Autor Wątek: Ppoż. Wyłącznik Prądu  (Przeczytany 14151 razy)

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« dnia: Listopad 11, 2005, 19:46:24 »
Mam pytanie:
1. czy w strefie pożarowej może znajdować się więcej niż jeden ppoż wyłącznik prądu
2. w rozpatrywanym budynku jest więcej wyłączników w związku z tym czy każdy musi wyłączać zasilanie dla całej strefy, czy tylko dla poszczególnuch elementów lub fragmentów strefy.
brak jest wyłącznika , który wyłączał by zasilanie dla całej strefy a jedyny wyłącznik  znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym stacji średniego napięcia. oczywistym jest ,że ppoż wyłącznik pozostawia pewne obwody zasilane 9zgodnie z przepisami)
Dziękuję z góry za odpowiedź

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 394
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2005, 08:19:29 »
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1.000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem - to za warunkami technicznymi.
Nie jest napisane, że nie może być ich więcej - lecz po co ponosić na to nakłady?
 

straz98

  • Gość
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2005, 11:25:39 »
Należy rozgraniczyć dwa przypadki z którymi można się spotkać jeden to jest kilka wyłączników dublujących się w danej strefie pożarowej, po prostu zawsze jakiś jest pod ręką, drugi to taki kiedy jest kilka wyłączników odcinających zasilanie od różnych obwodów jednej strefy pożarowej i to nie jest szczęśliwe rozwiązanie aczkolwiek można takie spotkać, pół biedy kiedy są one obok siebie np. jeden zwykły,drugi od UPS itd. gorzej jak znajdują się w różnych miejscach i domyśl się który co odcina. Wyłączników może też być więcej gdyż każda strefa może mieć swój wyłącznik.

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2005, 21:51:51 »
Właśnie z definicji, którą podał AZOTEX wynika, że wyłącznik ten musi odcinać prąd do wszystkich obwodów. W związku z tym staje się jasne, że wyłącznik odcinający zasilanie tylko dla pewnych elementów strefy nie spełnia wymagań definicji i nie może być traktowany jako przeciwpożarowy. Dlatego drugi przypadek wskazany przez STRAZ98 jest po prostu zwykłym wyłącznikiem prądu.Tak to rozumuję. Dziękuję za odpowiedzi. Jeśli macie jakieś spostrzeżenia piszcie.

straz98

  • Gość
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2005, 11:04:08 »
stepol1 masz rację iż wskazany przypadek nie jest poprawny, ale niestety bardzo często spotykany zwłaszcza n. w supermarktetach, gdzie boją się aby p.poż. wyłącznik nie odłączył zasilania od systemu komputerowego kas itp. i nstalują drugi wyłączający właśnie zasilanie tych systemów z UPS. Niejednokrotnie dzieje się tak po tym jak przy odbiorze PSP udowadnia, iż po wyłączneniu zasilania wyłącznikiem przeciwpożarowym zasilane są nadal wszystkie komputery i kasy w sklepie.

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2005, 13:37:26 »
Skoro w rozpatrywanym przeze mnie obiekcie nie ma wyłącznika ppoż a obiekt składa się z 4 stref to czy mogę nakazać wykonanie takiego wyłącznika ppoż dla każdej ze stref lub dla całego bydynku. Na jakim przepisie się oprzeć.

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 394
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2005, 13:54:07 »
art. 4 ust.1 pkt 1 i 5 ustawy o ochronie przeciwpożarowej,
paragraf 4 ust. 2 pkt 2 "cegły",
paragraf 183  "warunków technicznych"
 

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2005, 20:36:27 »
Dzięki Azotox

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 394
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2005, 07:29:48 »
drobiazg
 

Offline wodnik

  • Weteran
  • ****
  • Wiadomości: 658
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2005, 17:01:35 »
Cytuj
Skoro w rozpatrywanym przeze mnie obiekcie nie ma wyłącznika ppoż a obiekt składa się z 4 stref to czy mogę nakazać wykonanie takiego wyłącznika ppoż dla każdej ze stref lub dla całego bydynku. Na jakim przepisie się oprzeć.
Czy Ty kolego zadania prewencyjne wykonujesz w zastępstwie?
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline gambit

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 148
    • http://
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2005, 20:48:16 »
Sposób montażu i ilość przeciwpożarowych wyłączników prądu pozostaw fachowcom z tej branży.
Twoim zadaniem jest wyegzekwowanie obowiązku wynikającego z przepisów o ochronie przeciwpożarowej a więc tych, które podał azotox.
Pamiętać musisz aby decyzja administracyjna zawierał dwie strony, stronę formalną i stronę prawną.
Stroną formalną decyzji będzie udowodnienie, że strefa pożarowa posiada co najmniej 1000 m3 kubatury lub wystepuje w niej zagrożenie wybuchem.
Podstawą ustalenie wielkości stref pożarowych i występowania zagrożenia wybuchem winien być projekt budowlany z warunkami ochrony przeciwpożarowej lub inwentarazacja budowlana w przypadku budynków istniejących - nie posiadających takiej dokumentacji.
Stroną prawną jest w tym przypadku  paragraf 183 "warunków technicznych" w związku z paragrafem 4 ust. 2 pkt 2 "cegły".
Nie wystarczy podać same paragrafy, należy je jeszcze " wytłumaczyć" w taki sposób aby przedszkolak nie miał wątpliwości co do słuszności nakazu.
I jeszcze jedno unikaj terminów realizacji nakazu tj,
natychmiast, zaraz, niezwłocznie za tydzień, za miesiąc.
Podaj konkretną datę ale wcześniej postaraj uzgodnić ją ze zobowiązanym.
 

Offline lutek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
    • http://
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2005, 08:20:50 »
Nie wiem czy pamiętacie ze dla pewnych obiektów należy opracować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, uważam ze sprawy np 2 wyłączników prądu i w jaki sposób należy wyłączyć napięcie powinno być tam opisane. Te instrukcję powinny czemus i komus służyć.
pozdrawiam  :)  

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 16, 2005, 19:13:22 »
w instrukcji bezpiecz. pożarowego opisujesz stan faktyczy i wskazujesz w niej sposoby należytych zachowań, itd. Nie stworzysz wyłącznika skoro go nie ma a być powinien. Dlatego uważam, że zadaniem opracowującego jest podpowiedzieć (ustnie lub na piśmie) właścicielowi obiektu jakie jeszcze musi podjąć działania aby dostosować się do przepisów.
 

Offline pajunk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
    • http://
Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2006, 22:33:25 »
W bankach najczęściej są dwa wyłączniki p.poż. jeden do odcięcia zasilania z sieci elektrycznej a drugi do UPS, najczęściej montowane obok siebie.  

Offline ES

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 25, 2006, 19:39:01 »
Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, najczęściej umieszczany przy wejściu głównym do budynku tak naprawdę powinien odcinać dopływ prądu na głównym przyłączu lub przyłączach. To co jest umieszczane przy wejściu to przycisk sterujący wyzwoleniem odpowiedniej cewki (przerwaniem obwodu zasilania) wyłącznika zwanego APU. w związku z czym można tak naprawdę umieścić kilka takich przycisków, ważne jest odpowiednie zaprojektowanie.

Offline Bourn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 29, 2006, 10:53:59 »
A jak traktować zapis " PPoż. wyłącznik prądu powinien być umieszczony w pobliżu głównego wejścia do obieku"? Czy słowo wejścia wskazuje zewnętrzną ścianę budynku? czy dopuszcza lokalizacje wyłącznika np w przedsionku?

Offline ES

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 29, 2006, 16:36:29 »
Przepis określa też że może on się znadować w pobliżu głównego złącza energetycznego. Ze względów bezpieczeństwa (nie pożarowego) nie powinien on być umieszczany na zewnątrz, ktoś mógłby go używać np. dla żartu. Powinien zatem być umieszczony np w przedsionku, na recepcji, w holu wejściowym.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • ***
  • Wiadomości: 323
  • Płeć: Mężczyzna
  • Alpha against omega
Odp: Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 05, 2006, 11:39:32 »
Powinien zatem być umieszczony np w przedsionku, na recepcji, w holu wejściowym.
To w końcu moze czy powiniemn - ROBI WIELKą RÓŻNICę
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline tata1l

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 25, 2018, 11:20:53 »
Witam
Dołączę się do tematu.
W bloku wspólnoty zamontowano PWP i schematycznie wygląda to tak jak na rys.

PWP zamontowany jest w 4 kondygnacyjnym budynku bez windy i innych obw. wymaganych podczas pożaru.
Proszę o spostrzeżenia i sugestie.
Dziękuję i pozdrawiam

Offline dezert

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Ppoż. Wyłącznik Prądu
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 12, 2018, 09:27:28 »
Trudno wyciągnąć wnioski na podstawie tego szkicu. To trzeba byłoby zrobić najlepiej osobiście.
Ewentualnie wynająć jakiegoś specjalistę od tych sprawa. Każda sytuacja jest indywidualna, nie można generalizować.
Tutaj link - więcej info  w tym zakresie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2018, 13:13:46 wysłana przez dezert »