Autor Wątek: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.  (Przeczytany 12060 razy)

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« dnia: Styczeń 19, 2012, 18:48:28 »
Witam kolegów i koleżanki.
Mam pytanie do bardziej doświadczonych druhów. Jak rozliczacie darowizny, zbiórki i inne przychody?  Jestem prezesem z małym stażem  i nie wiem pod co to podciągnąć. Do tej pory (stary zarząd) pieniądze z darowizn zbieraliśmy i kupowaliśmy za to sprzęt. Nikt się do tego nie przyczepił, chociaż dla mnie już wtedy było to naciągane. Ale do czego konkretnie dążę:
1.
Zbiórka po sponsorach pieniędzy na wydrukowanie kalendarzy. (sponsor daje środki a w zamian my umieszczamy jego logo na kalendarzu (reklama firmy). Jak to rozliczyć (pieniądze przekazuje firma) ? Czy jest różnica miedzy przedsiębiorcą a osobą prywatną?

2. Roznosimy kalendarze za co w zamian otrzymujemy datki od mieszkańców wsi (osoby prywatne).
Czy robić listy osób, które ofiarowały datki? Jak to rozliczyć z US?

3.Organizujemy Bal Sylwestrowy. Mamy ustaloną sumę, którą płacą uczestnicy balu (strażacy, ich rodziny) za którą kupujemy jedzenie (catering), przystrajamy salę itp. Z tych pieniędzy zawsze zostaje jakaś suma. Jak to rozliczyć? I pytanie, co i gdzie zgłaszacie organizując tego typy zabawy? Musimy płacić ZAIKs (sami puszczamy muzkę), zgłaszać do UM czy Policji?

4. Podczas balu przeprowadzona jest loteria fantowa. Fanty zbieramy od lokalnych sklepikarzy itp. a także strażacy przekazują drobne upominki. Czy te fanty od sklepikarzy musimy wykazać?
Skoro zbierzemy pieniądze z losów to pod co to podpiąć?

5 Strażacy uczestniczący w akcjach zrzekają się ekwiwalentu i oddają go na straż (zakup sprzętu). Jak to rozliczyć?

Uprzedzając docinki, akcje kalendarz i bal sylwestrowy organizowaliśmy pierwszy raz i to na ostatnią chwilę, stąd brak zagłębienia się w szczegóły.
Jestem młodym prezesem i wiem, że na moich barkach spoczywa to, aby wszystko w OSP odbywało się legalnie. Myślę też, że jest na forum więcej osób, którzy chętnie z tych porad skorzystają.
Dlatego proszę Was o pomoc.

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2012, 19:52:45 »
Jeśli chodzi o odpowiedź do punktu 3. - to wiem na pewno, że u nas przed sylwestrem 2011/2012  biuro terenowe ZAIKS przysłało pismo odnośnie organizowania zabaw: "... uprzejmie informuje o ustawowym obowiązku uzyskania LICENCJI na wykorzystywanie utworów muzycznych i słowno-muzycznych podczas tej imprezy. W celu uzyskania licencji i ustalenia stawki wynagrodzeń autorskich za imprezę sylwestrową należy wypełnić poniższy wniosek [...] i przesłać pocztą lub faksem."

I tenże wniosek:
" Niniejszym wnioskuję o wydanie licencji na organizację imprezy sylwestrowej, która odbędzie się w dniu 31.12.2011 w miejscowości................ w lokalu/świetlicy*...................................przy ulicy.........................
Ilość uczestników....................
Cena biletu wstępu wynosi.....................od osoby
Impreza odbędzie się przy muzyce na żywo/muzyce mechanicznej*
Kwota wynagrodzenia zespołu muzycznego zł........................
Nr telefonu...............
Organizator(dane do faktury: NIP,PESEL)..........................."


A więc ZAIKS musicie płacić - niestety :wall:

Ps. - Od siebie dorzucę jeszcze pytanie: czy darowizna a darowizna na cele statutowe to jedno?? Bo ostatnio wypełniałem do GUS-u pismo i tam było coś takiego, że jak mamy darowizny na cele statutowe - to nie musimy im tego wykazywać. O co "kaman"???

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2012, 20:45:52 »
ngo.pl wszystko tam jest opisane, tak na szybko:

1. Sprzedaż reklam może zostać potraktowane jako działalność gospodarcza - w przypadku kontoli z US mogą nakazać zarejestrowanie działalności gospodarczej stowarzyszenia.

2. Każda osoba powinna indywidualnie wpłacić darowiznę na konto bankowe lub powinniście u wójta zgłosić i uzyskać zgodę na zbiórkę publiczną w której kalendarz będzie cegiełką o okreslnej cenie lub każdy uzyskany co łaska grosz powinien trafić do puszki kwestarskiej, a potem zostać rozliczony zgodnie z ustawą o zbiórkach publicznych a zebrana kwota przeznoczna zgodnie z celami które zapisaliście we wniosku.

3. Patrz pkt. 1. Moze to zostać uznane jako działalność gospodarcza. Lepiej dogadać się z frimą zewnętrzną (barem restauracją) i żeby oni zrobili imprezę pod waszym patronatem, a następnie kwotą z zysku się z wami podzielili.

4. Loterie fantowe należy rejestrować w Izbie Celnej, bo to hazard, chyba, że każdy los wygrywa.

5. Przekazują przelewn na rachunek OSP bankowy jako darowiznę a poźniej rozliczają to w PIT i mają ulgę.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 19, 2012, 20:53:51 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2012, 22:39:40 »
Dzięki Łukaszu za odpowiedzi. Jako, że chciałbym aby wszystko było legalnie a przy tym nie stracić ani złotówki z zebranych pieniędzy naszły mnie takie przemyślenia:

1. Można pójść do okolicznych firm i poprosić o darowiznę na działalność statutową. Z racji tego, że mamy sporo miejsca na kalendarzu proponujemy (już po uzyskaniu darowizny,żeby nie było), że w ramach podziękowania za hojny gest chcieli byśmy umieścić logo jego firmy. Darczyńca przelewa pieniądze na konto (odlicza sobie od podatku) a my wyciągamy pieniądze z konta i za to nabywamy kalendarze (wydane na cel statutowy). Myślę, że wszystko zgodnie z przepisami.

2.Zgłaszamy u burmistrza/wójta chęć zbiórki publicznej i roznosimy kalendarze (spełniamy cele statutowe) a przy okazji prosimy o darowiznę na rzecz OSP.

3 Tutaj trochę kombinowane ale... W ramach OSP zbierają się strażacy w sali wiejskiej (sala udostępniona nie odpłatnie przez dzierżawcę sali) gdzie pragną spędzić sylwestra w swoim gronie. Jako, że paniom nie uśmiecha się gotować w sylwestra (malują pazurki :) ) to organizują sobie catering. Mają również ochotę potańczyć więc puszczają sobie muzykę (tutaj należy opłacić ZAIKS). To wszystko nadzorują strażacy OSP. Zbierają między sobą pieniądze na catering i przystrojenie sali.
 Podczas zabawy strażacy(goście) wpłacają darowizny na OSP (pozostałe pieniądze z "biletów")
W czasie trwania "spotkania" organizują loterię fantową. Na ten temat znalazłem :
"4. Małe loterie fantowe to takie, w których wartość puli wygranych nie przekracza w
2011 r. kwoty 3.394,58 zł. Kwota ta jest zmieniana co roku."
"8. Urządzanie „małych loterii fantowych” jest wolne od opłat, podatku od gier, składania deklaracji podatkowych, prowadzenie ewidencji podstaw opodatkowania i obliczania wysokości podatku od gier."
Należy jednak zgłosić fakt do najbliższego oddziału Izby Celnej na 30 dni przed. Więcej tutaj:
http://www.ickielce.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=616&Itemid=70

Co do samej organizacji imprezy umieszczam cytat ze strony www.ngo.pl :

