Autor Wątek: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym  (Przeczytany 134583 razy)

Offline ZSZPF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 08, 2012, 00:36:13 »
Witam
Może ktoś naświetlić o jaki wyrok chodzi, bo zaliczyli mi właśnie lata a o wyrównaniu cisza.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.815
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 08, 2012, 16:28:24 »
ja też poproszę info na temat tego wyroku koledzy :wall: :kwit:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline omi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 11, 2012, 12:54:15 »
Proszę o stronę do wyroku przyda się dla wielu

sympatyk forum

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 11, 2012, 22:14:00 »
wszystko co potrzeba do wypłaty tych należności jest w tym wątku, a link do orzeczenia znajduje się w pierwszym wpisie. pozdrawiam

Offline piotr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
  • ile jeszcze......
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 18, 2012, 17:59:40 »
Witam...
przeczytałem wyrok, orzeczenia, rozporządzenie i nie wiem szczerze jak interpretować zapis, w rozporządzeniu z 1997 roku było jasno opisane (...§ 4. 1.Strażak zobowiązany jest przedłożyć do akt dokumenty potwierdzające okresy zaliczane do wysługi lat.
2.Jeżeli strażak przedstawi w okresie późniejszym dokument, od którego uzależnione jest ustalenie wysługi lat, zwiększone uposażenie wypłaca się za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające miesiąc, w którym złożono taki dokument.
3.Aktualizacja wysługi lat, wynikająca z przebiegu służby, następuje z urzędu i nie wymaga wydawania odrębnych decyzji...), teraz nie wyczytałem podobnej podstawy...
Za pomoc z góry dziękuje...

firek-emeryt

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 18, 2012, 20:56:08 »
Witam. Panowie po zaliczeniu lat w charakterze rolnik - domownik powinno się otrzymać z urzędu wypłatę za 3 lata wstecz. Jeśli jakaś komenda nie chce wypłacić należy napisać raport do KP/KM o wypłatę zwiększonego uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za trzy lata wstecz od dnia złożenia dokumentów powołując się na art. 92 ust. 1 i 2 Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Gdyby ktoś miał problem z zaliczeniem pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze rolnik- domownik mimo przedstawienia kompletu dokumentów należy powołać się na wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. II SA/Wa 1662/11. 

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 19, 2012, 00:02:05 »
tutaj ta decyzja:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/FB6E5C73D7
ale w tej sprawie sąd nie odniósł się czy dodatek się należy czy nie. Sąd wskazał inne wyroki:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/32BB4557DE

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 19, 2012, 09:36:50 »
Witam, fajnie ze ktos to podparł aktem prawnym. Coś sie ruszy wkoncu, a nie chude pieniądze są do wyciągnięcia :)

expekt1

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 05, 2012, 08:45:00 »
witam,
mam takie pytanie czy ktoś mógłby napisać jakie dokumenty trzeba przedstawić aby otrzymać wyrównanie za pracę w gospodarstwie,

za odpowiedź z góry dziękuję ^_^

Offline egon_eg

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 05, 2012, 21:55:02 »
1. OŚWIADCZENIE WNIOSKODAWCY W SPRAWIE ZATRUDNIENIA W GOSPODARSTWIE ROLNYM
2. Zaświadczenie typu -zaświadczam, że Urząd Gminy .....  nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi pana pracę
3.Zeznania świadków dokument KRUS SR-9 ( dwóch światków)

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 12, 2012, 22:50:06 »
A ja trochę z innej beczki. Ojciec miał gospodarkę na siebie i mamę. Potem po pewnym czasie przepisał całą gospodarkę bratu. Brat prowadzi gospodarstwo i pracuje w firmie. Nie jest na KRUSie. Płaci składki do ZUS. Czy w takiej sytuacji jest się też domownikiem i można sobie doliczyć ten czas do pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Chodzi tu o okres po 2000 roku. Proszę o odpowiedź i zrozumienie, a nie posty typu, że za pazerny jestem. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Offline miły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 13, 2012, 08:56:17 »
Jeśli byłeś w KRUS zarejestrowany jako domownik i były odprowadzane składki za Ciebie to wysługa lat Ci się należy. W przeciwnym wypadku zrozumiałe że nie.

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 13, 2012, 09:04:21 »
Jesteś z rocznika 84 i okres pracy przypadał po 1990 r. to nie interesuje cię kwestia KRUSu tylko status domownika w gospodarstwie domowym rolnika lub w jego bliskim sąsiedztwie. Jeżeli zamieszkiwałeś ojcem i potem z bratem (czyli byłeś dla nich domownikiem), to pozostaje Ci jeszcze udowodnić wykonywanie stałej pracy w gospodarstwie rolnym.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline miły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 13, 2012, 14:54:06 »
Tak jak napisałem wyżej, że składki muszą być jeszcze odprowadzane, a nie będę wspominał o rejestracji by wszystko było formalne. Bez tych dwóch podstawowych rzeczy nie ma się o co domagać.
A jak to jest spełnione i gmina nie wystawi mu zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym to wtedy należy szukać 2ch świadków po to by udowodnili pracę w tym gospodarstwie rolnym, i wtedy bez żadnego ale gmina wystawi zaświadczenie.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 13, 2012, 21:44:38 »
Tak jak napisałem wyżej, że składki muszą być jeszcze odprowadzane, a nie będę wspominał o rejestracji by wszystko było formalne. Bez tych dwóch podstawowych rzeczy nie ma się o co domagać.
A jak to jest spełnione i gmina nie wystawi mu zaświadczenia o pracy w gospodarstwie rolnym to wtedy należy szukać 2ch świadków po to by udowodnili pracę w tym gospodarstwie rolnym, i wtedy bez żadnego ale gmina wystawi zaświadczenie.

Nie prawda!

Kolego biały nie muszą być odprowadzane żadne składki KRUS, ponieważ żaden przepis tego nie wymaga! Proszę przeczytać temat na pierwszej stronie. Tam podawałem podstawy prawne w razie gdyby nie chcieli Ci tego zaliczyć. Także szukaj świadków, wniosek i do gminy. Powodzenia!

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 14, 2012, 08:32:53 »
Wyjaśnię ,  że okres w którym ojciec miał gospodarstwo rolne został mi zaliczony do lat pracy. Natomiast późniejszy, w którym mój ojciec przekazał gospodarstwo bratu nie wliczałem, gdyż nie wiedziałem, że można. Mieszkałem z bratem w jego gospodarstwie w tym samym domu. Zeznania dwóch świadków załatwiłem już wcześniej, gdy składałem dokumenty z pracy w gospodarstwie ojca. Na to, że pracowałem w gospodarstwie mojego ojca nie miałem żadnych dokumentów. Urząd gminy mi to poświadczył. Jeśli z gospodarstwem brata można też tak zrobić, to raczej Urząd Gminy mi problemów nie będzie robił. Wszystko o co się rozchodzi to czy brat będąc posiadaczem gospodarstwa, nie opłacając składem KRUS jest rolnikiem czy nie. I drugie pytanie czy w rozumieniu tych przepisów dotyczących wliczania okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym u brata, bo to przecież najbliższa rodzina jest taka możliwość doliczenia tego czasu. Bo w tej chwili w PSP tzw. "pasionki" są jeszcze mało znane i nawet kadrowcy mają niekiedy problemy czy można zaliczyć ten okres czy nie. I jakie dokumenty trzeba im przedłożyć. Dodam tylko, że w sprawie pracy w gospodarstwie rodziców potrzebowałem tylko:
1. Zeznania 2 świadków,
2. Oświadczenie wnioskodawcy,
3. Poświadczenie z Urzędy Stanu Cywilnego o zameldowaniu w danym okresie,
4. Wypis z rejestru gruntów o tym w jakim okresie gospodarstwo posiadali moi rodzice i ile hektarów   
5. Oświadczenie rodziców, że mieszkałem i pracowałem razem z nimi we wnioskowanym czasie
6. Raport do komendanta
Jeśli z bratem będzie ten sam kierunek działania to raczej nie będzie problemów, tylko na jakiej podstawie prawnej mam się opierać?

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 14, 2012, 09:35:06 »
Oświadczenia rodziców, że z nimi mieszkałeś nie musiałeś składać, bo na druku zeznań świadków masz to napisane.
Do pracy na gospodarstwie brata potrzebujesz takie same dokumenty jak w poprzednim przypadku.
Nie ma znaczenia czy to było gospodarstwo ojca czy brata, tak czy owak spełniasz definicję domownika:
Domownik  to  osoba bliska rolnikowi, która:
* ukończyła 16 lat,
* pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
* stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Nie ma w ustawie ani w rozporządzeniu mowy o zależności pomiędzy domownikiem a opłacaniem składek KRUS. Brat nie musiał opłacać składek KRUS.
Także podstawa prawna zaliczenia Ci tych okresów pracy się nie zmienia.

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 14, 2012, 10:49:46 »
Zobaczymy co na to moja kadrowa. Złożę i podzielę się moim doświadczeniem w tej kwestii. Dzięki za info fubu.

Offline kosa1965

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 01, 2012, 11:54:18 »
Mam pytanie. Czy praca wykonywana w gospodarstwie rolnym w czasie nauki w szkole średniej, mogła "nie stanowić głównego źródła utrzymania" - nie mogę być uznany za domownika w tym okresie (dokumenty dostarczone m.in. oświadczenie o nie korzystaniu z internatu, oświadczenie że praca w gospodarstwie rolnym stanowiła główne źródło utrzymania)

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 01, 2012, 13:28:12 »
Mam pytanie. Czy praca wykonywana w gospodarstwie rolnym w czasie nauki w szkole średniej, mogła "nie stanowić głównego źródła utrzymania" - nie mogę być uznany za domownika w tym okresie (dokumenty dostarczone m.in. oświadczenie o nie korzystaniu z internatu, oświadczenie że praca w gospodarstwie rolnym stanowiła główne źródło utrzymania)

Witam
Jeżeli Twój rok urodzenia to 1965 tak jak w nicku to możesz się nie załapać....wcześniej obowiązywała inna ustawa, chodzi głównie o pojęcie domownika. Ale dokładnie to musisz się dowiedzieć

Offline kosa1965

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 01, 2012, 13:57:05 »
Dzięki za odpowiedź
Tak - to jest mój rok urodzenia i załapuję się na dwie ustawy od 1.05.1981 do 31.12.1982 oraz od 01.01.1983 do 31.08.1984. Jak to wygląda w tej sytuacji?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 02, 2012, 07:36:53 »
Cytuj
Praca na roli nie podwyższy emerytury policyjnej

Cytuj
Okresy pracy w gospodarstwie rolnym nie mogą być zaliczone do wysługi emerytalnej, od której zależy wysokość emerytury policyjnej. Wynika to z przepisów, a potwierdza również orzecznictwo sądowe.

http://www.nszzp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2222:praca-na-roli-nie-podwyszy-emerytury-policyjnej&catid=1:aktualnoci-nszz-policjantow&Itemid=30

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 03, 2012, 14:00:53 »
do kolegi grzela:
to wiemy, chodzi o podwyższenie dodatku z tytułu wysługi lat tzw. stażowego.

kolego kosa1965 zależy w jakim czasie wykonywałeś tą pracę. Rok urodzenia nie ma nic do tego. Jak daleko od domu miałeś do szkoły (ile czasu zajmowała Ci podróż do szkoły)?
Generalnie nie czepiają się tego w kadrach, bo jak nie mieszkałeś w internacie to znaczy, że nie miałeś daleko.

Offline kosa1965

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 03, 2012, 14:43:42 »
Szkoła była oddalona od miejsca zamieszkania 10 km, a czas dojazdu ok 15 minut.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 03, 2012, 19:48:56 »
wyrok SA w Rzeszowie z dnia 21.02.1995 r., III Aur 3/95
Cytuj
Z tego też względu, każdy przypadek wskazywania na pracę w gospodarstwie rolnym winien być oceniany indywidualnie, tzn. z uwzględnieniem wszelkich towarzyszących okoliczności, m.in. wieku osoby powołującej się na taką pracę, wykonywane czynności, charakter i rozmiar gospodarstwa, ilość domowników oraz inne nawet obiektywne istniejące po strome danej osoby (np. uczęszczanie do szkoły w miejscowości znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania – położenie gospodarstwa rolnego).

Myślę, że nie powinno być problemu, aby Ci to zaliczyli. Ja miałem podobnie i zaliczono mi to.