Autor Wątek: Hełmy Strażackie  (Przeczytany 157551 razy)

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Hełmy Strażackie
« dnia: Wrzesień 21, 2005, 20:34:00 »
...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2023, 04:55:01 wysłana przez strażak sam-olsztyn »

Offline gorex

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 534
  • Nienagannie wyuzdany trzydziestolatek
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2005, 00:44:23 »
sprawdź Tutaj

nie jestem przedstawicielem firmy ;) nie wiem jak hełmy ale sorbenty mieli drogo. link wykorzystasz do orientacji cenowej.

BTW: post  bardziej pasuje do działu ogłoszeń
Zrób na złość wszystkim- zacznij myśleć!
Nic tak nie psuje dyskusji jak dogłębna znajomość rzeczy. MH nr..

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2005, 08:13:25 »

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 04, 2005, 15:58:00 »
jakie najlepsze dostepne w polsce?? prosze o pomoc

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 04, 2005, 16:57:32 »
Do strazak sam-olsztyn

Zmien sobie avatara, bo logo Państwowej Straży Pożarnej jest znakiem prawnie zastrzeżonym !!! i nie masz prawa go używac.

Co do hełmów
Cytuj
najlepsze dostepne w polsce
określenie najlepsze jest pojęciem względnym. Ja proponuje Galleta. Hełmy tej firmy sa m.in. najlepiej dopasowane i bezpieczne. Oczywiscie proponuje galleta z przyłbicą lustrzaną.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 04, 2005, 20:06:02 »
strazak sam jest taka opcja w forum <szukaj> polecam - zamiast tworzenie nowych tematów, tak jak Ci radzi również m.in. Sylwek Są pozatem  inne wyszukiwarki.
Z tym avatarem też racja.
Rodzaje i typy hełmów - cóż wybór należy do Ciebie. Wydaje mi się, że obecnie istnieje już pewna zdrowa konkurencja i nikt totalnego "badziewia" nie dopuści i nie wprowadzi do sprzedaży. ;)
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline robson

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
    • http://
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2005, 21:24:56 »
Jak dlamnie jednymi z lepszych hełmow to sa Pacyfiki F7 sprzedawane przez fenzi sa w miarew przystepnej cenie, ale jezeli cena niegra roli polecam francuskie gelety sprzedawane przez auera  :D  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 12, 2005, 10:59:38 »
Cytuj
Jak dlamnie jednymi z lepszych hełmow to sa Pacyfiki F7 sprzedawane przez fenzi sa w miarew przystepnej cenie, ale jezeli cena niegra roli polecam francuskie gelety sprzedawane przez auera  :D
Heh no tak jeśli cena nie gra roli to galety faktycznie z oddzielną osłoną oczu i oddzielną przyłbicą lustrzaną wygląda to mniej więcej tak:
http://www.msa-france.fr/index.php?id=179&L=0
Najładniejsze są te chromowane jak mają we Francji albo w Szwajcarii...

Nie jestem pewien czy sa takie w sprzedaży u nas ale jak szaleć to szalec.
Nie zapomnijcie też kupić osteofonów i latarek:http://www.msa-france.fr/index.php?id=168&L=0
Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2005, 11:03:52 wysłana przez Sylwek »

Offline dev

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 12, 2005, 18:51:18 »
Witam. Nie napisałeś ile chcecie tych hełmów kupić. A to ważne (jeśli chodzi o jeden dla Prezesa - to może niech faktycznie zafunduje on sobie Galleta F1 - swoją drogą używałem go kilka lat i istotnie najlepszy hełm na świecie. Ale zejdźmy może z chmur na ziemię. To bardzo drogie hełmy (m.in. przyłbica napylana złotem !) i w przypadku OSP zakup właściwie nieuzasadniony. Radzę Wam więc zapomnieć o tych hełmach i skupić się na - no właśnie : ochronie głowy podczas akcji (coby dachówka z płonącej stodoły nie uszkodziła czaszki). I tu skupcie się raczej na produktach z Kalisza, a jak macie za dużo kasy to lepiej wydać na Turbo-Jety (prądownice). Przy zakupie radzę przestrzegać kolorystyki (zgodnie z przepisami), bo chodzą słuchy, że ktoś w końcu zacznie rozliczać totalną partyzantkę w tym zakresie (np. ubrania ochronne z żółtymi naszywkami). Jeśli jednak się uprzecie to jakościowo, ergonomicznie, cenowo i estetycznie najlepszym wyborem będzie zakup hełmów Dräger HPS 6100 (możliwość zakupu w oddziale w Polsce). Kapitalny hełm w przystępnej cenie (nie podam Ci jej, bo zależy to od ilości sztuk). Bardzo lekki, doskonale dopasowany do głowy i nawet się nie czuje, że coś uciska głowę. Przystosowany do masek na szybkozłączki, a hełm doskonale nadaje się również do innych działań niż gaśnicze. Osobiście testowałem hełm Fenzy F7 (jak w innym wątku stwierdził kolega pagon - faktycznie ciężki i duży). Jego zalety : ładny, solidnie wykonany, oryginalny system dopasowania do obwodu głowy taki, że nawet jak nie zapniesz paska pod brodą to przy pochyleniu głowy nie powinien sam spaść. Posiada zaczepy szybkozłączki na maski, ale tylko oryginalne Fenzy (a tu niestety jeśli chodzi o sprzęt ochrony dróg odechowych - porażka). No i jak chwile polatasz z takim czymś na głowie to zapewniam - "czacha dymi". Hełmy chorwackie Kadimex w ogle sobie darujcie. No i wspomniane na początku "Kalisze". Wcale nie są takie złe (choć jak dla mnie sprasowana tektura) jeśli chodzi o funkcjonalność - widać, że podpatrzono conieco u konkurencji i idą z czasem. Ich atut to głównie cena, dlatego rozważcie za i przeciw. Pozdrawiam.
Do pagona : a powiedz no mi, skąd jesteś tak pewny o tym "zastrzeżonym logo PSP ? ;-) Póki co to widzę niemal na każdych drzwiach samochodów z OSP profanację tego loga.  

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2005, 15:26:45 »
Witam.

  Jeżeli chodzi o hełmy to polecam F7 Pacifica. Sam takiego używam. Niektórzy
piszą że są ciężkie, jednak firma się postarała i tegoroczne modele są lżejsze od
pierwszych wypuszczonych na nasz rynek. Do tego przyłbica która zakrywa całą twarz ( tylko u dołu występuje załamanie widzenia, ale nie przeszkadza to w
znaczny sposób).
  Z innych hełmów polecam Draeger HPS6100, chociaż nie wiem czy będzie on pasował do wszystkich masek z taśmami nagłowia. Dalej Gallet F1.

  Nie polecam hełmów Kalisza ZS-03. Bardzo kiepsko wykonany hełm i niech nikt
nie mówi że są OK. Jest to sklejka hełmów innych firm, takich jak: F7 (przyłbica
i więźba z systemem dopasowania do głowy), F200 Schuberta (zapięcie - pasek podbrudkowy) i Gallet (ochrona karku).
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 16, 2005, 18:32:25 »
Do dev

To że logo Państwowej Straży Pożarnej jest zastrzeżone to wie każdy który zna przepisy prawa. Tak samo jest z mundurami PSP. Osoba która nie jest funkcjonariuszem PSP nie może nosic munduru Państwowej Straży Pożarnej. Mundur PSP, tak samo jak mundur Policji, Straży Granicznej czy Wojska Polskiego podlega ochronie prawnej.

Pamiętasz może, była kiedyś taka reklama telewizyjna pewnej sieci komórkowej. Strażak, który gra hejnał na wieży mariackiej jechał samochodem. Niestety nie zdążyłby on punktualnie na 12.00 aby odegrac hejnał, więc wyjął telefon komórkowy i .... itp.

