Autor Wątek: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym  (Przeczytany 134337 razy)

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Dla zainteresowanych zamieszczam informacje jak można ubiegać się o zaliczenie pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym (rodziców, teściów, bliskich) do stażu pracy. Chodzi tu tylko o dodatek za wysługę lat. Staż taki nie wlicza się do lat emerytalnych.
Teraz w skrócie:
O zaliczenie takiego stażu pracy mogą ubiegać się osoby, które pracowały na gospodarstwie rolnym (rodziców, teściów, bliskich,..) i mieszkały w niedalekiej odległości od tego gospodarstwa. Staż ten zalicza się po ukończeniu 16 lat przez osobę zainteresowaną. Uczęszczanie do szkoły nie dyskwalifikuje zaliczenia stażu pod warunkiem nie zamieszkiwania w internacie. Nie muszą też być opłacane składki KRUS za taką osobę (poniżej podaję podstawę prawną, ponieważ często jest to sprawą dyskusyjną).


-Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy

Cytuj
Art. 1. 1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

2) przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

3) przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

Art. 2. Okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 1, nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.

Art. 3. 1. Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

2. Jeżeli organ, o którym mowa w ust.1, nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie.

3. W wypadku, o którym mowa w ust. 2, okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne.

Art. 4. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1991 r.

- Wyrok NSA (chodzi o dokument z KRUSU, który nie jest wymagany) http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0DD08AD4F1
Cytuj
Według Sądu, nie znajduje oparcia w stanie prawnym pogląd, iż warunkiem uznania za domownika jest opłacanie przez niego składek na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Brak opłaty składek na ubezpieczenie społeczne rolników nie powoduje utraty statusu rolnika, czy też domownika, bowiem nie przewiduje tego jakikolwiek przepis ustawy, lecz ma jedynie wpływ na nabycie uprawnień do świadczeń, o których mowa w art. 9 tej ustawy.
inne opracowania:
http://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/kwartalnik/nr_3/kwrt_3_5.pdf
tutaj jest błąd w sprawie zaświadczenia z KRUS, reszta ładnie opracowana.

Offline Haix

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 214
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2012, 23:03:45 »
temat rolnictwa/rolników poruszany - moralność, lewe zaświadczenia :kwit: itp.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16361.msg170365.html#msg170365

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2012, 08:54:34 »
powiedzmy ze od dzis zostaje mi przyznana ta "scierniówka" czy moge liczyc na wyrównanie za te lata ktore nie bralem kasy?

city

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2012, 10:48:40 »
ja dostałem z 6% na 13% dodatek za wysługę lat w gospodarstwie natomiast co do wypłaty za 3 lata wstecz powiedziano mi jeśli jest zależy mi na dodatku motywacyjnym to żebym się nie starał o pieniądze za wysługę wstecz

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2012, 11:05:00 »
No właśnie tego nie wiem, ale:
Dz.U. 1998 nr 21 poz. 94 - Kodeks pracy art. 291 § 1
Cytuj
§ 1. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Teraz nie wiem, kiedy roszczenie stało się wymagane, czy w momencie przyjęcia do służby z powodu źle naliczanego stażu pracy, czy w momencie doniesienia dokumentów..
Posiłkując się wyszukiwarką znalazłem:

Cytuj
Czy pracodawca ma obowiązek wyrównać dodatek stażowy 3 lata wstecz w przypadku doniesienia przez pracownika w trakcie zatrudnienia dodatkowych dokumentów potwierdzających staż pracy?

Czy pracodawca ma obowiązek wyrównać dodatek stażowy 3 lata wstecz w przypadku doniesienia przez pracownika w trakcie zatrudnienia dodatkowych dokumentów potwierdzających staż pracy?

Jesteśmy zakładem budżetowym i obowiązują nas przepisy dotyczące pracowników samorządowych.


Odpowiedź

Pracodawca samorządowy ma obowiązek wyrównać pracownikowi, który dostarczył mu dokumenty potwierdzające staż pracy w trakcie zatrudnienia, dodatek stażowy.

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za wieloletnią pracę po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych).

Przedstawienie przez pracownika samorządowego, w trakcie zatrudnienia, dodatkowych dokumentów potwierdzających staż pracy powoduje, że pracodawca powinien wypłacić mu wyrównanie dodatku stażowego za okres, który nie uległ jeszcze przedawnieniu, czyli za okres 3 lat od dnia, w którym roszczenie pracownika o wypłatę dodatku za wieloletnią pracę stało się wymagalne.

Pracownik nabywa prawo do dodatku stażowego na zasadach i w wysokości określonych w ustawie. Źródłem powyższego prawa pracownika jest przepis ustawy. Pracodawca obowiązany jest prawidłowo obliczyć wysokość przysługującego pracownikowi dodatku za wieloletnią pracę i wypłacić go. Podkreślić należy, iż prawo pracownika do dodatku za wieloletnią pracę jest niezależne od prawidłowości obliczenia dokonanego przez pracodawcę. W przypadku błędnego obliczenia przysługującego pracownikowi dodatku za wieloletnią pracę, pracodawca obowiązany jest wyrównać pracownikowi różnicę pomiędzy kwotą wynikającą z ustawy a kwotą faktycznie pracownikowi wypłaconą.

Powodem niewłaściwego obliczenia wysokości przysługującego pracownikowi dodatku za wieloletnią pracę może być przykładowo omyłka rachunkowa dokonana przez pracodawcę jak i niewłaściwe udokumentowanie poprzednich zakończonych okresów zatrudnienia przez pracownika.

Jeżeli pracodawca prawidłowo obliczył wysokość przysługującego pracownikowi dodatku za wieloletnią pracę, a po dokonaniu tego obliczenia pracownik dostarczył mu nowe i nie znane uprzednio dokumenty potwierdzające jego wcześniejsze zatrudnienie i mające wpływ na wysokość tegoż dodatku, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi wyrównanie dodatku za wieloletnią pracę. Dzieje się tak ponieważ pracownik – w świetle dostarczonych dokumentów potwierdzających jego wcześniejsze zatrudnienie – spełnił przesłanki do nabycia dodatku określone w ustawie, albowiem w rzeczywistości przepracował wymagany okres.

Pamiętać również należy, że wyrównanie należy obliczyć odrębnie dla każdego miesiąca, w którym powinien być wypłacony wyższy dodatek, według stawek wynagrodzenia, które obowiązywały w danym miesiącu.


Źródło:http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/wyrownanie-dodatku-stazowego-w-przypadku-doniesienia-wlasciwych-dokumentow
Czyli wychodzi na to, że powinni wyrównać 3 lata wstecz.

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2012, 17:57:17 »
to zostalo mi w takim razie jeszcze 2 lata aby mi mi nie przepadł czas-okres. i niech kadrowa sie podrapie po glowie bo razem ze mna jest z 40% zalogi :) tylko oby preszło....

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2012, 13:06:38 »
Czy stażyście należy się taki dodatek z pracy w gospodarstwie rodziców? Bo nigdzie nie znalazłem takiego warunku.

Offline Adonis06

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2012, 13:32:05 »
Czy stażyście należy się taki dodatek z pracy w gospodarstwie rodziców? Bo nigdzie nie znalazłem takiego warunku.
Nie ma tym przypadku żadnego znaczenia czy jesteś w służbie stałej czy przygotowawczej.

Offline Adonis06

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2012, 13:46:39 »
Przepraszam, że w krótkim czasie drugi post. Jednak zadziwiające jest, że wiele Komend bardzo rożnie interpretuje przepisy odnośnie zaliczenia stażu pracy na roli. Znam przypadki gdzie Komendy bez problemu zaliczają ten okres pracy na roli do stażu pracy a są i takie, które właśnie z powodu nie opłacania składek KRUS nie zaliczają tego okresu do pracowniczego stażu. A niby jedna straż  :rofl:

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2012, 14:13:59 »
Znam przypadki gdzie Komendy bez problemu zaliczają ten okres pracy na roli do stażu pracy a są i takie, które właśnie z powodu nie opłacania składek KRUS nie zaliczają tego okresu do pracowniczego stażu. A niby jedna straż  :rofl:
kolego może to są przypadki że nie opłacane były składki krus i dana osoba nie uczęszczała do szkoły?

Offline firek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2012, 21:08:45 »
Przepraszam, że w krótkim czasie drugi post. Jednak zadziwiające jest, że wiele Komend bardzo rożnie interpretuje przepisy odnośnie zaliczenia stażu pracy na roli. Znam przypadki gdzie Komendy bez problemu zaliczają ten okres pracy na roli do stażu pracy a są i takie, które właśnie z powodu nie opłacania składek KRUS nie zaliczają tego okresu do pracowniczego stażu. A niby jedna straż  :rofl:
Jeśli spełnia wszystkie wymagania "papierkowe" to nie ma bata muszą mu to zaliczyć do wysługi, nie ma ot tak sobie jakieś widzi mi się komendy że jedna daje druga nie, a jeśli tak jest jak piszesz że mimo posiadania "papierków" komendant nie przyznaje tego to niech weźmie koleś prawnika i "wytłumaczy" komendantowi to odrazu zmieni zdanie.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 25, 2012, 22:35:57 »
 Popiram przedmówcę musi i już jak masz wszystkie dokumenty o których mowa powyżej!! U nas 01 pierwszej osobie nie zaliczył było to w ubiegłym roku. Po opini prawnej za jedyne 150 zł szlak przetarty  zalicza się każdemu!!! Powodzenia dikumenty potrzebne mogę na PRW wysłać.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2012, 13:03:20 »
Opinia w sprawie zasad wliczania okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

http://www.nszzfsg.org/opinie-prawne/25-opinia-w-sprawie-zasad-wliczania-okresow-pracy-w-indywidualnym-gospodarstwie-rolnym-do-pracowniczego-stau-pracy

sympatyk forum

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2012, 10:54:23 »
Jak powinno wygladać wyrównanie w przypadku gdy dodatek za wysługę był naliczany np przez 3 lata, następnie z 7lat przerwy z uwagi na brak ubezpieczenia w KRUS-ie. Obecnie na nowo doliczony do wysługi. Nadmieniam , że dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym cały czas były w kadrach.

wujo2010

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2012, 19:32:04 »
mam pytanie odnośnie własności tego gospodarstwa , jeśli właścicielem gospodarstwa byli dziadkowie i pradziadkowie też mogę sie ubiegać o wysługę?

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 24, 2012, 08:48:37 »
Musisz być domownikiem w rozumieniu przepisów podanych wyżej przez grzela

firex

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 26, 2012, 10:47:43 »
Witam, mam pytanie. Czy po otrzymaniu decyzji pozytywnej i zaliczeniu pracy w gospodarstwie rolnym, oraz zwiększeniu o ten okres wysługi lat należy się również wypłata wstecz za okres 3 lat? Jeśli tak jaka jest podstawa prawna wypłaty tych środków.

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 26, 2012, 13:00:13 »
mam pytanie odnośnie własności tego gospodarstwa , jeśli właścicielem gospodarstwa byli dziadkowie i pradziadkowie też mogę sie ubiegać o wysługę?
tak, ponieważ praca musi być wykonywana u bliskiej Ci osoby (niekoniecznie spokrewnionej).

Witam, mam pytanie. Czy po otrzymaniu decyzji pozytywnej i zaliczeniu pracy w gospodarstwie rolnym, oraz zwiększeniu o ten okres wysługi lat należy się również wypłata wstecz za okres 3 lat? Jeśli tak jaka jest podstawa prawna wypłaty tych środków.

Powinno się to wyrównać, ale komendy różnie to interpretują. Podstawa prawna ustawa o PSP:

Art. 92. 1.Roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
2.Bieg przedawnienia roszczenia z tytułu uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych przerywa każda czynność przed kierownikiem jednostki organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, właściwym do rozpatrywania roszczeń, podjęta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia.

Offline treworo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 01, 2012, 11:02:01 »
a czy ktos dostal wyrownanie juz za te 3 lata wstecz ..???
bo nikt tego nie pisze /????

Offline Bialy84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2012, 18:50:06 »
W mojej komendzie jak do tej pory nikt nie otrzymał tego wyrównania :-\ :wall: KP na Mazowszu

Offline miły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2012, 19:55:36 »
Witam!
Ja takie wyrównanie otrzymałem 1rok wstecz. Pracowałem wtedy w KM Zabrze. A w obecnej KM chłopakom wyrównania nie wypłacają.

sympatyk forum

  • Gość
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 01, 2012, 20:36:43 »
w mojej KP wypłacili, miesiąc po przedstawieniu wyroku sądu z forum,  też na Mazowszu.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 07, 2012, 22:09:10 »
Zastanawiające jest to że służba służbie nie równa .Mój kolega który pracuje w policji dostał wyrównanie z 3 lat po miesiącu od zaliczenia lat stażu w gospodarstwie. A u mnie w KP cisza  :wall:
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline dudi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 07, 2012, 22:39:53 »
u mnie też wypłacają wyrównanie z trzech ostatnich lat..

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Dodatek z tyt. lat - staż pracy w indywi. gospodar. rolnym
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 07, 2012, 23:26:11 »
i tu jest widzi mi sie komendanta, prawdopodobnie! kto ma dostac ten dostanie i tez "podobno"