Autor Wątek: Kurs KPP  (Przeczytany 12924 razy)

Offline adeczek_42

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Kurs KPP
« dnia: Marzec 07, 2012, 22:42:17 »
Witam mam pytanie odnośnie kursu KPP w OSP. Czy kandydat na ratownika musi posiadać odpowiedni stopień strażacki żeby mógł do takiego kursu przystąpić ?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2012, 22:51:45 »
No wypada by miał kurs podstawowy bo inaczej nie wyjedzie do akcji i raczej innych obostrzeń niema , poza jedynie jakimiś pomysłami lokalnymi

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 08, 2012, 09:12:25 »
Komenda może sobie zażyczyć, że obowiązkowy jest kurs podstawowy. Ją np. przeszkolilem 4 druhów z kpp, którzy nie mieli podstawowego. Po prostu kursy te przez długi czas nie były robione. Później trochę popytalem w KM i dwa miesiące po kursie kpp drhowie zrobili podstawowy i jeżdżą aktywnie na akcje. Jakbym czekał, aż skończą kurs podstawowy to dziś miałbym kilku strażaków nie przeszkolonych z zakresu medycznego. Jeśli jednak masz aktywnych druhów z podstawowym kursem zekających na kurs to chyba wypadałoby ich przeszkolić jako pierwszych.

Offline Ignis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2012, 09:25:23 »
Odświeżam temat, bo nurtuje mnie jedna rzecz.
Ponoć jedynym wymaganiem do zrobienia KPP jest ukończone 18 lat, jednak niektórzy druhowie twierdzą, że trzeba mieć średnie wykształcenie. Byłem się pytać w ZW ZOSP, i mówią to samo - średnie jest wymagane. Jednak przeglądając strony instytucji organizujących kursy KPP, nie natknąłem się na wzmiankę o wymaganym wykształceniu. Być może jest to zachcianka Zarządu jeśli chodzi o kryteria wysyłania na darmowe kursy organizowane przez ZW. Jak to tak naprawdę wygląda?

I czy opłaca się robić kurs KPP za swoje pieniądze? Trochę to kosztuje, ale nie wiem czy jest to tego warte.
"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. " - Jan 15:13
"Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!" - 1 Tes 5:6
"Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. " - 1 P 3:17

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2012, 09:36:03 »
Odświeżam temat, bo nurtuje mnie jedna rzecz.
Ponoć jedynym wymaganiem do zrobienia KPP jest ukończone 18 lat, jednak niektórzy druhowie twierdzą, że trzeba mieć średnie wykształcenie. Byłem się pytać w ZW ZOSP, i mówią to samo - średnie jest wymagane. Jednak przeglądając strony instytucji organizujących kursy KPP, nie natknąłem się na wzmiankę o wymaganym wykształceniu. Być może jest to zachcianka Zarządu jeśli chodzi o kryteria wysyłania na darmowe kursy organizowane przez ZW. Jak to tak naprawdę wygląda?

I czy opłaca się robić kurs KPP za swoje pieniądze? Trochę to kosztuje, ale nie wiem czy jest to tego warte.
Za 1000 zł to trochę średnio. Ja zrobiłem za 120 zł (dofinansowanie UE). Przy czym w przypadku dofinansowania mogą być dodatkowe wymagania.

Co do wykształcenia to Ustawa o PRM:

Cytuj
Art. 13.

1.   Ratownikiem może być osoba:
1)    posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
2)    zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art. 15, lub będąca członkiem tych jednostek;
3)    posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej "kursem", i uzyskaniu tytułu ratownika;
4)    której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jednakże każdy kto organizuje kurs może podać dodatkowe wymagania. U nas dofinansowanie unijne do KPP było tylko dla osób będących członkami OSP KSRG + np. zamieszkanie na terenie województwa Małopolskiego - to wynika ze specyfikacji projektu).

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2012, 09:42:23 »
Odświeżam temat, bo nurtuje mnie jedna rzecz.
Ponoć jedynym wymaganiem do zrobienia KPP jest ukończone 18 lat, jednak niektórzy druhowie twierdzą, że trzeba mieć średnie wykształcenie. Byłem się pytać w ZW ZOSP, i mówią to samo - średnie jest wymagane. Jednak przeglądając strony instytucji organizujących kursy KPP, nie natknąłem się na wzmiankę o wymaganym wykształceniu. Być może jest to zachcianka Zarządu jeśli chodzi o kryteria wysyłania na darmowe kursy organizowane przez ZW. Jak to tak naprawdę wygląda?

to powinno wszystko wyjaśnić:

"Wymagania i Kwalifikacje

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zakończony otrzymaniem tytułu Ratownika KPP

1.      Kandydat ma ukończony 18 rok życia.
2.      Kandydat jest zatrudniony w jednostkach współpracujących z systemem, o których mowa w art.15 ust.1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (poniżej) lub pełni w niej służbę lub jest ich członkiem.
3.      Osobie, która odbyła kurs i złożyła egzamin z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu z wynikiem pozytywnym, kierownik podmiotu prowadzącego kurs wydaje zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika.
4.      Zaświadczenie jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania.

Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym
(Dz. U. z dnia 20 października 2006r.)

Art.15

1. Jednostkami współpracującymi z systemem są służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w szczególności: jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochrony przeciwpożarowej włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, podmioty, o których mowa w art. 55 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, z późn. zm.[6])), inne jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej.

2. Jednostkami współpracującymi z systemem mogą być społeczne organizacje ratownicze, które w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, jeżeli zostaną wpisane do rejestru jednostek współpracujących z systemem.

3. Jednostki współpracujące z systemem udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się
w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

KURS Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla wszystkich chętnych

1.      Uczestnik ma skończony 18 rok życia.
2.      Osoba, która odbyła kurs otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy, bez możliwości otrzymania tytułu ratownika
3.      Uczestnik może złożyć egzamin z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu w celu sprawdzenia własnych kompetencji."

I czy opłaca się robić kurs KPP za swoje pieniądze? Trochę to kosztuje, ale nie wiem czy jest to tego warte.
to zależy od tego ile masz kasy  :szalony:
kiedyś też usłyszałem pytanie, czy jest sens, żeby "laik" niezwiązany z żadną formacją poszedł na KPP - w takim przypadku wg mnie nie - tytułu ratownika nie ma, wiadomości owszem - poszerzone ale zasadniczo bez możliwości wykorzystania w praktyce...  :mellow:

@Fistach - w Warszawie również z dofinansowania robili za darmo...natomiast myślę że normalna i rozsądna cena to oscylująca w okolicach 500-600 zł
Brotherhood - work together, survive together...

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2012, 17:28:56 »
Ja akurat teraz robię KPP. Co do wcześniejszych szkoleń to u nas wymagali tylko podstawowego i nie mogłeś mieć wykształcenia wyższego, czyli maks średnie.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2012, 17:30:42 »
jak ja robiłem to tylko dowodzik spisali i czy się ma kurs podstawowy
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2012, 18:23:34 »
i nie mogłeś mieć wykształcenia wyższego, czyli maks średnie.
A to niby dlaczego?

W pomorskim KPP bez problemu zrobić można z wykształceniem zawodowym.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 23, 2012, 18:24:45 »
i nie mogłeś mieć wykształcenia wyższego, czyli maks średnie.
A to niby dlaczego?

W pomorskim KPP bez problemu zrobić można z wykształceniem zawodowym.
Bo w projekcie UE są różne ograniczenia - np. że maksymalne wykształcenie średnie, albo że musi być osoba bezrobotna itd..


To wynika np. ze specyfiki danego rejonu, w którym UE chce np. zaktywizować pewną grupę ludzi - stąd się biorą te czasem wydawałoby się dziwne kryteria np. wiek powyżej 55 lat jako wymagany do projektu nauki obsługi komputera.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2012, 18:29:17 wysłana przez Fistach »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 23, 2012, 18:30:11 »
Hmm, tak myślałem, ale... zrozumiałbym coś takiego w przypadku programu na kursy, dzięki którym podnieść można kwalifikacje zawodowe i co za tym idzie, ułatwić ludziom znalezienie pracy, ale w przypadku KPP.. dziwne. Tutaj chodzi przecież o coś całkowicie innego  :gwiazdki:

No ale nic, dzięki za odp  -_-
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2012, 18:34:55 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 23, 2012, 18:33:47 »
Hmm, tak myślałem, ale... zrozumiałbym coś takiego w przypadku programu na kursy, dzięki którym podnieść można kwalifikacje zawodowe i co za tym idzie, ułatwić ludziom znalezienie pracy, ale w przypadku KPP.. dziwne.

No ale nic, dzięki za odp  -_-

No właśnie to trzeba by wczytać się w szczegóły projektu. Jeszcze dodam dla innych osób, że założenia te nie są obowiązkowe ale pieniądze idą na najlepiej ocenione projekty. A jeżeli priorytet działania określa ostatecznych beneficjentów (czyli tych co np. będą chodzić na kurs KPP) jako druhowie z jednostek w KSRG to niekoniecznie trzeba to dodać do swojego projektu - ale na chłopski rozum ten projekt dostanie gorszą ocenę i mniejsze szanse na otrzymanie dotacji z UE.

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 23, 2012, 18:46:59 »
Niekoniecznie, bo specyfika oceny projektu jest różna od "chłopskiego" rozumu. Oceniający wcale nie musi być ochotnikiem, czy znać się na strażach pożarnych, a zarzucić Ci może, że zawęziłeś kręg Beneficjentów Ostatecznych do tych z KSRG, co nie jest uzasadnione. Pisałem projekt dla OSP na szkolenia i mimo, iż uzyskałem dużą liczbę punktów to nie przeszedł, bo w jednym z punktów nie otrzymałem 60% przyznawanych punktów. Chodziło o to, że nie napisałem, że kurs na pilarki będzie zgodny z wytycznymi Dyrektora Lasów Państwowych....., a także, że preferuję kobiety w projekcie.....bo jak wyjaśniłem mają one trudniej w szeregach OSP ze względu na płeć...

A co do wskazania grupy docelowej, to tutaj byłbym bardzo ostrożny, wiem, że WUP Kraków odrzucał projekty, które zakładały szkolenie tylko strażaków ochotników. Ja na przykład wskazałem szersze grono, czyli może być cywil, ale wcześniej musi się zapisać do OSP :wacko:
Co ciekawe tego zapisu mi nie zarzucili :straz:
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 28, 2012, 20:10:31 »
W moim rejonie (świętokrzyskie) kurs jest finansowany przez UE i żeby do niego przystąpić trzeba mieć wykształcenie średnie, nno i oczywiście być czynnym członkiem OSP. Co do zatrudnienia to wymagane było albo zaśw. o zatrudnieniu (jeśli ktoś pracuje) albo zaśw. z Urzędu Pracy o byciu bezrobotnym.

Offline Ignis

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 30, 2012, 00:27:22 »
a także, że preferuję kobiety w projekcie.....bo jak wyjaśniłem mają one trudniej w szeregach OSP ze względu na płeć...
Co ciekawe tego zapisu mi nie zarzucili :straz:
Jedna druhna mówiła to samo o swoim kursie KPP - podobno tylko jeden facet był.

Swoją drogą również WOPR organizuje KPP dla swoich ratowników - jednak czy opłaca się dać 700 zł? Bo jakoś niezbyt kusząca ta cena na mój gust...
"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. " - Jan 15:13
"Nie śpijmy przeto jak inni, ale czuwajmy i bądźmy trzeźwi!" - 1 Tes 5:6
"Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle. " - 1 P 3:17

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 16, 2016, 16:26:23 »
Witam, mam pytanie czy strażak osp który ukończył studium medyczne bądź szkole wyższa musi robić kpp?

