Autor Wątek: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym  (Przeczytany 134635 razy)

Offline strazakpodlasie

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #175 dnia: Lipiec 26, 2016, 09:14:23 »
moi rodzice nie mają zziemi, tylko wuja ktoremu pomagalem i wuja o ktorymmowa jest na krusie

Offline Yurczi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #176 dnia: Sierpień 03, 2016, 10:50:20 »
Czy zeznania świadka należy w gminie na miejscu wypełnić czy można przyjechac ze świadkami i wypisanymi już dokumentami?

Offline fifi998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #177 dnia: Październik 20, 2016, 20:07:28 »
Witam. Czy możecie powiedzieć czy dostał ktoś wyrównanie po wprowadzeniu zmiany przepisów. Ewentualnie czy ma ktoś świeży wyrok sądu. Dziękuję za odpowiedź

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #178 dnia: Październik 20, 2016, 22:20:29 »
Nie ma wyrównań. Radcy prawni mówią jasno. Pozdrawiam.

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 682
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 06, 2017, 14:44:36 »
 :rofl:
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2021, 22:04:38 wysłana przez mish3lls »

Offline Mattias

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 06, 2017, 21:38:04 »
Możesz złożyć. Wysługa wzrośnie po przepracowaniu co najmniej dwóch lat w firmie bądź po zaliczeniu pracy w gospodarstwie rodziców o ile to będzie co najmniej dwa latka w Twoim przypadku.

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 682
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 06, 2017, 23:01:20 »
Możesz złożyć. Wysługa wzrośnie po przepracowaniu co najmniej dwóch lat w firmie bądź po zaliczeniu pracy w gospodarstwie rodziców o ile to będzie co najmniej dwa latka w Twoim przypadku.

 :straz:
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2021, 22:04:56 wysłana przez mish3lls »

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #182 dnia: Styczeń 07, 2017, 12:36:35 »
Są komendy gdzie przejście tematu jest trudniejsze, w kadrach niewiele się dowiesz, za to trzeba się liczyć z dodatkową biurokracją, poza obowiązującymi dokumentami przyjeżdżasz do komendy ze świadkami którzy potwierdzają, że w gospodarstwie pracowałeś .

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #183 dnia: Styczeń 07, 2017, 15:48:12 »
Będziesz musiał złożyć następujące dokumenty:
- z Urzędu Gminy potwierdzenie że rodzice w tym czasie prowadzili gospodarstwo,
- zeznanie świadków (min. dwóch) nie muszą jechać do komendy, wystarczy że zeznania będą podpisane w obecności  urzędnika gminy. Świadkami najlepiej jak będą sąsiedzi lub np. sołtys,
- raport do KM/KP o zaliczenie okresu pracy w gospodarstwie do stażu pracy.
- chyba wszystko choć mogłem o czymś zapomnieć 

Liczą się tylko i wyłącznie lata, które byłeś fizycznie na gospodarstwie, mieszkanie w akademiku itp, nie wliczają się do stażu na gospodarstwie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2017, 16:14:36 wysłana przez egon_eg »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.446
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #184 dnia: Styczeń 07, 2017, 21:44:07 »
jeszcze
potwierdzenie ze szkoły że nie przebywałeś na internacie jeśli w tym okresie uczyłeś się

Offline BORYS FIREMAN

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #185 dnia: Styczeń 08, 2017, 22:12:23 »
Panowie, czy to musi być podpis sąsiada? Może to być podpis np wujka lub kogoś z tej samej wsi ale mieszkającego kilka kilometrów dalej?

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #186 dnia: Styczeń 08, 2017, 23:28:07 »
Witam, Panowie w wieku 19 lat podjąłem pracę na umowę zlecenie (3miesiące), pierwszą umowa o pracę była w wieku 23 lat. Czy mogę ubiegać się o zaliczenie 7 lat czy tylko 3?

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #187 dnia: Styczeń 09, 2017, 12:57:00 »
BORYS FIREMAN świadkiem może być, każdy(ale lepiej jak była by to osoba postronna a nie rodzina) kto potwierdzi własnoręcznym podpisem że pracowałeś na tym gospodarstwie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2017, 19:28:32 wysłana przez egon_eg »

Offline Thor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
  • Niezwykle zwykły
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #188 dnia: Styczeń 09, 2017, 18:02:16 »
Witam kolegów.
Przejrzałem kilka wątków i przepisów ale nie mogę znaleźć wzmianki, która jednoznacznie wykluczałaby osobę zamieszkującą w internacie z ubiegania się o dodatek stażowy. Moja sytuacja wygląda tak, że byłem zameldowany tymczasowo w internacie ale mieszkałem tam głównie w miesiące zimowe kiedy pracy było mniej. Internat mieścił się 25 km od mojego domu rodzinnego, w którym pomagałem rodzicom. Co w przypadku kiedy w okresie wiosenno-letnim dojeżdżałem po zajęciach do domu aby pomagać? Co w przypadku wakacji i weekendów (piątek, sobota a czasem nawet niedziela)? Czy ktoś miał podobną sytuację? Nie interesowałem się tym do tej pory ale żal gdyby jednak okazało się, że może mi taki dodatek przysługiwać, zwłaszcza, że nie określono bodajże tej miejscowości pobliskiej...
Jeżeli są podobne wątki to proszę o wrzutkę. Z góry dzięki za pomoc
Jeśli na niebo nie zasługuję, to w piekle przynajmniej nie będę bezrobotny

Offline warmia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #189 dnia: Styczeń 09, 2017, 20:21:22 »
zdaje sie ze w ustawie jest zapisane a i nie słyszałem aby komuś sie udało zaliczenie bedac w internacie

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.446
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #190 dnia: Styczeń 09, 2017, 21:55:44 »
Cytuj
Witam kolegów.
Przejrzałem kilka wątków i przepisów ale nie mogę znaleźć wzmianki, która jednoznacznie wykluczałaby osobę zamieszkującą w internacie z ubiegania się o dodatek stażowy. Moja sytuacja wygląda tak, że byłem zameldowany tymczasowo w internacie ale mieszkałem tam głównie w miesiące zimowe kiedy pracy było mniej. Internat mieścił się 25 km od mojego domu rodzinnego, w którym pomagałem rodzicom. Co w przypadku kiedy w okresie wiosenno-letnim dojeżdżałem po zajęciach do domu aby pomagać? Co w przypadku wakacji i weekendów (piątek, sobota a czasem nawet niedziela)? Czy ktoś miał podobną sytuację? Nie interesowałem się tym do tej pory ale żal gdyby jednak okazało się, że może mi taki dodatek przysługiwać, zwłaszcza, że nie określono bodajże tej miejscowości pobliskiej...
Jeżeli są podobne wątki to proszę o wrzutkę. Z góry dzięki za pomoc

Praca musi mieć charakter ciągły systematyczny , możesz pozaliczać sobie okresy wakacyjne i te gdy nie przebywałeś w internacie , w trakcie internatu nie przejdzie

Poniższa definicja domownika wiele powinna Ci wyjaśnić

Domownik - osoba bliska rolnikowi, która:

ukończyła 16 lat,
pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy,



Offline BORYS FIREMAN

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #191 dnia: Styczeń 16, 2017, 17:23:21 »
Jeszcze jedno pytanie, czy jest gdzieś okreslona powierzchnia tego gospodarstwa rolnego??

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.446
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #192 dnia: Styczeń 16, 2017, 17:49:42 »

Cytuj
Grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą (art. 553 k.c.).

Dla celów podatkowych za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej (art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym).

Artykuł 1058 k.c. wprowadza dodatkowo kryterium definiowania gospodarstwa rolnego - musi obejmować obszar co najmniej 1 hektara gruntów rolnych.

z tego wynika że chyba minimum 1 ha obszarowo nieważne ile było przeliczeniowo

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #193 dnia: Styczeń 17, 2017, 16:33:48 »
Witam, Panowie w wieku 19 lat podjąłem pracę na umowę zlecenie (3miesiące), pierwszą umowa o pracę była w wieku 23 lat. Czy mogę ubiegać się o zaliczenie 7 lat czy tylko 3?

Ktoś mógłby mi pomoc ?

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 17, 2017, 21:55:14 »
Witam, Panowie w wieku 19 lat podjąłem pracę na umowę zlecenie (3miesiące), pierwszą umowa o pracę była w wieku 23 lat. Czy mogę ubiegać się o zaliczenie 7 lat czy tylko 3?

Ktoś mógłby mi pomoc ?
Praca na zlecenie trwała tylko 3 miesiące czy do 23 roku życia? Jaka była odległość zakładu pracy od miejsca zamieszkania/gospodarstwa? Chodzi o to czy fizycznie byłeś w stanie wykonywać pracę na gospodarstwie i pracę na zlecnie.
PS. praca na umowę zlecenie chyba też się do wysługi lat wlicza..?

Offline fa1th

  • Niska grupa, świeży oddech
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #195 dnia: Styczeń 18, 2017, 06:48:23 »
Witam, Panowie w wieku 19 lat podjąłem pracę na umowę zlecenie (3miesiące), pierwszą umowa o pracę była w wieku 23 lat. Czy mogę ubiegać się o zaliczenie 7 lat czy tylko 3?

Ktoś mógłby mi pomoc ?
Praca na zlecenie trwała tylko 3 miesiące czy do 23 roku życia? Jaka była odległość zakładu pracy od miejsca zamieszkania/gospodarstwa? Chodzi o to czy fizycznie byłeś w stanie wykonywać pracę na gospodarstwie i pracę na zlecnie.
PS. praca na umowę zlecenie chyba też się do wysługi lat wlicza..? Praca na zlecenie była w odległości 5-10 minut samochodem od gospodarstwa
Praca na zlecenie trwała 3 miesiące ... W tamtych latach chyba zlecenie do wysługi sie nie wlicza ..? Praca na zlecenie była oddalona od gospodarstwa około 5-10 minut samochodem

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 18, 2017, 17:09:33 »
Praca na zlecenie nie wyklucza pracy w gospodarstwie. Zawsze można pracować na gospodarstwie po pracy, lub częściowo przed (pojenie zwierząt, inne krótkie prace) tu godziny są nienormatywne.  Trzeba udowodnić, że miałeś czas pracować na gospodarstwie i wykonywać zlecenie - podobnie ma się sprawa do nauki w szkole średniej.

Offline POMBE

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 30, 2017, 16:47:26 »
Witam, spełniając wszystkie warunki tzn . mieszkając w gosporarstwie rodziców od 16 roku życia o odpowiedniej powierzchni, pomagając we wszystkich pracach polowych, pracując na umowe zlecenie (pierwsza umowa o prace w wieku 24lat) dostałem odmowe z powodu braku opłacanych składek KRUS...?! podczas gdy w innych komendach ten warunek nie jest wymagany, co teraz?

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 30, 2017, 23:58:19 »
Składek KRUS nie musisz opłacać. Mi z tego samego powodu nie chcieli zaliczyć, ale pokazałem kilka wyroków i kadrowa zmieniła zdanie. Mam nadzieję że przynajmniej masz w decyzji podstawę prawną? :)

Offline Strazakpsp1993

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 31, 2017, 10:26:19 »
Ktos powie Jak dobrze umotywowac swoj raport?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2017, 11:20:26 wysłana przez Strazakpsp1993 »