Autor Wątek: Udział nurków OSP w akcjach  (Przeczytany 59263 razy)

Offline Sniegus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Udział nurków OSP w akcjach
« dnia: Czerwiec 23, 2011, 13:49:19 »
Na razie sprawę przedstawię krótko.

Czy strażacy OSP posiadający uprawnienia nurkowe, ale nie posiadający uprawnień MSWiA mogą prowadzić działania pod wodą (głównie chodzi mi tutaj o poszukiwanie topielców)?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2011, 14:06:56 »
Na razie sprawę przedstawię krótko.

Czy strażacy OSP posiadający uprawnienia nurkowe, ale nie posiadający uprawnień MSWiA mogą prowadzić działania pod wodą (głównie chodzi mi tutaj o poszukiwanie topielców)?

http://www.straz.gov.pl/data/other/oglne_wytyczne4.pdf

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=1350

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2011, 19:58:43 »
nie  -i tyle w temacie
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Sniegus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2011, 20:29:22 »
Dziękuję za szybkie rozwianie moich wątpliwości. Oczekiwałem raczej normalnej odpowiedzi, a nie w stylu "sam sobie szukaj". W wytycznych jest właściwie tylko odwołanie do rozporządzenia z 24 maja 2004 r., ale po jego lekturze już mam pewność.

I tak tego do końca nie rozumiem, bo przecież można mieć naprawdę wysokie kwalifikacje jeśli chodzi o nurkowanie (wystarczające do poszukiwań czy jakichś małych prac pod wodą), a nie posiadać uprawnień MSWiA. Mało który strażak OSP będzie miał czas i w ogóle możliwości żeby wyjeżdżać do Bornego i specjalnie robić kurs zawodowego nurka. Tym sposobem potencjał OSP nie jest wykorzystany, a pieniądze są wywalane na szkolenia nowych nurków PSP w Bornym Sulinowie. Później w danej JRG jak przychodzi co do czego to jeden strażak z uprawnieniami nurkowymi jest na zwolnieniu lekarskim, drugi na urlopie, a kierownik prac podwodnych też akurat jest niedostępny i trzeba ściągać kierującego z innej jednostki. Tak przynajmniej przedstawia się sytuacja w mojej okolicy.

Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2011, 06:39:37 »
W temacie nowe rozporządzenie:

Dz.U. 2011 nr 128 poz. 728
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 maja 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania prac podwodnych w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

http://bip.mswia.gov.pl/download.php?s=4&id=9155

Offline krown

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 10, 2011, 22:42:06 »
to teraz już mogą brać udział? czy muszą mieć stopień nurka psp? orientuje sie ktoś?

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2012, 23:38:10 »
nadal nie:)

Offline ogopogo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2012, 15:15:30 »
Jest projekt nowych wytycznych w sprawie ratownictwa wodno-nurkowego w KSRG czyli może coś się zmieni jeżeli chodzi o SPEC OSP-mowa o RATOWNICTWIE(nowy zapis - do 90min od zejścia) nie POSZUKIWANIACH !!!
Powinno się sensownie wykorzystać grupy OSP....napisałem o tym przy temacie
".....akcja JRG 4 Kraków...."

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 29, 2012, 18:23:32 »
Projekt ma już długie wąsy ( pomijając że rekomendowane było 120 min ) jest tam jednak kilka spraw do rozwiązania i to nie tylko związanych z poszukiwaniami podwodnymi .

Offline pucek9

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 186
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 29, 2012, 18:40:04 »
dokładnie I wersja projektu pojawiła się w marcu 2011 i słuch o nich zaginał:P

Offline ogopogo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2012, 18:58:34 »
Zgadza się Panowie , był projekt z 2011, natomiast ja piszę o bieżącej sprawie - 23.01.2012r.-dlatego wiem że ma być "coś" ruszone w tym temacie, więc zapis 90min jest aktualny.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2012, 20:56:10 »
A mogę prosić stronę i wers gdzie napisano o 90 min bo moje stare oczy nie mogą odnaleźć

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2012, 22:51:28 »
Czy aby na pewno to rozporządzenie dotyczy OSP?

Cytuj
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie wykonywania prac podwodnych w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych

Przecież OSP nie jest ani jednostką organizacyjną podległą MSW ani też nie jest przez niego nadzorowana.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2012, 23:12:48 »
Tak w projekcie zasad organizacji ratownictwa wodnego KSRG napisano że będzie się dążyć do zmiany tego rozporządzenia i ujednolicenia uprawnień w ramach KSRG

Pomijam że :

USTAWA z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych

podobna

USTAWA z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich



Nie ma chyba drugiego kraju w EU który ma tak dziwacznie skonstruowane przepisy dotyczące ratownictwa .

A miał być jeden wielki KSRG , a nasi Komendanci nic…………..

Każdy sobie rzepkę skrobie – a jak dojdzie do działań to się pozabijamy i będziemy wygadywać jak w Powidzu   :tuba:

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2012, 23:16:30 »
A co w przypadku jednostek poza KSRG?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 30, 2012, 23:20:59 »
Trzeba zabiegać o włączenie do KSRG w tym na zasadach specjalizacji .

Offline ogopogo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 31, 2012, 19:12:40 »
   W działaniach ratowniczych na akwenach w zakresie specjalistycznym KSRG kieruje się następującymi zasadami:
I. Gotowość SGRW-N WOO:
1)   czas alarmowania i dysponowania – niezwłocznie,
2)   czas dotarcia do miejsca zdarzenia – jak najszybciej transportem kołowym, lotniczym lub (i) wodnym, jednak nie dłużej niż 90 minut w obszarze chronionym,
3)   zdolność do realizowania działań ratowniczych co najmniej z zakresu ratowania życia i zdrowia oraz działań poszukiwawczych.
Jest to strona 7 NAJnowszych wytycznych......
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2012, 19:39:59 wysłana przez bulon »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 31, 2012, 23:20:31 »
Nie kumam co ma czas dotarcia do czasu prowadzenia działań ratowniczych, znam ten projekt  .

Równie dobrze można interpretować że mają dotrzeć w 90 min by móc jeszcze 30 min prowadzić działania ratownicze .

Nie ma - zapis rozgraniczając czas działań ratowniczych od poszukiwawczych w tej wersji znikł  ale pewnie będzie podnoszony w konsultacjach ponieważ wynika z pragmatyki RatMed.

Jednak na pewno czas dotarcia niema za dużo wspólnego z czasem działań ratowniczych.


Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 31, 2012, 23:40:02 »
Ja dodam cytat ze Strażaka (Nr 1 2012; artykuł : "Debata o sprawach ważnych dla straży", Anna Świtalska)

"Na szerszą skalę wprowadzane będą do działań ochotniczych straży pożarnych różne rodzaje ratownictwa, w tym ratownictwo wodne i prace pod wodą."

Tylko RatChem pozostanie całkowicie w PSP jako zbyt niebezpieczne. Oczywiście nie chodzi o zebranie cieknącego oleju przy wypadku/kolizji.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 01, 2012, 00:23:09 »
Tu akurat z Panią  redaktor bym się nie zgodził – ponieważ poziom podstawowy dla RatChem w KSRG był określony jako pierwszy i to dość odważnie . Na poziomie rozpoznania, ewakuacji, pomiarów niema żadnych ograniczeń w co się wchodzi. Ja np. w chmurę chloru bo takie mam zagrożenia. Z drugiej strony trudno się dziwić, bo środowisko pożaru jest często o wiele bardziej niebezpieczne , a niewłaściwe zabezpieczenie czy użycie AODO może skutkować równie poważnymi następstwami.

Pomijam że na bazie przygotowywanych przepisów np. OSP w KSRG mają otrzymać zadania dekontaminacji .
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2012, 00:56:23 wysłana przez MIKO »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 01, 2012, 09:32:00 »
Tu akurat z Panią  redaktor bym się nie zgodził – ponieważ poziom podstawowy dla RatChem w KSRG był określony jako pierwszy i to dość odważnie . Na poziomie rozpoznania, ewakuacji, pomiarów niema żadnych ograniczeń w co się wchodzi. Ja np. w chmurę chloru bo takie mam zagrożenia. Z drugiej strony trudno się dziwić, bo środowisko pożaru jest często o wiele bardziej niebezpieczne , a niewłaściwe zabezpieczenie czy użycie AODO może skutkować równie poważnymi następstwami.

Pomijam że na bazie przygotowywanych przepisów np. OSP w KSRG mają otrzymać zadania dekontaminacji .

Tzn tu pani redaktor chodziło oczywiście nie o rozpoznanie itd. bo to już jest ujęte w zakresie obowiązków OSP w KSRG. Chodziło o bezpośredni kontakt, np.: uszczelnianie wycieków kwasów, itd. itp.

Offline ogopogo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 01, 2012, 15:51:38 »
Proszę Panie MIKO podałem stronę z zapisem,a tu się Pan "jeży", a po kiego grzyba??
Interpretacji zapisu będzie tyle ilu ludzi to przeczyta-trzeba obrać jakąś ścieżkę (tzn KG). Jak to u"nas" jest, działania mamy RATOWNICZE i GAŚNICZE i z tego podziału można się pokusić o następny.Więc wg mojej interpretacji działania na/pod wodą zaliczymy do RATOWNICZYCH - poszukiwania także są pod tym ale....zdrowy rozsądek wskazuje że zapis 90min - jedziemy ratować z założenia żywego/wych ludzi , natomiast po 90min jedziemy na poszukiwania zwłok....
Tutaj do tych 90ciu minut właśnie wykorzystałbym SPEC OSP(oczywiście pod odpowiednimi warunkami)...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 01, 2012, 16:15:12 »
Pismo skierowane przez KCKRiOL do Warmińsko-Mazurskiego KW 1 grudnia 2011 r.

Cytuj
W związku z Pana wystąpieniem (pismo znak: WR-1430/49/11 z dnia 09.11.2011 r) w sprawie określenia ram czasowych kwalifikujących działania jako ratownicze lub humanitarne, nawiązującego do zmian w zapisie w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. wykonywania prac podwodnych w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, które dopuszczają możliwość wykonania nurkowania ratowniczego bez konieczności obecności nurka MSWiA posiadającego uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi z dnia 16 maja 2011 r.(Dz. U. z 2011 Nr 128 poz. 728 - §5 ust.3a), informuje co następuje:
          Ratownik Państwowej Straży Pożarnej może odstąpić od resuscytacji osoby poszkodowanej w niżej wymienionych sytuacjach:
1.W zdarzeniach masowych.
2. przypadku, w którym osoba poszkodowana pozostaje pod powierzchnią wody ponad 120 minut (czas ten powinien być udokumentowany, a osoba odnaleziona zidentyfikowana jako poszukiwana), Nadmieniam, że po upływie 120 minut od zniknięcia osoby poszkodowanej pod powierzchnią wody działania prowadzone przez ratowników tracą charakter ratowniczy,
w szczególności zanikają okoliczności upoważniające ratowników do odstąpienia od zasad uznanych powszechnie za bezpieczne.
3, W razie braku możliwości technicznych do prowadzenia resuscytacji.
W praktyce ratownictwa wodnego zdarza siej to w przypadkach deformacji ciała poszkodowanego uniemożliwiającej skuteczne uciskanie klatki piersiowej lub prowadzenia sztucznej wentylacji, wzmożonego napięcia mięśniowego uniemożliwiającego np. udrożnienie dróg oddechowych lub w przypadkach stanu poszkodowanego powodującego trudne do opanowania reakcje emocjonalne ratowników uniemożliwiające skuteczne działania ratownicze.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 01, 2012, 16:37:48 »
Ja się nie jeżę bo mi to kilkanaście lat temu przeszło. Tylko nie lubię jak mi po pierwsze wciska ktoś ciemnotę , a uważam umiem czytać z zrozumieniem , pod drugie próbuje udowodnić rzeczy które wiem jak powstawały .

Zapis 120 min powstał na bazie wiedzy medycznej  w tym opisanych w literaturze przypadków w których odnotowuje się pełen powrót do społeczeństwa po 60 minutach pod wodą . Dla pewności i gwarancji  pomnożono ten wynik razy dwa co dało 120 min.

A co z tym związane mało mnie interesują indywidualne odczucia i interpretacje niezwiązanych z tematem zapisów o dotarciu na miejsce zdarzenia. 

Jak widać funkcjonują dokumenty w tej sprawie .

Offline ogopogo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 04, 2012, 13:59:04 »
Witam , i znowu się Pan "jeży" Panie MIKO....
Nikomu ciemnoty nie wciskam - piszę co widziałem i wiem(nowe zasady rat.wod.).
Istnieje zapis 90min, są obowiązujące wytyczne itp ale my pisaliśmy o NOWYCH wytycznych...
Oczywiście że g.....o Pana mogą obchodzić osobiste odczucia i interpretacje ale.... forum to odpowiednie miejsce na rozmowę w tak szerokim gremium - jeżeli tylko forumowicze chcą "rozmawiać"...Posty o wytycznych zostały zamieszczone właśnie przez temat główny.....
Pozdrawiam serdecznie.