Autor Wątek: Jakie auto wybrać??  (Przeczytany 36028 razy)

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Jakie auto wybrać??
« dnia: Styczeń 16, 2012, 21:39:28 »
Witam wszystkich. Wczoraj w mojej jednostce OSP odbyło się walne zebranie. Usłyszeliśmy zapewnienia władz samorządowych jak i strażackich że wreszcie będziemy mogli kupić wymarzone auto do naszej jednostki. Wstępne szacunki to 600 tyś. złotych. Jako że posiadamy 20 letniego Stara 244 to myśleliśmy o jakimś GCBA. Po dłuższej dyskusji doszliśmy do wniosku że może nam nie wystarczyć pieniędzy i myślimy o GBA tylko ze zbiornikiem wodnym 4 tyś. litrów. Tutaj zaczyna się moja prośba do was. Co wy o tym myślicie :huh: Jakiego dostawce wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę?? Może jakieś inne pomysły? Z góry dziękuje. Pozdrawiam.
Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2012, 22:08:05 »
Jednostka niedaleko mnie załatwiła za podobne pieniądze GCBA MB Actros, warto popytać o modele wystawowe, z tego co się orientuje są dużo tańsze i oferuje je firma BO Car

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2012, 22:20:12 »
Może zacznijmy od tego ile macie wyjazdów w roku i jaka jest charakterystyka tych wyjazdów. Jaki sprzęt byście ewentualnie potrzebowali, co macie itd.
Moja jednostka w zeszłym roku, także pod długim okresie w końcu otrzymała nowe autko. Koszt to ok 590 tyś. zł i mamy średniaczka z firmy BOCAR ze sprzętem w większości nowym. Nasze wyjazdy to głównie drogówka bo leżymy przy jednej z krajówek więc większy nacisk poszedł właśnie w tym kierunku. Mamy jeszcze poczciwego Jelonka ale teraz wychodzi że głównie śmiga średniak. Większość zdarzeń myślę że będziemy obskakiwać nim, Jelonek będzie wyjeżdżał od święta do jakiegoś większego pożaru typu stodoła, pożary budynków mieszkalnych raczej też średniak.
Na spokojnie przeanalizujcie charakterystykę wyjazdów, wszystkie za i przeciw i wtedy decyzja  :straz:
Na pewno GCBA jest droższy przy zakupie, więc mniej środków na sprzęt.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2012, 22:27:28 »
GBA ze zbiornikiem 4 tys litrów to już z pewnoscią nie będzie GBA tylko GCBA

Tylko czy to tak można sobie kupić co sie chce?? Wydaje mi sie że jest jakaś kwota w zamówieniach publicznych gdzie trzeba ogłosić przetarg a wtedy wygra oferta najkorzystniejsza według kryteriów.

Jak to jest z autami "wystawowymi" nie mam pojęcia
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2012, 22:32:43 wysłana przez Mongo_Psc »
F/StrazPszczolki

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2012, 22:43:28 »
@azirafal: Srednio tak koło 35 wyjazdów rocznie mamy. Przeważnie też wypadki drogowe bo koło nas leci  droga wojewódzka. Mamy jeszcze mercedesa sprintera SLRt. Jak nam mówili to żeby w KSRG się utrzymać to trzeba mieć 2 średnie. A auto z BOCAR-u to nie czasem Mercedes?? 
@Mongo_Psc: Z tego co mówił nam komendant powiatowy PSP to ta pojemność chwyta się jeszcze pod GBA. Też właśnie to sprawdzam bo sam nie wiem. Ale wiadomo gdzieś te dodatkowe litry trzeba zmieścić i pewnie przez to mniej miejsca na sprzęt będzie.
Z modelami wystawowymi jest tak że są tańsze ale nie możesz nic zmienić tylko gotowe bierzesz.
Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2012, 23:00:48 »
Tak to Mercedes Atego 4x4 i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

Weźcie też po uwagę co macie w koło - jakie auta, jeśli deficyt GCBA to już jest argument za. Jeśli ciężkich samochodów jest trochę to chyba bym się decydował na wymianę któregoś waszego auta na nowego średniaka z dobrym wyposażeniem - czyli nowe autko na pierwszy rzut. Kolejna sprawa jaki teren, jeśli jakieś "wertepy", górki to uterenowiony, jak płasko i asfalty to 4x2 niższy, tańszy i pewniej prowadzi się na drodze.
Teraz jest styczeń to do ogłoszenia przetargu trochę czasu jeszcze jest więc omówcie wszelkie możliwe za i przeciw.
U mnie na początku chciano żeby wymienić Jelcza na GBA i zostawić mały techniczny, nam to od razu nie pasowało i po kilku rozmowach nastąpiła wymiana SLRt Lublin na Miśka. Teraz jadąc do zdarzenia na drodze nie muszę się martwić o zabezpieczenie w przypadku pożaru auta po wypadku.

Średniaki mieszczą się w przedziale 2000l do 3000l pojemności zbiornika wodnego.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2012, 23:16:24 »
Co do sąsiednich miejscowości to raczej kiepsko z autami. dlatego myśleliśmy o GCBA bo dopiero w odległości 8 km jest coś większego. Ale jak kasy nie starczy to trzeba będzie brać coś mniejszego. Musi być uterenowiony a bo to będzie jeździć po Podhalu tak że innej opcji nie ma. Dobrze że powiedziałeś mi o tej pojemności wodnej bo muszę wyprowadzić kolegów z błędu. Czy w tym Mercedesie macie system oczyszczania spalin Ad-Blue??
Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2012, 23:28:18 »
macie troszke czasu wiec na spokojnie musiecie siasc i przemyslec wszystkie "za" i przeciw" :)
wsrod osp chyba najpopularniejszym jest MB Atego GBA


@azirafal:  Jak nam mówili to żeby w KSRG się utrzymać to trzeba mieć 2 średnie.

to co teraz beda wycofowac te jednostki co maja 1 GBA? :)

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2012, 23:42:22 »
Teraz właśnie zaczną się dyskusje. Trzeba pojeździć po jednostkach które dostały nowe auta. 

Jak wchodziliśmy do KSRG był wymóg że 1 średnie i 1 lekkie. Dopiero po 3 latach udał się nam pozyskać lekki samochód żeby spełnić ten warunek. Coraz to nowe wymogi a kasy na ich spełnienie nie ma. Usuwać pewnie nie będą

Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 16, 2012, 23:52:49 »
W tej chwili auta które spełniają normę Euro 5 bez AdBlue to chyba tylko Man i bodajże Scania. Cenowo jednak te auta są droższe. Jak narazie problemów z AdBlue nie mamy ale to świeże auto. Niemniej kłopotów nie przewiduje ta technologia to nie nowinka i ileś czasu jest już na rynku, uprzedzam pytania, płynu AdBlue nie idzie wcale tak dużo. Przy pierwszym tankowaniu to faktycznie dość szybko ten płyn się zużył, jednak teraz przy drugim tankowaniu dodatku jak do tej pory jest już bodajże 3 tankowanie paliwa a płynu jest chyba ok 3/4 stanu. Silnik musi się po prostu ułożyć.

Doradzam też przed ogłoszeniem przetargu po prostu podpatrzyć różne rozwiązania w różnych samochodach, różnych producentów (ja podpatrywałem na stronie http://www.czerwonesamochody.com/ - tam z reguły też są informacje w jakiej jednostce jest auto i ewentualnie tam zadzwonić i podpytać jak się wóz spisuje. Na pewno informacje uzyskacie, u mnie już były 2 jednostki żeby podglądnąć rozwiązania, a często pewno i można otrzymać dokumentacje poprzetargową  :mellow:
Najważniejsze to to jak jest wykonana zabudowa i czy producent idzie na rękę i rozmieszcza sprzęt wraz z mocowaniami po myśli zamawiającego plus "bonusy" w postaci dodatkowego sprzętu.

Moja opinia i kolegi, zawodowego kierowcy, to w przypadku wyboru napędu 4x4 to zawieszenie na resorach, niższe, prostsze i wytrzymalsze - ale zaznaczam to tylko moja opinia.

Cytuj
to co teraz beda wycofowac te jednostki co maja 1 GBA?

