Autor Wątek: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka  (Przeczytany 79758 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« dnia: Grudzień 23, 2011, 16:46:57 »
Szanowni Forumowicze!

Miło mi poinformować, że nakładem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, ukazała się książka pt. "Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych", której współautorem mam przyjemność być.

Informacja na stronie SAPSP w Krakowie: http://sapsp.pl/www/index.php/aktualnosci/pelna_wiadomosc/323

     

Książka dotyczy tego wszystkiego, o czym pisaliśmy z Kolegami na forum od lat, a co dotyczy "grup szybkiego ratowania" a o czym teraz wolimy mówić jako o "ratowaniu strażaków przez strażaków".
Dzięki uprzejmości Sponsorów wydrukowane egzemplarze zostaną bezpłatnie przekazane do wszystkich jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, szkół PSP oraz ośrodków szkolenia w komendach wojewódzkich PSP. Przesyłki (paczki z książkami) zostaną przekazane wraz z pismem przewodnim-rozdzielnikiem do właściwych komend wojewódzkich PSP, a następnie dzięki uprzejmości komendantów wojewódzkich PSP drogą służbową będą przekazane do podległych poszczególnym komendantom powiatowym/miejskim PSP jednostek ratowniczo-gaśniczych (po 1 egzemplarzu na każdą JRG - powinny tam dotrzeć do końca stycznia 2012 r.).

Dla celów szkoleniowych udostępniliśmy też prezentacje które ilustrują treści zawarte w książce i mogą posłużyć zarówno do samodzielnego zapoznania się z omawianą tematyką, jak i - do czego szczególnie zachęcamy - do szkoleń! Prezentacje są udostępnione całkowicie darmowo! Jedyne o co prosimy,to byście zgłaszali nam wszelkie uwagi dotyczące tych prezentacji! Znajdźcie je na stronie (klikając na książkę i przesuwając stronę nieco w dół :) ):

http://www.grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl/

Ale najważniejsze:

Dyskusję niniejszą otwieram, bo BARDZO zależy nam na wszelkich uwagach dotyczących omawianych zagadnień jakie macie. Być może pewne kwestie zostały opisane w taki sposób, że zostaną zrozumiane inaczej niżbyśmy chcieli. Niewątpliwie w kraju jest wielu strażaków którzy mogą wiele wnieść do tych treści i je uzupełnić. Chcielibyśmy te wszystkie uwagi poznać, by drugie wydanie - nad którym w zasadzie już pracujemy - było lepsze!

Osoby, które nie mogą obecnie dotrzeć do książki gorąco zachęcam do pobrania prezentacji, w których omówione jest wszystko co zostało (oczywiście nieco pełniej) opisane w książce! W razie jakichkolwiek pytań postaramy się odpowiedzieć, uściślić, bądź - na czym nam szczególnie zależy - przyznać, iż podaliście nam lepszy sposób na to czy na tamto!

Życzymy miłej lektury, owocnych ćwiczeń, a przede wszystkim tego, by nic z tego co w książce nie musiało się faktycznie przydać podczas akcji (a w każdym razie nic z części "ratowanie").
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2011, 21:22:30 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2011, 17:30:30 »
Widzę odwaliliście kawał dobrej roboty.

Mam tylko pytanie - jakim programem mogę otworzyć te prezentacje?

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2011, 17:38:13 »
Na pewno działa z Power Point Viewer'em (darmową przeglądarką prezentacji):
http://www.microsoft.com/downloads/pl-pl/details.aspx?FamilyID=048dc840-14e1-467d-8dca-19d2a8fd7485

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Jacek2310

  • Gość
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2011, 19:56:23 »
Bardzo fajne prezentacje!

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2012, 19:46:54 »
Apropo prezentacji, to poprawiłem problem z brakującymi czcionkami i umieściłem na stronie nowe wersje tychże.

Mam nadzieję, że do końca miesiąca egzemplarze zaczną do JRG docierać to i może jakaś dyskusja się wywiąże, bo na razie to paść ;)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 21, 2012, 09:09:59 »
Do Szczecina dotarły w poniedziałek 19.03.2012
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2012, 21:02:39 »
Panowie nic dodać nic ująć...moje szczere gratulacje...poziom książki...kosmos..


Pozdrawiam....dobra robota

Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2012, 14:56:58 »
szkoda że nie mogę jej zakupic w formie papierowej. No chyba że komuś nadbyw egzemplarz???
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 27, 2012, 15:33:27 »
nie wiem czy tak można czy nie...jeśli nie - przepraszam i proszę o kasację posta ...
jednak mam możliwość wydrukowania (pracuję w drukarni) tej czy innej książki - chciałem podkreślić, że nie chcę na tym zarobić, więc koszty będą tylko i wyłącznie za wydruk, oprawę oraz wysyłkę ew.
druk raczej czarno biały żeby kosztów nie generować niepotrzebnie (chyba że ktoś bardzo będzie chciał kolor)

ktoś chętny ?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2012, 15:54:04 wysłana przez kuba_c »
Brotherhood - work together, survive together...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 27, 2012, 15:42:40 »
Taki off-topic:

Cytuj
EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDARZY

Strona 3 błąd ort.

W wersji papierowej jest dobrze:

Cytuj
WYDANO ZE ŚRODKÓW POZYSKANYCH OD SPONSORÓW - NIE DO SPRZEDAŻY

szkoda że nie mogę jej zakupic w formie papierowej. No chyba że komuś nadbyw egzemplarz???

Niestety nakład tylko 600 egzemplarzy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2012, 18:21:16 wysłana przez grzela »

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 27, 2012, 18:15:10 »
od sponsorów mówisz? :)

Ale faktycznie jest błąd.

mimo adnotacji w książce, nakład wyniósł ostatecznie 1000 egz.

A co do druku w drukarni - prawa autorskie ma szkoła, ale jeśli ktoś drukuje dla siebie, to nie wiem jak potraktować bo generalnie można chyba, tylko czy w drukarni ... czy to coś zmienia .... nie mam pojęcia.

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 27, 2012, 18:23:52 »
Też nie wiem jak to jest do końca z tym drukowaniem, ale generalnie uważam, że można, a nawet należy sobie drukować na własny użytek. Na większą skalę to byśmy raczej sami chcieli wydrukować :D Nie wolno natomiast sprzedawać, bo tak szkoła zaznaczyła, więc chyba nawet po kosztach się nie powinno...

Co do pytania @daro dotyczącego zakupu, to nie można, bo wersja papierowa też nie była do sprzedaży... a resztę Ci napisałem na PW :)

Taki off-topic:

Cytuj
EGZEMPLARZ NIE DO SPRZEDARZY

Strona 3 błąd ort.

Pozostaje mi się spalić ze wstydu - mój błąd i lenistwo, a word domyślnie nie podkreśla błędów w wyrazach pisanych dużymi literami, co mnie oczywiście nie usprawiedliwia ;)
Wysłałem poprawiony plik.

Najważniejsze jednak jest to, że teraz mamy nadzieję na wywiązanie się jakiejś dyskusji, chociażby tylko polegającej na wytykaniu błędów... może to nas zmotywuje do kolejnego, poprawionego wydania!

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2012, 18:50:43 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline kuba.

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
    • OSP Mosina
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 27, 2012, 19:07:37 »
Nie wolno natomiast sprzedawać, bo tak szkoła zaznaczyła, więc chyba nawet po kosztach się nie powinno...

hmm...nie stać mnie niestety na sponsoring druku ...nawet po kosztach :o
Brotherhood - work together, survive together...

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2012, 20:31:13 »
Ale niestety do Wielkopolskich JRG książka jeszcze niedotarta !!! Wyczytują literki z moich egzemplarzy

Offline Grzechu_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 28, 2012, 09:03:49 »
Wczoraj akurat przeczytałem artykuł o tym, że odczuwalny jest brak literatury pożarniczej z której można by się samemu nieco doszkolić (zdaje się że ostatni numer "w akcji" ). Sam przerobiłem ten problem na własnej skórze rozpaczliwie wertując bibliotekę SGSP w poszukiwaniu czegoś w miarę aktualnego i wartościowego. Skończyło się na kilku książkach z których najnowsza była z 1990 roku (choć nie wykluczam że można tam znaleźć więcej ciekawych pozycji książkowych). Fajnym dopełnieniem okazały się dla mnie filmiki instruktażowe kolegów zza oceanu w których w prosty sposób omawiane są podstawy naszego rzemiosła.
A tutaj taka niespodzianka ! Książka która traktuje o tak ważnych rzeczach, w której odważono się przenieść opracowane w Stanach problemy na nasz grunt, zebrać w jednym miejscu to co tworzone było przez kilka lat na tym forum i na stronie internetowej grupy szybkiego reagowania. Piękna sprawa. Dziękuję i pozdrawiam !

Wracam do lektury.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 15, 2012, 08:19:01 »
Właśnie natrafiłem na video z pożaru, w którym zginął strażak. Chodzi o pożar Southwest Supermarket w Phoenix (Arizona, USA). Na stronie 124 naszej książki znajduje się opis tego zdarzenia (skrócony).

Gorąco polecam to video: http://vimeopro.com/user8072350/b-shifterthe-elephant-issue/video/45948473

Video jest bardzo dobrze komentowane - po angielsku niestety, ale gorąco polecam!


Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 15, 2012, 08:33:27 »
Właśnie natrafiłem na video z pożaru, w którym zginął strażak. Chodzi o pożar Southwest Supermarket w Phoenix (Arizona, USA). Na stronie 124 naszej książki znajduje się opis tego zdarzenia (skrócony).

Gorąco polecam to video: http://vimeopro.com/user8072350/b-shifterthe-elephant-issue/video/45948473

Video jest bardzo dobrze komentowane - po angielsku niestety, ale gorąco polecam!



Bardzo dobry materiał. Szkoda strażaka niestety.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 15, 2012, 13:08:51 »
Kłopoty z orientacją, łacznością - praktycznie zablokowana w czasie ratowania strażaka  - (witold, a może zostawić dla strażaków jeden kanał tylko na potrzeby ratownicze?), koordynacją - różne agencje , dwa ośrodki dowodzenia ( brak wspólnych ćwiczeń i jasnej struktury), gaszenie pożarów "industrialnych"  w oparciu o "mentalność domków jednorodzinnych".... Bardzo profesjonalna analiza w formie dosyć popularnej - to ważny sposób oddziaływania (coś jak nasze forum...), gdyż nie każdy strażak ma cierpliwość i ochotę do zgłębiania kilkudziesięciu stron analizy, głównie o charakterze technicznym... Zginął co prawda tylko jeden strażak, (taka liczba ofiar na generałach Armii Czerwonej nie zrobiłaby żadnego wrażenia), ale w Phoenix i w USA można mieć nadzieję, że z tej tragedii będą wyciagnięte wnioski...   

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 15, 2012, 13:31:19 »
Myślę, że tworzenie takiego kanału mija się z celem. Zgadzam się z tym co napisano w książce - w czasie ratowania strażaka kanałem ratowniczym staje się ten aktualnie używany przez poszukiwanego strażaka a cała pozostała korespondencja ma się przenieść na inny.
Zdezorientowany, czy przyciśnięty strażak w dymie może nie być w stanie zmienić kanału na właściwy bo np nie będzie widział wyświetlacza radiotelefonu. Są oczywiście możliwości techniczne - zaprogramowanie przycisku radiotelefonu ale i tak wydaje mi się, że pozostawienie korespondencji ratowniczej na kanale na którym pracował poszukiwany strażak jest najlepszym wyjściem. 

Już sam fakt, że powstają dokładne profesjonalne analizy których celem nie jest zamiatanie pod dywan praz to, że wszystkie analizy są udostępnione stawia tamtą formację lata świetlne przed nami.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2012, 13:36:14 wysłana przez Sylwek »

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 15, 2012, 15:32:54 »
No właśnie, ten kanał staje się ratowniczym dla strażaka i jest priorytetowy - wystarczyłoby jedno zdanie w rozporządzeniu o BHS i trochę ćwiczeń - zawodowcy z linii nie mają zazwyczaj kłopotów z dyscypliną radiową.

Znaki

  • Gość
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2013, 18:35:37 »
Witam

Wydaje mnie się, że w książce tej jest trochę nieścisłości dotyczących min. rysunków, a ściślej zamieszczonych tam znaków taktycznych, które są nieaktualne - przestażałe. Według daty wykania ksiązki, która wskazuje na rok 2012 należło by zastosować obowiązujące w tym czasie znaki taktyczne (SYMBOLE WŁAŚCIWE DLA DZIAŁAŃ STRAŻY POŻARNYCH I SŁUŻB RATOWNICZYCH) http://www.straz.gov.pl/data/other/znaki_oper.pdf

Pozdrawiam

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 26, 2013, 22:51:35 »
 Jest ratowanie strażaka!!!
Oficjalnym elementem w Programie Szkolenia Podstawowego w Zawodzie Strażak  :rofl:
http://www.straz.gov.pl/data/other/wersja_koncowa_programu_szkolenia2_-_5_.pdf

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2013, 18:33:11 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 26, 2013, 23:08:49 »
Cytuj
Jest ratowanie strażaka!!!
Oficjalnym elementem w Programie szkolenia Podstawowego w Zawodzie Strażak  :rofl:
Gratuluje autorom! Niestety sama książka nie dotarła do mojej jednostki (albo leży gdzieś ukryta).


Tu masz link do PDF-a
pozdr

http://sapsp.pl/upload/file/K%20KOCIOLEK/Podstawy_zabezpieczenia_i_ratowania_strazakow_2012.pdf
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2013, 23:11:01 wysłana przez robn »

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków - książka
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 27, 2013, 18:19:31 »
Witam

Wydaje mnie się, że w książce tej jest trochę nieścisłości dotyczących min. rysunków, a ściślej zamieszczonych tam znaków taktycznych, które są nieaktualne - przestażałe. Według daty wykania ksiązki, która wskazuje na rok 2012 należło by zastosować obowiązujące w tym czasie znaki taktyczne (SYMBOLE WŁAŚCIWE DLA DZIAŁAŃ STRAŻY POŻARNYCH I SŁUŻB RATOWNICZYCH) http://www.straz.gov.pl/data/other/znaki_oper.pdf

Pozdrawiam

Jako autor obrazków się wypowiem. O przytoczonych przez Ciebie znakach operacyjnych wiemy i wiedzieliśmy w momencie pisania/rysowania. Nie użyliśmy ich celowo. Celem rysunków w książce nie jest przedstawienie sytuacji z punktu widzenia sztabów na poziomie strategicznym, rozróżnienie służb itp. Cel był tylko jeden. W prosty i niewymagający studiowania dodatkowej literatury sposób przedstawić pewne idee. Symbol samochodu pożarniczego jaki został użyty funkcjonuje od lat i każdy wie o co chodzi. Tu stoi samochód, tu są strażacy, jedni w strefie, inni poza nią. Tu jest lina poszukiwawcza, a tam druga grupa ratunkowa. I tyle. Nie planujemy wojny, wielgachnych manewrów. My chcemy pokazać, jak naszym zdaniem na poziomie sekcji zabezpieczyć i miejmy nadzieję, uratować strażaka w zagrożeniu!

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl