Autor Wątek: Egzamin medyczny  (Przeczytany 7818 razy)

Offline Hun17

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Egzamin medyczny
« dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:10:21 »
Czy strażak bez zdanego egzaminu medycznego może brać udział w akcjach ratowniczych?

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:25:12 »
Nie zaliczyłeś recertyfikacji, minął termin i ktoś zapomniał o tym, czy może nie zdałeś na kursie podstawowym (ale bez tego nie zaliczyłbyś kursu...)?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:27:14 »
Czy strażak bez zdanego egzaminu medycznego może brać udział w akcjach ratowniczych?

Tak kolego jeśli nie ma kasy na egzamin.

U Nas 80% ma już okres reacetyfikacji daleko za sobą i nikt nic z tego nic nie robi.

Cały czas powtarzam i Powiedział mi to " mądry" kolega wysoko postawiony.
Twoim obowiązkiem jest ratować i pomagać o papiery niech martwi się góra.
Uwierz mi szlak mnie czasami trafia ale głowa mniej boli i włączam se na luz.
Rób co należy do Ciebie. Ćwicz szkol się i nie myśl o " pierdołach" administracyjnych.

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:33:57 »
Twoim obowiązkiem jest ratować i pomagać o papiery niech martwi się góra.

A czy to też dotyczy badań profilaktycznych?  :szalony:

PS.
Sorry za cytat ale nie mogłem się powstrzymać.

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:42:57 »
Twoim obowiązkiem jest ratować i pomagać o papiery niech martwi się góra.

A czy to też dotyczy badań profilaktycznych?  :szalony:

PS.
Sorry za cytat ale nie mogłem się powstrzymać.

Za brak Badań profilaktycznych i dopuszczenie Cię do pracy bez Nich dla Dowódcy to już "prawie" prokurator. A dla Ciebie że nie zrobiłeś w terminie to wg. naszego kadrowca ostra nagana że napiszę łagodnie nie używając brzydkich słów i sformuowań prawnych ;-)

Jeśli zawaliłeś ze swojej strony to twój problem, a jeśli to wina kadrowca lub dowódcy miej to na papierze by nie zwalili tego na Ciebie!!!

Brak badań to poważna sprawa trzeba tego pilnować samemu, ale jeśli zawali to kadrowiec lub dowódca miej na to dowód.


P.S. Sam miałem taki przypadek i wiem co to oznacza - nie tylko wg. kadrowca i dowódców ale i co mówią o tym przepisy.
Z Badaniami profilaktycznymi nie można igrać !!! - obowiązek ich ważności należy do Komendanta - czytaj Kadrowca ale jedna mała informacja o konieczności ich ważności robi wszystko.

A wracając to tematu:  To Komendant  wysyła Cię i organizuje kurs jeśli był tak organizowany a Cię na nim nie było to D-ca musi o tym o tym wiedzieć. Ale jeśli Komenda nie organizowała go z pewnych powodów to nie twoje zmartwienie a Komendanta.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 20:52:23 wysłana przez wania »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2011, 20:57:08 »
Twoim obowiązkiem jest ratować i pomagać o papiery niech martwi się góra.
A czy to też dotyczy badań profilaktycznych?  :szalony:
PS.
Sorry za cytat ale nie mogłem się powstrzymać.
Za brak Badań profilaktycznych i dopuszczenie Cię do pracy bez Nich dla Dowódcy to już "prawie" prokurator. A dla Ciebie że nie zrobiłeś w terminie to wg. naszego kadrowca ostra nagana że napiszę łagodnie nie używając brzydkich słów i sformuowań prawnych ;-)
Obowiązkiem pracownika jest by poddawać się badaniom profilaktycznym w terminie.
EGO = 1 / wiedza

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2011, 21:04:49 »
Tak Kolego - Obowiązkiem Strażaka jest by poddać się badaniom w terminie ale tego Musi również pilnować kadrowiec by nie dopuścić cię bez badań do służby ;-).

Ale nie zmieniajmy tematy ;-) - badania profilaktyczne to jak AMEN w pacierzu

Ta sprawa dotyczy również poza egzaminem medycznym spraw kierowania ruchem, cięcia drzew, itp. Za to nie odpowiada strażak ale Komendant. który jest za to odpowiedzialny by mieć wyszkolonych ludzi.


P.S. A wracając do badań profilaktycznych - możesz za to dostać w papiery NN - czyli nieobecność nieusprawiedliwioną, utratę dodatku, brak nagród. tego naprawdę Panowie trzeba pilnować ;-(
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 21:08:20 wysłana przez wania »

Offline jeremiasz

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 27, 2011, 21:56:51 »
Koledzy jeżeli nie zdążę zrobić badań na czas to  idę po prostu na L4 i wtedy każdy przełożony może mi naskakać

Może Ci naskakać, ale kiedyś wrócisz z L4 i na dzień powrotu przełożony może Ci skoczyć jak nie będziesz miał badań - teraz możesz się śmiać  :gwiazdki: :gwiazdki:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2011, 22:01:35 wysłana przez robn »

Offline Hun17

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 27, 2011, 22:40:25 »
Panowie chodzi mi tylko o sam egzamin medyczny.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 27, 2011, 23:13:29 »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 28, 2011, 21:03:18 »
Sorki, że nie w temacie
Ale dzwoniłem dziś do kolegi i ma "sraczkę". Termin jego badań kończy się 1 lipca. Dopiero dziś dostał skierowanie od kadrowca na badania - bo kadrowiec był na urlopie i nie miał kto wypisać. Sam nie wie jak załatwi wszystkich lekarzy w 2 dni !!!!!. Oczywiście może iść na L4.

A wracając do tematu szkoleń medycznych - Dowiedziałem się, że miała wejść jakaś zmiana rozporządzenia czy procedur i nasze szkolenia miały być ważne 5 lat a nie 3 lub 2. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale wiem, że KW wstrzymała wszystkie szkolenia do czasu rozstrzygnięcia a efekt tego jest taki, że ok. 80% ma nieważne kursy pomocy przed medycznej. Miało być lepiej a wyszło jak zwykle. Kolega z operacji mówi, że ten problem był zgłaszany do KW ale to jak "grochem o ścianę".

Offline morales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 28, 2011, 21:32:22 »
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/1115.htm

Dział 3, paragraf 24.
Kolega sheldon pokazał wam przepis, jasno jest określone że ratownik powinien mieć aktualne zaświadczenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy, to samo się tyczy BHP. Bez tych dwóch aktualnych szkoleń nie powinno się brać udziału w akcjach, ćwiczeniach i szkoleniach. Wiadomo jednak jak jest (notoryczny brak kasy) jeśli 01 nie zapewnił takich szkoleń, bierze bat w razie czego na siebie. Jeśli zapewnił, a ratownik sprawę zbagatelizował to mogą go czekać nieliche konsekwencje nawet z niedopuszczeniem do służby włącznie.

Offline OSPwonski

  • http://strazacki-konin.pl.tl/Akcje.htm
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 160
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 18, 2011, 14:25:22 »
Jak mawiał mój dowódca - " a prokurator nie będzie się pytał ...", coś idzie nie tak, nie masz flepa, masz problem  :szalony:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 18, 2011, 17:46:01 »
A wracając do tematu szkoleń medycznych - Dowiedziałem się, że miała wejść jakaś zmiana rozporządzenia czy procedur i nasze szkolenia miały być ważne 5 lat a nie 3 lub 2. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale wiem, że KW wstrzymała wszystkie szkolenia do czasu rozstrzygnięcia a efekt tego jest taki, że ok. 80% ma nieważne kursy pomocy przed medycznej. Miało być lepiej a wyszło jak zwykle. Kolega z operacji mówi, że ten problem był zgłaszany do KW ale to jak "grochem o ścianę".

Na dzień dzisiejszy obowiązują następujące przepisy prawne z zakresu szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. z dnia 6 kwietnia 2007 r.)

Cytuj
§ 9. 1. Osobie, która odbyła kurs i złożyła egzamin z wynikiem pozytywnym, kierownik podmiotu prowadzącego kurs wydaje zaświadczenie.
2. Zaświadczanie jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania.

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2007/0408.htm

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI oraz MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 12 grudnia 2008 r. w sprawie szkoleń w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2008 r.)


Cytuj
§ 11
2. Osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uzyskały zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem szkolenia lub rozpoczęły szkolenie zgodnie z przepisami obowiązującymi w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, przystępują do egzaminu, o którym mowa w § 3 ust. 2, nie później niż w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§ 13. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.

http://lex.pl/serwis/du/2008/1537.htm

Cytuj
Program kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej

http://www.straz.gov.pl/data/other/program_kursu_z_kpp_dla_psp_zatwierdzony_2.pdf

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 18, 2011, 21:15:49 »
Mam dziwne ważenie że recertyfikacja naszych zaświadczeń nie zmieni się i będzie co trzy lata bo to duuże pieniążki dla prowadzących kursy i duże lobby by tak zostało. Dlaczego tylko strażacy i tylko z ratownictwa medycznego muszą przechodzić recertyfikację?

Offline wania

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 109
  • W kilka sekund podejmuję trudne decyzje - strażak
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 19, 2011, 11:27:12 »
Z tego co wiem większość z Nas nie ma szkoleń od grudnia - stycznia i nikt sobie z tego nic nie robi. Jedziemy do wypadku udzielamy pomocy przedmedycznej i wszystko jest ok. Ćwiczymy sami sobie by nie wyjść z wprawy i pamiętać podstawowe rzeczy. 

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 01, 2013, 11:25:04 »
u nas na 30 osób w podziale bojowym tylko 9 osób ma KPP, a do akcji jeżdzą wszyscy, znaczy, ktos akurat syrene usłyszy i przybiegnie ;) skoro są takie wymogi to uderze w sobote na walnym co oni na to? ;)
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 01, 2013, 14:45:15 »
Kolego, my rozmawiamy o PSP tutaj.
W OSP takie sytuacje są normą. Złą normą, bo faktycznie dobrze byłoby, gdyby wszyscy te kursy mieli.

Co oni na to? Powiedzą, że nie ma kasy. I świat się kręci.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline pol102

  • Software Developer
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
  • Cichy spec od czarnej roboty.
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 01, 2013, 15:35:52 »
Odbiegając lekko od tematu...
Na dniach dostałem pismo z UG, w którym pani wójt informuje nas, że jeśli chcemy robić szkolenie z ratownictwa medycznego to mamy tylko jedno wyjście - wziąć urlopy i udać się na 11 bezpłatnych dni do ośrodka szkoleniowego na południu naszego kraju. Ja się ku*** pytam, kto weźmie połowę przysługującego urlopu żeby spędzić ten czas (nie otrzymując wynagrodzenia z tytułu poświęconego czasu (3zł/h)) na nauce ratowania ludzi? To jest OSP, ludzie muszą utrzymywać rodziny, chcą też wypoczywać z nimi. Doszliśmy do takiej granicy absurdalności, że zastanawiam się czy za chwilę druhowie nie będą płacić za możliwość wyjechania do akcji!

Może ktoś mi to wytłumaczy? Może ja jestem głupi? Ile procent z członków to studenci lub uczniowie, którzy mogą się wywinąć zwolnieniem podbitym przez naczelnika/prezesa/komendanta gminnego? 5%? 10%? Przecież młodzi ludzie uciekają z wiosek. W przyszłym tygodniu udajemy się do gminy na małe zebranie... może być trzęsienie ziemi bo alternatywna opcja ze szkoleniem w KP PSP kosztuje 800zł za głowę, a wyjazd w góry opłaca związek.
Wybaczcie ten offtopic ale musiałem bo z bezsilności na działania UG zaczynam walić głową w ścianę. (O tym, że była recertyfikacja dowiedziałem się w 1 dniu szkolenia od kolegi z KP PSP, który pytał dlaczego nikt z naszej gminy nie jest na owej recertyfikacji. W rozmowie telefonicznej z pracownikiem UG usłyszalem, że on nic nie wie i mógł mu się jakiś e-mail zawieruszyć po urlopie [sic!])
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Egzamin medyczny
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 01, 2013, 16:35:02 »
W mojej gminie chłopaki na kursy/egzaminy z KPP jeździli do tego ośrodka na południu Polski, jak to ładnie określiłeś, płacąc ponad 1100 złotych za tę przyjemność. W tym roku jedna z firm z okolicy świadcząca usługi medyczne uzyskała zgodę wojewody na prowadzenie kursów i przeprowadzanie egzaminów i koszt kursu wyniósł niecałe 700 złotych od osoby. Gmina zapłaciła za całość (limit osób z jednostki), kurs odbywał się na miejscu i to w weekendy.