E tam ... i ciekawe kto będzie jeździł do zdarzeń  :straz:
U mnie w powiecie jest kilka jednostek w KSRG i to z jednym autem i jakoś nikt nic nie mówi o ich wycofaniu z systemu  :kwit:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 17, 2012, 01:10:26 »
O tym czy jedno auto w KSRG moze byc nie decyduja tylko przepisy, ale na koncu najważniejsze ma do powiedzenia podległy komendant PSP, jak powie ze jednostka jest bardzo istotna to i z jednym GBA bedzie...ale nie no tym temat,

specyfikacji ja setki jesli nie tysiace, jak GBA to pewnie 3000 wody plus 300 środka pianotwórczego..GCBA to niestety inna kasa, obawiam sie ze 600 tyś to za mało... u mnie w gminie wlasnie jest planowanie kupna GBA 4x4 i kasa na auto dobre oscyluje w granicach 750 000 zł, wie bedzie trzeba u was z czego rezygnować ewentualnie, Scania i MAN super auta ale i ich cena jest wyższa..mercedes akurat jest takim złotym środkiem.. warto sie odezwać tez do producentów i podpytać co maja w takich pieniądzach, tylko warto oytac za posrednictwem gminy bo pytan od OSP tak sobie to mają setki i moga nie byc zbyt dokladni

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2012, 08:42:19 »
W waszym przypadku został bym przy zbiorniku 2500 wody i wybrał lepsze podwozie dla swojego samochodu + napę 4x4. Zdarzeń gdzie jest potrzebne dużo wody jest niewiele, a jeżdżenie dużym samochodem do wypadków i lokalnych jest niewygodne, ciężki w manewrowaniu i masz problemy z wieżdżaniem w polne drużki.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 17, 2012, 09:11:56 »
"Goły" GCBA Atego od bocaru kosztował w zeszłym roku ok 650 000 zł - http://www.bocar.com.pl/indexCar.php?id_car=55
"Gołe" GBA na podwoziu Atego też od bocaru zaczynały się od ok. 570 000 zł - natomiast nasze GBA kosztowało niecałe 650 000 zł ale prawie cały sprzęt jest nowy - jak będziesz zainteresowany to specyfikację mogę przesłać

a co do konkretnych cen to pierwsze zróbcie specyfikację i kontaktujcie się z wykonawcami - warto jechać bezpośrednio do firmy, nam pomogła edura bo mieliśmy wszystkich pod ręką :D


edit:
popatrzcie jeszcze tu http://profis.pl/zabudowy/ - można załatwić i nich używane podwozie i nową zabudowę - koszt był dużo niższy niż nowego, ale tu sami musicie zdecydować co chcecie :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2012, 09:26:19 wysłana przez wolszczanin »

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 17, 2012, 09:30:14 »
To ja zapytam czy te wasze 600 tys. to pieniądze waszej jednostki (sponsor, gmina, itp)? Czy może liczycie 600 tys. razem z 50% dotacji związkowej.

Jeśli to drugie to nie przejmuj się marką. Związek ogłasza przetarg i na tej podstawie wybierany jest producent i marka pojazdu. OSP na tym etapie nie ma zazwyczaj zbyt dużo do powiedzenia.
Co prawda jak się ma znajomości to można trochę pozmieniać układ półek, itp ale różnie to potem wychodzi.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 17, 2012, 11:30:33 »
Podobno ciezkie atego w terenie ( 5000 l ) bardzo sie buja i jest nie wygodne jest za twarde czy miekkie juz nie pamietam  , a w profisie to iveco z 2006 r ja bym je bral pozdrawiam . Na marginesie macie szczescie jak nie wiem co z tym nowym autem moja jednostka ma srednio 100 wyjazdow tocznie oczywiscie KSRG i najmlodszy samochod to volvo fl6 z 1992r jelonek z 88r i magirus z 70r ( z proszkiem :P ) i nie chca mam nic kupic  :angry:  :gwiazdki:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 17, 2012, 12:43:43 »
600 tyś to pewnie całkowity koszt,ale PS Szczęśniak robi zabudowy za ok 576tyś, a co do przetargów jakie są rozpisywane, to trzeba przeczytac co sie pisało, bo później  może ktoś miec jakieś "ale" dla Przykładu podam że GBA z mojego avataru (szczęśniak) kosztował właśnie 576 tyś,

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 17, 2012, 12:57:27 »
Tylko dodaj kiedy było kupowane. U mnie też był zakup GBA. Mieliśmy do wyboru Atego od Szczęśniaka, MANa od Stolarczyka i Midlumkę od Wawrzaszka. MAN wychodził najdrożej ale udało nam się wtedy pozyskać środki i od 2 lat jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami. Bardzo dobre podwozie, napęd 4x4 z pełnymi blokadami. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że auto godne polecenia. Miałem okazję zobaczyć kilka Mercedesów Bocaru, które stały obok siebie i wszystkie miały krzywą kabinę. Jakoś nie przemawia do mnie ta firma.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 17, 2012, 14:14:42 »
A u nas był przetarg ogłoszony na GBA i po rozpisaniu przetargu
i zebraniu ofert w październiku 2009 wygrał Atego 4x4
Troszku dużo automatyki jak na początku - kontrolki
Po kilku instruktarzach daje się jeździć :)

Ale co najważniejsze ok 680 000 razem z wyposażeniem (węże)

Offline michał559[S]

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 17, 2012, 14:41:00 »
Cytuj
Tylko dodaj kiedy było kupowane
Odebrany był około 22 września, więcej na stronie http://www.pawlowice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=208&artykul=4018&akcja=artykul

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2012, 15:11:41 »
Cytuj
Tylko dodaj kiedy było kupowane.
odbiór samochodu mieliśmy we wrześniu 2011r. A co do wyposażenia to poza kilkoma rzeczami to sprzęt jest całkowicie nowy :)

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 17, 2012, 18:30:11 »
ja jeszcze dodam że trzeba zwrócic uwage na zabudowe tzn.z czego ma byc zrobiona stal,aluminium.kompozyt w tedy cena też sie różni.My kupowaliśmy MANA w listopadzie zeszłego roku od pana "s" z zabudową kompozytową koszt ok.750 tyś :gwiazdki:
miało to być zwykłe gba ale dostaliśmy "promocje" i wsadzili tam zbiornik wody nie 2,5 t tylko 3,5 i zrobiło sie gcba bo przekroczył mase całkowitą {od tego zależy średni czy ciężki}
p.s odrazu uprzedzam pytania skrytki zostały bez zmian {taka sama wielkośc jak w gba}i doszła większa autopompa.

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 17, 2012, 20:18:22 »
Na naszym forum są wątki o Manie i Mercedesie jak poczytasz to się dużo z nich dowiesz, ja osobiście bym polecał Mana. Jak kolega pisał wyżej jest też firma Profis, które wykonuje zabudowy samochodów na używanych podwoziach i wygląda to ciałkiem nieźle. Można kupić kilku letnie podwozie, zabudować według własnego życzenia, na pewno jest to lepsze i praktyczniejsze.

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 17, 2012, 20:47:50 »
Na naszym forum są wątki o Manie i Mercedesie jak poczytasz to się dużo z nich dowiesz, ja osobiście bym polecał Mana. Jak kolega pisał wyżej jest też firma Profis, które wykonuje zabudowy samochodów na używanych podwoziach i wygląda to ciałkiem nieźle. Można kupić kilku letnie podwozie, zabudować według własnego życzenia, na pewno jest to lepsze i praktyczniejsze.
a jakie podwozie używane w miarę rocznikowo młode polecilibyście na zabudowę pod GCBA? Ważne żeby ten samochód miał możliwość zabrania obsady od 4 do 6 ratowników?
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 17, 2012, 21:09:48 »
http://otomoto.pl/man-le-14-220-4x2-ll-T2801462.html na dzień dzisiejszy jedyne podwozie z oryginalną podwójną kabiną na całym allegro. Ciężko dostać cokolwiek używanego z napędem 4x4 i podwójną kabiną, a pod GCBA jeszcze ciężej. Co innego gdybyście się zdecydowali na kabinę 'sztukowaną'
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Jakie auto wybrać??
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 17, 2012, 21:13:13 »
myśleliśmy też żeby kabina byłą sypialna i zamiast łózek z tyłu coś zrobić chociaz na dwie osoby
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)