Autor Wątek: Nieudana akcja jednostki OSP  (Przeczytany 22022 razy)

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Nieudana akcja jednostki OSP
« dnia: Styczeń 08, 2012, 21:08:55 »
Brawurowa akcja OSP Mirosławiec  :-\
http://www.youtube.com/watch?v=0JuY3rzHlCk

w 3:10 to chyba można podciągnąć pod groźby i czynną napaść na funkcjonariusza publicznego

Offline staroman 25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2012, 21:17:34 »
Jednostka z mojej okolicy. W  2011  było przekazanie tej renówki. Oprócz gba posiadają jelcza gcba oraz vw t4 slrt. Gdzie policja na miejscu akcji ? Dodatkowe zastępy ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2012, 21:43:09 wysłana przez staroman 25 »

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2012, 21:40:32 »
ale coś późno przyjechały kolejne jednostki
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline staroman 25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2012, 21:52:28 »
Z Wałcza manem przyjechali chłopaki z psp. Wałcz - Mirosławiec = ok 35 km. A w jakim miejscu była akcja tego nie wiem.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2012, 21:55:31 »
a tym starem gbm co za jednostka przyjechała?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2012, 22:15:10 »
Z tego co widać na filmiku to sprzęt działał (renówka) była OK raczej brak znajomości obsługi. Po zachowaniu pompy (woda płynąca z odwodnienia trokomatu) i samochodu grzechoczący wał napędowy pompy. Kierowca nie wiedział jak podkręcić obroty.
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

Offline staroman 25

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2012, 22:24:42 »
Myślę ze to osp Piecnik  gmina Mirosławiec.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2012, 23:06:00 »
a tym starem gbm co za jednostka przyjechała?

Jakie to ma znaczenie?

Generalnie nie wyglądało to za fajnie... Dobrze, że chociaż był blisko hydrant.
Zachowani ludzi nie trzeba komentować... Jeszcze daleko nam do europy...

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2012, 10:09:03 »
Brawurowa akcja OSP Mirosławiec  :-\
http://www.youtube.com/watch?v=0JuY3rzHlCk

Ktoś wie właściwie co się stało?
Czyżby to samo co swojego czasu w Górze Kalwarii?

Przepraszam, nie zauważyłem ze Sylwek rozpoczął dyskusję w temacie 'Awaria autopompy w GBA"
Uprzejmie proszę o wywalenie posta.

Offline intenso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2012, 11:32:00 »
Witam
Przedstawiam wam filmik na jaki dzis rano został mi przysłane przez kolegę, przedstawia on nieudana akcje jednej z OSP. Nie mam zamiaru pogrążać tej OSP bo każdej jednostce może sie to przytrafić. Sami oceńcie zachowanie ludzi było karygodne.
http://www.youtube.com/watch?v=0JuY3rzHlCk&feature=player_embedded+&fb_source=message

Offline strazak90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2012, 12:07:34 »
Już nie mogę czytać takich durnych komentarzy jak to niektórzy piszą! prawdopodobnie mieli awarie autopompy i nie mogli podać wody na linię SN, ale jak widać na tym filmie, który nagrywała jakaś pierdo... Kobieta, która tylko podpuszczała ludzi głupim gadaniem Strażacy wodę podawali prosto z hydrantu i tym samym na pewno uratowali ten dom od doszczętnego spalenia..zawiódł sprzęt i nie rozdmuchujcie tak tej sprawy bo aż się nogi uginają od czytania tych wszystkich komentarzy wypisywanych przez ludzi , którzy nie mają zielonego pojęcia o prowadzeniu działań..

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2012, 12:25:32 »
Filmik już był wrzucony na to forum.
A odnośnie samej akcji, to proponuję wrócić do podstawowych szkoleń i taktyki działań gaśniczych. Od kiedy to do pożaru w budynku rozwijamy się z szybkiego natarcia? Tak Was uczą? Mamy tutaj do czynienia z błędem dowódcy. Trzeba było się rozwijać jak uczy nas TDG: Linia główna, rozdzielacz i linia gaśnicza (lub linie). Pompa działa, o czym świadczy woda przelewana z nasady tłocznej. Uważam ze nie przełączyli na wysokie ciśnienie, lub nie mogli otworzyć zaworu na Szybkie Natarcie.
Dodatkowo zastanawia mnie co oni robią z tym facetem tam od drugiej strony? Oni go w coś ubierają? Chyba nie w aparat?!  :szalony:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2012, 12:32:21 »
Tego typu zdarzenia właśnie trzeba omawiać, żeby wiedzieć jak sobie poradzić kiedy nas coś takiego spotka.
W dziale sprzęt jest watek o autopompach gdzie już raz rozmawialiśmy o awarii w samochodzie innego producenta - tym razem, jeśli ktoś zechce się podzielić doświadczeniami o innych autopompach, w szczególności coraz liczniejszymi u nas autopompach Ruberg to zachęcam.

Warto szczególnie zauważyć, że jednostka przytomnie użyła hydrantu - to w tej sytuacji bardzo dobry pomysł.

MIKO wiele razy pisał o wykorzystaniu pomp szlamowych - użycie pompy szlamowej, które często jest na naszych GBA  przy awarii autopompy to kolejne rozwiązanie, które możemy/powinniśmy wypróbować. Zachęcam do poćwiczenia - to naprawdę szybkie i proste rozwiązanie. Wiadomo, że nie dostajemy dobrych parametrów ale jednak można podać wodę na jedną linię.

Takie przypadki zdarzają się zarówno zawodowcom jak i ochotnikom, na starym jak i nowym sprzęcie. To tylko urządzenia, które mogą się w każdym momencie każdemu zepsuć.

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2012, 12:33:30 »
Ja zauważyłem dwa błędy:
-cywil na drabinie;
- nie wezwanie policji (być może była wzywana tylko jak zwykle....) w celu uspokojenia i usunięcia ludzi z terenu prowadzenie akcji;
Natomiast co do komentarzy w gazetach, czy innych serwisach to szkoda sobie nerwy szargać i lepiej ich nie czytać.
Poza tym taki filmik nie przedstawia sytuacji w pełni, nie ma co mówić, że akcja była nie udana.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2012, 13:37:10 »
Na początek  to jest bzdura i szkoda się nad tym rozwodzić :

Filmik już był wrzucony na to forum.
A odnośnie samej akcji, to proponuję wrócić do podstawowych szkoleń i taktyki działań gaśniczych. Od kiedy to do pożaru w budynku rozwijamy się z szybkiego natarcia? Tak Was uczą? Mamy tutaj do czynienia z błędem dowódcy. Trzeba było się rozwijać jak uczy nas TDG: Linia główna, rozdzielacz i linia gaśnicza (lub linie). Pompa działa, o czym świadczy woda przelewana z nasady tłocznej. Uważam ze nie przełączyli na wysokie ciśnienie, lub nie mogli otworzyć zaworu na Szybkie Natarcie.
Dodatkowo zastanawia mnie co oni robią z tym facetem tam od drugiej strony? Oni go w coś ubierają? Chyba nie w aparat?!  :szalony:

pożar w tej fazie był do opanowania wysokim ciśnieniem , które gwarantowało większą skuteczność oraz mniejsze straty po pożarowe . Założenia i taktyka kolegów było słuszne  i niema wytycznych - założeń które zabraniają takiego podejścia do tematu .

Po drugie pompa na filmie działa i to prawidłowo – jest załączony napęd z przystawki , otwarty zawór  klapowy z zbiornika. Działa natomiast automatyczny trokomat co widać pod pojazdem ( lecąca woda ) wynika to z faktu że zniesienie jego pracy następuje przy 2 bar po stronie tłocznej niskiego ciśnienia . Czyli powodem sytuacji  jest brak odpowiednich obrotów pompy a co z tym związane brak ciśnienia po stronie tłocznej . Powodem może być problem po stronie elektroniki  na drodze sterowanie vs komputer pojazdu . Jednak akurat kilka dni temu bawiłem się identyczną pompą i sam doświadczyłem problemu że nie mogłem podnieść obrotów  dopiero użytkownicy mnie poinformowali że przyciski regulacji reaguje z dużym opóźnieniem lub trzeba na nie dusić pulsacyjnie.

Podsumowując  albo zawiodła elektronika albo brak doświadczenia operatora w połączeniu z adrenaliną .  Co można również złożyć na barki nie właściwego przeszkolenia przez producenta .

I to tyle na temat filmu – reakcja ludzi normalna był czas przywyknąć – sami strażacy nie potrzebnie wywołali zamieszanie , w takich przypadkach trzeba zrobić dobrą minę do złej gry i walczyć .
« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2012, 14:00:24 wysłana przez lang »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2012, 13:55:07 »
O akcji wiemy tyle ile nagrała i skomentowała "paniusia". Dobrze że sobie poradzili używając hydrantu - całe szczęście że sprawnego.

Tak więc działali, robili co mogli. Jak podjechała druga jednostka Starem (niestety brak widoczności nr op) to też zauważcie że leciały głupie komentarze... :gwiazdki:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 09, 2012, 16:14:47 »
Brawurowa akcja OSP Mirosławiec  :-\
http://www.youtube.com/watch?v=0JuY3rzHlCk

w 3:10 to chyba można podciągnąć pod groźby i czynną napaść na funkcjonariusza publicznego
Oczywiście! Strażacy jeszcze dziś powinni jechać na policję.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2012, 17:27:22 »
Z tego co widać na filmiku to sprzęt działał (renówka) była OK raczej brak znajomości obsługi. Po zachowaniu pompy (woda płynąca z odwodnienia trokomatu) i samochodu grzechoczący wał napędowy pompy. Kierowca nie wiedział jak podkręcić obroty.KOLOGO Kruger wytlumacz mi to na jakiej zasadzie do tego doszedles ? bo mi sie zdaje ze autopompa nie mogla sie zalaczyc a ten dzwiek ... raz tak mialem i dziekuje
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 09, 2012, 17:29:33 »
Brawurowa akcja OSP Mirosławiec  :-\
http://www.youtube.com/watch?v=0JuY3rzHlCk

w 3:10 to chyba można podciągnąć pod groźby i czynną napaść na funkcjonariusza publicznego
Oczywiście! Strażacy jeszcze dziś powinni jechać na policję.

Na filmiku nie widzicie, jak to strażak jako pierwszy podbiega z pięściami do "kamerzysty"/kogoś obok?

Offline płetwal998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 168
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 09, 2012, 17:53:12 »
Nie z pięściami a chcąc zasłonić kamerę, każdy ma granice cierpliwości. To nie jest dział odpowiedni na Takie dyskusje.

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 09, 2012, 19:30:44 »
Na początek  to jest bzdura i szkoda się nad tym rozwodzić :

Filmik już był wrzucony na to forum.
A odnośnie samej akcji, to proponuję wrócić do podstawowych szkoleń i taktyki działań gaśniczych. Od kiedy to do pożaru w budynku rozwijamy się z szybkiego natarcia? Tak Was uczą? Mamy tutaj do czynienia z błędem dowódcy. Trzeba było się rozwijać jak uczy nas TDG: Linia główna, rozdzielacz i linia gaśnicza (lub linie). Pompa działa, o czym świadczy woda przelewana z nasady tłocznej. Uważam ze nie przełączyli na wysokie ciśnienie, lub nie mogli otworzyć zaworu na Szybkie Natarcie.
Dodatkowo zastanawia mnie co oni robią z tym facetem tam od drugiej strony? Oni go w coś ubierają? Chyba nie w aparat?!  :szalony:

pożar w tej fazie był do opanowania wysokim ciśnieniem , które gwarantowało większą skuteczność oraz mniejsze straty po pożarowe . Założenia i taktyka kolegów było słuszne  i niema wytycznych - założeń które zabraniają takiego podejścia do tematu .

Po drugie pompa na filmie działa i to prawidłowo – jest załączony napęd z przystawki , otwarty zawór  klapowy z zbiornika. Działa natomiast automatyczny trokomat co widać pod pojazdem ( lecąca woda ) wynika to z faktu że zniesienie jego pracy następuje przy 2 bar po stronie tłocznej niskiego ciśnienia . Czyli powodem sytuacji  jest brak odpowiednich obrotów pompy a co z tym związane brak ciśnienia po stronie tłocznej . Powodem może być problem po stronie elektroniki  na drodze sterowanie vs komputer pojazdu . Jednak akurat kilka dni temu bawiłem się identyczną pompą i sam doświadczyłem problemu że nie mogłem podnieść obrotów  dopiero użytkownicy mnie poinformowali że przyciski regulacji reaguje z dużym opóźnieniem lub trzeba na nie dusić pulsacyjnie.

Podsumowując  albo zawiodła elektronika albo brak doświadczenia operatora w połączeniu z adrenaliną .  Co można również złożyć na barki nie właściwego przeszkolenia przez producenta .

I to tyle na temat filmu – reakcja ludzi normalna był czas przywyknąć – sami strażacy nie potrzebnie wywołali zamieszanie , w takich przypadkach trzeba zrobić dobrą minę do złej gry i walczyć .

Dlaczego piszesz że to bzdura? Czy czerwony samochodzik z napisem "moderator" upoważnia do negowania zdania innych użytkowników forum?
Mnie tak uczono, że w sytuacji potwierdzonego pożaru nie używamy SN do zwalczania pożarów wewnątrz budynków, ponieważ nie znamy układu pomieszczeń i nie wiemy czy nam wystarczy węża. W tym przypadku zobacz, ze na filmie pojazd stoi od bramy jakieś 15-20 metrów. Kilkanaście metrów masz do wejścia i nie wiemy czy się pali poddasze, czy w piwnicy.
Inna sprawa jest taka, że SN jest wygodniejsze od linii 52, więc łatwiej jest manewrować wewnątrz budynków. Słyszałem, że Francuzi mają na wyposażeniu linię chyba 32, którą używają do działań wewnątrz.
Na poligonie SA PSP w Kościelcu wiele razy ćwiczyliśmy pożary piwnic i ZAWSZE był jeden schemat: Aparaty, linka, linia główna, linia gaśnicza - nawodniona i dopiero wchodzimy. Tak mnie uczyli, tak też uważam i nie zgadzam się z Tobą że to bzdura! I jeszcze jedno, gdyby woda z GBA została jednak podana, a było by brak hydrantu, to co? Jak by pojechali po wodę? Ciągnąc za sobą 50 metrów szybkiego natarcia? A nie prościej zostawić linie zbudowaną z węży?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:32:41 »
Zaraz zaraz to nie ja podważyłem bez zasadnie taktykę kolegów – a Ty – ja tylko stwierdzam że to bzdura i nie ma żadnego uzasadnienia w taktyce i dalej podtrzymuje to zdanie.

Powszechnie stosowane linie szybkiego natarcia w RP mają od 60-80 m domek jest takiej wielkości że 10 m wystarczy żeby swobodnie się po nim poruszać – argument bez zasadny . Wprawny dowódca oceni skutecznie możliwości i zasięg .

Skuteczność  wysokiego ciśnienia nie polega jedynie na  wygodzie , a skuteczności i małym zużyciu wody w szczególności i z założenia właśnie dla budynków mieszkalnych i pożarów wewnętrznych . Chyba największe  doświadczenie mają tu Holedrzy którzy nie uznają innej taktyki  w tym przypadku poza wysokim ciśnieniem . Mają na wozach 2-3 zwijadła od 60-90 m i skutecznie tym walczą . Na standardowe węże przechodzą praktycznie wyłącznie w przypadku pożaru rozwiniętego w tym na zewnątrz. 

Choć i tu mogę dyskutować bo gasiłem obiekt sporej stolarni ( broniąc pomieszczeń biurowych i magazynowych ) z dużą skutecznością  dwoma prądami wysokiego ciśnienia i nie odczułem braku intensywności podawania  – wręcz przeciwnie strop nie przesiąknął do magazynu , i wody było pod dostatkiem .  Powodem może jest że 10 lat jeździłem wozem który miał  1600 l i musiało mi starczyć do opanowania pożaru – dobra szkoła taktyki polecam każdemu .

To  że gdy pożar jest potwierdzony to dyskwalifikuje to wysokie ciśnienie to kolejna teoria bez uzasadnienia. Dobór rodzaju prądu wody zawsze wynika z zakładanej i oczekiwanej  wydajności .

Nie chce tu dalej odnosić się do szczegółów  taktyki  wewnętrznej bo to nie temat tego wątku ale możemy podyskutować – w każdym razie stwierdzenie że gdzie tam ktoś coś uczył nie jest dla mnie wyrocznią  i powodem bym zweryfikował swoją wiedzę i doświadczenie .  Przekonują mnie argumenty,  a w tym przypadku ich brak .

Niema oznak pożaru rozwiniętego  - niema powodów by zakładać znaczącą intensywność podawania , można,  a wręcz wypada z uwagi na cza podjęcia działań przeprowadzić rozpoznanie bojem z gotową do działania linią wysokiego ciśnienia .

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:32:58 »
Powiem wam że i ustawienie mieli kiepskie, brak lini głównej.
Ja bym pierwsze co to pogonił tych pseudokibiców, ustawił dobrze pojazd, zbudował linie, żal mi trochę tej jednostki. Takie filmiki powinny nas motywować do częstych ćwiczeń i zmuszać do refleksji. Ja nie śmieje się z tej jednostki. Polecił bym im wiele godzin ćwiczeń na doskonalenie swoich umiejętności w sztuce.

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 09, 2012, 20:59:54 »
potwierdzając słowa kolegi miko -posiadamy u siebie auto z holandii na którym mamy 3 linie wysokiego ciśnienia 2 po 60 i jedną 90 metrów,kiedy kupowaliśmy samochód nawet niebyło tam miejsca na nasze {polskie }węże i przy pomocy tychże lini jesteśmy w stanie prowadzić wszelakie działania gaśnicze oszczędzając przytym wode.

p.s.biorąc pod uwage nasze taktyki gaszenia i wytyczne wyposażenia samochodu zamontowaliśmy odpowiednią liczbe węży.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Nieudana akcja jednostki OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 09, 2012, 21:00:10 »
Kilkanaście metrów masz do wejścia i nie wiemy czy się pali poddasze, czy w piwnicy.
No włąsnie ... tak naprawdę oglądajac ten filmik nie mamy zielonego pojęcia co tam się dzieje - pali się w piwnicy , na poddaszu, w szopce z drugiej strony budynku, a może tylko kupka mokrych śmieci przy ścianie ?
Zachowanie osób postronnych sugeruje jednak że nie działo sie tam nic bardzo poważnego. Osoba filmująca również dosc spokojnie podchodzi do tego pożaru , bo właściwie nie kieruje kamery nawet na moment na miejsce pożaru -  a czy to nie dziwne że osoba postronna nie jest zainteresowana samym zdarzeniem tylko wyłącznie filmowaniem strażaków?
Cos poszło niewątpliwie nie tak jak powinno , ale nie widzę tutaj powodu aby komukolwiek coś zarzucac  - nie znamy szczegółów , nie widzieliśmy początku calego zdarzenia , ani jego zakonczenia. Trudno więc cokolwiek zawyrokowac, poza tym że był jakiś problem z podaniem wody. To oczywiście wymaga wyjaśnienia , ale od tego jest dowodzący i jego przełożeni . A nawiasem mówiąc to podobne problemy są w naszym kraju chyba prawie codziennie , zarówno w OSP jak i PSP. 
Trochę dziwi mnie tez pogląd że nie nalezy uzywac w pierwszej fazie  sprzetu noszącego nazwę Szybkie Natarcie , którego juz sama nazwa cos sugeruje .  Oczywiście że nie zawsze to urządzenie jest w stanie zastąpic  normalna linię gasniczą , ale jednak ktos je wymyślił chyba własnie po to aby przy jego pomocy SZYBKO rozpoczynac akcję. 
Tym bardziej jeśli jest to pożar stosunkowo niewielki. 

PS A dla rozładownia atmosfery dodam że oglądając ten filmik miałem przez moment wrażenie iż więcej się kopci z tego Stara ( po odpaleniu motopompy) niz z owego pożaru ;)