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 16, 2016, 19:57:24 »
Z kpp są zwolnieni tylko osoby z tytułem ratownika medycznego. Niestety tworząc nowe przepisy zapomniano o pozostałych członkach systemu nie będących rat med.

Offline badi_fire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 16, 2016, 20:02:11 »
A gdzie jest zapis o zwolnieniu ratowników medycznych u nas wojewódzki koordynator męczy z KPP nawet ratowników medycznych.
"...idę tam skąd wszyscy inni uciekają w obawie przed śmiercią..."

www.osp.nowytarg.pl

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 17, 2016, 08:29:44 »
Zasady organizacji szkoleń  członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych z 2015 r. Rozdział IV. Kwalifikacje i uprawnienia, pkt 12. stanowi "12. Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy nabyli kwalifikacje do wykonywania zawodu ratownika medycznego nie podlegają obowiązkowi odbycia kursu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 60, poz. 408 z dnia
6 kwietnia 2007 roku)".

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 17, 2016, 09:52:05 »
meczyc meczeniem ale mlody ratmed bez watpienia powinienen jechac na kurs kpp zeby cwiczyc ze swoimi i zapoznac sie ze swoimi ograniczeniam wzgledem mcrow
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 17, 2016, 10:41:50 »
Panowie szukam w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 60, poz. 408 z dnia 6 kwietnia 2007 roku)" zapisu na temat tego że rat med nie musi iść na kpp i nie mogę znaleźć możecie pomóc?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 17, 2016, 13:15:22 »
Panowie szukam w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 roku w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. Nr 60, poz. 408 z dnia 6 kwietnia 2007 roku)" zapisu na temat tego że rat med nie musi iść na kpp i nie mogę znaleźć możecie pomóc?

Bo takiego zapisu nie ma. Zgodnie z Ustaw O PRM ratownik medyczny ma większe uprawnienia niż ratownik po KPP. Totalną bzdurą byłoby, aby ratownik medyczny takowy kurs przechodził.  :wall:
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2016, 13:19:12 wysłana przez grzela »

Offline jens16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 17, 2016, 13:23:22 »
Więc jeśli druh ochotnik skończył szkołę i nie pracuje w zwodzie ratownik medyczny ale taką szkołę wyższą bądź studium ukończył to kpp robić nie musi?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 17, 2016, 14:44:34 »
Więc jeśli druh ochotnik skończył szkołę i nie pracuje w zwodzie ratownik medyczny ale taką szkołę wyższą bądź studium ukończył to kpp robić nie musi?

Chyba jasno @kwas tu zacytował:

 http://www.strazak.pl/index.php/topic,18634.msg295908.html#msg295908

Aby zostać ratownikiem medycznym trzeba skończyć studia, chyba nie ma porównania do przeszkolenia dla strażaków, które raptem trwa 66 godzin.
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2016, 18:23:55 wysłana przez grzela »

Offline biniex1902

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Kurs KPP
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 15, 2016, 14:39:48 »
I tu się wtracę. Na dzień dzisiejszy ( 15.03.2016) Ratownik medyczny musi ukończyć kurs KPP według MSWIA czyli żeby pracować jako ratownik wodny.  W straży pożarnej jest inaczej ponieważ podlegają one pod ustawę o KPP ministra zdrowia a nie MSWiA.  Według wewnętrznych ustaleń zosp i ksrg rat med nie musi robić KPP i jego dyplom, jest honorowany w osp jednak by rat med chciał pracować na basenie to musi kurs KPP zrobić :gwiazdki: wiem zagmatwane,  jednak jestem rat med i prowadzę kursy KPP w całej Polsce i wiem jak to wygląda niestety ...