Autor Wątek: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie  (Przeczytany 92797 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #150 dnia: Marzec 20, 2020, 20:23:45 »
Z uwagi na obecną sytuację sanitarno - epidemmiologiczną na terenie kraju zawieszam Panu zgodę na wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego.......... do odwołania. treść pisma
Jak należysz do ZZ to skontaktuj się z nimi. Jeśli poniosles z tego tytułu straty i będziesz je w stanie udokumentować to będzie ktoś ci musiał wyrównać  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline wygibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 20, 2020, 20:57:00 »
W mojej jednostce wszyscy ratownicy medyczni otrzymali wolne do końca miesiąca, by mogli w tym czasie pracować w PRM i niczego nie przytargać do jogurtu. Służby za nich zostały podzielone. Nie wiem czy to decyzja mojego 01, czy wyszła z góry, ale wydaje mi się bardzo mądrą.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 20, 2020, 21:03:07 »
Z uwagi na obecną sytuację sanitarno - epidemmiologiczną na terenie kraju zawieszam Panu zgodę na wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego.......... do odwołania. treść pisma
Jak należysz do ZZ to skontaktuj się z nimi. Jeśli poniosles z tego tytułu straty i będziesz je w stanie udokumentować to będzie ktoś ci musiał wyrównać  :rofl:

Poproszę podstawę prawną.

W mojej jednostce wszyscy ratownicy medyczni otrzymali wolne do końca miesiąca, by mogli w tym czasie pracować w PRM i niczego nie przytargać do jogurtu. Służby za nich zostały podzielone. Nie wiem czy to decyzja mojego 01, czy wyszła z góry, ale wydaje mi się bardzo mądrą.

Równie dobrze strażak idący przed służbą po bułki może przynieść coś do remizy, tak więc czy takie działanie ma sens? Tak samo jak zabronienie dodatkowego dorabiania... A jak będę chciał iść na wolontariat?  :szalony:
:straz:

Offline zonik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 20, 2020, 21:06:46 »
Pełniąc służbę w PSP nie możesz a musisz wnosić zgodę o dodatkowe zarobkowanie, składasz raport do swojego 01 z prośbą o taką zgodę i nie jest to jego widzimisię a taki wymóg, chociaż zastanawiam się czy to pytanie to nie jakaś prowokacja? Nie masz kolegów na zmianie którzy Ci powiedzą jak to działa czy im nie wierzysz? I nie chodzi tylko jedynie o jeżdżenie na karetce a o każdą inną dodatkową pracę jaką chcesz wykonywać w czasie wolnym od służby

Nie zrozumieliśmy się ;)
Że każdy jeden pełniący służbę musi wnosić zgodę o dodatkowe zarobkowanie to bardzo dobrze wiem. To czy mam kolegów na zmianie i czy im wierzę to moja sprawa, a prowokować nie mam zamiaru. Zresztą chyba po to jest forum, aby pytać bardziej doświadczonych, zaznajomionych w temacie i odpowiadać/dostawać odpowiedzi.

Spróbuję prościej:
Czy stażysta może liczyć na zgodę na dodatkowe zarobkowanie?
Jeśli tak, to może być inna "branża" niż karetka/ratownictwo medyczne?
(pomijając aktualną sytuację sanitarno - epidemmiologiczną)

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 20, 2020, 21:09:12 »
Z uwagi na obecną sytuację sanitarno - epidemmiologiczną na terenie kraju zawieszam Panu zgodę na wykonywanie dodatkowego zajęcia zarobkowego.......... do odwołania. treść pisma
Jak należysz do ZZ to skontaktuj się z nimi. Jeśli poniosles z tego tytułu straty i będziesz je w stanie udokumentować to będzie ktoś ci musiał wyrównać  :rofl:
   Oj z tego co wiem jeszcze nigdy żaden przełożony nic nikomu nie wyrównał z takiej przyczyny.
   Zgoda dana może być w każdej chwili wycofana decyzją danego 01 zwłaszcza w tak szczególnych okolicznościach w jakich znajduje się nasz kraj, a tym samym nasza formacja. Nie o wszystkim co ma wpływ na potrzeby służby obecne czy też przewidywane dany 01 poinformuje swoich podwładnych. Wręcz jest to niewskazane nieraz.
   Wyobraźcie sobie sytuację, że hipotetycznie są plany militaryzacji kraju, skoszarowania strażaków wraz z zamknięciem większych miast od 23.03. Co robi większość strażaków ? Oprócz ostrzeżeń dla rodziny, znajomych to jeszcze na whatsappe pojawiają się tysiące postów.....
pozdrawiam
edit:
przewiduję, że w najbliższej przyszłości jakby (oby nie !!!!) doszło do lawiny zachorowań na styl włoski może dojść do wzmacniania PRM-u strażakami np. kierowcy, ratolki, zespoły mieszane czyli zwykły strażak, kosztem obniżenia stanów osobowych w danych województwach czy garnizonach.
Priorytetem państwa obecnie jest jak najpóźniejsze dopuszczenie do zapaści/niewydolności służby zdrowia czyli zapewnienie chociaż iluzorycznej opieki medycznej obywatelom. Nikt się z decydentów nie będzie zastanawiał czy dany strażak może, chce, spodoba mu się w karetce PRM-u.

Offline wygibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 20, 2020, 21:33:47 »

W mojej jednostce wszyscy ratownicy medyczni otrzymali wolne do końca miesiąca, by mogli w tym czasie pracować w PRM i niczego nie przytargać do jogurtu. Służby za nich zostały podzielone. Nie wiem czy to decyzja mojego 01, czy wyszła z góry, ale wydaje mi się bardzo mądrą.

Równie dobrze strażak idący przed służbą po bułki może przynieść coś do remizy, tak więc czy takie działanie ma sens? Tak samo jak zabronienie dodatkowego dorabiania... A jak będę chciał iść na wolontariat?  :szalony:
:straz:

Nie wiem czy może ja źle napisałem, czy może nie chcesz zrozumieć, ale raczej ja. Wyjaśniam:
Decyzja miała na celu zgodę na pracę w PRM,  tam są teraz bardziej potrzebni oraz uchronienie jogurtu przed wyłączeniem z działań(kwarantanna). Myślę też, że jesteś rozsądnym człowiekiem i idąc po bułki do sklepu przed służbą, zachowasz należyte środki i dostosujesz się do zaleceń by nie narazić na zakażenie swojej rodziny i kolegów z jednostki.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #156 dnia: Marzec 20, 2020, 21:37:09 »
Poproszę podstawę prawną.
A proszę bardzo art. 231 KK... Przekroczenie uprawnień…. z przekroczeniem uprawnień mamy do czynienia wtedy, gdy "komendant/organ" podejmuje czynności nieleżące w granicach jego kompetencji. Chodzi tu o przekroczenie zakresu czynności służbowych gdyż zgodnie z ustawą o PSP (art. 57 a) czyli jedynym aktem prawnym regulującym zgody na dodatkowe zarobkowanie to komendant może zgodę wydać a nie ma żadnych uprawnień aby tą zgodę cofnąć wstrzymać czy co tam jeszcze sobie wymyśli...
Co wprost wynika z ustawy o PSP. Za szkody wyrządzone przez organ odpowiada skarb państwa...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #157 dnia: Marzec 20, 2020, 22:31:22 »
Możesz być wtedy pewny, że na następny okres zgody nie dostaniesz. I tu już nie będzie przekroczenia uprawnień.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #158 dnia: Marzec 20, 2020, 22:46:58 »
Możesz być wtedy pewny, że na następny okres zgody nie dostaniesz. I tu już nie będzie przekroczenia uprawnień.
Możesz być pewny, że nie raz nie dwa mi tym grożono  :wacko: A ja wtedy zawsze przypominam sobie takie zapożyczenia do jeżyka polskiego jak mobbing, stalking… I rdzennie Polskie dyskryminacje. Wierz mi na słowo w ostatniej dekadzie zrobiłem 3 cyfrową liczbę zgód przy czym na najważniejszą robotę mam zgodę nieoznaczoną w czasie  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #159 dnia: Marzec 20, 2020, 22:57:25 »
Skoro nie mogę na Ciebie jako przełożony liczyć i na Twoją dyspozycyjność to nie wyrażam zgody. Gdzie tu mobbing?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 20, 2020, 22:59:38 »
Skoro nie mogę na Ciebie jako przełożony liczyć i na Twoją dyspozycyjność to nie wyrażam zgody. Gdzie tu mobbing?
Bo inni dostają a ja nie...
I udowodnij że nie możesz na mnie liczyć.. Ja pracuje dodatkowo w czasie wolnym bo w pracy nie mam odpowiednich programów  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 20, 2020, 23:01:39 »
Skoro inni dostają przyspieszone awanse to jak ja nie dostanę to jest to mobing?

Zresztą tu masz definicję mobbingu:
Art. 943. § 2
Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Pewnie ją doskonale znasz. Którym elementem będzie brak zgosy na dodatkowe zarobkowanie? Przecież to nie jest element pracowniczy. W miedzyczasie dostajesz pewnie mageody i jesteś chwalony. Nie widzę znamion mobbingu.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2020, 23:12:14 wysłana przez in_flames »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 20, 2020, 23:05:58 »
Skoro inni dostają przyspieszone awanse to jak ja nie dostanę to jest to mobing?
to kolego nagroda też to przerabialem
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 20, 2020, 23:12:49 »
Skoro inni dostają przyspieszone awanse to jak ja nie dostanę to jest to mobing?
to kolego nagroda też to przerabialem
No i? Rozwiń proszę.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 20, 2020, 23:26:45 »
No i? Rozwiń proszę.
Awans przed terminem to nagroda...
Pewnie ją doskonale znasz. Którym elementem będzie brak zgosy na dodatkowe zarobkowanie? Przecież to nie jest element pracowniczy. W miedzyczasie dostajesz pewnie mageody i jesteś chwalony. Nie widzę znamion mobbingu.
Zapoznaj się z procedurą obowiązującą w PSP a dokładnie z załącznikiem nr 2.
Ja z racji funkcji wolę załącznik nr 1  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2020, 23:41:04 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #165 dnia: Marzec 21, 2020, 08:51:43 »
No i? Rozwiń proszę.
Awans przed terminem to nagroda...
A zgoda na dodatkowe zarobkowanie należy się z obligatu każdemu?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #166 dnia: Marzec 21, 2020, 08:56:20 »
A zgoda na dodatkowe zarobkowanie należy się z obligatu każdemu?
Widziałeś raport? Tam jest uzasadnienie komendanta w przypadku odmowy a w przypadku zgody są zastrzeżenia np. że do końca roku itp.
Tak brak zgody można uznać za karę/dysryminację/mobbing jeśli nie występują przesłanki art. 57 a ust. 2. Ustawodawca jasno to określił.
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #167 dnia: Marzec 21, 2020, 09:46:37 »
Pełniąc służbę w PSP nie możesz a musisz wnosić zgodę o dodatkowe zarobkowanie, składasz raport do swojego 01 z prośbą o taką zgodę i nie jest to jego widzimisię a taki wymóg, chociaż zastanawiam się czy to pytanie to nie jakaś prowokacja? Nie masz kolegów na zmianie którzy Ci powiedzą jak to działa czy im nie wierzysz? I nie chodzi tylko jedynie o jeżdżenie na karetce a o każdą inną dodatkową pracę jaką chcesz wykonywać w czasie wolnym od służby

Nie zrozumieliśmy się ;)
Że każdy jeden pełniący służbę musi wnosić zgodę o dodatkowe zarobkowanie to bardzo dobrze wiem. To czy mam kolegów na zmianie i czy im wierzę to moja sprawa, a prowokować nie mam zamiaru. Zresztą chyba po to jest forum, aby pytać bardziej doświadczonych, zaznajomionych w temacie i odpowiadać/dostawać odpowiedzi.

Spróbuję prościej:
Czy stażysta może liczyć na zgodę na dodatkowe zarobkowanie?
Jeśli tak, to może być inna "branża" niż karetka/ratownictwo medyczne?
(pomijając aktualną sytuację sanitarno - epidemmiologiczną)

Oczywiście ze powinieneś dostać taką zgodę, nie ma to znaczenia czy jesteś na stażu czy nie, i nie ma znaczenia jaka to jest branża (pomijając aktualną sytuację epidemiologiczna bo może z tej strony być problem). U mnie stażyści bez problemu dorabiają ja sam jako stażysta tez miałem taką zgodę

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #168 dnia: Marzec 21, 2020, 09:49:23 »
Jak najbardziej stażysta powinien dostać zgodę. Inaczej, przy swoim uposażeniu, prędzej czy później przyniesie do komendy choróbsko z kartonu w którym mieszka, bo mieszkania za te pieniądze nie da się w mieście utrzymać.  :mellow:

Offline zonik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #169 dnia: Marzec 21, 2020, 10:22:50 »
Oczywiście ze powinieneś dostać taką zgodę, nie ma to znaczenia czy jesteś na stażu czy nie, i nie ma znaczenia jaka to jest branża (pomijając aktualną sytuację epidemiologiczna bo może z tej strony być problem). U mnie stażyści bez problemu dorabiają ja sam jako stażysta tez miałem taką zgodę

Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam! :)

Offline SzybkiPzn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #170 dnia: Kwiecień 25, 2020, 14:18:44 »
Witam,
Szybkie pytanie, w którym momencie można założyć własną działalność gospodarczą? We wniosku o zgodę należy podać nazwę firmy i adres i jak to rozwiązać? Podać dane a potem założyć firmę po otrzymaniu zgody? Czy założyć firmę i dopiero złożyć wniosek

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #171 dnia: Kwiecień 25, 2020, 14:45:42 »
Witam,
Szybkie pytanie, w którym momencie można założyć własną działalność gospodarczą? We wniosku o zgodę należy podać nazwę firmy i adres i jak to rozwiązać? Podać dane a potem założyć firmę po otrzymaniu zgody? Czy założyć firmę i dopiero złożyć wniosek
A nie możesz wpisać nazwy firmy i adresu (jeżeli oczywiście te dane już znasz) - i dopisać, że firma powstanie w miesiącu .....?

Offline SzybkiPzn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #172 dnia: Kwiecień 25, 2020, 16:54:06 »
Chciałem się dowiedzieć czy po prostu mogę już założyć firmę czy lepiej czekać  :fiuu:



Witam,
Szybkie pytanie, w którym momencie można założyć własną działalność gospodarczą? We wniosku o zgodę należy podać nazwę firmy i adres i jak to rozwiązać? Podać dane a potem założyć firmę po otrzymaniu zgody? Czy założyć firmę i dopiero złożyć wniosek
A nie możesz wpisać nazwy firmy i adresu (jeżeli oczywiście te dane już znasz) - i dopisać, że firma powstanie w miesiącu .....?

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #173 dnia: Kwiecień 25, 2020, 21:01:59 »
Chodziło mi o to, że wg mnie lepiej najpierw napisz raport (pewnie będzie rozpatrzony pozytywnie, ale puki nie masz na papierze, to nie wiesz), wpisz w nim firmę XX i dopisz, że działalność rozpoczynasz np. w maju czy czerwcu br. Twój 01 ma 30 dni na rozpatrzenie - albo miał, bo terminy z kpa zostały specustawą "zamrożone" (przynajmniej tak czytałem). W każdym bądź razie w ciągu 30 dni (w normalnym czasie) powinieneś mieć odpowiedź i będziesz wiedział co dalej.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Zgoda Komendanta na dodatkowe zarobkowanie
« Odpowiedź #174 dnia: Kwiecień 25, 2020, 21:06:48 »
Też myślę, że zgodnie z logiką najpierw raport > zgoda > firma. W przeciwnym wypadku co jeśli zgody brak?