Autor Wątek: Systemy wspomagania w PSP  (Przeczytany 7222 razy)

Początkujący strażak

  • Gość
Systemy wspomagania w PSP
« dnia: Kwiecień 21, 2011, 08:48:40 »
Witam wszystkich forumowiczów!
Mam pytanie do wszystkich, zwłaszcza "starych" i doświadczonych dyspozytorów. Piszę pracę na temat systemów wspomagania pracy w Straży Pożarnej (chodzi o stanowisko dyspozytorskie). Jak wyglądała praca na PSK i dysponowanie środków zanim powstał ten program? Czy korzysta on z jakiś rejestrów państwowych? Na jakich podstawach prawnych działa (jest jakieś rozporządzenie w którym jasno jest wymieniony system SWD-ST?). Czy poza takimi programami jak: SWD-ST, rejestrator, Lokalizacja 112 czy monitory GPS korzystacie z jakiś dodatkowych programów dedykowanych pod PSP? Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat. :straz:
Pozdrawiam.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2011, 21:22:18 »
SWD-ST z rasowym systemem wspomagania decyzji (eksperckim) ma tyle wspólnego co krzesło z krzesłem elektrycznym; nic nie wspomaga oprócz biurokracji w formie elektronicznej, a już na pewno nie podejmowanie decyzji; jest to system bardziej ewidencyjny z narzędzimi analitycznymi i statystycznymi;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2011, 21:57:41 »
Heeeee

Co to jest System wspomagania decyzji?

Najpierw należy zadać pytanie czy, nawet te ewidencyjne bazy danych są własnością PSP.

I do czasu aż KG skończy lobbing jednej firmy, opracuje i upubliczni strukturę baz danych, na których zamierza pracować, a co z tym związane stworzy realne możliwości pisania aplikacji przez dowolną zainteresowaną firmę i konkurowania na rynku – nic więcej ciekawego pewnie nie zobaczymy.

Na pewno nie system wspomagania decyzji – pominę, że Ewid ma już ponad 10 lat i ewolucja na tak łatwym i praktycznie monopolistycznym rynku jest niezwykle słaba i powolna.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2011, 22:59:12 »
Obecna wersja EWIDa  ma faktycznie juz ponad 10 lat ( bo obecnie uzywamy modyfikacji wersji oznaczonej pierwotnie jako 99, wprowadzanej  do użyciu pod koniec 98r.) , ale tak naprawde EWID jest juz pełnoletni ... bo pierwotna wersja ( na DOSie)  pojawiła się w 93r. :)
SWD  teoretycznie może wspomagać podejmowanie decyzji , bo jest mozliwość   takiego skonfigurowania aby proponował jakie SiS nalezy zadysponowac ... jednak  nie wiem czy ktokolwiek z tego korzysta.... i wcale się temu nie dziwie ;)
Nie wiem  co masz na mysli pytając o rejestry pańswowe ?  SWD korzysta właściwie wyłącznie z tego co się samemu wprowadzi lub podepnie ... nie  ma powiązania z zewnętrznymi bazami danych.

A dawniej korzystano z ... wiedzy i doświadczenia dyspozytorów :)

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2011, 11:12:33 »
Cytuj
Nie wiem  co masz na mysli pytając o rejestry państwowe

może chodzi o dane z ewidencji budynków, gruntów, rozmieszczenie sieci wodociągowych, energetycznych, gazowych.
Mając takie informacje strażak na SK, dostając info, że jest pożar w budynku przy ul.Nowej 23 w Pcimiu, może z łatwością stwierdzić co to za budynek ile pięter, ilu mieszkańców ile klatek schodowych, wyjść ewakuacyjnych, gdzie w pobliżu są hydranty, czy budynek jest uzbrojony w sieć gazową, czy są w budynku osoby o różnego typu dysfunkcjach itp.

Dzięki takim wiadomościom może skuteczniej zadziałać w pierwszej fazie prowadzenia działań, gdyż jest to tak jakby rozpoznanie, którego teoretycznie nie trzeba robić na miejscu zdarzenia, tylko zastęp jadący na miejsce dostanie te info z SK

zajrzyj jeszcze na http://www.swd.wasko.pl/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2011, 11:59:53 wysłana przez zeusss »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 22, 2011, 14:42:02 »
Ale PSP nie potrzebne są tak koniecznie dane zewnętrzne . Mam całe tony własnych – z rozpoznania obiektów , ćwiczeń , kontroli pionów prewencji, planów ratowniczych, odbiorów obiektów,  kontroli sieci hydrantowej itd. . Do tego podobno procedury, schematy działania/postępowania  oraz następne tomy wiedzy i dokumentacji w SGSP / CNBOP itd.   Tylko że w formie kurzących się segregatorów, a nie danych do wykorzystania w procesie wspomagania decyzji .

Nawet jak się uprzeć to dane o obiektach i zagrożeniach można by zebrać w formie przemyślanej ankiety .

Jak się zajmowałem tematem, jakieś 10 lat temu były takie pomysły i na tym się skończyło . 

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 25, 2011, 10:35:08 »
MIKO, chodzi właśnie o to żeby te wszystkie tomy i segregatory z szaf przerzucić do komputera i zwiększyć możliwość ich wykorzystania. Mamy erę komputeryzacji, "społeczeństwo wiedzy" i wszędobylskich ekologów a każdy taki segregator to wycięte drzewo (jakby zauważył zielony), więc wykorzystujmy technikę :straz:
Cytuj
SWD-ST z rasowym systemem wspomagania decyzji (eksperckim) ma tyle wspólnego co krzesło z krzesłem elektrycznym; nic nie wspomaga oprócz biurokracji w formie elektronicznej, a już na pewno nie podejmowanie decyzji; jest to system bardziej ewidencyjny z narzędziami analitycznymi i statystycznymi;

nie do końca bym się zgodził lang.
Cytuj
Do podstawowych funkcji systemów wspomagania decyzji zalicza się:

    zarządzanie bazami danych,
    prezentowanie wyników – w odpowiedniej formie (najczęściej graficznej),
    analizę i strukturalizację modelu,
    budowę modelu matematycznego rozwiązań problemu,
    techniki i modele statystyczne,
    modele prognostyczne i symulacyjne,
    uczenie się – zachowywanie utworzonych modeli i rozwiązań problemów
Może nie jest to stricte system wspomagania decyzji, ale kilka elementów takiego systemu posiada. Jak zauważył remfire można też odpowiednio zmodyfikować SWD aby proponował SiS, ale z tym byłbym ostrożny, bo to jednak tylko bezmyślna (jak na razie) maszyna. :komp:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2011, 15:04:56 wysłana przez Benq2 »
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 25, 2011, 11:54:51 »
a niby które posiada? - jedynie system zarządzania bazą danych i samą bazę opartą na BDE i stworzoną w Delphi; taką samą funkcjonalność można było zapewnić bazując na MySQL i chociażby php dużo mniejszym kosztem i bez wiązania się w długoletnią relację biznesową z wiadomą firmą, a nie na odchodzącym do lamusa paradox'ie; obecnie przyszłość stanowią bazy strumieniowe i operacyjne, które bazują wprawdzie na mechanizmach relacji, obiektach i transakcjach, ale wnoszą jednocześnie nowe możliwości jak sprawne przetwarzanie danych dynamicznych czy implementację zaawansowanych zapytań ciągłych, chociaż są również projekty preferujące języki proceduralne (np. AURORA); niezbędnym składnikiem SWD (czy też z ang. DSS) jest baza modeli, czy też dla systemów eksperckich baza procedur, a dla systemów AI (sieci neuronowych) baza wiedzy oraz system zarządzania tą bazą; nasz system ma wprawdzie zaimplementowaną możliwość "podpowiadania" sił pierwszego rzutu, ale to trochę za mało, żeby aspirować do klasy DSS, pomijając okolicznośc braku rozwoju tego modułu wynikającą zapewne z nieużywania go, co jest pochodną jego niedoskonałości; w przyszłości pewnie nie unikniemy wdrożenia systemu klasy ERP II, który będzie zawierał w sobie system ekspercki, lub nawet AI i pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie to trwało 15 lat, a relacje biznesowe pomiędzy PSP a podmiotem go wdrażającym będą "zdrowe" (podobno funkcjonuje coś takiego jak tarcza antykorupcyjna;) ); DSS, czy też uczący się system sztucznej inteligencji (AI) wchodzący w skład takiego zintegrowanego systemu zarządzania powinien wspomagać nie tylko dyspozytorów, ale również kierownictwo jednostek organizacyjnych, poszczególnych wydziałów i co wydaję mi się bardzo ciekawe jako możliwość zastosowania wsparcie kierowania na szczeblu taktycznym i strategicznym w zakresie chociażby alokacji zasobów (SiS) w oparciu o dane historyczne, doświadczalne lub uzyskane w procesie modelowania; ale to raczej pieśń przyszłości:) na razie pozostaje nam bazować na własnej wiedzy, doświadczeniu i niedoskonałych procedurach;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2011, 12:13:24 »
Jaki kraj taki system wspomagania decyzji :rofl:
Ładnie się lang rozpisałeś tylko w Twojej wypowiedzi za dużo fachowości. Co do
Cytuj
taką samą funkcjonalność można było zapewnić bazując na MySQL i chociażby php dużo mniejszym kosztem i bez wiązania się w długoletnią relację biznesową z wiadomą firmą
to ktoś zapewne na tym pieniądze zarobił, chociaż oczywiście nic nie sugeruje :milcz:
Nie orientuje się za bardzo jak wygląda umowa z A...em, ale pewnie jeszcze kilka lat się pomęczymy.
Chociaż od nowego roku, gdy zaczniemy się w SWD opierać na nowym rozporządzeniu można by zapoczątkować jakieś zmiany, może renegocjować umowę (bo zerwanie raczej za bardzo kosztowne by było) i stworzyć system bardziej wykorzystujący dzisiejsze techniki? Tylko że to by wymagało dużego zaangażowania również logistycznego, następnie szkoleń masy ludzi itp. a na to w roku wyborczym nie ma co liczyć :/
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 25, 2011, 12:55:56 »
a niby które posiada? - jedynie system zarządzania bazą danych i samą bazę opartą na BDE i stworzoną w Delphi; taką samą funkcjonalność można było zapewnić bazując na MySQL i chociażby php dużo mniejszym kosztem i bez wiązania się w długoletnią relację biznesową z wiadomą firmą, a nie na odchodzącym do lamusa paradox'ie; obecnie przyszłość stanowią bazy strumieniowe i operacyjne, które bazują wprawdzie na mechanizmach relacji, obiektach i transakcjach, ale wnoszą jednocześnie nowe możliwości jak sprawne przetwarzanie danych dynamicznych czy implementację zaawansowanych zapytań ciągłych, chociaż są również projekty preferujące języki proceduralne (np. AURORA); niezbędnym składnikiem SWD (czy też z ang. DSS) jest baza modeli, czy też dla systemów eksperckich baza procedur, a dla systemów AI (sieci neuronowych) baza wiedzy oraz system zarządzania tą bazą
ale o czym ty mówisz ? wiele komend nadal nie ma nawet normalnej sieci komputerowej , zasilania awaryjnego , awaryjnego dostępu do sieci itp itp .. o szkoleniach z obsługi programu , czy nawet szkoleniach z podstaw informatyki nawet nie wspomne ...  a Ty piszesz o bazach strumieniowych i sieciach neuronowych ? Benq2  słusznie zauważył
Cytuj
Jaki kraj taki system wspomagania decyzji  :rofl:

  DSS, czy też uczący się system sztucznej inteligencji (AI) wchodzący w skład takiego zintegrowanego systemu zarządzania powinien wspomagać nie tylko dyspozytorów, ale również kierownictwo jednostek organizacyjnych, poszczególnych wydziałów i co wydaję mi się bardzo ciekawe jako możliwość zastosowania wsparcie kierowania na szczeblu taktycznym i strategicznym
Prawdziwy problem jest chyba jednak to co tu zauważasz ... SWD kojarzy się wszystkim wyłącznie ze  Stanowiskami  Kierowania , a przecież on ma całkiem sporo innych mozliwości które nie są wykorzystywane.  Piszecie o monopolu , a przecież kadry mają swoje programy, kwatermistrzostwo swoje itp ...a jesli nawet nie to twoerzy sie róznego rodzaju tabelki i zestawienia w popularnych programach biurowych  .... i powiela się tam te same dane któe są  już w SWD ... albo ich nie ma , ale mogły by tam byc i słuzyc wszystkim.   Przykłądy sa prawie codziennie -  w SPD trzeba wklepa dane o sprzecie w w PSP i OSP ... a przecież  to juz od dawna jest ( lub powinno byc ) w SWD. 
Wydaje mi się wie że większym problemem jest tutaj przestawienie się nas wszystkich na inny sposób pracy , niz sam fakt sięgania po najnowsze technologie ....bo co nam z sieci neuronowych jesli za chwile przyjdzie polecenie  wypełnienia tabelki danymi któe sa juz od dawna  dostępne dla wszystkich ? 

A dostęp do zewnętrznych baz jest nam potrzebny prawie tak samo jak woda do gaszenia ... bo skoro w róznego rodzaju urzędach tworzy się  rózne bazy danych ( budynków, sprzetu , specjalistów itp)  jak równiez  nakłada się te dane na mapy cyfrowe , to dlaczego  mamy z tego nie korzystac ?  Jesli dodatkowo uzupełnilibyśmy to swoimi danymi  to wtedy korzyśc byłaby znacznie większa ... czy mu mamy sobie opisywac  sami każdy budynek, położenie hydrantu, przebieg gazociagu itp skoro tymi danymi już dawno ktoś dysponuje ?  czy nie lepiej je tyko uzupełnic o nasze włąsne specyficzne adnotacje , niz klepac  rzeczy które ktoś już ma wklepane ? 

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2011, 14:18:10 »
Cytuj
A dostęp do zewnętrznych baz jest nam potrzebny prawie tak samo jak woda do gaszenia ... bo skoro w róznego rodzaju urzędach tworzy się  rózne bazy danych ( budynków, sprzetu , specjalistów itp)  jak równiez  nakłada się te dane na mapy cyfrowe , to dlaczego  mamy z tego nie korzystac ?
A jak najbardziej korzystać!!! Tylko jak ich "zmusić" albo "poprosić" żeby nam te bazy danych udostępnili??? :cooo: Poza tym, to jest tak jak z zagospodarowaniem przestrzennym- gmina może posiadać "Plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego" ale nie musi. Jak nie ma- to ma mniej roboty, bo taki plan to jednak wymaga sporo czasu i sił.
Wiele urzędów nie posiada takich baz albo są one niekompletne lub nieaktualne. A jak ma powstać coś podobnego do Lokalizacji112 to ja podziękuje za taki szmelc-szkoda kasy. :wall:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2011, 15:07:04 wysłana przez Benq2 »
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Początkujący strażak

  • Gość
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 25, 2011, 14:22:34 »
Dziękuje za wszystkie komentarze, część z nich na pewno się przyda :kask:
Jeszcze prosiłbym o informacje o poprzednich rozwiązaniach sprzed SWD i będzie super.

PS. lang, widzę że siedzisz trochę w temacie. Nie chciałbyś rzucić okiem na pracę jak skończę ją pisać? (ok. 10-15 stron)  :komp:

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 25, 2011, 16:01:14 »
Znalazłem coś  :kask:
Nie wiem czy jednostki korzystają z tego programu http://program.ratowniczy.pl/index.php?id=1 (po rejestracji i zalogowaniu można pobrać demo).
Przeznaczony bardziej dla chłopaków z podziału ale zawsze coś  :straz:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Online rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Systemy wspomagania w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2011, 10:07:49 »
Mamy. Korzystamy.