gdzieś indziej... w samej straży. Przepraszam ze to powiem ale z tego co widzę patrząc z boku  to  straż ma problem w temacie ratownictwa medycznego. Strażacy mają problem z przyjęciem śmigłowca, problem z zaopatrzeniem poszkodowanego, problem z egzaminem KPP.

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 07, 2015, 15:23:27 »
Ty chyba kolego jesteś niepoważny. Piszesz "proszę nie krytykować mojej grupy zawodowej bo mi z tym źle", a Twój pierwszy post na naszym strażackim  forum brzmi:

To zaboli ale problem tkwi gdzieś indziej... w samej straży. Przepraszam ze to powiem ale z tego co widzę patrząc z boku  to  straż ma problem w temacie ratownictwa medycznego. Strażacy mają problem z przyjęciem śmigłowca, problem z zaopatrzeniem poszkodowanego, problem z egzaminem KPP.
Fakt. To czysta hipokryzja. Krytykujcie. Tylko przy okazji tej krytyki nie pokazujcie że krytykujący są tacy jak Ci krytykowani.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2015, 16:03:14 wysłana przez cindrel »

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 07, 2015, 15:59:08 »
Ty chyba kolego jesteś niepoważny. Piszesz "proszę nie krytykować mojej grupy zawodowej bo mi z tym źle", a Twój pierwszy post na naszym strażackim  forum brzmi:

To zaboli ale problem tkwi gdzieś indziej... w samej straży. Przepraszam ze to powiem ale z tego co widzę patrząc z boku  to  straż ma problem w temacie ratownictwa medycznego. Strażacy mają problem z przyjęciem śmigłowca, problem z zaopatrzeniem poszkodowanego, problem z egzaminem KPP.
Fakt. To czysta hipokryzja. Krytykujcie. Tylko przy okazji tej krytyki nie pokazujcie że jesteście słabsi niż Ci krytykowani.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 07, 2015, 19:22:18 »
Kol. cindrel, zważ, proszę, że dyskutanci tego forum korzystają w zakresie ratmed zazwyczaj z wiedzy, jaką im przekazano w ramach kursów/szkoleń, a nie studiów... kol. miko skomentował koncepcję wstrzyknięcia adrenaliny, bo mu pewno mówiono, że to na receptę i silnie działa... a P. dr hawkeye wykazał, że nie jest tak źle - widocznie, jak większość lekarzy, przeszedł do porządku nad zaleceniami dotyczącymi dawkowania u dorosłego, bez względu na to, czy waży on 53 czy 121 kg.... Natomiast ustawy o ratownictwie górskim i wodnym nie były przygotowane przez MZ, które wie o niespójnościach, ale nie śmiało stanowczo  zareagować wobec ustawy dotyczącej organizacji nadzorowanych przez MSW, a więc resort siłowy... Jakoś to będzie....   

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #87 dnia: Kwiecień 08, 2015, 09:59:17 »
Biorę na to wszystko poprawkę, staram się rozmawiać i dojść do sedna problemu. Pamiętajcie panowie, jeżeli ktoś w ratownictwie medycznym mówi że  wszystko wie albo wszystko działa super to znaczy że koniec jest bliski. A to jakoś to będzie trwa do dziś i jest najlepszym określeniem sytuacji. Prowizorki jak wiemy są wyjątkowo trwałe.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2015, 10:03:17 wysłana przez cindrel »

zyraf

  • Gość
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #88 dnia: Kwiecień 11, 2015, 10:34:29 »
Cytuj
Proszę Was nie wypowiadajcie się tak ostro o mojej grupie zawodowej bo po pierwsze mi z tym źle po drugie trzeba być naprawdę mocnym w temacie żeby publicznie krytykować tak ostro innych. Panowie szanujcie mnie, moją grupę zawodową i siebie nawzajem.
Tak się składa, że akurat w tym wątku Twoja grupa zawodowa, która jednak jest dość licznie w straży reprezentowana, sprzecza się sama ze sobą ;)
Po cóż zwykły gasior miałby dyskutować w wątku "Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR"?


Ratownicy medyczni są po prostu nie dowartościowani....nikt nas nie postrzega jako bohaterów stąd tak wielu "ciska się" w internecie. Mamy kompleks lekarzy, mamy kompleks strażaków nikt nie wzdycha na nasz widok jak na ratowników górskich desantujących się ze śmigła. Działam w różnych tych formacjach, od lat pracuje jako ratownik medyczny i widzę jak brak pierwiastka bohaterstwa mojej grupie zawodowej przeszkadza.


Wracając do tematu - jak rat med będzie mógł wykonywać MCR w straży to będzie to jeden z czarniejszych dni w PSP...w tej chwili karetki jeżdżą ciągle i do wszystkiego gorączka, biegunka, ugryźony przez wiewiórkę, uwięźnięty tampon, ból pleców itd itp....jeden z rejonów operacyjnych na śląsku ma już prawie 40tysięcy wyjazdów...po 200tyś na rok wychodzi. Jak straż będzie mogła uzupełniać "braki karetki" to zatęsknicie za pożarem trawy jak zacznie zastęp GBA śmigać do bólów w plecach...Idea jest dobra natomiast dużo wody w Wiśle musi upłynąć, żeby stworzy w Polsce system ratownictwa, stworzyć ramy prawne tego systemu i wciągać w to kolejne formacje.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 11, 2015, 22:18:36 »
Cytuj
Jak straż będzie mogła uzupełniać "braki karetki" to zatęsknicie za pożarem trawy jak zacznie zastęp GBA śmigać do bólów w plecach...

Szanowny przedmówco chciałem zaznaczyć, że obecnie strażacy powinni jechać GBA w przypadku braku karetki, na szczęście tylko w przypadku nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Doprowadza to do śmiesznych sytuacji, bo krwotok z nosa po upadku na twarz dysponent przerabia na uraz głowy z krwawieniem i mknie piękne GBA za milion złotych założyć opatrunek i podać tlen... Na szczęście zazwyczaj ZRM przyjedzie, jednak odebrałem kiedyś panią dyspozytorke na SK, która stwierdziła, że skoro jesteśmy w systemie to wrzućcie gościa z tym nosem rozbitym na swoje piękne GBA i podrzućcie na SOR, po co będziem gonić...

zyraf

  • Gość
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #90 dnia: Kwiecień 11, 2015, 23:46:09 »
Szanowny przedmówco chciałem zaznaczyć, że obecnie strażacy powinni jechać GBA w przypadku braku karetki, na szczęście tylko w przypadku nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Jak ratownicy (jako karetka) wyjeżdżać tylko w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia to wsparcie straży w tych sytuacjach nie będzie potrzebne (nie mówię tu o wypadkach, katastrofach itdi tp i innych oczywistych sytuacjach gdzie działa się razem) Karetek jest wystarczająco dużo, żeby te nagłe stany ogarnąć...problem pojawia się jak zaczynamy jeździć do WSZYSTKIEGO.
Skala problemu jest na tyle poważna, że śmiało można to porównać to do wzywania PSP do opróżnienia popielniczki czy zgaszenia kominka....

Swoją drogą nie prędko nastąpią czasy kiedy RM w strukturach PSP będą mogli wykonywać cały pakiet medycznych czynności ratunkowych. Kwestia przechowywania leków, utylizacji odpadów medycznych itd itp...mamy taki burdel w kraju, że zanim powstaną odpowiednie zapisy prawne to minie jeszcze trochę czasu.

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 13, 2015, 09:43:40 »
Ratownicy medyczni są po prostu nie dowartościowani....nikt nas nie postrzega jako bohaterów stąd tak wielu "ciska się" w internecie. Mamy kompleks lekarzy, mamy kompleks strażaków nikt nie wzdycha na nasz widok jak na ratowników górskich desantujących się ze śmigła. Działam w różnych tych formacjach, od lat pracuje jako ratownik medyczny i widzę jak brak pierwiastka bohaterstwa mojej grupie zawodowej przeszkadza.
Przdstawiciele służb robiący z siebie bohaterów są co najwyżej zabawni. Myślę że mojej grupie zawodowej brakuje finansowej stabilności, chwili spokoju - żeby żyć potrzebna jest praca po 300 godzin miesięcznie,  na dyżurach lawina wyjazdów nieporównywalnie większa niż w straży a do tego awantury z ludźmi i tłumaczenie dlaczego nie pojedziemy z urazem palca do szpitala i dlaczego ten pan pojedzie na izbę wytrzeźwień a nie zostanie zawieziony do domu chodź po to dzwonili. Dlatego ratowników medycznych wkurza żona, odbicie w lustrze, strażacy i szczekający słodki szczeniaczek pięknej sąsiadki ;) Ale wracając do tematu. Idę o zakład że będzie tak: czynności zawodowe będą wszędzie ale nie w straży.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2015, 10:29:24 wysłana przez cindrel »

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 13, 2015, 11:30:22 »
Witam.
Cindrel-ratownicy medyczni sa zestresowani-tak jak kazdy kto wziął sobie kredyt np. we frankach, buduje dom, ma żonę, dzieci itp a do tego ma ciągły stres w pracy. Wszystko jest do zrobienia jeśli chodzi o ratmed w SP. Śmieci odbierze firma, leki będą w szafie tylko potrzeba ludzi. A ludzie przychodzą i się uczą i też niektórzy kończą szkoły medyczne, takie same jak ty skończyłeś. Nie po to są karetki, żeby robotę zabierały im wozy bojowe, ale wszystko musi mieć ręce i nogi. Ratownik med. jak jest czemu nie wykorzystać tego potencjału - można mu dać ciśnieniomierz, rozbudowane AED (na cztery elektrody do monitorowania z funkcją wyładowania), rurki intubacyjne, które wejdą po rurce krtaniowej (która już jest na wyposażeniu a może być przydatna), mogą być epipeny, bigi i tak już dużo sprzętu SRT i GBA jest prawie medycznym. Wszystko wystarczy dobrze powiązać i ustalić program szkoleń i możliwości. Skoro mnie wysyła dyspozytor medyczny do izolowanego zdarzenia medycznego to ja przecież muszę poszkodowanemu jakoś pomóc,  nawet w strefie zagrożenia muszę mieć jakąś możliwość. Ale to nie może być ktoś bez doświadczenia.

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 13, 2015, 12:29:24 »
ratolek - ale ja tego nie neguje. Zgadzam sie z Tobą w pełni. Mówię tylko jak moim zdaniem potoczą się sprawy o ile w ogóle ktoś się pochyli nad problemem.

zyraf

  • Gość
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 15, 2015, 19:17:01 »
Za szybko się nie pochylą nad tym problemem bo zmiana ustawy i "ściągnięcie" miejsc gdzie ratownik nie może wykonywać MCR spowoduje pojawienie się mnóstwa innych problemów jak finansowanie, przechowywanie i utylizacja, kto ma jechać itd itp.

Sens to będzie miało jak całe ratownictwo przejdzie pod struktury PSP w obecnej sytuacji gdy są to dwa odrębne twory będzie więcej zamieszania....
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 19:24:58 wysłana przez zyraf »

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Gdyby strażak (rmed) mógł wykonać MCR
« Odpowiedź #95 dnia: Kwiecień 22, 2015, 16:37:53 »
Za szybko się nie pochylą nad tym problemem bo zmiana ustawy i "ściągnięcie" miejsc gdzie ratownik nie może wykonywać MCR spowoduje pojawienie się mnóstwa innych problemów jak finansowanie, przechowywanie i utylizacja, kto ma jechać itd itp.

Sens to będzie miało jak całe ratownictwo przejdzie pod struktury PSP w obecnej sytuacji gdy są to dwa odrębne twory będzie więcej zamieszania....
Zyraf ale to nie jest problem ustawodawcy czy ratowników tylko osób organizujących ich pracę czyli straży w tym konkretnym wypadku. Jeżeli straż chce wprowadzić jakiś lek na stan to musi spełniać warunki określone przepisami. To czy straż zechce czy nie to nie zmienia faktu że ratownik będzie mógł robić to czego się nauczył ponosząc za to odpowiedzialność. I nie mówmy tutaj o MCR bo MCR to jest to co w ramach systemu PRM robi zarówno lekarz jak i ratownik medyczny a za co płaci budżet Państwa przez wojewodę. Nikt się na PSP w temacie nie oglądnie i nigdy ratownictwo nie przejdzie pod straż. A temat rozstrzygnie się w czasie tych wyborów. Patrzcie:  http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Sejm-ruszyly-prace-nad-projektem-ustawy-o-zawodzie-ratownika-medycznego,151010,14.html

Offline cindrel

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41