Autor Wątek: Urlopy w straży...  (Przeczytany 29940 razy)

Offline STRAŻAK___!!!

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Urlopy w straży...
« dnia: Marzec 01, 2011, 11:57:02 »
Witam. Mam pytania w zakresie urlopów wypoczynkowych i dodatkowych w PSP.

1. Czy i kiedy pracowdawca/przełożony może bez zgody wysłać na urlop (bieżący, zaległy)?
2. Do kiedy można wykorzystywać urlop zaległy?
3. Czy urlop może "przepaść" skoro nie było możliwości jego wykorzystania ze względu na stany osobowe i potrzeby służby?
4. Kiedy KM/KP płaci za urlop?
5. Czy urlop dodatkowy musi być wykorzystywany w całości, czy mozna go dowolnie dzielić. A co z zaległym dodatkowym?
.... i chyba pokrótce to wszystko. A najlepiej gdyby ktoś znał jakąś podstawę prawną w ww. tematach.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 01, 2011, 12:37:45 »
Witam. Mam pytania w zakresie urlopów wypoczynkowych i dodatkowych w PSP.

1. Czy i kiedy pracowdawca/przełożony może bez zgody wysłać na urlop (bieżący, zaległy)?
2. Do kiedy można wykorzystywać urlop zaległy?
3. Czy urlop może "przepaść" skoro nie było możliwości jego wykorzystania ze względu na stany osobowe i potrzeby służby?
4. Kiedy KM/KP płaci za urlop?
5. Czy urlop dodatkowy musi być wykorzystywany w całości, czy mozna go dowolnie dzielić. A co z zaległym dodatkowym?
.... i chyba pokrótce to wszystko. A najlepiej gdyby ktoś znał jakąś podstawę prawną w ww. tematach.

Lektura obowiązkowa:

Ustawa o PSP

Rozporządzenie MSWiA z dnia 6 stycznia 2006 r. w sprawie warunków i trybu udzielania urlopów strażakom Państwowej Straży Pożarnej.

Kodeks Pracy

« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2011, 16:26:07 wysłana przez grzela »

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2011, 12:38:23 »
ad 1. Tak, na zaległy nawet powinien do końca marca roku następnego

ad 2. można i trzeba udzielić (i wykorzystać) do końca marca roku następnego; jedynie niezdolność do służby z powodu choroby lub potrzeby służby (bardzo mocno uzasadnione i raczej nie u nas) może uniemożliwić wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w tym terminie

ad 3. nie może przepaść - w pierwszej kolejności "wybiera" się urlop zaległy, a dopiero później bieżący - musiałbyś kolego przez trzy lata nie mieć urlopu, a takie rzeczy to tylko w służbach, w których pracuje się operacyjnie pod przykryciem; konieczność utrzymania stanów osobowych nie może uzasadniać nie udzielenia urlopu w ustawowym czasie - nie ma możliwości, żeby to uzasadnić (wystarczy, że ktoś inny miał udzielony urlop bieżący, ktoś miał udzielone wolne z innego tytułu i opowieść o potrzebach służby sypie się jak zamek z suchego piasku

ad 4. tylko po zwolnieniu ze służby, jeżeli urlop nie został udzielony - szczerze mówiąc bardzo niekorzystne - lepiej wykorzystać w naturze

ad 5. kiedyś tylko w całości, ale coś mi się rzuciło w oczy, że w obecnie obowiązującym rozporządzeniu oraz w projekcie dopuszcza się możliwość dzielenia na dwie części; chociaż obecnie (13 dni) to już nie bardzo jest co dzielić.

polecam isap i samodzielne poszukanie podstaw prawnych:)
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 08, 2012, 23:25:53 »
   Wznawiam wątek, bo niby wszystko jasne ale jednak nie do końca.

W mojej komendzie, kadry twierdzą, że po trzech latach urlop zaległy przepada (i niestety są ludzi, którzy mają takie urlopy), ja uważam, że nie :kwit:.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 08, 2012, 23:40:57 »
jakim cudem kolego? przez trzy lata ktoś w ogóle z urlopu nie korzystał?

patrz na przykład: mam na początek roku 2009 10 dni urlopu jeszcze za 2008; w roku 2010 przysługiwało mi łącznie 44 dni + te 10 zaległego; wykorzystałem tylko 34, wobec czego na początku 2011 miałem już 20 dni zaległego, ale nie 10 za 2009 i 10 za 2010, tylko całe 20 za 2010:) mało mnie obchodzi jak to zostało zewidencjonowane, gdyż dla sądu właśnie będzie tak; kolejność jest taka wykorzystywania urlopów: zaległy, regularny wypoczynkowy, dodatkowy; jak można zresztą samemu sobie bzdury wypisywać we wniosku urlopowym? najpierw wybieram urlop zaległy, a dopiero później bieżący i żadnych problemów wtedy nie ma; żeby jakaś cześć urlopu zaległego przepadła, to przez trzy lata trzeba byłoby z urlopów praktycznie wcale nie korzystać, a tak się za bardzo nie da - 11 sami pilnują, żeby na bieżąco z nich schodzić; możesz wyjaśnić jak do tego doszło, że ktoś ma urlop zaległy za 2009 rok, albo jeszcze wcześniejszy?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 09, 2012, 00:45:25 »
jakim cudem kolego? przez trzy lata ktoś w ogóle z urlopu nie korzystał?

patrz na przykład: mam na początek roku 2009 10 dni urlopu jeszcze za 2008; w roku 2010 przysługiwało mi łącznie 44 dni + te 10 zaległego; wykorzystałem tylko 34, wobec czego na początku 2011 miałem już 20 dni zaległego, ale nie 10 za 2009 i 10 za 2010, tylko całe 20 za 2010:) mało mnie obchodzi jak to zostało zewidencjonowane, gdyż dla sądu właśnie będzie tak; kolejność jest taka wykorzystywania urlopów: zaległy, regularny wypoczynkowy, dodatkowy; jak można zresztą samemu sobie bzdury wypisywać we wniosku urlopowym? najpierw wybieram urlop zaległy, a dopiero później bieżący i żadnych problemów wtedy nie ma; żeby jakaś cześć urlopu zaległego przepadła, to przez trzy lata trzeba byłoby z urlopów praktycznie wcale nie korzystać, a tak się za bardzo nie da - 11 sami pilnują, żeby na bieżąco z nich schodzić; możesz wyjaśnić jak do tego doszło, że ktoś ma urlop zaległy za 2009 rok, albo jeszcze wcześniejszy?

   Wszystko pięknie, a jednak takie przypadki są, pojedyncze co prawda ale są. Głównie ma to związek z tym że urlop dodatkowy można  podzielić tylko na dwie części i w dobie zamieszania z harmonogramami, odbioru nadgodzin itp. niektórym nie dało się upchnąć tych urlopów.
Ale główne pytanie, czy po trzech latach urlop przepada?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 09, 2012, 01:01:59 »
i dalej swoje...jakiej odpowiedzi oczekujesz? roszczenie o udzielenie urlopu nie przepada, gdyż przedawnieniu ulegają tylko roszczenia pieniężne; czyli, że przedawnieniu może teoretycznie ulec tylko część (powtarzam: część) ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe, ale trzeba by było tych urlopów nazbierać ponad 140 dni; raczej mało to możliwe; poza tym w podobnej sprawie wypowiadał się SN i z uchwały siódemki wynikało, że bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem zwolnienia; czyli prawidłowa odpowiedź na Twoje pytanie brzmi - NIE, nie ulega przedawnieniu roszczenie o udzielenie urlopu; roszczenie o zapłatę ekwiwalentu ulega przedawnieniu po upływie terminu trzech lat od dnia zwolnienia; nie bez znaczenia dla całej sprawy ma okoliczność, że udzielanie urlopów jest OBOWIĄZKIEM pracodawcy i jakoś nie wyobrażam sobie, żeby negatywne skutki niedopełnienia tego obowiązku mogły być przenoszone na pracownika; ale może to ja mam zbyt małą wyobraźnię, a twoje kadry są niczym wyrocznia delficka:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline tomstrazak

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 287
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 09, 2012, 01:17:22 »
   Kadry powołują się (moim zdaniem niesłusznie) na Kodeks Pracy.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2012, 19:32:26 »
całkowicie niesłusznie - nasza ustawa nie odsyła w tym zakresie do stosowania KP, a poza tym precyzyjnie reguluje kwestię przedawnienia roszczeń; przypomnę:
Cytuj
art. 92
1. Roszczenia z tytułu prawa do uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

nie zagłębiając się w zawiłości reguł wykładni prawa, a zwłaszcza zasad dokonywania wykładni gramatycznej, należy ogólnie stwierdzić, że przedawniają się roszczenia mające charakter pieniężny; roszczenie o udzielenie urlopu takiego charakteru nie posiada i nawet gdyby przyjąć, że przymiotnik "pieniężne" nie dotyczy "świadczeń", a wyłącznie "należności", to w żaden sposób urlop nie może być utożsamiany z jakimkolwiek świadczeniem; cała reszta jest w dość bogatym orzecznictwie; wasze "kadry" albo są cienkie merytorycznie, albo na żywca chcą was okraść i to wcale nie jest zbyt mocne słowo;

poza tym zwróć jeszcze uwagę na ust. 2:
Cytuj
2. Bieg przedawnienia roszczenia z tytułu uposażenia i innych świadczeń oraz należności pieniężnych przerywa każda czynność przed kierownikiem jednostki organizacyjnej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, właściwym do rozpatrywania roszczeń, podjęta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia.

jeżeli przyjąć by, że urlop może "przepaść" w drodze przedawnienia roszczenia o jego udzielenie (nie mam pojęcia jak można logicznie uzasadnić taki pogląd, ale już różne bzdury widziałem i to na poziomie SN i NSA), to trzeba zauważyć, że każdy wniosek urlopowy przerywa bieg tego przedawnienia; koncepcja waszych kadr kupy się nie trzyma i chętnie bym sobie wypożyczył te wasze "kadry" na szkolenie:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2013, 17:44:51 »
Mam pytanie. Końcówka marca a ja mam cały zaległy urlop za 2012 (26 + 13). Z powodu absencji chorobowej podobno "urlopy są wstrzymane", to kiedy według prawa ja mam ten urlop wykorzystać ??

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2013, 17:52:23 »
Do końca III kwartału.

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2013, 17:55:52 »
a czy jest na to jakiś konkretny przepis?? z ustawy o PSP raczej to nie wynika. Z góry dziękuje

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 10, 2013, 19:21:52 »
a czy jest na to jakiś konkretny przepis?? z ustawy o PSP raczej to nie wynika. Z góry dziękuje

Ustawa o PSP  :kwit:  :fiuu:

Cytuj
Art. 71b.
1.   Jeżeli strażak nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność na służbie, a w szczególności z powodu:
1)   czasowej niezdolności do służby wskutek choroby,
2)   odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3)   urlopu macierzyńskiego,
4)   zawieszenia w czynnościach służbowych, właściwy przełożony jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

2.   Urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego urlopu wypoczynkowego w części niewykorzystanej z powodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, właściwy przełożony jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym.

Art. 71e.

2.Do urlopów, o których mowa w art. 71 i 71a, w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Kodeks Pracy

Cytuj
Art. 168.
Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego;

Offline kuba3021

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 25, 2013, 21:21:30 »
Witam . Mam pytanie odnośnie urlopu . Mianowicie , czy inne jest rozliczanie urlopu na stanowisku kierowania ( 12-24) a inne dla podziału bojowego ( 24-48). Na mojej komendzie pracownicy SK biorąc urlop wypoczynkowy  nie mają liczonych do wymiaru urlopu niedzieli i dni świątecznych. Biorąc urlop na podziale liczą się wszystkie dni ( soboty , niedziele i święta). Jak to jest ? Skąd taka różnica ? Czy jest to unormowane jakimś przepisem ,czy jest to dowolność postępowania naszego 01?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 26, 2013, 08:07:51 »
każdy strażak, czy to w systemie zmianowym, czy codziennym, ma udzielany urlop zgodnie z harmonogramem półrocznym; przykłady:
- strażak systemu codziennego bierze urlop od 29 kwietnia 2013 roku do 7 maja 2013 roku; w tym okresie zgodnie z harmonogramem zdeterminowanym przez system pełnienia służby, powinien do służby stawić się 5 razy, tyle też dni urlopu (a właściwie 40 godzin, gdyż w tych jednostkach się rozlicza się urlopy) "schodzi" z karty urlopowej;

- strażak systemu zmianowego bierze urlop w tym samym okresie, jednakże zgodnie z jego harmonogramem półrocznym miał zaplanowane służby 24h 29 kwietnia i 5 maja; w związku z tym z kart urlopowej "schodzi" mu 48h urlopu (6 dni)

ważne! pierwszy dzień urlopu nie musi być dniem zaplanowanej służby; strażak systemu codziennego może urlop rozpocząć w sobotę, a strażak systemu zmianowego na grafikowym wolnym; niby mało znaczący szczegół, ale chodzi o dyspozycyjność; z urlopu znacznie trudniej ściągnąć strażaka, niż z wolnego, a niekiedy dobrze mieć taki komfort;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 01, 2016, 23:00:12 »
Witam.
Czy możliwa jest sytuacja, że strażak np. 1 grudnia ma służbę czyli 1.12. - 16 godzin i 2.12. - 8 godzin i bierze w tedy urlop, a 2.12. od godzin popołudniowych wyjeżdża na delegację np. szkolenie? Czy urlop musimy rozpisać trzy razy po 8 godzin i koliduje to z delegacją.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 02, 2016, 09:03:27 »
urlop bierze tylko na jeden dzień, schodzi mu 8h z urlopu, 8h z nadgodzin, a następnego dnia wchodzi mu 8h jeżeli to delegacja na szkołę; ostatecznie z miesięcznego nominału schodzi 16h; wypisywanie dwóch dni urlopu, a tym bardziej trzech jest nadużyciem ze strony przełożonego i działaniem na szkodę strażaka; jeżeli strażak potrzebuje mieć dzień wolny od służby, to wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, jeżeli w ten dzień strażak miał mieć służbę zgodnie z harmonogramem półrocznym; pozostałe 16h zmniejsza mu ilość godzin ponadnormatywnych; jeszcze ciekawiej może być, gdy zgodnie z harmonogramem półrocznym dany dzień był dniem wolnym :) wielu kolegów nie zauważyło, że zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem już od dziesięciu lat urlop nie musi rozpoczynać się w dniu zaplanowanej służby;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline fireman_1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 02, 2016, 20:52:48 »
Można prosić trochę jaśniej to wyjaśnić.

Offline alex9

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2019, 15:22:49 »
Witam, mam pytanie strażak odchodzi na 27 lutego na zaopatrzenie emerytalne. Ile należy mu się urlopu wypoczynkowego 2/12?

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 12, 2019, 15:46:11 »
U nas przyjęło się wybierać urlop w ilości 4UW + 2UD. Wynika to mniej więcej z ilości urlopu przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc. Dzieje się tak w przypadku osób deklarujących z wyprzedzeniem chęć przejścia na zaopatrzenie emerytalne.

Offline alex9

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 13, 2019, 08:20:49 »
A jak strażak weźmie więcej urlopu 15dni wypoczynkowego żeby zabrać dopłate?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 13, 2019, 08:34:39 »
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby urlop wykorzystać w całości. Oprócz oczywiście złej woli przełożonych. Kwestie bardzo indywidualne.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Lukas1106

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Urlopy w straży...
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 28, 2019, 23:47:02 »
urlop bierze tylko na jeden dzień, schodzi mu 8h z urlopu, 8h z nadgodzin, a następnego dnia wchodzi mu 8h jeżeli to delegacja na szkołę; ostatecznie z miesięcznego nominału schodzi 16h; wypisywanie dwóch dni urlopu, a tym bardziej trzech jest nadużyciem ze strony przełożonego i działaniem na szkodę strażaka; jeżeli strażak potrzebuje mieć dzień wolny od służby, to wystarczy wziąć jeden dzień urlopu, jeżeli w ten dzień strażak miał mieć służbę zgodnie z harmonogramem półrocznym; pozostałe 16h zmniejsza mu ilość godzin ponadnormatywnych; jeszcze ciekawiej może być, gdy zgodnie z harmonogramem półrocznym dany dzień był dniem wolnym :) wielu kolegów nie zauważyło, że zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem już od dziesięciu lat urlop nie musi rozpoczynać się w dniu zaplanowanej służby;
Pytanie odnośnie tekstu na czerwono, w którym miejscu rozporządzenia mamy to zapisane??
z góry dziękuję