Autor Wątek: "Dla strażaków ubiegających się o pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży  (Przeczytany 38491 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Dla tych co się upominali tak o te księgowe!!!

Nie mnie jest oceniać czy główna księgowa powinna być mundurowym czy nie. Znam natomiast co najmniej 3 przypadki z zeszłorocznej powodzi gdzie główna księgowa razem z kwatermistrzem siedzieli w sztabie i załatwiali żarcie, wodę, paliwa i inne. Co chwila były potrzebne. I czasem siedziały do północy i dłużej, czasem nocowały w KP. Czy cywil raczyłby zostać, przyjść w sobotę czy niedzielę? Raczej wątpię, aczkolwiek i być może takie przypadki były. Zauważmy jedno, łatwiej jest wymóc cokolwiek od mundurowego niż od cywila i poniekąd rozumiem komendantów, że chcą mieć mundurowych w każdym obszarze nawet w sekretariacie.

Co do zarobków w księgowości w firmach "prywatnych" to nie za bardzo się orientujesz. 6 tyś to może wyciągnąć główna księgowa w Sp. z o.o. zatrudniającej ...set pracowników, o milionowych obrotach i to jeszcze jako członek zarządu.

Szanowny kolega widzę kompletnie się nie orientuje ile zarabiają główne księgowe. Otóż szanowny kolego główna księgowa wcale nie pracująca w sp. z o.o. i nie będąca członkiem zarządu potrafi wyciągnąć w granicach 7 - 10 tys. miesięcznie, /znam kilka takich przypadków/ - wszystko uzależnione od tego jak duża firma, a co za tym idzie ilość kwitów do obrobienia. Dla przykładu zobacz sobie dane tutaj:  http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/ksiegowosc/glowny-ksiegowy/

Księgowa wyczyściła konto strażaków

Cytuj
Blisko pół miliona złotych ukradła w ciągu roku z konta Straży Pożarnej w Obornikach Wielkopolskich główna księgowa. I przez ten czas nikt tego nie zauważył. A teraz, po fakcie, nie ma jasności kto powinien kontrolować finanse Straży w Obornikach: Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Urząd Wojewódzki czy Starostwo Powiatowe.

http://www.tvn24.pl/-1,1695858,0,1,ksiegowa-wyczyscila-konto-strazakow,wiadomosc.html

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Nie bardzo wiem, dlaczego kolega grzela akurat mnie zacytował. Ja akurat o nikogo się nie upominałem. No ale cóż. Ciekawe tylko czy była cywilem czy funkcjonariuszem. Funkcjonariusz raczej miałby więcej do stracenia.

strazakusX

  • Gość
Cieszę się, że moderator nie zamieścił moich kilku odpowiedzi.
Proponuję zamknąć całe forum tylko dla tych co poklepali po pareset/tysiecy postów - napewno będzieci tu mieli merytoryczne dyskusje.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Cieszę się, że moderator nie zamieścił moich kilku odpowiedzi.
Proponuję zamknąć całe forum tylko dla tych co poklepali po pareset/tysiecy postów - napewno będzieci tu mieli merytoryczne dyskusje.

Już napisałem:
Cytuj
strazakusX Proponuję pełną rejestrację konta, jeżeli masz zamiar jeszcze się udzielać na forum.
Pozdrawiam

Myślisz pewnie że, nic innego nie mamy do roboty, tylko klepanie i zatwierdzanie postów od niezarejestrowanych użytkowników. Teraz już nie proponuję lecz proszę o rejestrację. W przeciwnym wypadku była to ostatnia zatwierdzona wiadomość. Rozumiem max. 3 wiadomości jako GOŚĆ ale nie notorycznie.

Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
Dla tych co się upominali tak o te księgowe!!!

Dla tych co tak walczą o prawdziwych oficerów po SGSP...
http://www.tvn24.pl/12690,1684253,0,1,pokemony-komendanta-woza-obiad-synowi-_-folwark-w-remizie,wiadomosc.html
Wiecie jak się kreuje taką postawę? Każdy po tej szkole ma gdzieś zaszyte - kociarstwo, rejony, bezwzględne posłuszeństwo w każdej sprawie itp. Po kiego grzyba jest nacisk na bezwzględną władzę w jednostce? Ta jest tylko wymagana na miejscu akcji.
Wracając do księgowej... Masz jakieś jeszcze argumenty - czy tak chlapnąłeś przelotem? Wyjątki zazwyczaj potwierdzają regułę.

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Wiecie jak się kreuje taką postawę? Każdy po tej szkole ma gdzieś zaszyte - kociarstwo, rejony, bezwzględne posłuszeństwo w każdej sprawie itp. Po kiego grzyba jest nacisk na bezwzględną władzę w jednostce? Ta jest tylko wymagana na miejscu akcji.

...no i co by Ci tu powiedzieć Kolego. Chyba tylko, że z takim podejściem nie za dużo w PSP osiągniesz, a do tego będziesz cierpiał zgryzoty. W końcu albo na emkę odejdziesz obrażony, albo... jakimś cudem zdobędziesz absolwentkę SGSP i staniesz się pierwszym promotorem "sztywnych" zasad. Widziałem już kilku takich.
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
albo... jakimś cudem zdobędziesz absolwentkę SGSP i staniesz się pierwszym promotorem "sztywnych" zasad. Widziałem już kilku takich.

i stanie się spoiwem/zaprawą tego betonowego fundamentu :wall:

Niestety mentalnie straż zatrzymała się właśnie 10 lat temu, z powodu betonowego fundamentu w postaci SGSP utrzymującego utarty ograniczony światopoglądowo chów kadry kierowniczej.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,10141.msg174832.html#msg174832

Arogancja w twoich dotychczasowych wypowiedziach, aż kipi uszami.(cyt. z wczorajszego dnia)


« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2011, 09:52:33 wysłana przez grzela »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Co do zarobków w księgowości w firmach "prywatnych" to nie za bardzo się orientujesz. 6 tyś to może wyciągnąć główna księgowa w Sp. z o.o. zatrudniającej ...set pracowników, o milionowych obrotach i to jeszcze jako członek zarządu.

Szanowny kolega widzę kompletnie się nie orientuje ile zarabiają główne księgowe. Otóż szanowny kolego główna księgowa wcale nie pracująca w sp. z o.o. i nie będąca członkiem zarządu potrafi wyciągnąć w granicach 7 - 10 tys. miesięcznie, /znam kilka takich przypadków/ - wszystko uzależnione od tego jak duża firma, a co za tym idzie ilość kwitów do obrobienia. Dla przykładu zobacz sobie dane tutaj:  http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/ksiegowosc/glowny-ksiegowy/

Właściwszy byłby ten zakres: http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki/ksiegowosc/kierownik-dzialu-ksiegowosci/ - ile w PSP jest wydziałów finansowych liczących więcej niz 11 osób? Co do zaróbków samodzielnych księgowych, lub takich kierujących pracą jednego pracownika - w samorządach i administracji publicznej kształtuja się w przediale 4k-6k brutto i jakoś wakatów nie ma, a mówimy o pracownikach; troszkę lepiej wygląda to w spółkach komunalnych, a jeżeli chodzi o spółki prawa handlowego, to rozrzut jest już bardzo znaczny, nie mówiąc juz o tym, że dużo firm korzysta w tym zakresie z outsourcingu, zostawiając tylko dyrektora finansowego, który jest jednocześnie najczęściej członkiem zarządu i prokurentem, a jego (w tym konretnym przypadku jej) dochód roczny to 350k (goła pensja 20k/miesiąc) wszystko oczywiście brutto, a dotyczy to sp. z o.o. (100% udziałów posiada S.A. giełdowa kontrolowana przez SP), weźcie też pod uwagę, że w wielu firmach członkowie zarządu są jednocześnie właścicielami, a wtedy ich zarobki mogą być w jedną lub drugą stronę niemiarodajne; do takich zestawień trzeba podchodzic zresztą bardzo sceptycznie, gdyż nikt nie da 100% gwarancji prawdziwości zebranych danych
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Cytuj
Arogancja w twoich dotychczasowych wypowiedziach, aż kipi uszami.(cyt. z wczorajszego dnia)

Moderator go zachęcił (słusznie) to rejestracji i teraz będziemy mieli pełne zgryzoty wypowiedzi w co 2 temacie. A wartości merytorycznej 0...  :wall:
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Ludzie, ale bigos. :gwiazdki:

Z niektórych postów bije na kilometry zwykłym uprzedzeniem, a generalizowanie w takich sprawach to raczej błąd. Jeśli chodzi o oficerów to podzielam przytoczone tu wypowiedzi mówiące, ze to więcej niż stopień, to postawa. Jak to mówią, samo zostanie księdzem nie czyni człowieka świętym. No ale na postawę składa się dużo czynników, i o ile w przypadku długiej ścieżki do stopnia oficera (przez szkolenie podstawowe i uzupełniające i dalej lub nawet szkołę aspirancką) to wiele znaczenia ma to, z kim się tam taki człowiek spotka i co wyniesie, natomiast zarówno w przypadku ścieżki długiej jak i krótkiej (SGSP) podstawowe znaczenia ma to, co się wyniosło z domu, takie jest moje zdanie i jestem o tym przekonany. I tu jest praca do wykonania.

Krótka dygresja - kształcenie w zawodzie strażaka. Na kwalifikacje zawodowe absolwenta kursu na szkoleniu podstawowym i uzupełniającym w sferze postaw składają się m.in.:
- poszanowanie prawa i obowiązków służbowych,
- zdyscyplinowanie,
- zdolność do ustawicznego doskonalenia się,
- solidarność i koleżeństwo,
- zdolność do poświęceń, męstwo, odwaga,
- poszanowanie zasad etyki zawodowej.
Aspirant (technik pożarnictwa) powinien "postępować zgodnie z zasadami etyki", oficer wychowywany jest "w poczuciu patriotyzmu i ofiarności w służbie i pracy oraz w poszanowaniu dyscypliny służby i pracy". Każdy strażak na każdym szkoleniu ma zajęcia z etyki - w jakiejś formie i wymiarze. Czyli każdy strażak powinien prezentować swoim zachowaniem te postawy. Każdy, kto tego nie robi powinien dla mnie wrócić na szkolenie podstawowe i dostać baty, to się cyrki skończą. No ale zejdźmy na ziemię. Jak mówiłem, jak ktoś z domu nie wyniósł, to cudów nie będzie. Jak mawia mój kolega. Z hu*owej mąki to i dobry piekarz chleba nie upiecze. Dodać do tego lokalne koneksje i przymykanie oka i mamy takie numery, jak ostatnio w kraju były.

Pewnie, że w niektórych wydziałach (lub na niektórych stanowiskach) nie potrzeba mundurowych, ale praca w mundurze jest w PSP korzystniejsza, no bo ile mamy tych głównych księgowych w komendzie? A reszta to zwykli pracownicy, tak? Cywile nie zbijają w straży kokosów, tak jest u mnie, znam to z dwóch komend (KM i KW).

Kiedyś był taki temat - kodeks etyczny w PSP. Jak dla mnie tu się kryje sedno sprawy. Ja jestem po dziennej SGSP i żadne kieszonki z kociarstwem i czym tam nie mają miejsca - ja po prostu mam swoje zasady, które obieram świadomie. I cenię sobie mądre wychowanie, wychowanie przez przykład, przez rozsądek i przez specyfikę i wymagania danej służby mundurowej. Gardzę natomiast w tej materii wszystkim, co nie ma sensu lub naznaczone jest chęcią poczucia wyższości lub poniżenia. I każdy jeden strażak, choćby był sekretarką KG lub kierowcą KW albo kim tam w ogóle powinien przejść szkolenie kształtujące sferę wiedzy, umiejętności i postaw, zwracające uwagę na te trzy aspekty, a nie tylko dwa pierwsze, a wtedy może problem honoru czy jego braku w niektórych zachowaniach zacznie znikać. Trochę to mimo wszystko nierealne, bo ludzie są tylko ludźmi, ale ja ma się coś dziać to uważam to że w tej materii.

Pozdrawiam,
Sajmonowski
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
...
Krótka dygresja - kształcenie w zawodzie strażaka. Na kwalifikacje zawodowe absolwenta kursu na szkoleniu podstawowym i uzupełniającym w sferze postaw składają się m.in.:
- poszanowanie prawa i obowiązków służbowych,
- zdyscyplinowanie,
- zdolność do ustawicznego doskonalenia się,
- solidarność i koleżeństwo,
- zdolność do poświęceń, męstwo, odwaga,
- poszanowanie zasad etyki zawodowej.
Aspirant (technik pożarnictwa) powinien "postępować zgodnie z zasadami etyki", oficer wychowywany jest "w poczuciu patriotyzmu i ofiarności w służbie i pracy oraz w poszanowaniu dyscypliny służby i pracy".
...

Zgadzam się z Tobą kolego. Brakuje mi jednak jednego bardzo ważnego w tej wyliczance aspektów szkoleniowych i późniejszej nobliwej postawy utytuowanych: WIEDZA.
Nie może być tak, że człowiek wykształcony wg wskazanych powyżej zasad zajmuje stanowisko naczelnika np. logistyki i NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA o merytorycznym aspekcie swojej pracy. Bo co strażackiego jest w zamówieniach publicznych, projektach unijnych, zakupach sprzętu, negocjacjach handlowych, gospodarce materiałami i budynkami?
Facet taki uważa się za wybitnego oficera pożarnictwa na eksponowanym stanowisku, pomimo, że z pożarnictwem po SGSP miał tyle wspólnego co przekładanie przez 15 lat (po szkole) papierków z biurka do szafki aż wreszcie trafił się dobry wujek co  zasadził wybitnego oficera na stołek. Przecież tak niestety wygląda droga awansu w dzisiejszej straży.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
a czy ty kolego nie zauważasz wokół siebie absolwentów SGSP, którzy mają rownież dyplomu innych uczelni? czy może takich nie ma w Twoim otoczeniu? to primo; a po drugie - czy przez przypadek nie przeceniasz wiedzy potwierdzonej dyplomem? znam ludzi którzy intuicyjnie, wręcz podświadomie korzystają z metod zarządania poznawanych na studia MBA, posiadając raptem maturę; znam też ludzi, którzy bardzo szybko przyswajają sobie wiedzę, czasami nawet bardzo odległą; dlatego też nie uważam, żeby dobry specjalista od zamówień publicznych, logistyki, zarządzania czy innego PR lub HR musiał posiadać wykształcenie kierunkowe - wręcz przeciwnie - spotkałem się z tym, że na tego typu stanowiskach mile widziani są absolwenci matematyki, fizyki lub informatyki, gdyż przyszły pracodawca wychodzi z założenia, że być może trafi na takiego, który rozumie np. tożsamość Laplace'a lub równanie Bernoulliego, a nie zrzynał na egzaminach, a taka cecha powoduje, że każdą inną wiedzę taki gościu łyknie jak ptasie mleczko
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
dobrze napisane...
Nie dość, że nać i pamiętaj to umieć zastosować i wykorzystać...magia w dzisiejszych czasach...

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
a czy ty kolego nie zauważasz wokół siebie absolwentów SGSP, którzy mają rownież dyplomu innych uczelni? czy może takich nie ma w Twoim otoczeniu? to primo; a po drugie - czy przez przypadek nie przeceniasz wiedzy potwierdzonej dyplomem?...

Sądzisz, że to przemyślane działanie? Warunkiem zajmowania stanowisk kierowniczych w PSP jest bycie w korpusie oficerskim. Swoją tezą z którą się oczywiście zgadzam, sugerujesz, że ktoś w PROFESJONALNEJ służbie postawił na łut szczęścia? I założył, że jakimś cudem wszyscy oficerowie po SGSP będą wybitnymi samoukami którym wszystko przychodzi z ogromną łatwością...
Doskonale wiesz jak to się nazywa jeśli autorem, beneficjentem i poplecznikiem takiego rozwiązania jest oficer SGSP.
Raczej nie spotkałem się ze zdaniem vice versa - czyli, że absolwent innej uczelni jest samoukiem w temacie strażackim i że to wszystko czym tak się puszą oficerowie SGSP przychodzi innym z łatwością. A to się ciśnie na myśl.

Żeby się temu absurdowi (rozumianemu jako rozwiązanie systemowe) przeciwstawić mam nadzieje, że znowu ruszyły ciążówki... ale w wersji słoni. Świeża krew do mózgu.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
i dlatego ideałem byłoby kształcenie kadry dowódczej w systemie przemiennym - w Policji już dawno do tego doszli
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
strazakusX, możesz sprecyzować jakie stanowisko oficerskie chciałbyś zajmować, a nie możesz? O ile dobrze zrozumiałem, to jesteś absolwentem dziennych studiów i do PSP trafiłeś jak to się mówi "z ulicy". W tej chwili pewnie jesteś po podoficerce i cierpisz ponieważ nikt Ci nie proponuje wyższych grup na stanowiskach oficerskich.

Nawet jeżeli byś został specjalistą czy kierownikiem w komórce niezwiązanej z prowadzeniem działań (kadry, księgowość, kwatermistrzostwo, prewencja), to zgodnie z ustawą dalej byś się nie spełniał wymagań na [**]. Ale chyba nie o "splendory" oficerskie Ci chodzi tylko o pieniądze, prawda?

"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
W Policji mogą sobie na to pozwolić - spójrz na ich zasoby ludzkie w KG i KW. Tam sobie można eksperymentować z różnymi systemami kształcenia. U nas wiele spraw rozstrzyganych jest 1-2 osobowo.

Offline fire-worker

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Witam.
U mnie dokładnie taka sytuacja p.Liberty. Licencjat skończony w cywilu (administracja), do straży z ulicy 6 lat temu, 2 lata po podoficerce, służę w W-wie. Pracę, którą wykonuję jako ratownik uwielbiam. Lubię brać udział w działaniach, dokształcać się i podnosić swoje kwalifikację. Lubię wiedzieć co robię, na czym pracuję. Moim małym sukcesem i marzeniem byłoby zdobyć kiedyś stopień oficerski, co za rym idzie może i stanowisko. Czas pokaże. Dlatego tez, myślę o studiach kierunkowych, ale to kupa kasy. Nie stać mnie.
Do kolegów starszych: w którą strone sie kierować, co robić, by te np.10 lat najbliższe przybliżyły mnie do tych moich założeń.
Zawód, który na razie daje mi ogromną szansę rozwoju, spełnienia, bycia kiedyś fachowcem. Nie chciałbym tego zmarnować.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 16:22:39 wysłana przez fire-worker »

Offline Liberty

  • advocatus diaboli
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
  • dubito ergo cogito
Twoje wykształcenie nie do końca znajdzie zastosowanie na PB, a już na pewno wątpię, że ktoś je tam doceni i tym powodowany zaproponuje ścieżkę rozwoju. Jeżeli chcesz pozostać strażakiem "z krwi i kości", ratować ludzi i mienie, narażać własne życie i zdrowie w zgodzie ze ślubowaniem i swoimi ideałami... a do tego chciałbyś lepiej zarabiać jako oficer, to nie pozostaje Ci nic innego jak droga przez mękę, czyli aspirantka i SGSP zaocznie (życzę powodzenia). Możesz też spróbować zrobić cywilnie inż. i wybrać się za zgodą "01" na uzupełniające mgr na SGSP. Będziesz miał wtedy mgr inż. pożarnictwa i będziesz mógł zajmować stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami.

"Per aspera ad astra"... albo szukaj żagla :)
"Demokracja to ustrój, w którym dwóch meneli spod budki z piwem przegłosowuje profesora uniwersytetu"

Offline Porucznik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Podobno nie wszyscy komendanci wojewódzcy akceptują cywilną inżynierkę i magisterkę SGSP. Tzn. nie występują o nadanie pierwszych stopni oficerskich a mgr inż. pożarnictwa i tak się dostaje.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Nie występują, bo według aktualnego stanu prawnego NIE MOGĄ wystąpić o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego. Z większym paradoksem się nie spotkałem-może za krótko żyję. Co do zajmowania stanowisk to co tu dużo pisać. Przypadek spełnia wymagania.

Offline strazakusX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 464
To jest paradoksalne... Niestety wystarczy krótka interpretacja na piśmie z KG i magistry po cywilnych SGSP już mogą dostać pierwszy stopień oficerski. Zachęcam do pisania w tej sprawie do KG, w odpowiedzi dostaniecie papier na podstawie którego dostaniecie mł. specjalistę i mł. kpt. Szkoda się męczyć na tych kursach.

chaossss

  • Gość
Cytuj
Wysłany przez: jogurtOLO
Umieść cytat
Nie występują, bo według aktualnego stanu prawnego NIE MOGĄ wystąpić o nadanie pierwszego stopnia oficerskiego. Z większym paradoksem się nie spotkałem-może za krótko żyję. Co do zajmowania stanowisk to co tu dużo pisać. Przypadek spełnia wymagania.

Na jakiej podstawie nie mogą?
Skoro mają stanowisko oficerskie i tytuł mgr inż. pożarnictwa to mogą, tylko muszą chcieć -_-

Offline chaossss

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
oczywiście komendanci muszą chcieć

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
To jest paradoksalne... Niestety wystarczy krótka interpretacja na piśmie z KG i magistry po cywilnych SGSP już mogą dostać pierwszy stopień oficerski. Zachęcam do pisania w tej sprawie do KG, w odpowiedzi dostaniecie papier na podstawie którego dostaniecie mł. specjalistę i mł. kpt. Szkoda się męczyć na tych kursach.
Pod WARUNKIEM ukończenia SA/CSA.
Jeżeli uważasz inaczej, to proszę się "rozwinąć"