"Tak więc, jeżeli impreza:

 odbywa się na terenie prywatnym, czyli zamkniętym, nie ogólnodostępnym (np. w siedzibie organizacji, w domu prywatnym, ogrodzie, klubie, restauracji, czyli takim, który powoduje, że impreza ma charakter towarzyski);
i nie wiąże się z wykorzystaniem ulicy lub drogi (zajęciem pasa drogowego np. ulicy, chodnika, pobocza);
 lub jest skierowana do liczby osób mniejszej niż wskazana w ustawie o imprezach masowych;
to nie wymaga uzyskania żadnych szczególnych zezwoleń urzędowych. Odbywa się ona na podstawie umowy/ustaleń pomiędzy właścicielem terenu a organizatorem. "

Macie może jeszcze jakieś przemyślenia bądź rady?

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 28, 2012, 18:03:33 »
Ja dzisiaj otrzymałem taka propozycję:
Jest organizowana duża impreza . Jako OSP mielibyśmy obstawiać parkingi i pilnować porządku na nim za wjazd na parking mielibyśmy  brać ok 2 zł ,cała zebrana kwota miała by zasilić konto OSP .
Jednak według mojej wiedzy nie możemy pobierać opłat za wjazd na parking . (nie mamy zarejestrowanej działalności gospodarczej) i tym samym trochę grosza przejdzie nam obok...


Czy można jakość to ugryźć i zarobić. ???? darowizny raczej nie wypalą :-)

A jednak okazało się , że jedyne wyjście aby temat ugryźć to darowizna....
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2012, 17:12:08 wysłana przez superfire »

Offline Lacky

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2012, 22:47:46 »
a ja mam pomysł taki.Wy jako OSP zabezpieczacie oficjalnie parking,itd a jeden gosciu ubrany po cywilnemu zbiera pieniazki a pozniej przekazuje je jako darowizna dla osp. Tylko nie wiem jak to jest jesli by np.podczas takiej imprezy jakies auto wam zwineli to kto by za to odpowiadal ,czy nie musiałaby bys firma ochroniarska z papierami...
"Zgasiliśmy pożar w oborze. Nie spłonęła żadna krowa, utonęło dziesięć."

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2012, 07:37:53 »
Chłopaki nie kombinujcie. Najeździcie się za papierami i tyle. Czy ktoś sprawdza ile np. zarobiło koło gospodyń wiejskich, które na dożynkach sprzedała 3 blachy ciasta i 5 litrów bimbru i ileś kilo ogórków.

Mamy księgowość wszystkie dochody i rozchody są jasne i czytelne.

Jakbyście zebrali ze 100 tys zł z parkingu lub fantowej loterii, kalendarzy itp. to byście się mogli bać.
Pewnie zostatne zrugany, ale kiedy  trzeba się trzymać mocno przepisów to trzeba, a kiedy nie trzeba przesadzać to nie można być nadgorliwym.
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2012, 07:49:22 »
Chłopaki nie kombinujcie. Najeździcie się za papierami i tyle. Czy ktoś sprawdza ile np. zarobiło koło gospodyń wiejskich, które na dożynkach sprzedała 3 blachy ciasta i 5 litrów bimbru i ileś kilo ogórków.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,43/dozynki-pod-kontrola-nierozliczone-kielbasy-i-placki,273582.html

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2012, 10:21:54 »
a ja mam pomysł taki.Wy jako OSP zabezpieczacie oficjalnie parking,itd a jeden gosciu ubrany po cywilnemu zbiera pieniazki a pozniej przekazuje je jako darowizna dla osp. Tylko nie wiem jak to jest jesli by np.podczas takiej imprezy jakies auto wam zwineli to kto by za to odpowiadal ,czy nie musiałaby bys firma ochroniarska z papierami...

Osoba po cywilnemu po mojemu wpadnie pod fiskus - musi min. wydać paragon - odpada

Parking jest niestrzeżony - czyli nie odpowiadamy za np. "zwiniecie samochodu"

Na teraźniejszą naszą wiedzę możemy pobierać opłatę parkingową która zostanie przekazana jako darowizna na cele statutowe OSP . Warunek nie można w roku przekroczyć kwoty 20 tyś zł musi być ewidencja (lista) pobranych opłat . To tak w skrócie .

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2012, 10:39:21 »
Kto jest właścicielem terenu na którym będzie parking?
Czy macie umowę dzierżawy terenu pod parking lub nieodpłatnego użyczenia?
Jaką podstawą prawna dypoznujecie by pobierać opłatę parkingową?
Czy w zakresie waszej statutowej działalności jest prowadzenie parkingu?
Darowizna jest dobrowolna, co w sytuacji, dy ktoś odmówi wniesiecie opłaty parkingowej (darowizny)?

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2012, 11:23:10 »
Kto jest właścicielem terenu na którym będzie parking?
Czy macie umowę dzierżawy terenu pod parking lub nieodpłatnego użyczenia?
Jaką podstawą prawna dypoznujecie by pobierać opłatę parkingową?
Czy w zakresie waszej statutowej działalności jest prowadzenie parkingu?
Darowizna jest dobrowolna, co w sytuacji, dy ktoś odmówi wniesiecie opłaty parkingowej (darowizny)?

Właścicielem terenu jest UG , teren jest w użyczeniu klubu sportowego od jednych i drugich mamy zgodę ustną . (Poproszono nas o zorganizowanie parkingu i pobór opłat )
Umowy nie mamy ,mamy zgodę ustną ( czy umowa na papierze jest konieczna?) umowy ustne też są zobowiązujące
Podstawa prawna - darowizna na rzecz OSP
Statut jest wzorcowy z drobnymi zmianami
Gdy ktoś odmówi wniesienia opłaty - też wjedzie na parking nie będzie z tego problemu

Dzięki za wszystkie podpowiedzi i sugestie

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:00:49 »
Jak dla mnie najbezpiecznieszym prawnie rozwiązaniem byłoby:
Opłatę parkingową pobiera i wystawia paragony/bilety parkingowe Klub Sportowy, wy robicie jedynie za cieci. Po imprezie KS, przekazuje wam darowizną dochód ze sprzedaży biletów parkingowych.

Offline sloikk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:36:12 »
Teraz podsunął mi się pewien pomysł. Wynajmujemy naszą remizę pod dyskotekę i mamy spory placyk z tyłu należący do OSP. Gdybyśmy tam zorganizowali parking płatny? Tylko jak by to w tym wypadku załatwić prawnie?

Offline superfire

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 365
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:49:24 »

Jak dla mnie najbezpiecznieszym prawnie rozwiązaniem byłoby:
Opłatę parkingową pobiera i wystawia paragony/bilety parkingowe Klub Sportowy, wy robicie jedynie za cieci. Po imprezie KS, przekazuje wam darowizną dochód ze sprzedaży biletów parkingowych.

Tu się z tobą zgadzam było by to najlepsze rozwiązanie.
Jednak z wielu powodów jest to nie możliwe...
po prostu chcą nam przekazać parkingi a tym samym maja duży problem z głowy . Dotychczas opłatę za parking pobierała firma ochroniarska ale doczepiła się skarbówka.... więc wymyślili , że temat sprzedadzą nam... Po kilku konsultacjach z US naszym miejscowym i wyżej generalnie US nie widzi problemu pobierania opłat przez OSP , zebrane kwoty maja być przekazane jako darowizna na cele statutowe ma być prowadzona ewidencja wpłat ( co ciekawe nie ma określonych wytycznych w jakiej formie , po prostu ma być  i tyle) i wszystko niby jest zgodne z litera prawa .....
Ale jeszcze dopytuję min tutaj na forum może ktoś ma jakieś doświadczenie w temacie lub coś podpowie bo jak wiadomo w naszym dziwnym kraju jest nagonka .... na tak duże instytucje jak OSP czy Koło gospodyń wiejskich bo jak wiadomo przecież obracamy b. dużymi pieniędzmi ....nie tak jak min. maleństwo Amber Gold   które jest bezkarne ....

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 01, 2016, 19:20:23 »
Witam!
Postanowiłem odświeżyć temat, ponieważ mam kilka pytań co do rozliczania finansów OSP zwłaszcza pod kątem Urzędu Skarbowego, tudzież innych urzędów i kontroli.
W ogóle się na tym nie znam także proszę Was koleżanki i koledzy o pomoc.


1. Zbliża się koniec roku, także jako druhowie myślimy nad "akcją kalendarze".
W jaki sposób można legalnie je "sprzedać" mieszkańcom nie prowadząc działalności gospodarczej w OSP? Z kim i w jaki sposób musimy się później z tego rozliczyć?

2. Czy otrzymana darowizna lub dotacja w postaci konkretnego sprzętu lub pieniędzy od prywatnego sponsora, z nadleśnictwa, fundacji itd. na zakup sprzętu rat-gaś jest w jakikolwiek sposób opodatkowana? Trzeba się z tego rozliczać?

3. a) Jeśli otrzymalibyśmy od prywatnego sponsora materiały na remont sali np. płytki, lampy etc. to musimy się z tego rozliczyć?
    b) Jak to się ma do pozyskania pieniędzy na remont sali tanecznej lub remontu boksu garażowego?


Pozdrawiam.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 01, 2016, 22:03:32 »
Najprostszy sposób to organizacja zbiórki publicznej. Tu znajdziesz potrzebne informacje http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/index

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 06, 2016, 17:42:00 »
Jest ktoś w stanie udzielić odpowiedzi na zadane wcześniej przeze mnie pytania?
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Malinowylol

  • Naczos
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 06, 2016, 22:47:33 »
Witam!
Postanowiłem odświeżyć temat, ponieważ mam kilka pytań co do rozliczania finansów OSP zwłaszcza pod kątem Urzędu Skarbowego, tudzież innych urzędów i kontroli.
W ogóle się na tym nie znam także proszę Was koleżanki i koledzy o pomoc.


1. Zbliża się koniec roku, także jako druhowie myślimy nad "akcją kalendarze".
W jaki sposób można legalnie je "sprzedać" mieszkańcom nie prowadząc działalności gospodarczej w OSP? Z kim i w jaki sposób musimy się później z tego rozliczyć?

2. Czy otrzymana darowizna lub dotacja w postaci konkretnego sprzętu lub pieniędzy od prywatnego sponsora, z nadleśnictwa, fundacji itd. na zakup sprzętu rat-gaś jest w jakikolwiek sposób opodatkowana? Trzeba się z tego rozliczać?

3. a) Jeśli otrzymalibyśmy od prywatnego sponsora materiały na remont sali np. płytki, lampy etc. to musimy się z tego rozliczyć?
    b) Jak to się ma do pozyskania pieniędzy na remont sali tanecznej lub remontu boksu garażowego?


Pozdrawiam.
na pytanie 1 odpowiedział kolega powyżej linkiem

ad2. oczywiscie że nie, pod warunkiem że jest to dotacja na cele statutowe(czyli zakup sprzętu także) najprościej żeby nikt nie miał żalu i bólu itp spisać umowę darowizny na cele statutowe(nadleśnictwo zazwyczaj z automatu takową wypisze) i/lub w tytule przelewu wpisac to samo czyli "darowizna na cele statutowe"
i bach, ni ma podatku.
ad3.
   a) to także jest darowizna na cele statutowe,
   b)w statucie macie zapis o działalności kulturalno-oświatowej, więc te wszystkie szpargoły:
1.umowa darownizny na cele statutowe.
2. jeżeli macie status opp to sponsor może sobie to wycenić i odbić od podatku dochodowego jeżeli nie jest to więcej niż 6% jego dochodu.
i gwarantuje że nikt się nie doczepi,w sprawie czy to sie rozlicza polecam telefon do US, jeżeli powiedzą że tak,to rozliczacie jako niepodlegające opodatkowaniu.
jeżeli darowizna jest trudna do "podciągnięcia" pod działalność statutową to należy wystąpić do własciwego terenowo US o zwolnienie od podatku od darowizny. zazwyczaj przechodzi bezboleśnie.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Rozliczenie przychodów w OSP. Darowizny, zbiórki itp.
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 08, 2016, 16:49:59 »
Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...