Autor Wątek: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP  (Przeczytany 22206 razy)

Offline rafal84_fl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« dnia: Maj 06, 2011, 10:54:36 »
Witam! pracuje w Państwowej Straży Pożarnej, a przed strażą służyłem w wojsku w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, gdzie zdobyłem tytuł Skoczka Spadochronowego Wojsk Powietrznodesantowych, i z czego mi wiadomo to odznaka państwowa i wolno mi ją nosić na mundurze państwowym. Na początku nie wiedziałem że mogę ją nosić dopóki nie zobaczyłem jej u pewnych strażaków z wojewódzkiej i policjantów, więc zacząłem ją nosić i tak właśnie robię, ale ostatnio w dniu strażaka będąc w galówce doczepił się do mnie pewien denerwujący kapitan pytając mnie co to z gówno na lewej piersi i że jestem poj...any że to noszę, co najlepsze kazał mi przedstawić jakąś ustawę co do noszenia tego właśnie odznaczenia na mundurze PSP. A ja z tej odznaki właśnie jestem dumny bo lekko nie było służąc w rozpoznaniu. Tutaj moje pytanie, czy ktoś może wie o jakiejś ustawie dotyczącej ów odznaki i munduru PSP, lub jakieś fakty co do tego, bo się trochę wpieniłem i chciałbym mu przy wszystkich położyć glajt na blat i go zatkać!!!
Z góry wielkie dzięki!!!

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 06, 2011, 12:52:57 »
Nic w rozporządzeniu w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej nie ma na ten temat. Swoją drogą to rozumiem Twoje powody do dumy, ale nijak mieszanie wojska ze strażą mi tu wydaje się logiczne. Idąc dalej tym tokiem rozumowania jeśli służyłem w wojsku i tam przyznali mi jakieś medale, to mogę przypiąć je do munduru PSP? Nie bardzo chyba?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2011, 13:31:29 wysłana przez grzela »

Offline podymacz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 06, 2011, 22:17:42 »
Chwilunia, panowie! Ja z kolei z tego co się orientuję, wiem że na mundurze wolno nosić wszelkie zdobyte odznaczenia! Widziałem nawet odznaki honorowego dawcy krwi, a gapa skoczka spadochronowego jest odznaczeniem państwowym, nie cywilnym i jak najbardziej jest noszona przez strażaków! (sam znam kilku).

Przepisu nie przytoczę, ale coś Wam napiszę:

Zasadniczą służbę wojskową odbyłem w 16 bdsz w Krakowie i na kompani szturmowej spędziłem dwa miesiące zanim przeniosłem się do Wojskowej Straży Pożarnej. Znam wielu ludzi którzy skakali, sam nie miałem tej okazji mimo tego że zacząłem spadest i zdążyłem tylko zaliczyć zjazd na mamucie. Skoczkom należy się podziw i szacunek, bo trzeba mieć stalowe jaja żeby skoczyć z samolotu! I ten oficer, który nie umie poszanować Twojego odznaczenia, podejrzewam że samolot widział tylko na niebie i nie rozumie Twojej dumy. Nic się takim oszołomem nie przejmuj, wręcz na twoim miejscu opowiedziałbym mu co nieco o skokach, ot tak, żeby mu wykazać jakim jest ignorantem.

Noś chłopie gapę śmiało i bądź z tego dumny, bo naprawdę masz być z czego!!!

Offline rapapap

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2011, 22:25:33 »
nie przejmuj się nim . Sam pewnie gdyby chociaż raz skoczył to pewnie ciągałby się po komendzie ze spadochronem na plecach, żeby wszyscy widzieli że skakał.
nie dyskutuj z idiotami - najpierw sprowadzą cię do swojego poziomu a potem pokonają doświadczeniem

Offline rafal84_fl

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 07, 2011, 10:23:58 »
hasici99 jak już wspomniałem nie nosiłbym tej odznaki gdybym jej nie widział na mundurach strażaków z PSP i to również oficerów,  którzy jak mi wiadomo mieli szkolenie na śmigłowcach, a są w specjalistycznej grupie ratownictwa wysokościowego i oddali 5 skoków w mojej ów brygadzie, potem wiadomo uroczyste wręczenie i gapy na pierś. I o co tu k...a chodzi, albo nosimy albo nie nosimy!!!!

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2011, 14:13:37 »
@grzela tak trudno Ci wkleic obrazek????:


kolego @michal559

Po 1 - wyczuwam złość w stosunku kolego grzeli. Po co Ci to?
Po 2 - Jeżeli myślisz, że na przedstawionym obrazku na lewej piersi jest przyczepiona odznaka, o której toczy się dyskusja to jesteś w błędzie.
Po 3 - wg mnie ten obrazek nie do końca mówi o poprawności umiejscowienia odznak medali i innych rzeczy na kurtce. Czy poprawne jest noszenie absolwentki szkoły aspiranckiej i szkoły oficerskiej?
To tak jak by po awansie z aspiranta sztabowego na młodszego kapitana doszyć sobie na ramiona drugie pagony i nosić "stare" i "nowe" stopnie. Po co?

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 07, 2011, 15:20:21 »
Cóż, jeżeli chodzi o umundurowanie i jak je nosimy to już inna kwestia. Jednak rafal84_fl, zadałeś pytanie czy istnieje jakiś przepis pozwalający na noszenie takiego odznaczenia. Chodziło Ci konkretnie o to żeby położyć kwit kapitanowi. Pomijając czy to jest słuszne czy nie, w rozporządzeniach nigdzie tego nie znajdziesz.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2011, 15:21:51 »
A ja byłem kiedyś piolotem wojskowym. Nosiłem "gapę". Teraz też mam?
Mundur wyjściowy/galowy to mimo wszystko nie kiecka panny na wydaniu. W danym resorcie - odznaki resortowe i baretki (te mogą być tez poza resortowe) . IMHO.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 07, 2011, 16:25:16 »
Dzisiaj na Ogólnopolskich obchodach naszego święta widziałem gapę na mundurze d-cy JRG 10 Łódź (SGRWys)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 07, 2011, 19:27:42 »
Wydaje mi się że, masz pełne prawo nosić odznakę skoczka spadochronowego na podstawie nadanej legitymacji, która uprawnia do jej noszenia. W MON przepis określa jasno tą kwestie, ponieważ jest to odznaka wojskowa przez nią ustanowiona.

Cytuj
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych

§ 5. W Wojskach Lądowych nad lewą górną kieszenią kurtki munduru nosi się odznakę instruktora spadochronowego lub skoczka spadochronowego na wysokości 55 mm powyżej klapy, lekko pochyloną w stronę lewego rękawa, pomiędzy guzikiem a zewnętrznym brzegiem klapy. Odległość liczona jest do dolnej krawędzi odznaki.

§ 6. W Siłach Powietrznych oraz w Marynarce Wojennej na kurtce munduru i bluzie-olimpijce odznaki specjalności lotniczych nosi się:
3)   odznakę skoczka spadochronowego - na wysokości 90-100 mm nad prawą górną krawędzią, na styku kołnierza z wyłogiem;

PSP niestety nie dorobiła się jeszcze takiej odznaki ale mamy za to inne ;)
Jest natomiast zapisane że, można nosić odznaki w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki. A ta odznaka ma określony sposób i przepis!
W naszym przepisie celowo nie jest to określone ponieważ daje możliwość noszenia odznak nie koniecznie tylko PSP.
Cytuj
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Rozdział 2

Przedmioty umundurowania, odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego, dystynkcje, odznaki i znaki identyfikacyjne oraz sposób ich noszenia

§ 8. 1. Na ubiorze wyjściowym i służbowym, odzieży specjalnej i środkach ochrony indywidualnej strażak nosi:
4)   odznaki na mundurach wyjściowych w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki.
§ 10. 1. W mundurze wyjściowym strażak występuje:
  1)   ze sznurem galowym, z orderami, odznaczeniami i odznakami:
« Ostatnia zmiana: Maj 07, 2011, 19:34:23 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 07, 2011, 19:43:01 »
Powoływanie się na przepisy MONu jest nie bardzo właściwe, bo przecież z MONem nie mamy nic wspólnego...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2011, 19:48:19 »
Ale @Butel napisał przecież :
Cytuj
"można nosić odznaki w sposób określony w przepisach ustanawiających te odznaki. A ta odznaka ma określony sposób i przepis!"
Si vis pacem, para bellum

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 07, 2011, 19:50:15 »
W tym przypadku jak najbardziej właściwe ponieważ jest to odznaka MON-owska, a nasze przepisy wskazują jako właściwe przepisy ustanawiające odznakę.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 07, 2011, 20:06:29 »
Cytuj
Powoływanie się na przepisy MONu jest nie bardzo właściwe, bo przecież z MONem nie mamy nic wspólnego...

Jest bardzo właściwe a nawet zasadne w tym konkretnym odwołaniu się do zapisu naszego rozporządzenia. My może nie mamy nic wspólnego, ale za to przepis ma.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 07, 2011, 20:10:26 »
ale szczerze! Po co ją chcesz nosić - żeby innym się pochwalić? Ja mam mundur bez medali i żyję.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 07, 2011, 21:34:25 »
ale te gapy bolą co niektórych:) Butel bardzo ładnie Was nakierował, ale co niektórzy dalej swoje... Odznaki skoczka WPD czy też WDSz nie dostaje się de facto za same skoki - kto przepękał dwa lata na kompani szturmowej, rozpoznawczej czy dowodzenia ten wie o co chodzi, a kto był stalowym zającem ten nigdy tego nie zrozumie; pomijam całkowicie typów dla których z takich czy innych względów MON to całkiem inna bajka; Koledzy Spadochroniarze - byliśmy i będziemy podwaliną elit służb mundurowych czy się to komuś podoba czy nie; te siedem skoków pozwala odsiać plewy od gówna by w nich odnaleźć najwartościowsze ziarno; oczywiście w tej pozostałej substancji też można znaleźć diamenty... ale im pewnie gapy na piersi spadochroniarzy nie przeszkadzaja:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 07, 2011, 21:37:52 »
Idąc Twoim tokiem rozumowania zdejmij pagony, bo będziesz się chwalić posiadanym stopniem.
Dostał kolega od naszej Ojczyzny medal/odznaczenie/odznakę, to niech nosi ją na mundurze, zgodnie z przepisami ustanawiającymi to odznaczenie. Ja sam mam "tylko" odznaki za oddaną krew z PCK i jestem z nich dumny, więc je noszę na mundurze.
Si vis pacem, para bellum

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 07, 2011, 22:01:10 »
Według mnie, pomijając ustawy, prawo itp. nie powinno być "moralnych" przeciwwskazań do noszenia takiej odznaki. Jest to osiągnięcie które wymaga pewnego trudu i zaangażowania.

Co do ilości odznaczeń i medali, mnie osobiście przeraża często spotykana sytuacja w przypadku członków OSP, szczególnie tych z większym stażem, których "słychać" z bardzo dużej odległości, z powodu licznych medali którymi są "obwieszeni".

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 07, 2011, 22:02:00 »
nie jest to zabronione więc można nosić

Offline kulkub

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 09, 2011, 11:26:17 »
ale te gapy bolą co niektórych:) Butel bardzo ładnie Was nakierował, ale co niektórzy dalej swoje... Odznaki skoczka WPD czy też WDSz nie dostaje się de facto za same skoki - kto przepękał dwa lata na kompani szturmowej, rozpoznawczej czy dowodzenia ten wie o co chodzi, a kto był stalowym zającem ten nigdy tego nie zrozumie; pomijam całkowicie typów dla których z takich czy innych względów MON to całkiem inna bajka; Koledzy Spadochroniarze - byliśmy i będziemy podwaliną elit służb mundurowych czy się to komuś podoba czy nie; te siedem skoków pozwala odsiać plewy od gówna by w nich odnaleźć najwartościowsze ziarno; oczywiście w tej pozostałej substancji też można znaleźć diamenty... ale im pewnie gapy na piersi spadochroniarzy nie przeszkadzaja:)
Popieram Twoją wypowiedź w całej rozciągłości, ale z jednym się nie zgadzam. Mianowicie "gapa" jest przyznawana de facto tylko i wyłącznie za same skoki. Aby mieć prawo do noszenia odznaki trzeba uzyskać tytuł skoczka spadochronowego, a to następuje tylko i wyłącznie po oddaniu skoków( 4 tzw. turystyczne, zasobnik + nocny). Ja, również jak autor wątku, posiadam takową odznakę i nie dlatego , że służyłem w 62 Kompani Specjalnej, a dlatego, że oddałem niezbędną ilość skoków ( nomen omen 13) jako żołnierz WPD. Moi koledzy, którzy  służyli tak jak ja - a mimo to z różnych przyczyn nie skakali ze spadochronem - nie posiadają "gapy" za tzw. całokształt. To tak tylko dla uściślenia bez żadnych podtekstów i przyczynków do nowej burzliwej dyskusji.
Pozdrawiam wszystkich.
P.S.
Gapa na mundurze to prezentuje się świetnie i zachęcam każdego szczęśliwego posiadacza do noszenia.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 09, 2011, 12:12:32 »
Oj kolego Butel straż pożarna też ma gapę

Spadochroniarz Straży Pożarnej (czerwony wianuszek)



[załącznik usunięty przez administratora]
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 09, 2011, 13:17:58 »
Piszesz o tym:
Cytuj
Spadochroniarz Harcerskiego Oddziału Ratownictwa Specjalnego Lotniczej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Pożarnej (czerwony wianuszek)


Tu jest ich więcej - http://www.gliwice6bdsz.mil.pl/polska/galerie/gapy.htm
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2011, 13:24:39 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Odznaka Skoczka Spadochronowego na mundurze PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 09, 2011, 13:54:44 »
dokładnie to miałem na myśli. Zastanawia mnie tylko czy to dotyczy tylko harcerzy strażaków czy również inne formacje bo jakoś straż graniczna nie pasuje mi do harcerstwa.

Rozmawiałem kiedyś z chłopakiem z GRW, który ma gapę na mundurze. Szkolili się w skokach spadachronowych w jednostce wojskowej i na zakończenie otrzymali gapy za skoki. Nosi ją dumnie na mundurze.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie