Autor Wątek: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK  (Przeczytany 16946 razy)

Offline Lysek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« dnia: Grudzień 22, 2011, 22:20:03 »
Chciałbym dowiedzieć się co sądzicie o stanowisku na PSK - dyżurny operacyjny powiatu (8gr.). Jestem aspirantem po dziennej szkole i zajmuję w tej chwili stanowisko Dyżurnego Stanowiska Kierowania (gr.6). Niedawno Komendant przyszedł do mnie i powiedział, że powinienem iść do SGSP, bo nie bede mógł dalej awansować i cytuję "zmarnuję się". W tym roku mój kolega - obecny dowódca sekcji na podziale (również 8 gr.) skonczył przemienną aspirantkę. Dlaczego ja siedząc na PSK aby otrzymać grupę 8 muszę jeździć do szkoły przez 4 lata i płacić za to niemałe peniądze??? Koszt takiej nauki to ok. 25 tys. zł. Jeżeli chcą mieć oficerów na PSK to niech nam dadzą oficerskie grupy. Uważam, że obecne podejście do sprawy nie jest uczciwe, bo wymagają od nas dużo, ale my w zamian dostaniemy uposażenie takie samo jak strażak pracujący na podziale po rocznym kursie w SA PSP. Jeżeli każą nam być oficerami to niech i ta grupa będzie godna oficera. Proszę wypowiedzcie sie na ten temat. Z góry dziekuję za wszystkie komentarze.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2011, 00:02:09 »
Cywilne studia i dzienna aspirantka i mam 8 gr.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Lysek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2011, 08:30:38 »
Pamiętaj kolego, że przepis, który pozwala awansować strażaków po studiach cywilnych ma ulec zmianie i być może po ich skończeniu okaże się, że wcale stopnia nie dostaniesz. Po za tym kończąc szkołę cywilną i dostając stopień tracisz uprawnienia dowódcze - nie możesz pracować na podziale w roli dowódcy. Po skończeniu studiów cywilnych dodatkowo zostajesz wysyłany do SGSP na roczny kurs oficerski. Nie wiem czy o tym wiesz, ale z tym też jest trochę zachodu. Teraz jestem aspirantem po dziennej szkole. Skończę cywilne i co?? Spowrotem mnie na aspirantkę wyślą?? Zaoczną tym razem??

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2011, 09:03:05 »
jesli do końca 2013 roku będziesz miał 6 lat służby (bez szkoły), to możesz "wskoczyć" na stanowisko "Dyżurny operacyjny" bez SGSP i stopnia oficerskiego, jak również bez wyższego wykształcenia; ale docelowo kwalifikacje trzeba podnosić:) w Twoim przypadku problemem może być brak wymaganego minimalnego stażu, a od tego odstępstw nie ma (przynajmniej nie zgodnie z literą prawa);

do kol. Lysek - nic nie tracisz jako, jako że nic takiego nie posiadałeś:) chodzi wyłącznie o kierowanie taktyczne i strategiczne; poziom kierowania interwencyjnego nie jest zastrzeżony dla oficerów, więc nie jest wymagane przeszkolenie; wykładnia prawa nie może prowadzić do absurdów, a z czymś takim mielibyśmy do czynienia, gdyby przyjąć, że technik pożarnictwa na stanowisku d-cy zmiany, który otrzymał pierwszy stopień oficerski nagle traci uprawnienia do kierowania akcją ratownicza! kierowanie taktyczne rozpoczyna sie od poziomu z-cy d-cy JRG i tylko od tego poziomu konieczne jest przeszkolenie, o którym mowa w w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a).
do d-cy zmiany nie jest to konieczne, przynajmniej tak długo, jak stanowiska te będa zajmowane przez aspirantów;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Lysek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2011, 10:25:33 »
Czy jesteś pewien, że stanowisko "DOP" można otrzymać dopiero po 6 latach służby stałej?? Wydawało mi się dotąd, że po 5-ciu. 1 sierpnia tego roku minęły mi 3 lata służby stałej. Gdyby do końca 2013 można by było dawać takie stanowiska, a było by to po 5 latach to jeszcze bym się załapał. Przed chwilą czytałem w rozporządzeniu http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0448.htm, że trzeba mieć 4 lata i stopień oficerski. Są tu więc pewne rozbieżności jeśli chodzi o wypowiedź moją, Twoją oraz zapis w Rozporządzeniu. Swoją drogą to byłem pewien, że do tej pory straż służby stałej dla tego stanowiska wynosił 5 lat. W sumie to muszę przyznać, że Twoja odpowiedź była bardzo rzeczowa i konkretna za co dziekuję. Nie jestem tylko przekonany co do tego stażu 6-ciu lat. Jeśli możesz proszę zweryfikuj to w jakiś sposób. Nie chce Cię wykorzystywać, ale widzę, że się w temacie oriętujesz.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2011, 15:25:08 »
dla aspirantów - patrz zał. nr 6, Dz.U. 2006 nr 142 poz. 1022; tabelka aktualna tylko do końca 2013r., ale możliwe, że coś wykombinują;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2011, 16:25:50 »
Czy jesteś pewien, że stanowisko "DOP" można otrzymać dopiero po 6 latach służby stałej?? Wydawało mi się dotąd, że po 5-ciu. 1 sierpnia tego roku minęły mi 3 lata służby stałej. Gdyby do końca 2013 można by było dawać takie stanowiska, a było by to po 5 latach to jeszcze bym się załapał. Przed chwilą czytałem w rozporządzeniu http://www.abc.com.pl/serwis/du/2009/0448.htm, że trzeba mieć 4 lata i stopień oficerski. Są tu więc pewne rozbieżności jeśli chodzi o wypowiedź moją, Twoją oraz zapis w Rozporządzeniu. Swoją drogą to byłem pewien, że do tej pory straż służby stałej dla tego stanowiska wynosił 5 lat. W sumie to muszę przyznać, że Twoja odpowiedź była bardzo rzeczowa i konkretna za co dziekuję. Nie jestem tylko przekonany co do tego stażu 6-ciu lat. Jeśli możesz proszę zweryfikuj to w jakiś sposób. Nie chce Cię wykorzystywać, ale widzę, że się w temacie oriętujesz.

Do końca 2013 r. stanowisko dyżurnego operacyjnego korpus aspirancki  6 lat służby - załącznik nr 6 cyt. rozporządzenia.
Od 2009 r. stanowisko dyżurnego operacyjnego korpus oficerski 4 lata służby - załącznik nr 3 cyt. rozporządzenia.

http://static1.money.pl/d/akty_prawne/pdf/DU/2009/54/DU20090540448.pdf

Prościej już nie można tego wytłumaczyć. :kwit:
Innej opcji nie ma.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2011, 16:28:55 wysłana przez grzela »

Offline Lysek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2011, 17:01:39 »
Rozwialiście moje wątpliwości. Dziękuję wszystkim za komentarze. Szkoda tylko, że na podziale można dawać aspirantom takie uposażenia na PSK nie. A przełożeni sie dziwią, że nikt tam nie chce pracować. U mnie to co dyżurny odchodzi na emeryturę, to sie robi nagonkę i w końcu ktoś dostaje propozycję nie do odrzucenia. Jak pracowałem na podziale to miałem więcej spokoju, +0,5% co roku i pewnie miałbym wyższe uposażenie niż mam w tej chwili. Panowie strażacy, jeśli któryś bedzie miał chęć przejść na PSK to proszę się poważnie zastanowić...

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 21, 2013, 21:15:30 »
Witam,
proszę mi jeszcze teraz wytłumaczyć jedną rzecz :) mając obecnie 3 lata służby po aspirantce czy mogę przejść z podziału do SKKM na zastępce dyżurnego operacyjnego w KM II kat. tj 8 grupa? Z tego co wiem to potrzeba na zastępce DOp 4 lata, tak przynajmniej mówi rozporządzenie
Zastępca dyżurnego operacyjnego Z)             starszy kapitan            4lata
no ale może KM mógłby zrobić wyjątek albo nawet dać stanowisko jako p.o. ponieważ szukają osób na to stanowisko...
A więc maja aspirantkę dzienna, studia i stanowisko z-cy DOp to mogę dostać stopień oficerski np w przyszłym roku, dobrze to rozumiem? Asp jest, studia są cywilne są, stanowisko oficerskie (8gr) jest więc wszystko spełnione...
Prosiłbym o potwierdzenie lub zaprzeczenie mojej wiadomości i rozumowania :)
Pozdrawiam

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Wykształcenie i grupy na PSK/MSK
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 22, 2013, 08:56:07 »
w złą tabelkę spojrzałeś - z-ca do, stanowisko aspirnckie, wymagany staż 3 lata - tabelka 3.; możesz być jak najbardziej mianowany na to stanowisko zajmować stanowisko "dyżurny operacyjny"; a za rok będziesz mógł być mianowany na stanowisko zajmowane oraz otrzymać **;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie