Autor Wątek: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?  (Przeczytany 29390 razy)

Offline strazak9981

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« dnia: Czerwiec 23, 2011, 12:42:33 »
witam wszystkich napewno bedziecie sie orientowac jakie najlepiej kursy,szkolenia robić żeby przydały sie do startu do PSP i w słuzbie sie puzniej przydają wielkie dzięki za info pozdrawiam  :straz: wszystkich strażaków :straz:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2011, 13:33:50 »
witam wszystkich napewno bedziecie sie orientowac jakie najlepiej kursy,szkolenia robić żeby przydały sie do startu do PSP i w słuzbie sie puzniej przydają wielkie dzięki za info pozdrawiam  :straz: wszystkich strażaków :straz:

Najpierw tu:

http://www.strazak.pl/forum/index.php?action=search2

puzniej

http://www.strazak.pl/forum/index.php/board,14.0.html

Przykładowy nabór do PSP i punktacja za posiadane kursy:

http://www.zywiec.kppsp.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=288&Itemid=56

http://www.kmpsp.poznan.pl/nabor

http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/4BC9A1F5-AF5D-4477-B645-0F6FBB0F6A90/335293/nabordosluzby.doc

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2011, 13:43:44 wysłana przez grzela »

Offline Sealion

  • Instruktor Nurkowania
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Kursy Nurkowania Kraków i Nowy Sącz - Centrum Nurkowe Sealion
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2011, 11:06:18 »
Polecam zrobienie sobie Kursu Nurkowania za który są dodatkowe punkty i połączenie przyjemnego z pożytecznym.
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,17305.0.html
Zapraszam na prowadzone przeze mnie Kursy Nurkowania w miastach: Kraków, Nowy Sącz, Limanowa i Mszana Dolna

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2011, 11:41:46 »
przeczytaj za co są punkty preferencyjne i takie rób kursy. W PSP nie jest ważnym co potrafisz ale ważne żebyś miał papiery.
Zrobisz płetwonurka, operatora koparki, kategorię C+E, ratownika wysokościowego a potem trafisz do JRG która nigdy nie miała koparki i jej mieć nie będzie, przyczepy też nie mają, najbliższe jezioro znajduje się w promieniu 20 km (już pomijam fakt posiadania odpowiedniego sprzętu nurkowego), a najwyższy budynek to stodoła sąsiada (3,95 w szczycie). Niestety takie są realia.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline piter88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 27, 2011, 21:27:49 »
Witam! Mam 23 lata chciałbym w przyszłym roku dostać się z "ulicy" do PSP. Wojsko mam odsłużone, posiadam tylko prawko kat B, dodam, że mam średnie techniczne wykształcenie, ale bez matury(technik mechanik). Chciałbym zrobić następujące kursy:
- podesty ruchome samojezdne (montowane na pojeździe - podnośniki koszowe)
- kurs podstawowy z nurkowania P 1 CMAS
wystarcza? W ostateczności jak dam rade to kurs KPP(KWALIFIKOWANEJ PIERWSZEJ POMOCY)
Potrzebuje Waszej opinii, opinii ludzi, którzy są w temacie, mam mętlik w głowie, czy to się przyda, czy będzie punktowane, co najlepiej zrobić, itd.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 27, 2011, 22:49:27 wysłana przez robn »

anonim

  • Gość
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 27, 2011, 21:44:07 »
masz człowieku 23 lata a nie potrafisz korzystać z wyszukiwarki... poczytaj sobie co jest punktowane a co nie na stronie jednostki i wszystko będziesz wiedział. Wysil się trochę a nie tylko na gotowe czekasz... CV i podanie też ci mamy wzór podać? może już gotowy? trochę zainteresowania i chęci

Offline cechupsp

  • Odzież dla Straży Pożarnej
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
  • www.cechu.pl
    • CECHU - Odzież Ratownicza
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 27, 2011, 21:52:00 »
Jeżeli chodzi o dodatkowe uprawnienia to jest chyba zależne od komendy jakie mają wymagania. U mnie dla przyjętych "z ulicy" jest tak że podstawa to kategoria C i najlepiej jeszcze przyczepy. Jeżeli chodzi o nurkowanie to dowiedz się czy jest sekcja nurkowa jeżeli nie ma to przypuszczam, że takich wymagań nie ma (szkoda kasy na kurs, ale wrażenia są super). Myślę, że bardziej punktowany może być kurs stermotorzysty. Wykształcenie średnie jest, matura nie jest wymagana nawet do szkoły aspirantów. Podnośniki i podesty pewnie też są punktowane. Najlepiej popytać chłopaków z podziału
CECHU - Odzież Ratownicza

http://Odzież Ratownicza

Offline miker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 199
  • Ostatni start do SA-2012 !
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 27, 2011, 22:28:44 »
Dokładnie tak jak mówi cechupsp C to podstawa, zamiast tych dwóch kursów zrób sobie C, mniej więcej tyle za C zapłacisz co za te dwa kursy a masz je pewniejsze.

Offline piter88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 27, 2011, 22:34:04 »
A kurs na nozyce hydrauliczne, rozpierak da sie gdzies zrobic? Nigdzie nie moge znalezc w necie, jak to sie fachowo nazywa?

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 27, 2011, 22:38:14 »
myślę, że chodzi Ci o kurs ratownictwa technicznego i można go zrobić przynależąc do jakiejś OSP i z niej być wysłanym na kurs do PSP. Innej metody nie znam ;)

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2011, 00:33:35 »
Jeżeli chodzi o rt to tak jak mówi champion. A tak nawiasem co dadzą Ci podnośniki i podesty ruchome na podestach samojezdnych bez C, wiem, że montują takie podnośniki na małych samochodach, ale nie spotkasz tego w straży, zrób C a jak bardzo chcesz zrobić jeszcze jakieś kursy to z tego co się orientuje to napełnianie zbiorników pod ciśnieniem to nie jest duży wydatek a punktowane było do straży.
So Others May Live

Offline cechupsp

  • Odzież dla Straży Pożarnej
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
  • www.cechu.pl
    • CECHU - Odzież Ratownicza
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2011, 13:59:22 »
Najważniejsze musisz się dowiedzieć co jest niezbędne żeby w ogóle być zakwalifikowanym. Później można zrobić coś co jest jeszcze punktowane i najważniejsze testy. Biegać i ćwiczyć drążek.
CECHU - Odzież Ratownicza

http://Odzież Ratownicza

Offline piter88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:52:18 »
tylko tyle informacji jest podane:
"1. WARUNKI PRZYJĘCIA DO SŁUŻBY 
Warunki przyjęć do służby w Państwowej Straży Pożarnej określają przepisy ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 z późn. zm.) Zgodnie z cytowaną wyżej ustawą o przyjęcie do służby może starać się osoba, która:- jest obywatelem polskim,- korzysta z pełni praw publicznych,- posiada określone kwalifikacje zawodowe oraz zdolność fizyczna i psychiczną do pełnienia tej służby,- posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz kategorię zdrowia "A",- posiada minimum średnie wykształcenie. Zdolność fizyczną i psychiczną do służby w Państwowej Straży Pożarnej oceniają komisje lekarskie podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
Starający się o podjęcie służby kandydat poddawany jest testowi sprawności fizycznej. Następnie otrzymuje skierowanie do Poradni Psychologicznej Zarządu Służby Zdrowia
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po pozytywnym zaliczeniu badań psychologicznych, kandydat otrzymuje skierowanie na badania lekarskie, które przeprowadzają komisje lekarskie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Komisje te wydają orzeczenia o przydatności kandydata do służby.Decyzje o przyjęciu do służby podejmują właściwi Komendanci Miejscy i Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej
w miarę posiadanych etatów. Dodatkowym atutem osoby starającej się o przyjęcie do służby
jest posiadanie kwalifikacji lub umiejętności przydatnych w Państwowej Straży Pożarnej tj. ratownika medycznego, chemika, płetwonurka, ratownika wysokościowego, kierowcy z doświadczeniem
i kategorią minimum "C". Ukończenie szkoły Państwowej Straży Pożarnej zapewnia jej absolwentowi
zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych PSP."

Offline miker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 199
  • Ostatni start do SA-2012 !
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 29, 2011, 09:15:22 »
W KM PSP w  Bielsku punkty możesz dostać za:

Rodzaj wykształcenia, kwalifikacji, uprawnienia i preferencji
Ilość punktów
prawo jazdy kat. C   5 pkt
prawo jazdy kat. D (dodatkowo)   3 pkt
prawo jazdy kat. E (dodatkowo)   3 pkt
udokumentowana praktyka w kierowaniu pojazdami kategorii C powyżej 1 roku   3 pkt
posiadanie wykształcenia medycznego (wykształcenie co najmniej średnie o kierunku ratownictwo medyczne z uprawnieniami ratownika medycznego)   5 pkt
posiadanie wykształcenia chemicznego (co najmniej średnie)   5 pkt
udokumentowana praktyka w wykonywaniu zawodu ratownika medycznego powyżej 1 roku   3 pkt
posiadanie innych uprawnień, które mogą być przydatne do służby w PSP (za każde):
obsługa ciężkiego sprzętu (np. dźwigu samojezdnego),
uprawnienia stermotorzysty,
uprawnienia do obsługi drabin mechanicznych,
uprawnienia ratowników górskich,
uprawnienia do napełniania zbiorników przenośnych w zakresie gazów sprężonych,
uprawnienia z zakresu eksploatacji urządzeń elektrycznych,
itp.
2 pkt
udokumentowane członkostwo w OSP, ZOSP lub innych służbach ratowniczych straży pożarnej powyżej 3 lat   3 pkt
udokumentowane członkostwo w służbach ratowniczych krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego (innych niż OSP, ZOSP i inne służby straży pożarnej) powyżej 3 lat   2 pkt
udokumentowane szkolenia dla członków OSP (za każde)   3 pkt
udział w zawodach sportowo- pożarniczych OSP na terenie działania KM PSP Bielsko-Biała (minimum 3 razy)   2 pkt
wykształcenie ogólne:
średnie techniczne
średnie ogólne
wyższe o kierunku przydatnym w PSP

3 pkt
2 pkt
5 pkt
przeszkolenie pożarnicze:
kurs szeregowych funkcjonariuszy PSP
inne kursy specjalistyczne (za każdy)

10 pkt
2 pkt
odbyta zastępcza służba wojskowa w KM PSP Bielsko-Biała (pozytywna pisemna opinia przełożonego)   10 pkt
czas dojazdu i powrotu z miejsca zameldowania do miejsca pełnienia służby nie przekracza 2 godzin państwowymi środkami komunikacji   10 pkt

Offline cechupsp

  • Odzież dla Straży Pożarnej
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
  • www.cechu.pl
    • CECHU - Odzież Ratownicza
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 29, 2011, 15:03:53 »
Może znasz kogoś  z już pracujących w PSP w twoim powiecie, on by Ci najlepiej powiedział co jest punktowane i na co zwracają uwagę
CECHU - Odzież Ratownicza

http://Odzież Ratownicza

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 29, 2011, 15:11:24 »
eh też miałem do Bielska składać papiery, ale za mało czasu miałem żeby kondyche wyrobić szczególnie jak będzie 20osób/miejsce

Offline miker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 199
  • Ostatni start do SA-2012 !
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 29, 2011, 18:57:43 »
eh też miałem do Bielska składać papiery, ale za mało czasu miałem żeby kondyche wyrobić szczególnie jak będzie 20osób/miejsce

Kondyche wyrobiłem przed tym jak do SA startowałem :D

Mogłeś złożyć, spróbować a nóż sie uda, choć i tak pewnie podostają się synowie strażaków i rodzinka komendanta

Offline MŁody24

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 29, 2011, 20:19:12 »
Najważniejsze to spełniać wymagania ustawowe i posiadać predyspozycje psychiczne i fizyczne do podjęcia służby.
A co do kursów i szkoleń to najlepiej zapoznać się z jaka jednostka mamy do czynienia czy jest to jednostka specjalistyczna czy nie i jakie kursy w tym kierunku robić kursy bo troszkę by się mijało z celem jak byś chciał iść do jednostki nurkowej a robił kurs wysokościowy.  A także sprawdzić co było wymagane i jak było oceniane w poprzednich naborach. 

Offline piter88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 30, 2011, 18:42:38 »
Już zdecydowałem i zrobie kurs na prawo jazdy kat. C i kurs KPP kwalifikowanej pierwszej pomocy nadajacy tytuł ratownika. Wojsko mam odsłuzone, prawko na B juz mam, po technikum samochodowym jestem, wiec licze, ze uda mi sie wbic :P Popracować jeszcze na kondycja i bedzie dobrze.

Offline piter88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 16, 2011, 18:18:53 »
Mam jeszcze jedno pytanie moze, ktos bedzie sie orientowal i mi pomoze, bo w sekretariacie nie wiedza(!!!). Przykaldowo w mojej jednostce nie ma sekcji wodno-nurkowej, a kazali mi szuakc informacji na temat naboru na stronie glownej komendy PSP, wiec skoro za nurka sa 3 ptk, a u mnie nie ma sekcji nurkowej to bede mial +3ptk, czy nie? Jak np. nie ma dzwigów samojezdnych(ciezki sprzet +5ptk niby) to jak nie maja na stanie dostane za nie ptk? Bo juz nie wiem co konkretnie mam robic. Zeby sie dostac trzeba pokonac konkurencje(miec jak najwiecej ptk) wiec oprocz treningow(zdobycia maxa z WF) chce zrobic jak najwiecej kursow. Pomozcie mi to ogarnac. Na pewno zrobie prawo jazdy na C, B juz mam i wyksztalcenie srednie tech. czyli 9ptk. Chce uzbierac kolo 20 ptk, nurka bym zrobil, dzwigi samojezdne, obsluge platform montowanych na pojezdzie, jakies pilarki spalinowe.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 16, 2011, 19:00:13 »
Z tego co mi wiadomo jak masz te kursy i szkolenia i uprawnienia na to co napisałeś to ich ci nikt nie zabierze i będziesz miał punkty za to :)
Pozdro

Offline piter88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 16, 2011, 19:39:31 »
Dziekuje za odpowiedz :) Czyli biore sie za siebie i zaczynam sie szkolic ;] Teraz jeszcze prosze mi powiedziec, czy:
-uprawnienia nurka p1 CMAS bedzie punktowany, czy trzeba jakies bardziej profesionalne szkolenia szkolenia zrobic?
-Czy na pilarki(DRWAL OPERATOR PILARKI) sa ptk? jesli tak to ile?
-Czy za KPP sa ptk? jesli tak to ile?
-Czy za podesty ruchome montowane na pojezdzie sa ptk? jesli tak to ile?
Zdaje sobie sprawe, ze w jednej jednostce moga byc ptk w innej nie, skoro kazali mi opierac sie na informacjach ze strony komendy glownej to pytam Was(bo tam i tak nie ma szczegolow), czy sa przydatne dla strazy te uprawnienia(bardziej punktowane, niz przydatne :P), warto je robic? Trzeba troche zainwestowac, wiec nie chce wywalic kasy w bloto tylko chce zrobic cos za co dostane ptk i pokonam rywali.

Offline lusmaria

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 17, 2011, 13:03:12 »
za P1 już są pkt, za KPP zależy od komendy, ale z reguły jest to punktowane.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 19, 2011, 00:22:17 »
...
-Czy na pilarki(DRWAL OPERATOR PILARKI) sa ptk? jesli tak to ile?
...

Podpinam się do pytania kolegi. Obecnie mam propozycję odbycia takiego kursu i nie wiem czy inwestować.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline piter88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Przydatne Kursy- gdzie co i jak?
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 19, 2011, 08:37:35 »
Gdzies na youtube na filmiku jakis komendant opowiadał o naborze i wymienil te uprawnienia na pilarki, wiec prawdopodobnie sa punktowane, ile ptk to zalezy od jednostki pewnie.