Może pamiętasz tą reklamę, może nie. Była ona bardzo któtko pokazywana w telewizji. Później ją całkowicie zdjęli. Dlaczego?! Otóż dlatego, że mundur funkcjonariusza PSP jest prawnie chroniony. Inną kwestią było to, że gosc w tym mundurze miał sznur galowy przy lewym ramieniu. Miał dystynkcje oficerskie a na czapce rogatywce podoficerskie. To tak nawiasem.

Co do "profanacji" loga PSP na drzwiach aut z OSP to fakt, tak nie powinno byc. Widziałem nawet czapeczki od koszarówek ochotników, którzy mieli na nich logo PSP tylko zamiast napisu Państwowa Straż Pożarna było napisane Ochotnicza Straż Pożarna. Tak nie powinno byc. Kiedyś ktoś zapewne za to się weźmie, pytanie tylko kiedy. Teraz pewnie wychodzą z założenia że "własnego gniazda się nie kole".

Offline dev

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 16, 2005, 21:51:45 »
Aby trzymać się wątku hełmów jeszcze raz potwierdzam co napisałem i skłaniam się też ku temu co pisał potem Waldi. Jeśli istotnie F7 Pacyfic jest teraz lżejszy to może być ciekawą alternatywą dla Dragera HPS 6100. I jeśli w OSP nie będą używać sprzętu ochrony dróg oddechowych to nie ma znaczenia który zakupicie. Choć to zabrzmi może dziwnie to poruszę jeszcze jeden problem. Hełmy to nie tylko pożary. A o ile pamiętam Pacyfic  F7 nie miał odpinanej ochrony karku - co w upały np. na drodze może dać się we znaki. Jak znam życie to i tak wybór zweryfikuje : cena :-)

Do pagona.
Ja się przecież zgadzam z Tobą. Myślałem, że zrozumiesz podtekst. Reklamę pamiętam, ale sądzę, że zdjęli ją nie z powodu dystynkcji itp., a pewnie dlatego, że straż z tego nic nie miała. Prawo swoją drogą, życie swoją. Parę lat temu próbowałem walczyć z tymi naklejkami na drzwiach, mundurami itp. Skończyło się w KG PSP - nie trafiłem na ludzi, którzy zechcieliby pociągnąć temat dalej. Winię za to silne lobby ochotników (nic nie mam do ich społecznej działalności, ale do zapędów wychodzenia przed orkiestrę MAM). Szlag mnie trafia jak jadę sędziować zawody i widzę ponad połowę drużyn w mundurkach jak w PSP (a przecież mają mieć pomarańczowe oznaczenia itd.). A najgorsze, że tylko 10 % z nich kupiło w niewiedzy. Reszta poprzez Biura Terenowe  ZOSP RP (często z dotacją), których pracownicy mają w głębokim poważaniu przepisy. Ten temat był już nieraz drążony - i też czekam, że ktoś się w końcu weźmie za to. Na dole bowiem niektórzy komendanci powiatowi wręcz boją się zwracać uwagę "społecznikom" (ciekawe dlaczego ? ) ;-)
Pozdrawiam.
 

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 17, 2005, 10:14:31 »
Zgadza się. Hełm kaliski ZS-03 to "zlepek" różnych hełmów. "Kask" ten jest duży (chyba nawet większy od Pacific F7) oraz jest źle wyważony. "Ciągnie" strasznie do ziemi.
Więcjeśli chodzi o kaliskie hełmy toraczej proponuję ich stare wersje.

Co do hełmu Pacyfic F7, który oferuje firma Fenzy:
- hełm ten MA odpinany fartuch ("zasłonka" na karku  :D );
- wg mnie wadą tego hełmu jest to/było to, że ma za duże "wloty powietrza" z przodu. Chodzi mi o to że "kask" ten okrywa prawie całą czaszkę. W okolicach szczenki jest on strasznie oddalony od niej, co powoduje duże otwory wentylacyjne przez ktore powietrze wpada. Gdy w nich pracowalem podczas silnego wiatru to wiatr hulał pod czerepem ze ho ho.  

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 17, 2005, 11:01:33 »
Witam.
Cytuj
[...] A o ile pamiętam Pacyfic  F7 nie miał odpinanej ochrony karku - co w upały np. na drodze może dać się we znaki. Jak znam życie to i tak wybór zweryfikuje : cena :-) [...]
Mój Pacyfic F7 ma odpinaną osłonę karku - co prawda jest to kłopotliwe i niewygodne ale ten gałganek trzyma się na 3 zatrzaskach i można go w minutkę odpiąć... najlepiej przy pomocy śrubokręta.

Cytuj
- wg mnie wadą tego hełmu jest to/było to, że ma za duże "wloty powietrza" z przodu. Chodzi mi o to że "kask" ten okrywa prawie całą czaszkę. W okolicach szczenki jest on strasznie oddalony od niej, co powoduje duże otwory wentylacyjne przez ktore powietrze wpada. Gdy w nich pracowalem podczas silnego wiatru to wiatr hulał pod czerepem ze ho ho.
To prawda, przy tym wygląda to dość dziwnie żeby nie napisać śmiesznie. Gdzieś kiedyś słyszałem albo czytałem, że skorupa jest tak skonstruowana żeby była dobra słyszalność pod hełmem...
W razie czego na zimę warto mieć kominiareczkę pod tym hełmem.
Co jeszcze warto napisać o Pacyficu F7 to to, że to chyba jedyny hełm robiony z kosmicznego materiału - kevlaru.

Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2005, 11:14:21 wysłana przez Sylwek »

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2005, 11:16:05 »

 Widzę że też zachwalacie (tak jak ja) F7.

 Też mogę się podpisać tak jak koledzy, że wiatr hula pod hełmem i
że ochrona karku jest odpinana. Odpiąć można ja bez pomocy narzędzia,
jednak adby ją przypiąć trzeba mieć np. śrubokręt, inaczej możemy
pomażyć żęby dostać się do zatrzasków za pomocą palców.  
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 07, 2006, 10:37:20 »
Witam,
postanowiłem trochę odświeżyć temat bo chciałem zapytać użytkowników o wrażenia z już kilkuletniego użytkowania nowych Kaliszy ZS-03 http://www.kzpt.ig.pl/index.php?id=o_helm_zs
Jak się sprawdzają z perspektywy czasu? Jakie ewentualne usterki występują? Czy nowe Kalisze mają niepotniejącą przyłbicę (z tego co widzę u chłopaków używających starych PH -5 wystarczy kilka razy pooddychać i już niewiele widac przez przyłbicę)?
Pozdrawiam, Sylwek

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 07, 2006, 11:19:03 »
witam, dokładnie takiego jak na zdjęciu używam osobiście, jeśli chodzi o skorupe hełmu to nie mam zastrzeżeń, stabilny, wygodny , poza jedną częścią a mianowicie fartuchem zapezpieczającym kark. Jest on cholernie niepraktyczny i dość irytujący, jeśli chodzi o skórzany to nieco ogranicza ruchy głową, często się zaczepia o kołnierz kurtki, czy przy ubieraniu apartu czy przewiaszaniu choćby latarki, jako oryginalny był fartuch (nie wiem dokładnie  jak sie nazywa ten materiał) wyłorzony z zewnątrz sreberkiem-no ten to juz kompletna pomyłka, ponieważ szybko zaczął sie kruszyc a wewnętrzana jego strona skruszając się wpadała za kurtke i kuła jak wata szklana, fatalne rozwiązanie. ale poza tym mankamentem do hełmu nie mam zastrzeżeń.
jeśli forma Kalisz chciałby poprawić nieco jakośc powinna iść w strone zastąpienia fartuchów skórzanych czy tez tych sreberkowych, takimi rozwiązaniami jak w Pacyfikach w których zastosowany material, jest wygodny i nie ograniczający ruchów.
aha, a jeśli chodzi o wspomniane przez Ciebie parowanie, owszem ten problem pozostał taki sam, z tą jednak  różnica, iż w tym modelu przyłbica jest chowana do środka hełmu co automatycznie powoduje bliższą odległośc od twarzy niz w poprzedniej wersji Kalisza gdzie przyłbica była przykręcana na śrubach z zewnątrz hełmu, faktycznie dwa mocniejsze wydechy i juz nic nie widac:)
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2006, 07:37:06 wysłana przez bulon »

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 10, 2006, 00:09:32 »
Chciałbym mieć taki budżet, żeby kupować bez względu na cenę, ale dopuki tak nie jest zadawalam się chełmami z kalisza. Są wystarczające,

Ważna inromacja dla wyboru chełmu: kręgosłup wytrzymuje nacisk 800 kg.

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 11, 2006, 18:01:18 »
Chciałbym mieć taki budżet, żeby kupować bez względu na cenę, ale dopuki tak nie jest zadawalam się chełmami z kalisza. Są wystarczające,

Ważna inromacja dla wyboru chełmu: kręgosłup wytrzymuje nacisk 800 kg.

wszystko ok! tylko hełm pisz poprawnie...
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline khaledd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 19, 2006, 23:30:15 »
Od paru lat w swojej OSP Chocznia posiadamy hełmy Draeger/Gallet F1 wraz z aparatami ODO frimy Draeger.I musze przyznać że lepszych hełmów moja głowa nie nosiła,a miałem już na głowie Kaliskie PH - 5/Z-2000 i ZS-03.Do Galleta jedynie porównywac można polskiego ZS-03.I nie mówcie ze to zlepek innych firm,bo jako jedyna poszła do głowy,i zebrała to co dobre w jednym.

Fota przedstawia mnie,właśnie w Gallecie i ODO Draegera podczas cwiczeń.

http://republika.pl/cooler14/11.jpg
OSP CHOCZNIA

Offline ret77up

  • ret77up
  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
  • made from fire
    • Wszystko dla ratownictwa
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 02, 2006, 14:40:44 »
Panie i Panowie,
po pierwsze : cena Galleta spadała ponad połowę
po drugie    : Gallet już od kilku lat to msa-auer a nie draeger
po trzecie   : adres pprzedtawicielstwa w Polsce to MSA-AUER Polska sp. zo.o., ul Wschodnia 5a , Raszyn, tel 022 711 50 00
po czwarte  : bardzo dużo jednostek w związku z nową ceną zaopatruje się w zarządzie- wystarczy spytać o cenę lub skontaktować się z Auerem, mają kilka buir terenowych m.in. w Krakowie , Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu
po piąte:    chodze w Gallecie 3ci rok i poprostu nie ma leszego hełmu- a jaki by nie był , to tylko hełm tak jak każdy może się prędzej czy później w trakcie akcji zurzyć .
pozdrawiam kolegów z PSP i Wszystkich Druchów :wacko:
Dh. Krzysztof
tel 0 665 998 999

Offline lupus78

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 02, 2006, 15:55:28 »
Witam

Ja od jakichś 3 lat nosze Fenzy i tez jestem bardzo zadowolony. Materiały i wykończenie jest super czego nie mogłem powiedzieć o moim poprzednim hełmie PH 5 a w ZS-03 przyłbica sama opada przy wstrząsach co moze być wkurzające.

Pozdrawiam

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 03, 2006, 11:44:24 »
a co myślicie aby kupić np. Galleta na aukcji internetowej www.ebay.pl
Są jeszcze taniej wtedy i jak sie kupuje wiecej to za przesyłke nawet nie wyjdzie sporo.

Offline Damiano KC2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Fire - I'm lovin it!!!
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 14, 2006, 09:04:29 »
Jesli chcesz to wg mnie te kaski sa jednymi z najlepszych ale ceny moze troche nie male.
Za to masz gwarancej bezpieczenstwa.    http://ppoz.sklep.pl/helm.html
"Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga" Adam Mickiewicz

Offline fireman98

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 18, 2006, 15:26:32 »
Najlepsze są hełmy kaliskie i tyle -_-