Autor Wątek: Zestaw R1  (Przeczytany 6716 razy)

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Zestaw R1
« dnia: Listopad 05, 2005, 14:48:23 »
witam
niedawno dostalismy zestaw R1 wraz z szynami kramera
moje pytanie :
czy szyny powinny byc owiniete czyms w rodzaju bandazu??
bo te co dostalismy sa "gołe"  jest to poprostu sam szkielet szyn
a na kursie ratmed widzialem szyny ktore byly wlasnie owiniete czyms w rodzaju bandaza..
czy to ma jakies znaczenie czy one sa owiniete czy nie ??

pozdrawiam

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Zestaw R1
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2005, 15:41:24 »
Powinny być osłonięte (powlekane), przy czym bandaż nie należy do najlepszych rozwiązań.
Teraz szyny sprzedaje w zdejmowalnym powleczeniu każdej szyny z miękkim tworzywem nieprzepuszczalnym dla płynów, wydzielin i wydalin, możliwość dezynfekcji* powleczenia, możliwość wygięcia szyny o 180° bez użycia narzędzi oraz bez uszkodzenia powleczenia.
Wg "Wytycznych....." w zestawie R1 powinny być właśnie powlekane (14 szt. o różnych rozmiarach)
Tu masz fotę: szyny kramera

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Zestaw R1
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2005, 15:55:31 »
no wlasnie kazda szyna jest w takim pokrowcu ( tylko granatowym :)) jak by ze "skaji" ( cos podobne do skory pewnie wiecie o co chodzi :))

to np jak bede zakladal taka szyne pacjentowi to nie wyciagac jej z tego pokrowca ??     i zalozyc mu ja razem z nim ??

pozdrawiam

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Zestaw R1
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2005, 16:39:23 »
Cytuj

to np jak bede zakladal taka szyne pacjentowi to nie wyciagac jej z tego pokrowca ??     i zalozyc mu ja razem z nim ??

pozdrawiam
Ten pokrowiec pełni role tego bandaża, więc zdecydowanie nie możesz wyciągać tych szyn z tego pokrowca. Te pokrowce są o tyle lepsze od bandaża, że łatwo je utrzymać w czystości i dezynfekować.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Zestaw R1
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 05, 2005, 16:42:29 »
Cytuj
to np jak bede zakladal taka szyne pacjentowi to nie wyciagac jej z tego pokrowca ??     i zalozyc mu ja razem z nim ??
Oczywiście nie wyciągasz ich z pokrowców - one po to są, żeby nie przykładać do ciała samego drucianego szkieletu szyny.

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Zestaw R1
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 05, 2005, 17:46:15 »
Jeżeli masz szyny bez pokrowców, to owiń je najpierw cienką warstwą np. ligniny, a następnie bandażem.

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Zestaw R1
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2005, 20:36:06 »
dzieki juz wszystko wiem  :D

pozdr

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Zestaw R1
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2005, 12:26:50 »
I pamiętaj zasade nr.  1 Nie profiluj na złamanej kończynie lecz na zdrowej według Dr. Blomberga fachowca medycyny ratunkowej.  
Pozdrawiam Cięń em.

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Zestaw R1
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 17, 2005, 16:24:08 »
a tak swoją drogą to chyba nie bardzo uważałeś na kursie ratownictwa medycznego, skoro nie wiesz jak powinny wyglądać szyny :angry: , ale oprucz szyn w zestawach R1 można kupić także szyny kramera "luzem" , np. w hurtowniach art. medycznych, i wtedy właśnie są one bez żadnych pokrowców, dobrze jest więc zrobić tak jak napisał mój przedmówca SenseY :rolleyes:  

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Zestaw R1
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2005, 14:17:26 »
Nie pisałem o owijaniu tylko ułożeniu jeśli to do mnie.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2007, 15:43:26 »
No można kupić luzem bo czasem stelaż pęka od nadmiernego profilowania lub poprostu zorzycia

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 26, 2007, 13:46:05 »
Trzeba zwracać uwagę przy zakupie. W większości firmdostępna jest opcja szyn powlekanych i niepowlekanych.
Jest tez oczywiście różnica w cenie.
Ja uważam, że można kupić kilka podstawowych "na sztuki" - bo "zestaw 14 szyn" to oczywiście marketing.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 26, 2007, 21:00:13 »
oczywiscie marketing...14 sztuk jest nie potrzebnych ! wymyslili to sobie kretyni co sie nie znaja !
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 26, 2007, 22:24:47 »
Znają się. Na robieniu kasy na przetargach.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 28, 2007, 10:10:50 »
Niedawno było zdarzenie mnogie i zabrakło szyn odpowiedniej długości i strażak do złamania otwartego przyłożył szynę zbyt krótką w aby potem dołożyć drugą ....  To spowodowało konieczność przesłania notatki, że w razie konieczności zastąpienia szyny długiej dwoma krótszymi należy połączyć je PRZED modelowaniem, a nie na złamanej kończynie....

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 28, 2007, 12:14:59 »
Moim zdaniem kupowanie szyn powinno odbywać się w następujący sposób:
- Wytyczne podaja ile jakich długości powinien mieć dany wóz i traktować to tylko jako przykład a nie podawać, że mamy koniecznie kupić cały zestaw.
Ja nie mam pieniędzy w tym roku na cały zestaw, więc kupuje na sztuki np. planuje kupić na początek po jednej z każdej długości. Przecież kiedy zjeżdżają się wozy do acji to akurat u nas szyn jest aż za dużo. Potem tylko broblem z odebraniem ich z SORu.

Ale komendant gminny czy prezes powiatu OSP już mnie nie rozumieją bo mają napisane że ma być zestaw to mam kupić zestaw. Bo ktoś tak napisał. W cywilu prowadzę firmę handlowo-usługową i takie wpychanie na siłe całych zestawów uważam za kolejny "przekręt".

A co do motażu dwóch szyn to żeby spełniały jako tako warunki unieruchomienia musiałyby pewnie zachodzić na siebie jakieś przynajmniej 20 cm. (ale im więcej tym lepiej) i powinny być obwiązane mocno bandażem (najlepiej elastycznym). Ale to oczywiście tylko moje zdanie.

Pozdrawiam

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 28, 2007, 12:57:53 »
i bardzo dobrze
jest napisane znaczy tak ma byc
Cytuj
Wytyczne podaja ile jakich długości powinien mieć dany wóz i traktować to tylko jako przykład a nie podawać, że mamy koniecznie kupić cały zestaw.
zestaw sklada sie z konkretnych rzeczy - czyli zestaw to jest to to i to. a nie ze jest napisane "zestaw" to chocby tam nic nie bylo to jest zestaw.
nie patrzec w papiery i sprawdzac papiery tylko patrzyc w papiery i sprawdzac stan faktyczny ...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Zestaw R1
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 28, 2007, 22:58:25 »
Właśnie, 20 cm plus bandaż elastyczny mocno zawiązany. Szyny bardzo dobrej jakości ( takich teraz nie ma!)  można kupić bardzo tanio  w Agencji Rezerw Materiałowych - lepiej się zmówić w województwie, żeby oszczędzić na transporcie. Pismo na ten temat poszło do KW PSP - ale wtedy nie było taniego państwa, a teraz są to pomysły byłego reżimu....