Autor Wątek: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie  (Przeczytany 92363 razy)

Offline Leniwy998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« dnia: Luty 08, 2012, 15:35:14 »
Witajcie.
Co roku taką zgodę dostawałem,
w tym roku niewystępowałem o nią, bo od marca odchodzę,
ale moi koledzy z JRG nie podostawali . Oczywiście 8 godzinni biurowi dostali, mimo że to właśnie im te dodatkowe zajęcia kolidują z czasem pracy.
Jak jest u Was?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2012, 16:24:02 »
nie za bardzo rozumiem nie udzielania zgód na zasadzie "nie, bo nie"; zasadą jest, że strażak może podejmować dodatkowe zajęcie zarobkowe i każdorazowo odmowa wydania zgody powinna być uzasadniona, a nie jest to takie proste w przypadku strażaka z podziału; ale ja to może się nie znam; odwrotnie byłoby gdyby ustawa przewidywała wyjątki w ograniczeniu prawa do dodatkowego zarobkowania; tymczasem jest dokładnie odwrotnie - sytuacją wyjątkową jest nieudzielenie zgody i dlatego wymaga to szczegółowego uzasadnienia; drobny problem jest w tym, że tego typu odmowy wymykają się kontroli instancyjnej w trybie kpa i są niezaskarżalne do sądu - vide: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/FC932D0F65 ;poza tym o takich przypadkach tylko słyszałem - z autopsji ich nie znam, ale to może dlatego, że trafiam na mądrych przełożonych;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2012, 13:02:11 »
lang niestety ale pozwolenie zależy od przełożonego i to na zasadzie jak napisałeś "nie bo nie"- no może nie do końca. W moim przypadku uzasadnienie było treści "ze względu na możliwą niedyspozycję dla przełożonego" Co śmieszniejsze wcześniej takie zgody otrzymywałem. Dla mnie zrozumienie jest jedno- poprostu podpadłem przełożonemu i koniec. Praca moja dodatkowa w żaden sposób nie powodowała odmawianiem przyjścia do pracy itp. Odwoływanie się (nie przypominam sobie bo raporcik "zjadłem" z nerwów ale chyba nie było mowy o możliwości odwołania się wyżej) nie miało sensu- nie miałbym pewności (interesik przepisałem na żonę).

« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2014, 23:11:05 wysłana przez Butel »

Offline damcio22

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 09, 2012, 18:53:17 »
 ^_^
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2012, 20:59:10 wysłana przez damcio22 »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 09, 2012, 19:10:16 »
W prywatnej firmie możesz pracować na czarno, bo nie masz umowy, więc Ci nikt niczego nie udowodni, problem zaczyna się jak pracujesz w firmie gdzie musisz mieć legalne zatrudnienie. Wtedy podpadasz pod przestępstwo skarbowe, a kolego Damcio (jakbyś znał ustawę o PSP) to grozi wydaleniem ze służby. Troszeczkę myślenia i znajomości prawa....

Art. 28.
Służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby.

Kodeks karny skarbowy
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19990830930&type=3

DZIAŁ II
C z ę ś ć s z c z e g ó l n a
Rozdział 6
Przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym i rozliczeniom z tytułu dotacji lub subwencji
Art. 54.
§ 1. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

Teraz możesz zachęcać dalej do łamania prawa....
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline robin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 04, 2012, 01:33:39 »
Czy może ktoś ze strażaków występował do swego Komendanta o podjęcie dodatkowego zarobkowania w branży związanej z ochroną przeciwpożarową i jak to u Was się kończyło? Czy była zgoda czy tez nie. U nas nie udziela zgód na zarobkowanie w swojej branży "nie bo nie"

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 04, 2012, 10:45:41 »
Co rozumiesz przez braże przeciwpożarowa??
PS. u nas prewencja  nie moze dodatkowo zarabiac
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 11:08:02 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 04, 2012, 11:20:55 »
Otóż ja uważam, że zgoda na dodatkowe zarobkowanie wydawana jest bezterminowo w przypadku gdy charakter pracy się nie zmienia. Jeśli zmienia się profil działalności należy wystąpić o nowa zgodę. Jeśli się pracuje na umowę zlecenie/dzieło to wtedy co roku. Natomiast jak się ma swoją firmę to wystarczy tylko raz. 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 14:09:10 wysłana przez firek998 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 04, 2012, 11:34:20 »
A to ciekawa interpretacja ponieważ ide dzisaj z nastym raportem w sprawie szkolen/instrukcji :D
a umowa o dzieło z 20 instytucjami?? to ta sama umowa??
Firek modyfikujesz posty az załuje ze ci3e nie zacytowałem pogrzebałaś sie....
Zgoda na wszystko rok w rok!!
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2012, 22:06:53 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 06, 2012, 13:02:38 »
A to ciekawa interpretacja ponieważ ide dzisaj z nastym raportem w sprawie szkolen/instrukcji :D
a umowa o dzieło z 20 instytucjami?? to ta sama umowa??
Firek modyfikujesz posty az załuje ze ci3e nie zacytowałem pogrzebałaś sie....
Zgoda na wszystko rok w rok!!

A pokaż mi w przepisie, że musisz składać raport co roku. Jest napisane, że: "Strażak nie może podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego uprawnionego do mianowania lub powołania strażaka na stanowisko służbowe." Przepisy nie określają jednak jak należy interpretować pojęcie zajęcia zarobkowego.
Jeśli podejmujesz coś raz i trwa to nieprzerwanie przez np. okres 2 czy 5 lat i pracujesz w tej samej firmie lub prowadzisz swoją działalność o tym samym profilu też przez np. 5 to jasnym chyba jest że nie musisz co roku o to samo występować. Inna rzecz z oświadczeniem majątkowym. W tym samym artykule ustawy o PSP masz napisane że co roku to co roku. Ale nigdzie nie ma powiedziane, że musisz co roku się prosić o zgodę na dodatkowe zarobkowanie.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2012, 08:09:31 »
Bo wpisując formułkę zgoda do 31.12.2012 (cokolwiek) wydaje im się, że właśnie tak jest. Wprowadzili terminowość pozwoleń - tak to bywa jak ktoś nie ma co robić i nie rozumie co robi, to się wzoruje na np. transporcie drogowym czy lekarzach - tam terminowość jest uzasadniona i dokładnie opisana w rozporządzeniach. A u nas jest to widzimisie kadrowców - oczywiście niezgodne z prawem - bo jak słusznie kolega zauważył - wymagana jest tylko zgoda na dodatkową działalność zarobkową.
Jedyną możliwością ograniczenia terminu może być wydanie decyzji o cofnięciu zgody.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 08, 2012, 08:14:41 »
lang niestety ale pozwolenie zależy od przełożonego i to na zasadzie jak napisałeś "nie bo nie"- no może nie do końca. W moim przypadku uzasadnienie było treści "ze względu na możliwą niedyspozycję dla przełożonego" Co śmieszniejsze wcześniej takie zgody otrzymywałem. Dla mnie zrozumienie jest jedno- poprostu podpadłem przełożonemu i koniec. Praca moja dodatkowa w żaden sposób nie powodowała odmawianiem przyjścia do pracy itp. Odwoływanie się (nie przypominam sobie bo raporcik "zjadłem" z nerwów ale chyba nie było mowy o możliwości odwołania się wyżej) nie miało sensu- nie miałbym pewności (interesik przepisałem na żonę).

czy ta wiadomość dotyczy tylko @lang?
Ciekaw jestem czy twój komendant jest tak samo "regulaminowy" jeżeli chodzi o inne sprawy - np. czy wysyła samochody służbowe po ściąganych strażaków z dyżurów domowych.. - ty nie masz obowiązku mieć samochód  ... . I pewnie zapomniał Pan komendant , że każdy kij ma dwa końce...  Ciekaw jestem co by zrobił jakby podwładni zaczęli wymagać od niego" wszystkiego co należy się zgodnie z przepisami"...
Pozdrawiam i wytrwałości...
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline dawido92

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2014, 22:43:43 »
Witam, czy Waszym zdaniem założenie firmy zajmującej się usuwaniem gniazd os, szerszeni będzie kolidowało ze służbą? Tzn. czy Komendant może uważać, że np. wykorzystuje się stanowisko służbowe do celów prywatnych?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 16, 2014, 22:56:33 »
Myślę, że nie. O ile w bezczelny sposób nie będziesz wykorzystywać informacji napływających do SKKM o takim zagrożeniu (patrz kilka lat temu afera drogówki i laweciarzy). Pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 17, 2014, 13:23:48 »
U mnie były dowódca zmiany miał taką działalność dopóki nie odszedł na emke i nie było problemów. Nawet chłopaki z PSK czasami podawali numer do niego gdy to wykraczało poza nasze obowiązki.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 17, 2014, 13:48:05 »
Co do tematu więc uważacie, że terminu wydania pozwolenie nie powinno być ja też tak uważam ale u mnie jest jak i u Was. A co powiecie na przypadek gdzie posiadając firmę o profilu ppoż i bhp 01 daje zakaz np. opracowywania IBP. Czy jest to zgodne z prawem. Firmę można mieć sprzedać sprzęt konserwować szkolić ale IBP zrobić na terenie powiatu nie wolno. Co na to koledzy specjaliści w dziedzinie prawa??

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 05, 2016, 22:36:05 »
Witam. Czy jest to prawdą, że jest zakaz podpisywania zgód na dodatkowe zarobkowanie?

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2016, 23:10:04 »
Zależy, w jakiej branży chcesz dorabiać.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na działalność ppoż w swoim powiecie zgody teraz nie dostaniesz.
Ze zgodą na pracę w dziedzinie innej niż powyższa nie powinno być problemu.

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 05, 2016, 23:18:12 »
Nie. Jako kierowca sobie dorabiam. Co roku podpisywał, a w tym roku dupa. Twierdzi ,że KG zakazała. A mi się wydaje ,że to tylko zwykła złośliwość z jego strony. 

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 05, 2016, 23:37:11 »
Może czas przejść na umowę-zlecenie?
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 05, 2016, 23:37:44 »
Nie. Jako kierowca sobie dorabiam. Co roku podpisywał, a w tym roku dupa. Twierdzi ,że KG zakazała. A mi się wydaje ,że to tylko zwykła złośliwość z jego strony.
U mnie niedawno szło sprawozdanie za styczeń i nie było żadnej odmowy a zgód wyrażono z 50 szt.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 05, 2016, 23:59:54 »
Niektórzy komendanci lubią nadinterpretować pewne pisma, i być świętszymi od samego papieża. Tak było w przypadku ostatniego pisemka odnośnie decyzji personalnych, tak jest i teraz. Myślę, że Twój 01 jest nie tyle złośliwy, co się troszeczkę przestraszył, stąd decyzja o odmowie. Chyba, że podpadłeś :)

Może czas przejść na umowę-zlecenie?
A co to zmieni? Umowa cywilnoprawna też jest zajęciem zarobkowym. Orzecznictwo sądów administracyjnych mówi, iż zajęcie zarobkowe to takie, za które wg obowiązujących przepisów przysługuje wynagrodzenie. A jeszcze umowa - zlecenie? Teraz przecież jest ozusowana do najniższej krajowej.

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 09, 2016, 00:28:46 »
Firmę bhp i ppoż mam od 2006 roku. Z  pozwoleniem różne już miałem perypetie. Zakaz IBP wszystkich, potem zakaz na ternie powiatu. A były i czasy gdzie w ogóle nie dostawałem zgody i musiałem prosić jaśnie Pana. Z czego to wynika tylko i wyłącznie z zazdrości i braku zajęcia naszych włodarzy. Dyspozycyjność pełna, a i żeby nie było wpływ na poprawę ochrony ppoż na terenie obszaru chronionego jakże dalece idący gaśnice hydranty sprawne oznakowane ludzie przeszkoleni medale powinni za to dawać  :rofl:

Offline firepl

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
  • w stanie spocz.
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 09, 2016, 10:34:26 »
Firmę bhp i ppoż mam od 2006 roku. Z  pozwoleniem różne już miałem perypetie. Zakaz IBP wszystkich, potem zakaz na ternie powiatu. A były i czasy gdzie w ogóle nie dostawałem zgody i musiałem prosić jaśnie Pana. Z czego to wynika tylko i wyłącznie z zazdrości i braku zajęcia naszych włodarzy. Dyspozycyjność pełna, a i żeby nie było wpływ na poprawę ochrony ppoż na terenie obszaru chronionego jakże dalece idący gaśnice hydranty sprawne oznakowane ludzie przeszkoleni medale powinni za to dawać  :rofl:

Tak jak piszesz jest to trochę nie jasne, jak Cię 01 "lubi" to podpisze jak się zle odezwiesz to uwazaj ;) tak nie powinno być , co nie jest zabronione jest dozwolone, gdzie napisano że nie możesz opracować IBP ? przepis mówi jasno kto może , nic tam nie pisze na temat ograniczeń w słuzbie czy poza słuzbą.

Offline kogut78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 12, 2016, 16:42:31 »
I tu się kłania obiektywizm "komediantów" do swoich podwładnych. Szkoda się denerwować. Chyba czas zacząć rowek lizać :fiuu: