Autor Wątek: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań  (Przeczytany 45721 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 03, 2012, 14:00:31 »
:lol: możesz mieć zaraz dwie sprzeczne opinie prawne:)

ale przyjmuję wyzwanie:) o ile to ty przedstawisz nie tyle opinię, a konkretny przypadek z tzw. "życia" wzięty: skan zanonimizowanego wniosku i dekretu nominacyjny ze wskazaniem zajmowanego stanowiska w okresie od złożenia wniosku do daty awansu; takie sytuacje możliwe są tylko w drodze matactwa i kłamstwa we wniosku - wniosek na strażaka zajmującego stanowisko z maksymalnym stopniem niższym niż stopień wnioskowany musi pozostać nierozpatrzona i taka jest rzeczywistość, a próby jej zaczarowania nie powinny byc podejmowane, tym bardziej, że mamy jeszcze stanowiska "łamane", a poza tym jest teoretyczna możliwość odstępstw od wymagań kwalifikacyjnych (znów ten art. 36;) ); poza tym uważam, że strażakom należy się podwyżka uposażeń;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 03, 2012, 15:14:35 »
@LaCosta
Przeczytaj (ze zrozumieniem) powyższe posty.
Nie ma co zmieniać, czy wykreślać. Siejecie panikę od 2009r. Jeżeli przytoczony przez Ciebie strażak spełnia wymogi do awansu na pierwszy stopień oficerski to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

O to mi własnie chodzi... przytoczony przeze mnie strazak NIE SPEŁNIA WYMOGÓW poniewaz jak twierdzi kadrowa nie zajmuje on stanowiska oficerskiego które wymagane jest aby dowódca zastępu st.asp mgr xxx po studiach cywilnych otrzymał zielone swiatło na to aby wysłac jego wniosek o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego.... dlatego tez wniosej nie wyjedzie z mojej komendy bo od razu bedzie rozpatrzony negatywnie

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 03, 2012, 15:36:32 »

Osobiście znam kolegę który nie zajmując stanowiska oficerskiego w KP otrzymał PIERWSZY  stopień oficerski. Oczywiście dalej jest na stanowisku aspiranckim i z tego powodu juz 5 rok nie może być mu nadany KOLEJNY stopień oficerski
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 15:42:22 wysłana przez Butel »

Offline nowy88

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 121
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 03, 2012, 15:57:07 »

nowy88: owszem - zajmują, gdyż jako absolwenci SGSP nie maja jeszcze wymaganego stażu do zajmowania stanowisk wyższych; są to stanowiska aspiranckie, które przy wymaganym stażu mają indeks 6) - "Nie dotyczy absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej skierowanych do służby stałej."; są tez sytuacje, kiedy ktoś został, oczywiście za swoją zgoda, przeniesiony na niższe stanowisko; wyjaśniam o co mi chodzi; aspirant na stanowisku d-ca zastępu (7. grupa, etat aspirancki), technik pożarnictwa z wyższym cywilnym zostaje przeniesiony na okres akcji awansowej na stanowisko dyżurny operacyjny (8. grupa, ale etat oficerski); po akcji wraca na "swoje" stanowisko zadowolony i usatysfakcjonowany, a co ważniejsze cała operacja jest zgodna z prawem; tak to się robiło do tej pory, w tym roku również będą takie "przeniesienia" i jestem pewien, że w przyszłości będą również; nie analizujecie przepisów dot. mianowań w oderwaniu od przepisu kwalifikacyjnego!

może nie wyraziłem się zbyt jasno w poprzednim poście, ale chodzi mi tutaj o absolwentów studiów niestacjonarnych. Sytuację absolwentów, którzy przechodząc do służby stałej kończą kandydacką znam. Inaczej mówiąc, strażak w służbie stałej (aspirant z tytułem tech. poż.) skończył SGSP, dostał inżyniera pożarnictwa, na promocji mł. kpt. a ma stanowisko dowódcy zastępu.

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 05, 2012, 15:18:03 »
Ja na stopień mł. kpt. czekam 5 lat.
Do tej pory zajmowałem stanowisko D-cy zastępu i moje "papiery" były wysyłane do KW ale tan zostały one blokowane i nie poszły dalej ze względu na brak zajmowanego stanowiska. Co roku była ta sama bajka - brak stanowiska - brak stopnia -i z tego co wiem jest to interpretacja kadrowca w KW, który tak a nie inaczej interpretuje przepisy, koledzy w innych województwach bez problemu otrzymywali akceptację KW a w KG nikt niczego nie negował i otrzymywali I stopień oficerski

Jestem przykładem tego aspiranta o którym tak piszecie.
Dodam, że mam ukończony SAP i zrobiony licencjat. Zobaczymy co będzie w tym roku, czy moje papiery pójdą dalej...

Wszyscy Macie racje - TYLKO w Naszej PSP każdy ten sam przepis czyta 16 razy i 16 razy go interpretuje.

KG ma to delikatnie mówiąc ma głęboko, niech się martwią KW a nie oni, bo wtedy to KW odpowiada za błędne interpretacje.

Temu uważam, że bardziej trzeba "ścigać" i wymagać więcej o KG niech oni podejmuję strategiczne i ważne decyzje a nie zwalają wszystko na KW. Tak samo jest w przypadku nadgodzin i innych historii, że KG nic oficjalnie nie wie i nic nie może zrobić.

W końcu STRAŻ POŻARNA jest w Polsce jedna a nie 16 odrębnych oddziałów działających ot tak sobie.

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 05, 2012, 17:05:11 »
"Posiadam tytuł technika pożarnictwa i ukończone studia wyższe. Jakie mam szanse na uzyskanie stopnia oficerskiego i jakie kierunki studiów są przydatne w naszej formacji?"
Zgodnie z art. 53, ust. 2, pkt 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej technikowi pożarnictwa posiadającemu wyższe wykształcenie może być nadany pierwszy stopień oficerski. Decyduje o tym przełożony uprawniony do mianowania uwzględniając możliwości etatowe oraz prowadzoną w danej jednostce organizacyjnej politykę kadrową. To samo dotyczy kierunku studiów. To przełożony decyduje o tym jaki kierunek studiów jest w danej chwili preferowany, co powinno wynikać z polityki kadrowej, analizy zagrożeń oraz potrzeb w danej jednostce.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 05, 2012, 17:12:13 »
www.wop.wp.mil.pl/plik/file/pliki/zasady_strona.doc

dotyczy wprawdzie WOP, ale u nas na dniach analogiczna akcja również się rozpocznie - proponuje wnikliwą lekturę i zastanowienie się nad treścią art. 36 - nie można analizować art. 53 w oderwaniu od art. 36 i przepisu kwalifikacyjnego, który określa MAKSYMALNE stopnie na danych stanowiskach; mówiąc prostym, dosadnym językiem - "wyżej ch... nie podskoczysz"; chociaż próbować pewnie można; co do wniosków dot. tych przykładowych d-ców zastępu - coś mi mówi, że albo zniekształcono w nich obraz rzeczywistości, albo też koledzy chwilowo znaleźli się na stanowisku oficerskim (np. dyżurny operacyjny lub d-ca sekcji, ale to drugie to już tylko do końca 2013 roku, gdyż od 2014 nie będzie już stanowiskiem oficerskim); kol. dr. Kudłaty wyciąga pochopne wnioski opierając się tylko na treści art. 53 ust. 2, całkowicie pomijając, że przepis kwalifikacyjny określa maksymalne stopnie etatowe, bez znaczenia czy jest to pierwszy stopień oficerski, czy też kolejny stopień służbowy; tak na marginesie, podobne problemy interpretacyjne były w policji - w 2006 roku skończyły się wraz z nowelizacją ustawy pragmatycznej; wcale się nie zdziwię, jak u nas pojawia się analogiczne regulacje (zapisanie wprost konieczności zajmowania stanowiska oficerskiego, gdyż jak widać konieczność wywodzenia tego w drodze wykładni systemowej i celowościowej jest nie do ogarnięcia dla każdego); żeby każdy zrozumiał o co chodzi, to proszę spojrzeć:

http://www.polskieustawy.com/onever.php?dzur=1990&dzup=179&head=0&norm=50&lang=48&id_przepis=117106

nie chcę prorokować, ale myślę, że w jednej z kolejnych nowel naszej ustawy pragmatycznej przepisy dotyczące uznaniowego awansowania na pierwszy stopień oficerski będą ewoluowały w kierunku wyznaczonym przez ustawę o Policji; a jak już mam się bawić we wróżby, to jeszcze wam zdradzę, że spodziewam się nowego przepisu kwalifikacyjnego, bądź wydłużenia okresu obowiązywania zał. nr 6; im bliżej końca 2013 roku, tym więcej napięć będzie można zaobserwować i jakoś to będzie trzeba rozwiązać, gdyż przy obecnym kształcie przepisu kwalifikacyjnego podoficer z pięcioletnim stażem będzie osiągał kres rozwoju zawodowego o ile nie zostanie skierowany do SA; a jak z tym jest, to wszyscy wiemy - zapotrzebowanie w tym zakresie wielokrotnie przerasta możliwości systemu kształcenia; bez zapewnienia możliwości awansu może być trudno zatrzymać młodych podoficerów, którzy coraz częściej mają wyższe wykształcenie i to nierzadko w kierunkach poszukiwanych na rynku pracy; a jak na to nałożymy reformę systemu emerytalnego, to może pojawić się zjawisko znacznej rotacji, szczególnie na tych najniższych stanowiskach zajmowanych przez strażaków z najniższym stażem; zabrakło gdzieś na drodze pomiędzy ulicami Podchorążych, Puławską, al. Niepodległości a ul Batorego wyobraźni i szerszego spojrzenia na tematykę zarządzania zasobami ludzkimi w podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych służb;

„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 05, 2012, 18:29:57 »
Kolego lang, możesz wyjaśnić jaki cudem stażyści dostają stopień sekcyjnego?
Bo zacietrzewiłeś się na amen na stanowisku przeciwnym, do jedynie oczywistego jeśli chodzi o PIERWSZE stopnie w korpusach, stanowiska dr.Kudłatego.
Przemawia przez Ciebie jakaś magiczna bariera, z którą kojarzysz wstąpienie do korpusu rozpoczynającego się od **. Toż to nie są himalaje strażackich ambicji.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 05, 2012, 19:34:36 »
stażyści, czy strażacy w służbie przygotowawczej? niezakłócona ścieżka kariery strażaka przyjętego do służby przygotowawczej powinna wyglądać tak:
- pierwszy rok - stanowisko stażysta, w tym czasie ukończone oczywiście SPS
- po roku - awans na stanowisko mł. ratownik, na Floriana (lub na 11 listopada, ale to rzadko) awans na stopień st. strażaka
i to jest koniec kariery bez ukończenia SUS; po ukończeniu SUS, które kończy się OBLIGATORYJNYM awansem na stopień sekcyjnego i które teoretycznie możliwe jest w pierwszym roku służby (choć na pewno nie jest to regułą), może się zdarzyć, że będziemy mieli stażystę w stopniu sekcyjnego, ale będzie spowodowane to tym, że pomimo posiadania przygotowania zawodowego, to nie będzie on spełniał wymogu stażu koniecznego do spełnienia, aby możliwe było mianowanie na stanowisko mł. ratownik! tego nie dostrzegasz?
mianowania na pierwsze stopnie w korpusach można podzielić na te uznaniowe (fakultatywne - "MOŻE BYĆ MIANOWANY") oraz obligatoryjne (mianuje się), jak w przypadku absolwentów SUS, studium aspirantów (będąc skierowanym) czy też studiów I stopnia w SGSP (również będąc skierowanym); w tych drugich przypadkach wystarczy skończyć daną szkołę - bez znaczenia jest staż w służbie, zajmowane stanowisko (lub też niezajmowane, jak w przypadku absolwentów szkół dziennych); w przypadku awansów uznaniowych, konieczne jest zajmowanie stanowisk, dla których przewidziano maksymalny stopień etatowy nie niższy, niż stopień na który ma nastąpić mianowanie; oczywiście później wiele może się zdarzyć; art. 38 ust. 3 umożliwia przeniesienie strażaka na niższe stanowisko na jego prośbę, ale to jest ostateczność, gdyż stanowisko d-cy sekcji dla aspiranta z wyższym wykształceniem zwykle się znajduje, a to obecnie wystarczy, by wystąpić z wnioskiem o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego; chociaż trzema mieć cały czas na względzie treść art. 36 ust. 5; problemy się rozpoczną po 2013 roku, gdyż wtedy okaże się, że mamy wielu strażaków na stanowiskach oficerskich związanych z kierowaniem działaniem ratowniczym, a nie ma mocy przerobowych w SGSP, by w rozsądnym czasie ich "przeszkolić"; to może być główny hamulec powodujący ograniczenie pozytywnie zaopiniowanych wniosków awansowych na pierwszy stopień oficerski; swoją drogą to jest to jeden z największych lapsusów - asp. sztab. na stanowisku d-ca zmiany (etat w przyszłości wyłącznie oficerski, chociaż do końca 2013 roku można mianować na nie również aspiranta - obecnie jest to więc praktycznie stanowisko "łamane", chociaż wiele zależy też od regulaminu organizacyjnego), który posiada wyższe wykształcenie, po awansie na pierwszy stopień oficerski będzie musiał uzupełnić kwalifikacje o przeszkolenie SPF; jeszcze lepsze schizy są z kolegami po SPO, ale to już temat na kolejne wypracowanie?

dlatego podsumowując - twierdzę, że żaden d-ca zastępu, nie wspominając o niższych stanowiskach nie otrzyma w tym roku **; na dzień składania wniosku musi zajmować co najmniej stanowisko z-ca dyżurnego operacyjnego lub dowódca sekcji, jeśli chodzi o system zmianowy, lub młodszy specjalista w systemie codziennym; jeżeli stanie się inaczej i gdzieś do tego dojdzie, a zainteresowany się tym pochwali i w wiarygodny sposób to udokumentuje to przyznam rację dr Kudłatemu i na najbliższym zlocie (po akcji awansowej) postawię karton wody życia; i proszę czytać ze zrozumieniem moje posty, gdyż nikomu wrogiem być nie zamierzam, a po reakcji kol. strazakusX podejrzewam, że nie do końca wie on o co chodzi w całej tej dyskusji; nie rozmawiamy o obligatoryjnych awansach na pierwsze stanowiska w korpusach, ale o uznaniowych; w sumie przydałoby się, żeby ktoś z Podchorażych wyjaśnił te zawiłości prostym językiem, ale spodziewam się, że też byście tego nie zaakceptowali:)

edit: wpadł mi do głowy jeszcze jeden przykład pokazujący absurdalność stanowiska reprezentowanego przez kol. dr Kudłaty, a właściwie trzy przykłady; chodzi mi o stanowiska młodszy inspektor i inspektor (w systemie codziennym) i pomocnik dyżurnego operacyjnego (system zmianowy); dla pierwszego z nich maksymalny stopień etatowy to aspirant, dla pozostałych starszy aspirant; oznacza to, że służąc na tych stanowiskach nie można być mianowanym na stopień aspirant sztabowy, ale gdyby było tak, jak chciałby to widzieć mój adwersarz, to byłoby możliwe mianowanie na pierwszy stopień oficerski! wchodzimy w strefę oparów absurdu, a zasada racjonalnego ustawodawcy nakazuje nam z tego kierunku zawrócić; w sumie temat na chwilę obecną uważam za wyczerpany - pozostaje czekać na finał akcji awansowej i mieć nadzieję, że to nie ja będę sponsorem malanżu na zlocie:)
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2012, 20:51:10 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 05, 2012, 22:59:57 »
możesz sprecyzować, gdzie widzisz te jaja? 50% strażaków mówiąc "stażysta" ma na myśli strażaka w służbie przygotowawczej nie zwracając uwagi na to, że stażystą przeważnie jest się przez 12 miesięcy, a przez kolejne 24 mł. ratownikiem; zgodzisz się chyba również ze mną, że kończenie SUS w okresie pierwszych 12 m-cy służby nie jest zjawiskiem często spotykanym?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 06, 2012, 16:46:51 »
Kolego lang. Mówiąc stażysta mam namyśli dokładnie to co napisałem czyli pierwszą grupę zaszeregowania, najniższe stanowisko w grupie stanowisk szeregowych gdzie najwyższym możliwym stopniem jest st.strażak.
Ciekawi mnie bardzo natomiast Twoje spojrzenie na straż pożarną. Uważasz, że 50% nie rozróżnia szczania w piwnicy od picia w szczawnicy?
Fakty są takie, że dr.Kudłaty ma rację. Bo przepis kwalifikacyjny dotyczy kolejnych stanowisk - natomiast on pisze o nadaniu pierwszego stopnia.
Dzięki temu nikt nie może zatrzymać człowieka na niskich korpusach tylko dlatego, że go nie lubi.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 06, 2012, 17:45:46 »
ilu znasz stażystów w stopniu sekcyjnego?

kol. dr Kudłaty niedługo będzie miał odpowiedź z MSW; ja już mam z KG jak również z władz krajowych dwóch organizacji związkowych; jakoś spokojny jestem o swoje racje:) co do przepisu kwalifikacyjnego - bardzo się mylisz; delegacja ustawowa upoważniła Ministra do określenia stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych PSP, maksymalnych stopni służbowych na tych stanowiskach, oraz dodatkowych wymagań kwalifikacyjnych z uwzględnieniem:

1) rodzaju stanowisk służbowych oficerskich, podoficerskich, aspiranckich i szeregowych,

2) stażu służby lub pracy wymaganego do zajmowania poszczególnych stanowisk,

3) wymaganego do zajmowania niektórych stanowisk wykształcenia ogólnego lub specjalistycznego,

4) stażu służby na określonych stanowiskach służbowych, uprawniającego do zajmowania niektórych stanowisk

wszystko to jest bardzo ładnie rozpisane w rozporządzeniu - stanowiska w rozbiciu na korpusy, maksymalny stopień, wymagany staż służby oraz dla części stanowisk dodatkowe wymagania w zakresie wykształcenia ogólnego i/lub specjalistycznego; z przepisu kwalifikacyjnego wynika nie tylko do jakiego stopnia można być awansowanym, ale również to, na jakim stanowisku można pełnić służbę w zależności od przynależności do korpusu; strażacy w służbie stałej (pomijając absolwentów szkół dziennych, dla których przewidziano mianowanie na stanowiska odpowiednio podoficerskie (st. rat. w przypadku absolwentów SA/CS) i aspiranckie (d-ca zastępu i d-ca sekcji w przypadku absolwentów SGSP); i tak przykładowo (pomijając regulacje art. 38 ust. 3) najniższym stanowiskiem na które można mianować aspiranta jest stanowisko d-ca zastępu, kapitana - z-ca d-cy zmiany (pomijam zał. 6); mł. brygadiera - d-ca zmiany, st. brygadiera w KP/M można tylko powołać na stanowisko 01 lub 02, a nadbrygadiera nie można wcale, chyba, że o to poprosi (abstrakcja ocierająca się o absurd, ale w takich klimatach się właśnie obracamy dzięki waszym nadinterpretacjom);

jeszcze jeden przykład obrazujący dlaczego nie jest i nie będzie tak jak chciałby kol. dr Kudłaty; mamy oto podoficera z dziesięcioletnim stażem, który tak się składa, że pełni służbę na stanowisku st. ratownik; w tymże dziesiątym roku służby ten nasz podoficer (zapomniałem wspomnieć, że jednocześnie mgr inż.) kończy w systemie przemiennym będąc na nie skierowanym studium aspiranckie, które jak powszechnie wiadomo kończy się obligatoryjnym awansem na pierwszy stopień aspirancki; dochodzi więc do sytuacji, że mamy oto strażaka podpadającego pod hipotezę art. 53 ust. 2 pkt 2 lit b), jednakże nie do końca; jakie powinny wobec niego zostać wykonane ruchy kadrowe? bardzo proste - ponieważ otrzymał pierwszy stopień w korpusie aspiranckim, trzeba go mianować na stanowisko aspiranckie (można również na oficerskie, gdyż spełnia kwalifikacje - oczywiście poza stanowiskami związanymi z kierowaniem działaniami ratowniczymi); najniższym możliwym stanowiskiem jest d-ca zastępu; jeżeli zostanie na to stanowisko mianowany, to nie można wystąpić z wnioskiem o mianowanie na pierwszy stopień oficerski (maksymalny stopień na tym stanowisku to asp. sztab., a jest on niewątpliwie niższy niż stopień mł. kpt.); jeżeli jednak zostanie mianowany na stopień d-cy sekcji, to do końca 2013 roku będzie można z takim wnioskiem wystąpić; można tez tego naszego przykładowego strażaka mianować na stanowisko np. z-cy d-cy JRG, i wtedy będzie możliwe wystąpienie z wnioskiem bez żadnych ograniczeń czasowych; jest to wszystko stosunkowo proste, jednak trzeba się odrobinę otworzyć, a nie zamykać się w granicach wyznaczonych przez art. 53; tak to wygląda w mojej ocenie i proponuję cierpliwie poczekać do maja, kiedy wszystko (po raz kolejny;) ) zostanie wyjaśnione;
spróbujcie też odpowiedzieć sobie na pytanie, po co nam oficerowie na stanowiskach, na których wystarczające są kwalifikacje aspiranckie? tym bardziej, że jak już to kiedyś kol. dr Kudłaty wykazał aspiranci posiadające wyższe wykształcenie mogą zajmować stanowiska oficerskie, a po przeszkoleniu nawet te związane z kierowaniem działaniami; koło się więc zamyka - jesteś aspirantem, masz wykształcenie wyższe, spełniasz wobec tego wymogi do zajmowania stanowiska oficerskiego, zostajesz mianowany na nie, idzie wniosek do MSW i otrzymujesz **; więc po co to odwracać? dlatego uważam, że tak to właśnie powinno wyglądać - najpierw stanowisko, później stopień; w przypadku awansów obligatoryjnych stanowisko należne wg stopnia, o ile strażak nie wyraża zgody na zajmowanie stanowiska niższego (skoro można przenieść strażaka na niższe stanowisko służbowe na jego prośbę, to można go również pozostawić za jego zgodą na stanowisku nieadekwatnym do posiadanego stopnia);

jak już wcześniej pisałem, temat uważam za wyczerpany i proponuję nie podnosić sobie ciśnienia niepotrzebnymi sporami, przynajmniej do czasu, gdy kol. dr Kudłaty pochwali się odpowiedzią z MSW, co może nie nastąpić przed zakończeniem akcji awansowej;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 06, 2012, 18:18:21 »
jeszcze jeden przykład obrazujący dlaczego nie jest i nie będzie tak jak chciałby kol. dr Kudłaty; mamy oto podoficera z dziesięcioletnim stażem, który tak się składa, że pełni służbę na stanowisku st. ratownik; w tymże dziesiątym roku służby ten nasz podoficer (zapomniałem wspomnieć, że jednocześnie mgr inż.) kończy w systemie przemiennym będąc na nie skierowanym studium aspiranckie, które jak powszechnie wiadomo kończy się obligatoryjnym awansem na pierwszy stopień aspirancki;

Czy obligatoryjnie???
Raczej nie, musi wpłynąć wniosek od komendanta o nadanie stopnia aspiranckiego.

Cytuj
5. W przypadku nadania pierwszego stopnia aspiranckiego, o którym mowa w § 1 pkt 8, strażakom kończącym, w ramach służby kandydackiej lub stałej, studium aspiranckie, podmiot, o którym mowa w § 3 pkt 3, przekazuje wniosek Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem komórki organizacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji właściwej w sprawach kadr, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o uzyskaniu przez strażaka kwalifikacji zawodowych, o których mowa w art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, nie później jednak niż 7 dni przed planowanym terminem nadania stopnia przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

http://www.infor.pl/dzienniki-urzedowe/ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji,rok,2010,nr,1/poz,2,zarzadzenie-nr-53-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-w-sprawie-trybu.html

Przykład z życia: podoficer kończy aspirantkę zaoczną, zajmuje stanowisko d-cy zastępu lub sekcji, komendant nie występuje z wnioskiem o nadanie pierwszego stopnia aspiranckiego i dalej jest podoficerem. Sprawa była wałkowana przez ZZ chyba przez dwa lata.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2012, 18:24:21 wysłana przez grzela »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 06, 2012, 18:43:03 »
jeszcze jeden przykład obrazujący dlaczego nie jest i nie będzie tak jak chciałby kol. dr Kudłaty; mamy oto podoficera z dziesięcioletnim stażem, który tak się składa, że pełni służbę na stanowisku st. ratownik; w tymże dziesiątym roku służby ten nasz podoficer (zapomniałem wspomnieć, że jednocześnie mgr inż.) kończy w systemie przemiennym będąc na nie skierowanym studium aspiranckie, które jak powszechnie wiadomo kończy się obligatoryjnym awansem na pierwszy stopień aspirancki;

Czy obligatoryjnie???
Raczej nie, musi wpłynąć wniosek od komendanta o nadanie stopnia aspiranckiego.

Cytuj
5. W przypadku nadania pierwszego stopnia aspiranckiego, o którym mowa w § 1 pkt 8, strażakom kończącym, w ramach służby kandydackiej lub stałej, studium aspiranckie, podmiot, o którym mowa w § 3 pkt 3, przekazuje wniosek Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem komórki organizacyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji właściwej w sprawach kadr, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o uzyskaniu przez strażaka kwalifikacji zawodowych, o których mowa w art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, nie później jednak niż 7 dni przed planowanym terminem nadania stopnia przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

http://www.infor.pl/dzienniki-urzedowe/ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji,rok,2010,nr,1/poz,2,zarzadzenie-nr-53-ministra-spraw-wewnetrznych-i-administracji-w-sprawie-trybu.html

Przykład z życia: podoficer kończy aspirantkę zaoczną, zajmuje stanowisko d-cy zastępu lub sekcji, komendant nie występuje z wnioskiem o nadanie pierwszego stopnia aspiranckiego i dalej jest podoficerem. Sprawa była wałkowana przez ZZ chyba przez dwa lata.

Grzela - mała uwaga; komendant WYSTĘPUJE! nie: "może wystąpić"; poza tym zacytowałeś zarządzenie, które ustala tylko techniczne zasady postępowania z wnioskami i co do zasady nie może ingerować w coś, co jest ustalone aktami wyższego rzędu;

a art. 52 ust. 2 jest jednoznaczny: Pierwszy stopień aspirancki NADAJE SIĘ strażakowi, który w ramach służby kandydackiej albo będąc skierowanym do szkoły Państwowej Straży Pożarnej uzyskał tytuł zawodowy technika pożarnictwa.

nie ma takiej opcji, żeby po ukończeniu szkoły będąc do niej skierowanym nie otrzymać bezzwłocznie stopnia; mam nadzieję, że zaraz mi o tym opowiesz:)


kol. Grzela już mi opowiedział tą historię, jednakże nie świadczy o tym, że nadanie stopnia na podstawie art. 52 ust. 2 nie jest obligatoryjne - wręcz przeciwnie; w tej sprawie chodziło o to, że KP nie kierował wniosku awansowego kierując się nie tylko złośliwością, ale również lekceważeniem dla porządku prawnego; cała ta sprawa świadczy wręcz o tym, że awans na pierwszy stopień aspirancki po spełnieniu hipotezy art. 52 ust. 2 jest obligatoryjny, w przeciwieństwie do awansu na podstawie art. 52. ust. 3; KP nie składając formalnego wniosku mógł tylko opóźnić otrzymanie awansu, ale nie mógł go całkowicie uniemożliwić; nie wspominając już o tym, że takim postępowaniem narażał się na bardzo poważny zarzut prokuratorski, z czego chyba sobie sprawy nie zdawał nie tylko on, ale również oponent;
przy okazji wynikła interesująca dyskusja dotycząca terminu mianowania obligatoryjnego; moim zdaniem, ponieważ ustawa nie przewiduje takiego terminu, to mianowanie następuje niezwłocznie po spełnieniu wymogów formalnych; moi adwersarze z tej okoliczności wywiedli wniosek przeciwny - skoro termin nie jest zawity, to wręcz nie biegnie; wg nich mianowanie może nastąpić bezpośrednio po ukończeniu szkoły, jak i po kilku latach; przyjmując ich tok rozumowania, to mogłoby nie nastąpić nigdy, czyli w istocie mianowanie na podstawie art. 52 ust. 2 miałoby charakter uznaniowy, fakultatywny; ja oczywiście się z tym nie zgadzam... ktoś jeszcze ma takie zdanie jak moi adwersarze ze zmiany?
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2012, 19:22:35 wysłana przez lang »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 06, 2012, 21:32:56 »
ilu znasz stażystów w stopniu sekcyjnego?...

Na tyle dużo, żeby określić cudem NIE przyznanie pierwszego stopnia bez zajmowania odpowiedniego stanowiska.

spróbujcie też odpowiedzieć sobie na pytanie, po co nam oficerowie na stanowiskach, na których wystarczające są kwalifikacje aspiranckie? tym bardziej, że jak już to kiedyś kol. dr Kudłaty wykazał aspiranci posiadające wyższe wykształcenie mogą zajmować stanowiska oficerskie, a po przeszkoleniu nawet te związane z kierowaniem działaniami..

I tu jest pies pogrzebany. Pytanie "po co", świadczy o ogromnym ograniczeniu mentalnym je zadającego. Szanowny kolego - te kwalifikacje są zdobywane w większości po przeszkoleniach na które Ci strażacy zostali skierowani. A w większości nie był to okres paru dni - ale kilku-kilkunastu miesięcy. Więc, takie rozwiązanie ustawowe gwarantuje, że każdy kto zdobył określone kwalifikacje - nie będzie ofiarą ludzi którzy nie potrafią zaplanować kilku następnych dni.
Zdobycie tych kwalifikacji przyniesie określony efekt.
W życiu tak jest że każde działanie przynosi określony efekt - dlaczego w straży ma być inaczej?

Piszesz, że dr.Kudłaty będzie miał interpretację MSW - ale wątpisz kiedy. Takie stanowisko w łatwy sposób uzyskać w 21 dni bez proszenia.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 07, 2012, 00:44:01 »
nie będę się rozpisywał za wiele, tylko jeden cytat i źródło:

Cytuj
A zatem, na podstawie tego przepisu istnieje jedynie możliwość, a nie obowiązek nadania pierwszego stopnia oficerskiego każdemu aspirantowi posiadającemu wyższe wykształcenie i zajmującemu aktualnie stanowisko oficerskie.

tutaj całość: http://www.zgnszzpp.republika.pl/aktualnosci/komunikaty/rzecznik-stopnie-odpowiedz.htm

w mojej ocenie stan prawny nie zmienił się, tak samo jak wykładnia obowiązującego prawa w tym zakresie, które nie jest zapisane wyłącznie w art. 53; mając powyższe na względzie nie spodziewam się odmiennej wykładni od tej stosowanej, a która tak wielu wzburza; poza tym ona jest po prostu prawidłowa:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 07, 2012, 17:40:21 »
nie będę się rozpisywał za wiele, tylko jeden cytat i źródło: ...

2006...
Szkoda, że ZZ się zatrzymały na tym etapie.
Dzisiaj nikt się nie da robić w balona i oprócz tego, że przeszkolenia stały się czymś bardzo ekskluzywnym, to mamy potężny brak fachowej kadry, szczególnie wśród oficerów - bo narybek napływający z dziennych SGSP prezentuje się, tak jak się prezentuje.
Kto miał łeb na karku dawno odszedł na emkę - a zostali tylko Ci którzy chcą dowegetować, albo nic innego robić nie potrafią. To w dużym skrócie - bo urazić nikogo nie chcę, a jedynie odpowiadam na uogólnienie kolegi langa oceniającego 50% strażaków jako nieświadomych co mówią, a korpus oficerów przedstawiający jako nasyconą twierdzę.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 07, 2012, 19:29:26 »
nawiązałeś do stażystów w stopniu sekcyjnego, to poprosiłem o doprecyzowanie, gdyż faktem jest, że w obiegu potocznym "stażystami" nazywa się strażaków w służbie przygotowawczej; kończenie SUS w pierwszym roku służby raczej nie jest często spotykane, ale już w okresie służby przygotowawczej, na jej zakończenie, w wielu jednostkach jest standardem;
czyż nie jest faktem, że wielu strażakom trzeba tłumaczyć o co chodzi w papierach z góry? a spora część samodzielnie opacznie rozumie ich treść i to jest jeszcze gorsze? sami się postawiliście w tej mniej rozgarniętej grupie uparcie tocząc dyskusje będąc na z góry straconych pozycjach; teraz, gdy temat powinien być uznany za wyczerpany, zamiast pochylić głowy i powiedzieć - "lang jak zwykle miał rację", to będziecie dalej pluć jadem uciekając od tematu; zarzucasz mi mi, że mam połowę strażaków za gamoni, którzy nie są świadomi tego co mówią, to powiedz mi ilu znasz takich stażystów w stopniu sekcyjnego i jak długo ta sytuacja (zajmowanie stanowiska stażysta ze stopniem sekcyjny) trwała? może jednak nie miałeś na myśli stażystów, a strażaków służbie przygotowawczej, tylko trudno do tego się przyznać? a nie jest to nic wstydliwego, gdyż przecież potocznie tak mówimy - mi też się zdarza używać tego uogólnienia; prośbę o doprecyzowanie odebrałeś jako atak na swoją osobę i robisz sobie ze mnie wroga; ciekawe tylko czy chciałbyś to przenieść na relacje poza forum? zarzucasz mi ograniczenie mentalne, gdyż zadałem pytanie po co oficerowie na stanowiskach aspiranckich; to samo zarzucasz osobom kształtującym politykę kadrową w PSP? :fiu: chciałbym to zobaczyć jak mówisz KG, że jest mentalnie ograniczony, gdyż tak właśnie uważa; jak zresztą większość racjonalnie myślących strażaków;

temat zamykam do czasu przedstawienia przez kol. dr Kudłaty stanowiska sygnowanego przez MSW - dalsza dyskusja jest zbędna na tym etapie i z dużym prawdopodobieństwem przerodzi się w niepotrzebna pyskówkę, jeśli ktoś będzie miał coś istotnego do napisania w tym temacie, to niech pisze do mnie na PW - nie będę robił problemów z odblokowaniem
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline LaCosta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 21, 2012, 09:54:04 »
Wania i co dostales ** czy dalej na aspirancie jedziesz?

Offline zak998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 06, 2013, 12:35:36 »
Witam,
Kolego dr.Kudłaty mam prośbę czy jest możliwość przesłania tych opinii prawnych, o których wspomniałeś wcześniej?
Właśnie zaczęła się umie przepychanka co do stanowiska i pierwszego stopnia oficerskiego i bezcenne by byłą Twoje opinie.
Jak nie będzie to problemem to proszę przesłać opinie na e-maila: biuro@mastpoz.pl

"Dodam również, że na poparcie MOICH TEZ mam kilka opinii prawnych jednych z najlepszych kancelarii w tym kraju, a problem badałem od dłuższego czasu. "

Pozdrawiam wszystkich.

Offline pablosantiago

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 07, 2013, 14:31:36 »
A co z przypadkiem strażaków bądź podoficerów z  inż.(pożarnictwa) bądź mgr inż. (pożarnictwa)?? można korzystać z art. 53 ustawy?? (są takie przypadki nie rozwijajmy się w tym temacie)

Offline giba

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 11, 2013, 11:30:10 »
Też jestem ciekawy jak wygląda sytuacja osób, które posiadają tytuł zawodowy inż. pożarnictwa lub mgr inż. pożarnictwa oraz kwalifikacje do zajmowania stanowisk podoficerskich?? Z treści rozporządzenia- "Rozporządzenie w sprawie przeszkolenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej", wynika, że mogą zostać skierowani na takowe przeszkolenie, ale będąc realistą i w miarę orientując się kto jest obecnie kierowany na te kursy, znalezienie się podoficera w gronie kursantów byłoby chyba nie lada cudem  -_-

Offline Marek J

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 11, 2013, 13:20:01 »
Witam. Żadne cuda, obecnie już można spotkać podoficerów na przeszkoleniu.

Offline pablosantiago

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 11, 2013, 14:55:11 »
Nie mówimy tu o inżynierach bezpieczeństwa pożarowego, tylko o osobach z tytułem inżyniera pożarnictwa.... to jest różnica

Offline Pudzianow

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Przepis kwalifikacyjny-kilka pytań
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 16, 2013, 10:03:26 »
Czy słyszał ktoś może o przedłużeniu obowiązywania przepisu kwalifikacyjnego z 20 marca 2009r. w sprawie stanowisk służbowych, a w szczególności załącznika nr 6 ??? Obecnie obowiązuje do 31 grudnia 2013r. i do tego czasu możliwe jest mianowanie podoficera z 8 letnim stażem na dowódce zastępu. Problem pojawia się wtedy gdy brakuje do wymaganego stażu kilku miesięcy.